Καύση Creta Pellets σε αερόθερμη σόμπα GP8000

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105595 από stratis 1

DOOM_NX έγραψε: Ουγκ... Κόλλησες στο νούμερο. Βάλε 80 στη θέση του 100. Το θέμα είναι να βάλεις βενζίνη στο αμάξι. Γιατί άμα αρχίσεις και κάνεις μίγματα βενζίνης/πετρελαίου, το μπούκωσες το αμαξάκι.

Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά εμείς όταν μπλέξαμε με τα πέλλετ γνωρίζαμε εκ των προτέρων ότι θα σκάμε περί τα 300 €/t για να ζεσταθούμε. Αφού τα σκάμε που τα σκάμε, το θέμα είναι να αγοράζουμε και το σωστό προϊόν...


Δηλαδη θα σε χαλαγε αν τα 300 γινονταν 200 η 120 ??

το δικο μου αμαξακι (δηλαδη ο λεβητας βιομαζας) δεν εχει προβλημα ειτε με κουτσουρια 40% υγρασιας,ειτε με πελλετ αυστριακο ντιν πλας,ειτε με πυρηνοξυλο μισοσαπιο ειτε με θρυμμα αγριαγκιναρας.

Αφου λοιπον τα καιει ολα αν ηταν μυλος θα ηταν απο τους καλους μυλους.
Και ο κατασκευαστης του δικου μου λεβητα λεει να του βαζουμε τα παντα μεσα, ακομα και ΦΡΟΥΤΑ (ΕΚ ΤΟΥ ΦΡΟΥΤΩΔΗ ΒΙΟΜΑΖΑ)
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by stratis 1.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105596 από creta pellet

DOOM_NX έγραψε: Εμάς δε θα μας δείξετε καμία ανάλυση κ. creta pellet?

Η Schweighofer δίνει περίπου 4100 θερμίδες κατώτερη θερμογόνο δύναμη ως έχει. Το δικό σας τι λέει;


για να μην λεμε λογια την αλλη βδομαδα μια απο της μεγαλυτερες εταιρειες στο χωρο η pelletech θα μετρηση τη θερμογονο δυναμη σε τρια πελλετ που θα καψουν καποιοι ισπανικη καυστηρες .τα πελλετ που θα δοκιμαστουν ειναι το ahira - ameco- creta pellet θα δουμε τα αποτελεσματα. ειδη σε δυο τοποθετησεις εβαλαν το δικο μας πελλετ μιλαμε για καυστηρες μεχρι 1500000 θερμιδες .ας αφησουμε τα λογια να μπουμε στη πραξη στρατη οποτε θες σου στελνω δειγμα .
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105598 από stratis 1
Creta Pellet
Εγω ειμαι κοντα στο ρεθυμνο
θα σου στειλω με μειλ την διευθυνση
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105601 από DOOM_NX

stratis 1 έγραψε: Δηλαδη θα σε χαλαγε αν τα 300 γινονταν 200 η 120 ??

Μα αφού το πέλλετ καθαρού ξύλου τό-σο έ-χει! Πώς να το κάνουμε; Εμένα δε θα με χάλαγε να ζεσταίνομαι τζάμπα και χωρίς κόπο, αλλά δε γίνεται.

stratis 1 έγραψε: το δικο μου αμαξακι (δηλαδη ο λεβητας βιομαζας) δεν εχει προβλημα ειτε με κουτσουρια 40% υγρασιας,ειτε με πελλετ αυστριακο ντιν πλας,ειτε με πυρηνοξυλο μισοσαπιο ειτε με θρυμμα αγριαγκιναρας.

Αφου λοιπον τα καιει ολα αν ηταν μυλος θα ηταν απο τους καλους μυλους.
Και ο κατασκευαστης του δικου μου λεβητα λεει να του βαζουμε τα παντα μεσα, ακομα και ΦΡΟΥΤΑ (ΕΚ ΤΟΥ ΦΡΟΥΤΩΔΗ ΒΙΟΜΑΖΑ)

Ο δικός σου λέβητας. Ο δικός μου λέβητας και η σόμπα του Φωκίωνα έχουν ένδειξη "πέλλετ ξύλου".

creta pellet έγραψε: για να μην λεμε λογια την αλλη βδομαδα μια απο της μεγαλυτερες εταιρειες στο χωρο η pelletech θα μετρηση τη θερμογονο δυναμη σε τρια πελλετ που θα καψουν καποιοι ισπανικη καυστηρες .τα πελλετ που θα δοκιμαστουν ειναι το ahira - ameco- creta pellet θα δουμε τα αποτελεσματα. ειδη σε δυο τοποθετησεις εβαλαν το δικο μας πελλετ μιλαμε για καυστηρες μεχρι 1500000 θερμιδες .ας αφησουμε τα λογια να μπουμε στη πραξη στρατη οποτε θες σου στελνω δειγμα .

Αρχίσαμε πάλι με τους λέβητες των MegaWatt. Δε μας ενδιαφέρει τι κάνουν τα μεγαθήρια αυτά. Δεν έχουμε βιομηχανικούς λέβητες στα σπίτια μας. Έχουμε σόμπες και λεβητούλια τόσο δα. Πώς θα γίνει να το καταλάβετε; Τα δικά μας μηχανήματα τα παίζουν με την υπερβολική στάχτη και μας θέλουν όλη την ώρα από πάνω να καθαρίζουμε κλίνκερ! Θέλουμε να μας πείτε πώς συμπεριφέρεται το πέλλετ σας σε μηχανήματα σαν τα δικά μας, όχι σε μηχανήματα που δεν πρόκειται να δούμε ούτε σε ζωγραφιά!
Last edit: 10 Χρόνια 9 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105602 από creta pellet
περιμενω στρατη

εχω μια απορια ακουω τον DOOM_NX ολοι μερα τα εχει με τις πιστοποιησεις. στην ελλαδα σε 2-3 μηνες το κεντρο που ειναι στην πτολεμαιδα θα μπορει να δωσει πιστοποιηση και ρωταω πληρωνουμε περνουμε τι πιστοποιηση .θα μας ελεγχει κανεις τι υλικα βαζουμε στο πελλετ ,θα ειναι καποιος απ,το πρωι ως το αλλο πρωι να βλεπει τι βαζουμε μεσα, η στη ρουμανια την περιβοητη που λες συνεχεια ειναι καποιος συνεχεια στο εργοστασιο και βλεπει τι βαζουνε μεσα στα λεω αυτα γιατι στη ρουμανια πηγενοερχομαι πολλα χρονια τα χαρτια μας τα φερνανε στο σπιτι .γιαυτο σου λεω το καλυτερο ειναι η πραξη οχι τα χαρτια .Αν θες να υπαρχεις και αυριο τα υλικα που βαζεις πρεπει να ειναι τα καλυτερα .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105604 από DOOM_NX

creta pellet έγραψε: περιμενω στρατη

εχω μια απορια ακουω τον DOOM_NX ολοι μερα τα εχει με τις πιστοποιησεις. στην ελλαδα σε 2-3 μηνες το κεντρο που ειναι στην πτολεμαιδα θα μπορει να δωσει πιστοποιηση και ρωταω πληρωνουμε περνουμε τι πιστοποιηση .θα μας ελεγχει κανεις τι υλικα βαζουμε στο πελλετ ,θα ειναι καποιος απ,το πρωι ως το αλλο πρωι να βλεπει τι βαζουμε μεσα, η στη ρουμανια την περιβοητη που λες συνεχεια ειναι καποιος συνεχεια στο εργοστασιο και βλεπει τι βαζουνε μεσα στα λεω αυτα γιατι στη ρουμανια πηγενοερχομαι πολλα χρονια τα χαρτια μας τα φερνανε στο σπιτι .γιαυτο σου λεω το καλυτερο ειναι η πραξη οχι τα χαρτια .Αν θες να υπαρχεις και αυριο τα υλικα που βαζεις πρεπει να ειναι τα καλυτερα .

Αφήστε τις πιστοποιήσεις, είναι άλλη κουβέντα. Και για άλλο είδος πέλλετ.

Το θέμα είναι πως όσο και να θάβετε τους Ρουμάνους, τα πέλλετ τους είναι από τα καλύτερα της αγοράς... Οπότε καλύτερα αφήστε το θάψιμο και δείξτε μας πώς μπορείτε να γίνετε ανταγωνιστικοί με αποδείξεις.
Το θέμα είναι κλειδωμένο.
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ