Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125384 από george_kont
Από Δεκ 2012 εως και Απρ 2013 έκαψα Drau Haulz. Αψογο από όλες τις απόψεις. Καθόλου κλίνγκερ, καθόλου μυρωδιές παράξενες έξω ή και μέσα στο σπίτι. Καθάρισμα γρήγορο κάθε 2η μέρα, γενικό κάθε 2η εβδομάδα. Αψογη καύση. Βαθμολογία 9. Μειονέκτημα πάρα πολύ ακριβό !!!
Στο ενδιάμεσο έκαιγα και Bioenergy Point. Ο κακός χαμός, μάλλον από κακή λειτουργία δικιά μου. Πολύ στάχτη, πολύ καπνός, παράξενες μυρωδιές (όπως τα αλμυρίκια). Τρομερά δυνατό στην καύση !!!! Καθάρισμα γρήγορο κάθε μέρα και κάθε 4 μέρα γενικό!!! Βαθμολογία 3 αφού αναγκάστηκα να πετάξω στην κυριολεξία 300 κιλά!!! Εχω περίσσευμα στάχτη για τον κήπο!!!!
Φέτος ξεκίνησα με Eco Pellet, (τονίζω το c), είμαι κοντά στον 1 τ. και έχω μείνει ικανοποιημένος. Το μηχάνημα δουλεύει πολύ χαλαρά, στην κλίμακα του 10 η στάχτη του είναι στο 3, καθόλου μυρωδιές, μηδέν καπνός στην καμινάδα, καθόλου μυρωδιές. Αψογη καύση όπως είπα πριν, κανένα πρόβλημα απολύτως, πραγματικά φέτος το απολαμβάνω!!!!! Γρήγορο καθάρισμα κάθε 4 μέρες, γενικό κάθε 1 μήνα!!! Αψογη θερμική απόδοση. Βαθμολογία 9. Μια παρατήρηση έχω με το μέγεθός του καθώς είναι πιο κοντό απ όσα πέλλετ έχω δει και πρέπει να κάνεις εντελώς άλλες ριθμυσεις.
Το μηχάνημά μου είναι λέβητας πέλλετ νερού IOLH 20 KW και με άριστα το 10 του δίνω 9,5.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234, DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125388 από XAALAARAA

Κυριακίδης 2 έγραψε:

Περιμενω ακόμα απο τον Κυριακίδης2 να μου πει
1. Γιατί τα σχόλια περι δΔράμας ; (μένος...που τον πόνεσα ;)
2. Απο που πηρε πελλετ (νεο και παλιό)


1) Δεν είναι σχόλια περί Δράμας αλλά περί προϊόντος (άλλο το ένα άλλο το άλλο) προτιμάω π.χ. την πατάτα Νευροκοπίου και δεν την αλλάζω με τίποτα. απλά δεν μπορείς να κρύψεις την αλήθεια . Όποιος ισχυρίζεται π.χ. ότι η πατάτα Αιγύπτου είναι η καλύτερη .. απλά μπορεί να την τρώει ο ίδιος που το υποστηρίζει.
Αν π.χ. βάλω στο αμάξι μου πετρέλαιο από κάποιον που το νοθεύει , όσο άσχετος και να είσαι θα το αντιληφθείς και δεν θα ξαναβάλεις από το ίδιο βενζινάδικο (στο συγκεκριμένο βενζινάδικο δεν πάει κανείς )
Απλά δεν μπορείς να ξεγελάσεις τον τελικό καταναλωτή.
Ίσως για σένα ή και κάποιους άλλους τα AlfaWood θεωρούνται καλά (π.χ. για λέβητα που εκεί μπορείς να καις και πέτρες )
Αλλά για αερόθερμη σόμπα , και μετά από 2 χρόνια πολλών αλλαγών σε μάρκες . (όπως για την πατάτα Νευροκοπίου) και ΜΗ εγωιστικός θα υποστηρίξω και αυτό που πιστεύω για τα πέλετ . Έχω δοκιμάσει τα AlfaWood - Energypoint - Irely- GoldenNugett-και άλλα πολλά μέχρι αγνώστου ταυτότητας . Είχα μείνει από πλευράς απόδοσης στα GoldenNuggets για πολύ μικρό διάστημα (λόγω του ότι ήταν πολύ ακριβά) .. από εκεί και πέρα συνέχισα να ψάχνω ένα προϊόν που να έχει τα ίδια αποτελέσματα με του GN αλλά να ανταποκρίνεται και στην καλύτερη τιμή του.

Μα...διαφήμιση δωρεάν θα του κάνεις αγαπητέ.
Εκτός αν δεν είστε απο Αλεξανδρούπολη. Εβαλα τους 2 αντιπροσώπους μου να ψαξουν αρχείο και δεν βρήκαν κανεναν Κυριακίδη να έχει παρει πελλετ φετος.

Μα...διαφήμιση δωρεάν θα του κάνεις αγαπητέ.

Ας μου επιτρέψει ρητός κάποιος από τους συντονιστές της ιστοσελίδας , ότι μπορώ να θέσω στοιχεία προμηθευτή , τότε κάτι γίνεται .. αλλά πριν λίγες σελίδες διάβασα για μια περίεργη παράβαση (σχετικά με κοινή IP όπως δήλωσε κάποιος συντονιστής) .. και είπα κάτσε καλά ... εδώ δεν πρόκειται για απλή ιστοσελίδα αλλά για ρεσιτάλ του (Ban) ... και κατά δεύτερον δεν έχω όρεξη να διαβάσω τα περί κανονισμών της ιστοσελίδας.

Εκτός αν δεν είστε απο Αλεξανδρούπολη.

Αυτό δεν είναι "επίπεδο " συζήτησης που κάνεις ... το ότι γνωρίζω 2 προμηθευτές εδώ στην Αλεξανδρούπολη 1) Ο ένας σε έξοδο προς Εγνατία και δίπλα σε ένα στρατόπεδο
2) Ο άλλος σε έξοδο προς βιομηχανική περιοχή Άβαντος
Ελπίζω να σε κατατόπισα στην θρασύτητα σου .. στο αν είμαι ή όχι δημότης Αλεξανδρούπολης.

Εβαλα τους 2 αντιπροσώπους μου να ψαξουν αρχείο και δεν βρήκαν κανεναν Κυριακίδη να έχει παρει πελλετ φετος.

Αν οι "αντιπρόσωποι " σου τυγχάνει να είναι ένας από τους 2 παραπάνω που ανάφερα κατά προσέγγιση ... επίσης θα έχεις πολύ μεγάλο θράσος να ψεύδεσαι ότι δεν με περιλαμβάνουν στο αρχείο τους .. γιατί διατηρώ τις αποδείξεις αγοράς υλικών πέλετ και από τους 2 . (ο δεύτερος προς Άβαντα έχει περάσει τα στοιχεία μου στον υπολογιστή του)
Και αυτοί οι 2 είναι οι κύριοι προμηθευτές των AlfaWood.!


Τελικά την αρκούδα δεν έχεις σκοπό να μας πεις από που την προμηθεύτηκες και πόσο ?????
δεν θα σε μαλώσει κανείς μην φοβάσαι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125390 από john88s

PRIMUS 45 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Eπειδή ως συνήθως σε αυτή την σκατοχωρα έχουμε ΟΛΟΙ μας άποψη για τα πάντα,θα πω κι εγώ την δική μου.
Οι έμποροι αγοράζουν με το ΚΥΒΙΚΟ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΝΟ!
Οι διαπραγματευσεις των εμπόρων με τους δασικούς συνεταιρισμους αφορούν τιμή ΚΥΒΙΚΟΥ Κ ΟΧΙ ΤΟΝΟΥ.
Τα έχω ξαναγράψει άλλα........
Αυτά από έναν που είναι μέλος δασικού συνεταιρισμου με ιδιόκτητο δάσος κ έλεγχο από το Δασαρχείο. ;)

Ένας φίλος μου αγοράζει με το κυβικό 70 euro Έλατο - Πεύκο...... :whistle:


1,8 κυβικά=1 τόνος σωστά; Άρα 100 ευρώ που έλεγα...Η κάνω λάθος; stergiosbik εσύ πόσο ζητάς για ένα αγροτικό ξύλα; 1 τόνο δλδ περίπου. Μην μ πεις τώρα ότι κάθεσαι με την μεζούρα. Πάνω κάτω τα αγροτικά 1 τόνο παίρνουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125402 από dimlyk

george_kont έγραψε: Από Δεκ 2012 εως και Απρ 2013 έκαψα Drau Haulz. Αψογο από όλες τις απόψεις. Καθόλου κλίνγκερ, καθόλου μυρωδιές παράξενες έξω ή και μέσα στο σπίτι. Καθάρισμα γρήγορο κάθε 2η μέρα, γενικό κάθε 2η εβδομάδα. Αψογη καύση. Βαθμολογία 9. Μειονέκτημα πάρα πολύ ακριβό !!!
Στο ενδιάμεσο έκαιγα και Bioenergy Point. Ο κακός χαμός, μάλλον από κακή λειτουργία δικιά μου. Πολύ στάχτη, πολύ καπνός, παράξενες μυρωδιές (όπως τα αλμυρίκια). Τρομερά δυνατό στην καύση !!!! Καθάρισμα γρήγορο κάθε μέρα και κάθε 4 μέρα γενικό!!! Βαθμολογία 3 αφού αναγκάστηκα να πετάξω στην κυριολεξία 300 κιλά!!! Εχω περίσσευμα στάχτη για τον κήπο!!!!
Φέτος ξεκίνησα με Eco Pellet, (τονίζω το c), είμαι κοντά στον 1 τ. και έχω μείνει ικανοποιημένος. Το μηχάνημα δουλεύει πολύ χαλαρά, στην κλίμακα του 10 η στάχτη του είναι στο 3, καθόλου μυρωδιές, μηδέν καπνός στην καμινάδα, καθόλου μυρωδιές. Αψογη καύση όπως είπα πριν, κανένα πρόβλημα απολύτως, πραγματικά φέτος το απολαμβάνω!!!!! Γρήγορο καθάρισμα κάθε 4 μέρες, γενικό κάθε 1 μήνα!!! Αψογη θερμική απόδοση. Βαθμολογία 9. Μια παρατήρηση έχω με το μέγεθός του καθώς είναι πιο κοντό απ όσα πέλλετ έχω δει και πρέπει να κάνεις εντελώς άλλες ριθμυσεις.
Το μηχάνημά μου είναι λέβητας πέλλετ νερού IOLH 20 KW και με άριστα το 10 του δίνω 9,5.


απο τιμη ομως δεν μας ειπες :)
αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το πελλετ της εγγερ ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125403 από stergiosbik

john88s έγραψε:

PRIMUS 45 έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Eπειδή ως συνήθως σε αυτή την σκατοχωρα έχουμε ΟΛΟΙ μας άποψη για τα πάντα,θα πω κι εγώ την δική μου.
Οι έμποροι αγοράζουν με το ΚΥΒΙΚΟ Κ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΝΟ!
Οι διαπραγματευσεις των εμπόρων με τους δασικούς συνεταιρισμους αφορούν τιμή ΚΥΒΙΚΟΥ Κ ΟΧΙ ΤΟΝΟΥ.
Τα έχω ξαναγράψει άλλα........
Αυτά από έναν που είναι μέλος δασικού συνεταιρισμου με ιδιόκτητο δάσος κ έλεγχο από το Δασαρχείο. ;)

Ένας φίλος μου αγοράζει με το κυβικό 70 euro Έλατο - Πεύκο...... :whistle:


1,8 κυβικά=1 τόνος σωστά; Άρα 100 ευρώ που έλεγα...Η κάνω λάθος; stergiosbik εσύ πόσο ζητάς για ένα αγροτικό ξύλα; 1 τόνο δλδ περίπου. Μην μ πεις τώρα ότι κάθεσαι με την μεζούρα. Πάνω κάτω τα αγροτικά 1 τόνο παίρνουν.


Ουτε πουλαω,ουτε αγροτης ειμαι.
Το δασος στο χωριο μου ειναι ιδιοκτητο κ καθε χρονο πουλαει ο συνεταιρισμος μας τα δεντρα που υποδεικνυει το δασαρχειο για κοψιμο.
Ερχονται οι εμποροι,βλεπουν τις συσταδες,δινουν σφραγισμενη προσφορα κ ανοιγονται ολες μαζι.
Περυσι(2013) πουλησαμε με 47,5euro/m3 το πευκο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125448 από nikolas

dimlyk έγραψε: σημασια δεν εχει το μετρο αλλα η τιμη ...αναγωγη γινεται
η συζητηση ομως δεν εχει να κανει με την τιμη του ξυλου
αλλα οποιος θελει να γινει εμπορος ας παει στα βουνα να καπαρωσει 10000 τονους και να μας πει τιμη :)
σε τοπικο επιπεδο ομως πολλα παιζονται ;)


Τι αναγωγή και κουραφέξαλα, μας αναστατώνεις ο john88s είναι έτοιμος για τσακωμό. Να ελέγχεις τα λεγόμενα σου σε παρακαλώ μιας και είσαι μόνιμος κάτοικος, όσο για τα βουνά είδη τα έχουμε πάρει και ψαχνόμαστε. :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.118 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ