Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125264 από Fokion
Σωστο - εκανα λαθος - μπορει θεωρητικά να σου την πεσει ελεγχος....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125290 από xrysafis72

dimlyk έγραψε:

xrysafis72 έγραψε:

dimlyk έγραψε: για να παρεις καθαρο ξυλλο στο βουνο δεν κανει πανω απο 50 και πολλα λεω ,,,

μαστορα ...τελικα δεν ξερω ποιον προσπαθεις να πεισεις
2 ελληνικα εργοστασια σου εδειξα μη πιτοποιημενα
εσυ κολλησες στην πιστοποιηση και στις ανακριβειες που σ εχουν μαθει
μηπως ειναι πιο απλο να πουμε γιατι αυτος που καιει ξυλο δεν πληρωνει το ιδιο το πευκο με την οξυα ?
δεν θελει να πληρωσει το ιδιο το ξυλο με υγρασια 50% απ αυτο με 20% ?
εδω γιατι δεν εχουμε προβλημα με τον ελεγχο?
και στο πελλετ για ποιοτητα μιλαμε ,,,με καποιο τροπο πρεπει να ξερω τι αγοραζω ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ!!!

χρυσαφη ,,,ποσο ειναι το κοστος ενος ελεγχου ? 250...300 ?
για να βγαλει κανεις 1000 τονους πχ δηλ 0,50 - 1 ευρω τον τοννο ? νομιζω γελοιο για να συζηταμε

στεργιο ...απλα σκεψου τι θα ετρωγες αν δεν υπηρχε κανενας ελεγχος !!!


ξυλο απο βουνο με 50% υγρασια ο τονος εγινε 300 κιλα να βγαλουμε των φλοιο καμια 250κιλα καθαρο ξυλο να τεμαχισουμε να ξερανουμενα δωσουμε ιδια κοκομετρια(σφυρομυλος).ασε ρε φιλε βγαλε πρωτα κανα κιλο πελλετ καυτο και μετα ελα να σου πω ποσα ""απιδια περνη ο σακος".δεν παει ετσι οταν μπαινει σε ελενχομενη πιστοποιηση ειναι μεγαλυτερο το κοστο γιατι ελενχεσε αν ταχτα διαστηματα και ερχονται και σε περουν δειγματα πανο απο την πρεσσα.αν ηταν η πιστοποιηση οπως λες καποιοι την κανανε κομπινα.περνο ενα σακι RZ PELLETS το βαζω σε σακι και το στελνω ......τετοια πιστοποιηση ξερεις εσυ?


αντε ξανα μανα με τις πιστοπιησεις
παρτο απ την βουλγαρια με κανα 20αρικο το ξυλο
τετοια συζητηση ομως δεν προκειτε να κανω εγω μια κι εχω εδω και καιρο πει διαφορα του στυλ οτι η πρωτη υλη για ξυλοππελετ δεν φτανει στην ελλαδα ...οτι η παραγωγη πελλετ ειναι ασυμφορη αν μιλαμε για ολοκληρους κορμους και διαφορα τετοια και παλι τα περι πιστοποιησης ακουγα
εσυ πουσαι ψαγμενος ομως γιατι δεν δινεις στοιχεια για το κοστος?
καθε ποσους τονους πχ ειναι αυτη η περιφημη δειγματολειψια?
κλπ κλπ

εντεχνως παντως κανεις δεν απανταει για τους 2 παραγωγους που εδειξα (και δεν ειναι οι μονοι)
που κανουν και κανα ελεγχο (μια και γι αυτο μιλαμε κι οχι για πιστοποιησεις)
μηπως τελικα πρεπει να τους θεωρησουμε και μακακες που ελεγχουν το προιον τους κι ακομα χειροτερα δημοσιοποιουν και τ αποτελεσματα ?


δεν παει με τους τονους παει οποτε γουσταρη η εταιρια πιστοποιησης και ελεγχη το προιον !!!
γιατι εαν εχω εταιρια και μου βγαλει καποια δεδομενα αυτα θα βαλω και στο τσουβαλι.αν βρεθει καποιος και μου πει εισε μπαγασας αλλα γραφεις και αλλα βρισκουμε θα σου πω οτι η εταιρια οτι μου εδωσε αυτα εγραψα και καταγγειλε αυτην.
κατι τελευταιο γνωριζεις για ελεγχομενες παραγωγες απο εταιριες ελεγχου - πιστοποιησεις?
καπως ετσι στελνουμε προιοντα στην ολλανδια (τριφυλια) απο ελεγχομενε εταιριες πιστοποιησης και αυτη δεν βαζουν οπου και οπου την υπογραφη τους.

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125305 από dimlyk
κατ αρχην ρωταω για να μαθαινω οποτε αν ξερεις κατι σιγουρα απαντας :)
το ξερω οτι δεν παει με τους τονους ουτε με τις μερες ,,,ουτε ομως καθε μερα σουρχεται αρα μια εκτιμηση για το ποσο επιβαρυνει τον τονο καπως ετσι νομιζω μπορει να βγει
(και σιγουρα δεν επιβαρυνει το ιδιο ανα τονο καποιον που παραγει 1000 τονους και καποιον που παραγει 20000 )

στο επομενο σκελος δεν ειναι ετσι ...δεν θα βαλεις απλα αυτα που θα βγαλει η εταιρια αλλα ηδη εχεις την υποδομη ποιοτικου ελεγχου για να βγαζεις παντα (καθε παρτιδα αν θες) το ιδιο προιον
αυτο ειναι και το μεγαλο κοστος κι οχι η ιδια η πιστοποιηση .... μια μεγαλη εταιρια ομως ισως την συμφερει να εχει ποιοτικο ελεγχο (για να μην πεταει προιοντα) ανεξαρτητα απο πιστοποιησεις η μη .
επειδη εχουμε ξαναμιλησει για τα τριφυλια μη μπερδευεις τα βιομηχανικα προιοντα οπως το πελλετ με τα αγροτικα κλπ
αν θες να συμφωνησουμε για το νταβατζιλικι της πιστοποιησης θα συμφωνησουμε ευκολα αλλα οχι στην βαση της ποιοτητας .
για δες και τον κλαδο των οινοπαραγωγων ?...ποσο καλα επιβιωνουν μικρες επιχειρησεις που στηριζονται στην ποιοτητα ? κι ειμαι σιγουρος οτι ξερεις πολυ περισσοτερα παραδειγματα μια κι ασχολεισαι και βρισκεσαι και σε μια περιοχη με εντονα εξαγωγικο χαρακτηρα ....
ξεφυγαμε ομως κι επανερχομαι για να ξαναπω οτι δεν μιλησα για πιστοποιησεις αλλα για καλες πρακτικες που θα με κανουν να δειξω εμπιστοσυνη μια και οι κακες μ εχουν κανει κακοπιστο :)
αυτο που λεει ο λαος δηλ...η εμπιστοσυνη κερδιζεται ,,,δεν μπορει να απαιτειται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125315 από john88s
Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο;

Φίλε dimlyk σε ποιο βουνό έχει 50 ευρώ ο τόνος τα ξύλα; Γιατί εγώ 100 πήραμε ένα αγροτικό με τον παππού μου. Και έχω και συγγενή υλοτόμο. Τι στη διάολο με κλέβουν οι συγγενείς; :angry: :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125322 από dimlyk

john88s έγραψε: Να ρωτήσω εγώ κάτι άσχετο;

Φίλε dimlyk σε ποιο βουνό έχει 50 ευρώ ο τόνος τα ξύλα; Γιατί εγώ 100 πήραμε ένα αγροτικό με τον παππού μου. Και έχω και συγγενή υλοτόμο. Τι στη διάολο με κλέβουν οι συγγενείς; :angry: :angry:


αμα δεν εισαι εμπορος ξεχνα το ... αν και θα σου προτεινα να κοιταξεις ποσο πουλανε καποιοι συνεταιρισμοι και τα μελη τους ... αλλα δυστυχως δεν συμφερει να κουβαλας απο μακρυα ... εκτος κι αν ξερεις κανα καλογερο στο ορος :)
παντως στο χωριο μου τοσο αγοραζω την ελια
καταλαβαινω οτι σου φαινεται λιγο αν θες να το ψαξεις απο επισημα στοιχεια θα βρεις ποσο κοστιζει καθε εργασια μεχρι την φορτωση του με δεδομενο οτι αυτα τα κοστολογια ειναι υπερβολικα θα δεις οτι και τα 50 πολλα ειναι στην πραγματικοτητα ,,,αν το βαριεσαι αυτο παρε τα 100-120που πουλιουνται στο βορρα κι αρχισε ν αφαιρεις φπα μεταφορικα φορτοεκφορτωτικα κερδη διαφορων και θα δεις ποσο αγοραζει ο εμπορας :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #125328 από nikolas
Αν είναι με 50 ευρώ και μάλιστα ελιά γίνομαι έμπορας και αγοράζω από όπου να είναι στην Ελλάδα πολλούς τόνους γιατί η καλύτερη τιμή που βρίσκω στο φορτηγό πάνω 25 τόνοι είναι 70 ευρώ και φρέσκια οξιά και όχι προς ήλιο όπως λένε. Ποιο είναι το χωριό σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ