Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125243 από dimlyk

xrysafis72 έγραψε:

dimlyk έγραψε: για να παρεις καθαρο ξυλλο στο βουνο δεν κανει πανω απο 50 και πολλα λεω ,,,

μαστορα ...τελικα δεν ξερω ποιον προσπαθεις να πεισεις
2 ελληνικα εργοστασια σου εδειξα μη πιτοποιημενα
εσυ κολλησες στην πιστοποιηση και στις ανακριβειες που σ εχουν μαθει
μηπως ειναι πιο απλο να πουμε γιατι αυτος που καιει ξυλο δεν πληρωνει το ιδιο το πευκο με την οξυα ?
δεν θελει να πληρωσει το ιδιο το ξυλο με υγρασια 50% απ αυτο με 20% ?
εδω γιατι δεν εχουμε προβλημα με τον ελεγχο?
και στο πελλετ για ποιοτητα μιλαμε ,,,με καποιο τροπο πρεπει να ξερω τι αγοραζω ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ!!!

χρυσαφη ,,,ποσο ειναι το κοστος ενος ελεγχου ? 250...300 ?
για να βγαλει κανεις 1000 τονους πχ δηλ 0,50 - 1 ευρω τον τοννο ? νομιζω γελοιο για να συζηταμε

στεργιο ...απλα σκεψου τι θα ετρωγες αν δεν υπηρχε κανενας ελεγχος !!!


ξυλο απο βουνο με 50% υγρασια ο τονος εγινε 300 κιλα να βγαλουμε των φλοιο καμια 250κιλα καθαρο ξυλο να τεμαχισουμε να ξερανουμενα δωσουμε ιδια κοκομετρια(σφυρομυλος).ασε ρε φιλε βγαλε πρωτα κανα κιλο πελλετ καυτο και μετα ελα να σου πω ποσα ""απιδια περνη ο σακος".δεν παει ετσι οταν μπαινει σε ελενχομενη πιστοποιηση ειναι μεγαλυτερο το κοστο γιατι ελενχεσε αν ταχτα διαστηματα και ερχονται και σε περουν δειγματα πανο απο την πρεσσα.αν ηταν η πιστοποιηση οπως λες καποιοι την κανανε κομπινα.περνο ενα σακι RZ PELLETS το βαζω σε σακι και το στελνω ......τετοια πιστοποιηση ξερεις εσυ?


αντε ξανα μανα με τις πιστοπιησεις
παρτο απ την βουλγαρια με κανα 20αρικο το ξυλο
τετοια συζητηση ομως δεν προκειτε να κανω εγω μια κι εχω εδω και καιρο πει διαφορα του στυλ οτι η πρωτη υλη για ξυλοππελετ δεν φτανει στην ελλαδα ...οτι η παραγωγη πελλετ ειναι ασυμφορη αν μιλαμε για ολοκληρους κορμους και διαφορα τετοια και παλι τα περι πιστοποιησης ακουγα
εσυ πουσαι ψαγμενος ομως γιατι δεν δινεις στοιχεια για το κοστος?
καθε ποσους τονους πχ ειναι αυτη η περιφημη δειγματολειψια?
κλπ κλπ

εντεχνως παντως κανεις δεν απανταει για τους 2 παραγωγους που εδειξα (και δεν ειναι οι μονοι)
που κανουν και κανα ελεγχο (μια και γι αυτο μιλαμε κι οχι για πιστοποιησεις)
μηπως τελικα πρεπει να τους θεωρησουμε και μακακες που ελεγχουν το προιον τους κι ακομα χειροτερα δημοσιοποιουν και τ αποτελεσματα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125246 από Fokion
ο συλογισμός σου εχει ενα κενο.

ΚΑΝΕΙΣ κι εκτός αν παρθει δειγμα ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δε μπορει να αποδειξει ΤΙ καιω...

αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
το εν λογο ΦΕΚ λεει τι προδιαγραφες πρεπει να ισχυουν. Ωραια.
Και????
Δε λεει πουθενα οτι απαγορευεται η καυση προιοντων που ΔΕΝ εχουν τις προδιαγραφες αυτες ( οκ αφηνω εκτος τα σκουπιδια κ.λ.π.)

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125249 από Nasikas
Το πελλετ αυτό το έβγαζε ένας Βουλγαρος που εμοιαζε καταπληκτικά με αρκουδα και μου είχε συστηθει σαν Αρκουδος (αυτοσαρκασμός...). Το χρησιμοποίησα (1 παλετα) πριν ακομα βγαλει η αλφαγουντ και οι εντυπωσεις ήταν πολύ καλές.
Τωρα δυστυχως , ο ανθρωπος απεβίωσε και (μαλλον) συνεχίζει η γυναικα του και κόρη του. Στελνει ως επι το πλείστον σε Ιταλία και μάλιστα έχουμε κοινους πελάτες εκει. (πιθανολογω ότι ίσως μετα θανατον , μπηκαν και Ιταλοι μεσα στην μικρή μοναδα- προς Φιλιππουπολη μερια)

Περιμενω ακόμα απο τον Κυριακίδης2 να μου πει
1. Γιατί τα σχόλια περι δΔράμας ; (μένος...που τον πόνεσα ;)
2. Απο που πηρε πελλετ (νεο και παλιό)


xrysafis72 έγραψε:

Nasikas έγραψε:

*Κυριακίδης 2 απο που τα αγοραζεις και ποσο ???
απο ποια περιοχη εισαι ???

Επειδή δεν θέλω να εκθέσω τον προμηθευτή από όπου τα παίρνω αυτονόητα δεν δίνω και στοιχεία . Άλλωστε το προϊόν βαθμολογώ και μόνο αυτό . Το τι θα κάνετε εσείς δικό σας πρόβλημα .
Εγώ πάντως τα βαθμολογώ με άριστα το 10 σε 20 ! και δεν τα αλλάζω ότι και να λέτε ... στα GN βαθμολογώ με 10 και τα όποια άλλα κάτω του 7 ... Καλή χρονιά . καλές επιλογές.

Μα...διαφήμιση δωρεάν θα του κάνεις αγαπητέ.
Εκτός αν δεν είστε απο Αλεξανδρούπολη. Εβαλα τους 2 αντιπροσώπους μου να ψαξουν αρχείο και δεν βρήκαν κανεναν Κυριακίδη να έχει παρει πελλετ φετος.

ετσι Πανο; :whistle:

νασικα αν ξερεις απο ποια περιοχη τησ βουλγαριας βγαινη η αρκουδιαρα στειλτα μου σε παρακαλω!!!μακαρι να ξεπερασε το αυστρικο πελλετ να παω να μαθω και εγω ο ανιδεος?



Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Nasikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125251 από dimlyk

Fokion έγραψε: ο συλογισμός σου εχει ενα κενο.

ΚΑΝΕΙΣ κι εκτός αν παρθει δειγμα ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δε μπορει να αποδειξει ΤΙ καιω...

αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μας.
το εν λογο ΦΕΚ λεει τι προδιαγραφες πρεπει να ισχυουν. Ωραια.
Και????
Δε λεει πουθενα οτι απαγορευεται η καυση προιοντων που ΔΕΝ εχουν τις προδιαγραφες αυτες ( οκ αφηνω εκτος τα σκουπιδια κ.λ.π.)


www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...3&id=57495&Itemid=74

ΚΑΝΕΙΣ κι εκτός αν παρθει δειγμα ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ δε μπορει να αποδειξει ΤΙ καιω...
ανευ σχολιων :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125257 από Fokion
Δε σε καταλαβα.

μιλαγαμε για αν το πελλετ που καιω ΕΙΝΑΙ πιστοποιημενο την ωρα που γινεται η καταγγελεια, εκτός κι αν εννοεις οτι θα κανει καταγγελεια χωρις καυγα και θα μου ερθει συστημενο το συνεργειο του ΥΠΕΚΑ
ναι εκει την πατησα, ΑΝ ΚΑΙ λεει οτι στην πρωτη "παραβαση" γινονται "συστασεις".

Παντως να πω την αμαρτια μου...
ΑΝ εφαρμοζονταν οι νομοι ζητω που καηκαμε

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #125263 από dimlyk
μην πας στην εφαρμογη του νομου και ειδικα για καταναλωτες ,,,ολοι σχεδον ανεφαρμοστοι ειναι
ειδικα αν μιλαμε για σομπες -τζακια ... οι ελεγχοι στο πετρελαιο γινονται στα βυτιοφορα παντως (αν και οταν)

μιλαω για τον κατασκευαστη ομως ο οποιος βασει του νομου πρεπει να εφαρμοζει οτι προβλεπεται .

και - κανοντας το δικηγόρο του Διαβολου, ΓΙΑΤΙ να το κανει αυτο?(ο κατασκευαστης)
τον υποχρεωνει καποιος νομος, ΠΕΡΑΝ του "νομου της αγορας"
καπου απο δω ξεκινησα και σ αυτο συνεχιζω να σου απαντω,,,, με τον θοδωρη το πηγατε καπως αλλιωτικα :)

γιατι τονισα ασχολιαστο το αλλο ?...για αν σε κανω να προσεχεις :)
το πελλετ κουτσα στραβα ξυλο ειναι κι αυτο θα καψουμε ,,,ετσι ξεκαρφωτο ομως διαβαζοντας καποιος αν υπονοησει τζακι σομπα μπορει να παει κι αλλου :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ