Περί Schweighofer / Egger τετραεδρικής διατομής κλπ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103454 από Pellet ZarisEcoEnergy

DOOM_NX έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Αλλα τουλαχιστον μπορεις σε παρακαλω να γραφεις τα θεματα σου σε αλλο τοπικ, ωστε να τα διαβαζουν οσοι ενδιαφερονται (γιατι για τους περισσοτερους 999/1000 δεν κανει καμια διαφορά αν θα καψουν GN, ή SCHW, ή Egger, ή Ameco)...

Μόνο που το Ameco με τα άλλα τρία που αναφέρεις δεν έχει καμία σχέση στη συμπεριφορά. Και καλώς ή κακώς, τα πέλλετ που βγαίνουν από το εργοστάσιο της Egger ξεχωρίζουν από αυτά της Schweighofer. Με το που ανέφερε ο KERBEROS ότι τα Schweighofer του είναι πιο άσπρα, όλοι καταλάβαμε ότι ήταν παραγωγή της Egger. Σκοπός μας είναι να πληροφορηθούν όλοι για το τι παίζεται και να μη θεωρήσουν όλα τα πέλλετ ίδια. Όπως έχουμε δει, εργοστάσιο από εργοστάσιο διαφέρει... Γιαυτό υπάρχουν τα νουμεράκια DINplus στη σακούλα.

Και σχετικά με το topic, εφόσον είναι ξεκλείδωτο, οποιοσδήποτε μπορεί να σχολιάσει νομίζω. Αν δεν επιθυμείτε σχολιασμό των καταναλωτών στα θέματα με τις προσφορές μπορείτε:
α) να ζητήσετε να κλειδωθεί
β) να ζητήσετε να μπείτε σε ξεχωριστή κατηγορία χρηστών που θα έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα σχολιασμού σε αυτή την ενότητα.

Εγώ ευχαριστώ! :)


Ναι εχεις δικαιο σχετικα με την διαφορα στην ποιοτητα. Όλοι οι (αρτοποιοι) πελάτες μου που δοκιμασαν αυτούς τους δυο μήνες, που συνεργάζομαι με την Ameco, το Ameco είπαν ότι το Ameco ειναι καλυτερο και το προτιμούν. Φυσικα είχαν ήδη δοκιμάσει τα υπολοιπα.
Ο Kerberos ειπε ότι το Schw ειναι πιο ασπρο, αλλα εγω βλέποντας τα (καθε μέρα) σου λέω ότι είναι πολύ πιο κίτρινο απο το G-N, το οποιο είναι κάτασπρο. Ελα απο εδώ όποτε θέλεις να τα δούμε και μαζί.

Όσον αφορα το topic, θα έπρεπε να καταλαβαινεις και να σεβαστεις οτι το συγκεκριμένο topic ειναι φτιαγμενο για να παρουσιαζουμε τις προσφορες μας και οχι για να σχολιαζουμε οτι μας κατεβαινει στο κεφαλι. Το τι θα μπορουσαμε να κανουμε για να μην γραφει ο καθενας ειναι γνωστο. Ευχαριστουμε για τις υποδείξεις. Βασιζόμαστε ομως στην καλη συνεργασία, συννενόηση και σεβασμό που δείχνουν τα μέλη. Όπως βλέπεις ήδη τα ασχετα σχολια μεταφέρθηκαν. Ευχαριστω την ομαδα διαχείρισης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103468 από dimlyk
κανα καλυτερο επιχειρημα εχεις ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103509 από DOOM_NX

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Όσον αφορα το topic, θα έπρεπε να καταλαβαινεις και να σεβαστεις οτι το συγκεκριμένο topic ειναι φτιαγμενο για να παρουσιαζουμε τις προσφορες μας και οχι για να σχολιαζουμε οτι μας κατεβαινει στο κεφαλι. Το τι θα μπορουσαμε να κανουμε για να μην γραφει ο καθενας ειναι γνωστο. Ευχαριστουμε για τις υποδείξεις. Βασιζόμαστε ομως στην καλη συνεργασία, συννενόηση και σεβασμό που δείχνουν τα μέλη. Όπως βλέπεις ήδη τα ασχετα σχολια μεταφέρθηκαν. Ευχαριστω την ομαδα διαχείρισης.

LMAO... :lol:

Μ'αρέσει που βλέπεις ότι μεταφέρθηκαν τα σχόλια αλλού, ωστόσο υπερασπίζεσαι το topic σου, μη σου χαλάσουμε καμιά προσφορά και δεν τσιμπήσει ο πελάτης!

Newsflash: Δουλειά μας είναι να σχολιάζουμε. Ο συντονισμός ανήκει στους συντονιστές. Αν δουν ότι κάτι δεν ταιριάζει, με ένα κουμπί το μεταφέρουν στο σωστό θέμα. Μη σε αγχώνουν λοιπόν τα offtopic. Σε όλα τα θέματα γίνονται, όχι μόνο στις προσφορές σου.

Επί της ουσίας τώρα:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ναι εχεις δικαιο σχετικα με την διαφορα στην ποιοτητα. Όλοι οι (αρτοποιοι) πελάτες μου που δοκιμασαν αυτούς τους δυο μήνες, που συνεργάζομαι με την Ameco, το Ameco είπαν ότι το Ameco ειναι καλυτερο και το προτιμούν. Φυσικα είχαν ήδη δοκιμάσει τα υπολοιπα.
Ο Kerberos ειπε ότι το Schw ειναι πιο ασπρο, αλλα εγω βλέποντας τα (καθε μέρα) σου λέω ότι είναι πολύ πιο κίτρινο απο το G-N, το οποιο είναι κάτασπρο. Ελα απο εδώ όποτε θέλεις να τα δούμε και μαζί.

Όλοι οι χρήστες του energ που δοκίμασαν Ameco είπαν πως δεν έχει καμία σχέση με τα αντίστοιχα ENplus A1 κωνοφόρων. Ή κάτι έκαναν λάθος ή όντως είναι κατώτερης ποιότητας. Και στο τεστ του Μόσχαλη, δεν τα πήγε τόσο καλά...

Το Egger είναι κίτρινο, αλλά χωρίς μαυραδάκια ;)
To Schwei όταν περνάει από την πρέσσα μαυρίζει.
Αυτό εννοούμε πιο άσπρο. Γενικότερα η όψη του είναι καλύτερη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103524 από Pellet ZarisEcoEnergy

DOOM_NX έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Όσον αφορα το topic, θα έπρεπε να καταλαβαινεις και να σεβαστεις οτι το συγκεκριμένο topic ειναι φτιαγμενο για να παρουσιαζουμε τις προσφορες μας και οχι για να σχολιαζουμε οτι μας κατεβαινει στο κεφαλι. Το τι θα μπορουσαμε να κανουμε για να μην γραφει ο καθενας ειναι γνωστο. Ευχαριστουμε για τις υποδείξεις. Βασιζόμαστε ομως στην καλη συνεργασία, συννενόηση και σεβασμό που δείχνουν τα μέλη. Όπως βλέπεις ήδη τα ασχετα σχολια μεταφέρθηκαν. Ευχαριστω την ομαδα διαχείρισης.

LMAO... :lol:

Μ'αρέσει που βλέπεις ότι μεταφέρθηκαν τα σχόλια αλλού, ωστόσο υπερασπίζεσαι το topic σου, μη σου χαλάσουμε καμιά προσφορά και δεν τσιμπήσει ο πελάτης!

Δεν καταλαβα, σε ενοχλεί αυτο? Οι πελατες μου φιλε μου δεν θελω να "τσιμπανε" οπως λες. Θελω να ειναι ενημερωμένοι και να αγοράζουν αυτο που θελουν.

Newsflash: Δουλειά μας είναι να σχολιάζουμε. Ο συντονισμός ανήκει στους συντονιστές. Αν δουν ότι κάτι δεν ταιριάζει, με ένα κουμπί το μεταφέρουν στο σωστό θέμα. Μη σε αγχώνουν λοιπόν τα offtopic. Σε όλα τα θέματα γίνονται, όχι μόνο στις προσφορές σου.

Δουλεια μας ειναι να δουλευουμε και να ζουμε την οικογενεια μας. Λαθος σου τα ειπανε. Οπως καταλαβες οι συντονιστες κανουν σωστα την δουλεια τους και διορθώνουν τα offtopic σου. Αλλα καλο ειναι να προσεχεις λιγακι ωστε να τους αφηνεις και λιγο ελευθερο χρονο στην ζωη τους. Απ'οτι καταλαβαινω εσυ εχεις πολυ ελευθερο χρονο, αλλα δεν ειμαστε ολοι το ιδιο (ευτυχως).

Επί της ουσίας τώρα:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ναι εχεις δικαιο σχετικα με την διαφορα στην ποιοτητα. Όλοι οι (αρτοποιοι) πελάτες μου που δοκιμασαν αυτούς τους δυο μήνες, που συνεργάζομαι με την Ameco, το Ameco είπαν ότι το Ameco ειναι καλυτερο και το προτιμούν. Φυσικα είχαν ήδη δοκιμάσει τα υπολοιπα.
Ο Kerberos ειπε ότι το Schw ειναι πιο ασπρο, αλλα εγω βλέποντας τα (καθε μέρα) σου λέω ότι είναι πολύ πιο κίτρινο απο το G-N, το οποιο είναι κάτασπρο. Ελα απο εδώ όποτε θέλεις να τα δούμε και μαζί.

Όλοι οι χρήστες του energ που δοκίμασαν Ameco είπαν πως δεν έχει καμία σχέση με τα αντίστοιχα ENplus A1 κωνοφόρων. Ή κάτι έκαναν λάθος ή όντως είναι κατώτερης ποιότητας. Και στο τεστ του Μόσχαλη, δεν τα πήγε τόσο καλά...

Το Egger είναι κίτρινο, αλλά χωρίς μαυραδάκια ;)
To Schwei όταν περνάει από την πρέσσα μαυρίζει.
Αυτό εννοούμε πιο άσπρο. ΠΟΙΟΙ ειστε εσεις? Γενικότερα η όψη του είναι καλύτερη. Εσυ αγοραζε πέλλετ με βάση ποιο σε φτιαχνει περισσότερο!


μηπως πρεπει να βγαλουμε και τον φασματογραφο μαζας για να καταλαβουμε τι πελλετ καιμε?
Τι ασπρα, κιτρινα, κιτρινα με μαυρες βουλες και πρασινα αλογα ειναι αυτα που λες?
Τι με νοιαζει τι πρεσσα χρησιμοποιεί ο ενας ή ο αλλος? Δεν με νοιαζουν αυτες οι λεπτομερειες, και καλο θα ηταν να μην νοιαζουν τον κοσμο. Εμενα με νοιαζει αν ζεσταίνομαι τον χειμωνα και αν κανω οικονομια.
Ο κοσμος συντομα θα μαθει να αγοραζει πελλετ με βάση το ειδος του δεντρου και με το αν ειναι καθαρο ξυλο ή οχι. Τι διαφορα κανει αν αφηνει 0.4% σταχτη ή 0.7%? τα 3 κιλα σταχτης παραπανω που θα πεταξουμε ανα τόνο που καίμε? Η θερμικη αποδοση ειναι αυτη που μετραει, η τιμή και η σταχτη (μέχρι καποιον βαθμο) από την στιγμη που περνάει ολα τα τεστ που αφορουν τα χημικα κατάλοιπα δηλαδη την υγεια μας. Το τελευταιο που ανέφερα είναι και το σημαντικότερο.
Εμεις εδω στην Ελλαδα το εχουμε αναγει σε επιστημη.
Σε λιγο θα μας λες αν ο υπάλληλος που συσκεύασε την παλετα σου ηταν Ρουμανος ή Ουκρανος, μονο και μονο κοιτώντας την.

Που να παει μπροστα αυτη η χωρα... τρωγόμαστε με τα ρουχα μας.
Η συμβουλη μου ειναι "Ασχολήσου με κατι πιο ουσιαστικο στην ζωη σου", ή αν ειμασταν στην Αγγλια, θα σου ελεγα "get a life".

Οσον αφορα τα τεστ του Μοσχαλη, επειδη δεν τον γνωριζω τον κυριο, για πες μου ποιος ειναι? Ειναι καποιο αναγνωρισμενο αμερόληπτο ινστιτουτο που αναλαμβάνει να κανει πειραματα και να δημοσιοποιεί αποτελέσματα?

Πως εσυ λες "ολοι οι χρηστες του energ"? Πως μιλας ως εκπροσωπος 4000 ανθρωπων? Πας καλα?
ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥN οι συντονιστές!
Ποιος σου δινει το δικαιωμα να υποβαθμιζεις ενα κορυφαιο προϊον δημοσίως, χωρις ουτε ενα στοιχειο? Ιδίως λαμβάνοντας υπόψιν οτι εχει δυο κορυφαίες πιστοποιήσεις

Εγω εχω πελατες αρτοποιους, οι οποιοι σε πληροφορω οτι ειναι οι πιο απαιτητικοί πελατες πέλλετ, οι οποιοι δεν θελουν ουτε να το βλεπουν το Schw ή το G-N. Μολις δοκιμασαν το Ameco λύθηκαν ολα τους τα προβληματα. Αυτό για μένα τα λεει όλα.
Εγω είτε G-N, είτε Schw, είτε Ameco πουλήσω, το ιδιο κέρδος θα βγάλω. Γιατί λοιπόν να λέω ψέματα και να κρύβω την αλήθεια? Άλλο αν δεν πουλουσα Schw ή/και G-N και πουλούσα μόνο Ameco. Τότε λογικά δεν θα μπορούσα να εκφέρω αποψη, αλλα ακόμα και αν μιλούσα, δεν πιστευω να με έπαινε κανενας στα σοβαρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103556 από DOOM_NX

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Αυτό εννοούμε πιο άσπρο. ΠΟΙΟΙ ειστε εσεις?

Εμείς που έχουμε δει και τα δύο προϊόντα! :)

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Τι ασπρα, κιτρινα, κιτρινα με μαυρες βουλες και πρασινα αλογα ειναι αυτα που λες? Δεν με νοιαζουν αυτες οι λεπτομερειες, και καλο θα ηταν να μην νοιαζουν τον κοσμο. Εμενα με νοιαζει αν ζεσταίνομαι τον χειμωνα και αν κανω οικονομια.

Μπορεί να μη νοιάζει εσάς (το ίδιο κέρδος βγάζετε όπως λέτε), αλλά νοιάζει τον κόσμο που πληρώνει και βλέπει ότι το ένα καύσιμο είναι καθαρότερο από το άλλο.

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ο κοσμος συντομα θα μαθει να αγοραζει πελλετ με βάση το ειδος του δεντρου και με το αν ειναι καθαρο ξυλο ή οχι. Τι διαφορα κανει αν αφηνει 0.4% σταχτη ή 0.7%? τα 3 κιλα σταχτης παραπανω που θα πεταξουμε ανα τόνο που καίμε?

Μεγάλη διαφορά. Μιλάμε για 2 φορές συχνότερο καθάρισμα και άδειασμα. Εκεί που καθαρίζεις κάθε 3 μέρες, είναι πολύ καλύτερο να καθαρίζεις κάθε 7.

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Η θερμικη αποδοση ειναι αυτη που μετραει, η τιμή και η σταχτη (μέχρι καποιον βαθμο) από την στιγμη που περνάει ολα τα τεστ που αφορουν τα χημικα κατάλοιπα δηλαδη την υγεια μας. Το τελευταιο που ανέφερα είναι και το σημαντικότερο.

Κι όμως, βλέπουμε πως ενώ όλα τα ίδια τεστ περνάνε, το ένα καίει δυνατότερα από το άλλο. Και η λιγότερη στάχτη βοηθάει στην απόδοση.

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Που να παει μπροστα αυτη η χωρα... τρωγόμαστε με τα ρουχα μας.
Η συμβουλη μου ειναι "Ασχολήσου με κατι πιο ουσιαστικο στην ζωη σου", ή αν ειμασταν στην Αγγλια, θα σου ελεγα "get a life".

Ενοχλούν τα λεγόμενά μου; Μήπως να σταματήσουμε να δοκιμάζουμε τα πέλλετ και να λέμε τις εντυπώσεις μας; Μήπως να σας πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες; Μήπως να εμπιστευτούμε τους εμπόρους που δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν την κατώτερη από την ανώτερη θερμογόνο; Ή μήπως αυτούς που μας πουλάνε τα Βουλγάρικα για πιστοποιημένα; Ή τους άλλους που θα μας στείλουν την πιστοποίηση DINplus του AlfaWood με email; Για να σοβαρευτούμε λέω εγώ. Το forum αυτό φτιάχτηκε για να βοηθάει τους καταναλωτές, όχι για να προστατεύει το image των εμπόρων. Έλα τώρα να μας πεις ότι τα χρήματα που δίνουμε κάθε χρόνο για θέρμανση δεν είναι ουσιαστικό κομμάτι της ζωής μας ώστε να ασχολούμαστε!

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Οσον αφορα τα τεστ του Μοσχαλη, επειδη δεν τον γνωριζω τον κυριο, για πες μου ποιος ειναι? Ειναι καποιο αναγνωρισμενο αμερόληπτο ινστιτουτο που αναλαμβάνει να κανει πειραματα και να δημοσιοποιεί αποτελέσματα?

Όχι. Μήπως είσαι εσύ; Ή μήπως μας έδειξες καμιά ανάλυση του Ameco;

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Πως εσυ λες "ολοι οι χρηστες του energ"? Πως μιλας ως εκπροσωπος 4000 ανθρωπων? Πας καλα?
ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥN οι συντονιστές!

Αν κοιτάξεις καλά γράφω "όλοι οι χρήστες του energ που δοκίμασαν Ameco". Δεν μιλάω σαν εκπρόσωπος, αλλά σαν παρατηρητής. Αν μπεις στις βαθμολογίες και τις κριτικές πέλλετ, την ίδια εντύπωση θα σχηματίσεις :)

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ποιος σου δινει το δικαιωμα να υποβαθμιζεις ενα κορυφαιο προϊον δημοσίως, χωρις ουτε ενα στοιχειο? Ιδίως λαμβάνοντας υπόψιν οτι εχει δυο κορυφαίες πιστοποιήσεις

Οι πιστοποιήσεις δεν αρκούν για να το κάνουν κορυφαίο. Το μόνο που μας εξασφαλίζουν είναι ότι τα πέλλετ παράγονται από καθαρό ξύλο χωρίς χημικά και ότι υπακούν σε ένα ανώτατο όριο στάχτης. Τη συμπεριφορά του στα μηχανήματα δε θα στην πει κανένα πιστοποιητικό. Και δε χρειάζεται να μου δώσει κανένας το δικαίωμα για να κατακρίνω ένα προϊόν. Σαν καταναλωτές έχουμε το δικαίωμα της αξιολόγησης εδώ μέσα.

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Εγω εχω πελατες αρτοποιους, οι οποιοι σε πληροφορω οτι ειναι οι πιο απαιτητικοί πελατες πέλλετ, οι οποιοι δεν θελουν ουτε να το βλεπουν το Schw ή το G-N. Μολις δοκιμασαν το Ameco λύθηκαν ολα τους τα προβληματα. Αυτό για μένα τα λεει όλα.
Εγω είτε G-N, είτε Schw, είτε Ameco πουλήσω, το ιδιο κέρδος θα βγάλω. Γιατί λοιπόν να λέω ψέματα και να κρύβω την αλήθεια? Άλλο αν δεν πουλουσα Schw ή/και G-N και πουλούσα μόνο Ameco. Τότε λογικά δεν θα μπορούσα να εκφέρω αποψη, αλλα ακόμα και αν μιλούσα, δεν πιστευω να με έπαινε κανενας στα σοβαρα.

Κι εγώ έχω πελάτες που προτιμούν τα Windows Vista από τα XP. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλύτερα.

Και αν δεν κάνω λάθος είσαι αντιπρόσωπος της Ameco, σωστά; Επίσημος αντιπρόσωπος Egger ή Schweighofer δεν είσαι. Σήμερα έχεις, αύριο δεν έχεις. Γιαυτό σε νοιάζει να στηρίξεις το Ameco.
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103643 από Pellet ZarisEcoEnergy

DOOM_NX έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Αυτό εννοούμε πιο άσπρο. ΠΟΙΟΙ ειστε εσεις?

Εμείς που έχουμε δει και τα δύο προϊόντα! :)

Και εμεις εχουμε δει και τα δυο προϊόντα αλλά δεν εχουμε την ιδια αποψη! Μιλα για τον εαυτό σου επομένως.

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Τι ασπρα, κιτρινα, κιτρινα με μαυρες βουλες και πρασινα αλογα ειναι αυτα που λες? Δεν με νοιαζουν αυτες οι λεπτομερειες, και καλο θα ηταν να μην νοιαζουν τον κοσμο. Εμενα με νοιαζει αν ζεσταίνομαι τον χειμωνα και αν κανω οικονομια.

Μπορεί να μη νοιάζει εσάς (το ίδιο κέρδος βγάζετε όπως λέτε), αλλά νοιάζει τον κόσμο που πληρώνει και βλέπει ότι το ένα καύσιμο είναι καθαρότερο από το άλλο.

Τι νοιαζει τον κοσμο? Αν ενα πελλετ ειναι κιτρινο, ή ασπρο ή κιτρινο με μαυρες βουλες? Δεν νομιζω... Αυτα τα πραγματα ενδιαφερουν τους αργοσχολους κατα την γνωμη μου, από την στιγμή που μιλάμε για καθαρά πέλλετ ξύλου. Δηλαδή εσύ καταλαβαίνεις από το πόσο ασπρο είναι ένα πέλλετ αν είναι καθαρό, καλό ή μέτριο? Εχεις πλάκα! Αν ήξερες κάποια βασικά πράγματα για το χρώμα των πέλλετ, δεν θα μιλούσες. Εχεις πιασει στα χέρια σου 2-3 τόνους πέλλετ και μας έγινες εξπερτ!

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ο κοσμος συντομα θα μαθει να αγοραζει πελλετ με βάση το ειδος του δεντρου και με το αν ειναι καθαρο ξυλο ή οχι. Τι διαφορα κανει αν αφηνει 0.4% σταχτη ή 0.7%? τα 3 κιλα σταχτης παραπανω που θα πεταξουμε ανα τόνο που καίμε?

Μεγάλη διαφορά. Μιλάμε για 2 φορές συχνότερο καθάρισμα και άδειασμα. Εκεί που καθαρίζεις κάθε 3 μέρες, είναι πολύ καλύτερο να καθαρίζεις κάθε 7.

Ετσι και αλλιως ολα τα συστηματα ειναι φτιαγμενα να αποθηκεύουν σταχτη που παράγεται απο πέλλετ με din51731 προδιαγραφές, πραγμα που σημαινει οτι μπορουν να αποθηκευσουν 1.2% περιπου σταχτη του βαρους του πελλετ που καψανε. Θα χρειαστει να γεμισεις την δεξαμενη σου με πελλετ πριν χρειαστεις καθαρισμα. Το να αδειάσεις το δοχειο της σταχτης κατα το γεμισμα της δεξαμενης δεν ειναι κατι δυσκολο. Σου παίρνει γύρω στα 30-60 λευπερόλεπτα. Δεν νομιζω να χρειαζεται να το συζητησουμε παραπέρα... Ιδίως αν σκεφτείς ότι κερδίζεις και χρήματα, καθώς τα πέλλετ με χαμηλή στάχτη είναι συνήθως και πιο ακριβά

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Η θερμικη αποδοση ειναι αυτη που μετραει, η τιμή και η σταχτη (μέχρι καποιον βαθμο) από την στιγμη που περνάει ολα τα τεστ που αφορουν τα χημικα κατάλοιπα δηλαδη την υγεια μας. Το τελευταιο που ανέφερα είναι και το σημαντικότερο.

Κι όμως, βλέπουμε πως ενώ όλα τα ίδια τεστ περνάνε, το ένα καίει δυνατότερα από το άλλο. Και η λιγότερη στάχτη βοηθάει στην απόδοση.

Δε σε καταλαβα! Τα ιδια λέμε?

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Που να παει μπροστα αυτη η χωρα... τρωγόμαστε με τα ρουχα μας.
Η συμβουλη μου ειναι "Ασχολήσου με κατι πιο ουσιαστικο στην ζωη σου", ή αν ειμασταν στην Αγγλια, θα σου ελεγα "get a life".

Ενοχλούν τα λεγόμενά μου; Μήπως να σταματήσουμε να δοκιμάζουμε τα πέλλετ και να λέμε τις εντυπώσεις μας; Μήπως να σας πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες; Μήπως να εμπιστευτούμε τους εμπόρους που δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν την κατώτερη από την ανώτερη θερμογόνο; Ή μήπως αυτούς που μας πουλάνε τα Βουλγάρικα για πιστοποιημένα; Ή τους άλλους που θα μας στείλουν την πιστοποίηση DINplus του AlfaWood με email; Για να σοβαρευτούμε λέω εγώ. Το forum αυτό φτιάχτηκε για να βοηθάει τους καταναλωτές, όχι για να προστατεύει το image των εμπόρων. Έλα τώρα να μας πεις ότι τα χρήματα που δίνουμε κάθε χρόνο για θέρμανση δεν είναι ουσιαστικό κομμάτι της ζωής μας ώστε να ασχολούμαστε!

Εγώ δεν πουλάω φυκια για μεταξωτές κορδέλες. Όπως εσύ θέλεις να λες τις εντυπώσεις σου, έτσι εχουμε δικαίωμα και οι υπόλοιποι. Μην με κατηγορείς αν βλεπω με τα μάτια μου ότι το Ameco είναι με διαφορα καλύτερο πέλλετ από τα "αυστριακα". Την γνώμη μου και την γνώμη όσον το πελατών μου το δοκίμασαν φέτος εκφραζω.
Φανταζομαι τι κανεις οταν είναι να δωσεις χρηματα για να αγοράσεις αυτοκίνητο. Πρέπει να είσαι ο αγαπημένος των εμπόρων! Ελπίζω την ίδια έρευνα να κάνεις και για το γάλα και το φαγητό των παιδιών σου.
Τα πραγματα με τα πέλλετ είναι πιο απλά. Οταν έχεις να διαλέξεις μεταξύ 3-4ων κορυφαίων πέλλετ το χειρότερο που μπορεί να πάθεις είναι "μπεις μέσα" κανενα 20ευρω/τόνο...


Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Οσον αφορα τα τεστ του Μοσχαλη, επειδη δεν τον γνωριζω τον κυριο, για πες μου ποιος ειναι? Ειναι καποιο αναγνωρισμενο αμερόληπτο ινστιτουτο που αναλαμβάνει να κανει πειραματα και να δημοσιοποιεί αποτελέσματα?

Όχι. Μήπως είσαι εσύ; Ή μήπως μας έδειξες καμιά ανάλυση του Ameco;

Από την στιγμη που ο κ. Μοσχαλης δεν έχει καμια αρμοδιότητα να παρουσιάζει αποτελέσματα, δεν μπορώ να τον πάρω στα σοβαρά. Ποιος είναι αληθεια ο κ. Μοσχαλης? Με τι ασχολείται και έκανε τεστς στα πέλλετς?
Άλλο να πεις την προσωπική σου άποψη και/ή των πελατών σου και άλλο να το παίξεις χημείο...

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Πως εσυ λες "ολοι οι χρηστες του energ"? Πως μιλας ως εκπροσωπος 4000 ανθρωπων? Πας καλα?
ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥN οι συντονιστές!

Αν κοιτάξεις καλά γράφω "όλοι οι χρήστες του energ που δοκίμασαν Ameco". Δεν μιλάω σαν εκπρόσωπος, αλλά σαν παρατηρητής. Αν μπεις στις βαθμολογίες και τις κριτικές πέλλετ, την ίδια εντύπωση θα σχηματίσεις :)
Δηλαδή έχεις μιλήσει με όλους τους χρήστες που έχουν κάψει Ameco? Πλακα μας κάνεις?
Αν ήταν έτσι, πως γίνεται το Ameco να πούλησε στην Ελλάδα πολύ παραπάνω από οποιοδήποτε άλλο πέλλετ περσυ? Ο κόσμος το δοκίμασε το ξαναγόρασε και δεν το αλλάζει με τίποτα.
Ή νομίζεις ότι οποίος έχει κάψει πέλλετ (γενικα) θα καθίσει να γράψει τις εντυπώσεις του? Δουλεία δεν έχει? Πλακα μας κάνεις?


Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ποιος σου δινει το δικαιωμα να υποβαθμιζεις ενα κορυφαιο προϊον δημοσίως, χωρις ουτε ενα στοιχειο? Ιδίως λαμβάνοντας υπόψιν οτι εχει δυο κορυφαίες πιστοποιήσεις

Οι πιστοποιήσεις δεν αρκούν για να το κάνουν κορυφαίο. Το μόνο που μας εξασφαλίζουν είναι ότι τα πέλλετ παράγονται από καθαρό ξύλο χωρίς χημικά και ότι υπακούν σε ένα ανώτατο όριο στάχτης. Τη συμπεριφορά του στα μηχανήματα δε θα στην πει κανένα πιστοποιητικό. Και δε χρειάζεται να μου δώσει κανένας το δικαίωμα για να κατακρίνω ένα προϊόν. Σαν καταναλωτές έχουμε το δικαίωμα της αξιολόγησης εδώ μέσα.

Αν ενα καταπληκτικο πέλλετ δεν καιει σωστά στο μηχάνημα σου δεν σημαίνει ότι έχει προβλημα το πέλλετ αλλά το μηχάνημά σου! Τόσο απλά.
Αν κατακρίνεις ένα κορυφαίο πέλλετ με τόσο πάθος, επέτρεψε με να πιστεύω ότι κατι άλλο κρυβεται πίσω από την υπόθεσή σου... Θα ήθελα καποτε (οποτε νοιωσει ετοιμος) να μας πεις τους λογους σου...

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Εγω εχω πελατες αρτοποιους, οι οποιοι σε πληροφορω οτι ειναι οι πιο απαιτητικοί πελατες πέλλετ, οι οποιοι δεν θελουν ουτε να το βλεπουν το Schw ή το G-N. Μολις δοκιμασαν το Ameco λύθηκαν ολα τους τα προβληματα. Αυτό για μένα τα λεει όλα.
Εγω είτε G-N, είτε Schw, είτε Ameco πουλήσω, το ιδιο κέρδος θα βγάλω. Γιατί λοιπόν να λέω ψέματα και να κρύβω την αλήθεια? Άλλο αν δεν πουλουσα Schw ή/και G-N και πουλούσα μόνο Ameco. Τότε λογικά δεν θα μπορούσα να εκφέρω αποψη, αλλα ακόμα και αν μιλούσα, δεν πιστευω να με έπαινε κανενας στα σοβαρα.

Κι εγώ έχω πελάτες που προτιμούν τα Windows Vista από τα XP. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλύτερα.

Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σου, καλύτερο και χειρότερο δεν υπάρχει... Έτσι δεν είναι? Αρα εσύ για ποιον λόγο δεν επιτρέπεις σε κάποιον να υποστηρίζει την γνώμη του, ιδίως εαν αυτός ο κάποιος έχει ακούσει την γνώμη εκατοντάδων καταναλωτών και στο κάτω κάτω είναι ο τομέας του? Εγώ δεν μπορώ να σου πω αν τα Vista ή τα Xp είναι καλύτερα, όταν εσύ τα έχεις κάνει εγκατάσταση σε 2000 (π.χ.) υπολογιστές, ενώ εγω σε 2! Δεν λέω, εχω σχηματίσει μια άποψη, αλλα δεν υποστηρίζω ότι 1000% είμαι σωστός

Και αν δεν κάνω λάθος είσαι αντιπρόσωπος της Ameco, σωστά; Επίσημος αντιπρόσωπος Egger ή Schweighofer δεν είσαι. Σήμερα έχεις, αύριο δεν έχεις. Γιαυτό σε νοιάζει να στηρίξεις το Ameco.


Γιατί "αύριο" μπορεί να μην έχω? Δεν το κατάλαβα αυτό! Schw βρίσκεις και στα περίπτερα! Εχω πολύ καλή συνεργασία με τον πιο δυνατό εισαγωγέα της Schw στην Ελλάδα, αυτόν που μου πρότεινε το ίδιο το εργοστάσιο να συνεργαστώ, μέχρι να "πετάξουν έξω" έναν μικροαντιπρόσωπο που έχουν και να με βάλουν στην θέση του. Δεν βρίσκω κάποιον λόγο να μην "έχω αύριο"!
Ο μόνος λόγος να μην εχω είναι να μην θέλω εγώ να έχω! Και πίστεψέ με, αν το εργοστάσιο δεν λύσει καποια προβλήματα μπορεί και να μην έχω εσκεμμένα.

Συγνώμη, αλλα το πιο πιθανό είναι να μην συνεχίσω αυτή την χαζή κουβέντα μαζί σου, επομένως μην παρεξηγηθείς αν δεν σου απαντήσω. Να είσαι καλά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ