Περί Schweighofer / Egger τετραεδρικής διατομής κλπ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103434 από jps

γιαννης-δραμα έγραψε: Εχω την εντυπωση οτι 1/1/2013 απαγορευεται η εισαγωγη πελλετ σε διαφανα σακουλακια ;)


Γιάννη δε γνωρίζω αν ισχύει κάτι τέτοιο,αλλά το βρίσκω πολύ λογικό προκειμένου να προστατευτεί ο καταναλωτής και να ξέρει τι αγοράζει.
Για μένα το να ψάχνεις με το μεγεθυντικό φακό για τετραεδρικά,πενταεδρικά,εξαεδρικά κ.τ.λ. πέλλετ,που μπορεί να είναι Egger στο διάφανο σακί,αλλά δεν υπάρχουν στο σακί του Schweighofer,που έχει τον κωδικό του εργοστασίου της Egger,δεν είναι σοβαρά πράγματα.
Αν η Egger ως εταιρία θέλει τα χρήματα μου,ας πουλάει ένα επώνυμο προϊόν με το λογότυπο της και τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο Παναγιώτης παραπάνω.Δε θα κάθομαι εγώ να κάνω τον ντετέκτιβ,αγοράζοντας διάφανα σακιά,που αν μου προκύψουν μάπα στην πορεία,το μόνο που θα μου απαντήσει η Egger θα είναι ότι δεν είναι τα γνήσια δικά της.
Έλεος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103435 από dimlyk
συμφωνω μαζι σου
ομως τα παραπλανητικα σηματακια στα σακουλακια ειναι πιο "επικινδυνα"
αρα πολλα θαπρεπε ν αλλαξουν τουλαχιστον με τα σακουλακια
αλλα ουτε το κρατος ουτε κατι ενωσεις περι βιομαζας κλπ φαινεται να σκοτιζονται για τετοιες λεπτομερειες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103436 από jps

dimlyk έγραψε: συμφωνω μαζι σου
ομως τα παραπλανητικα σηματακια στα σακουλακια ειναι πιο "επικινδυνα"
αρα πολλα θαπρεπε ν αλλαξουν τουλαχιστον με τα σακουλακια
αλλα ουτε το κρατος ουτε κατι ενωσεις περι βιομαζας κλπ φαινεται να σκοτιζονται για τετοιες λεπτομερειες


Δημήτρη,τα παραπλανητικά σηματάκια αντιμετωπίζονται εύκολα,όταν υπάρχει ένα λογότυπο μιας υπαρκτής εταιρίας επάνω στο σακί.

Δες για παράδειγμα την περίπτωση του πέλλετ του Κεχίδη που στην αρχή είχε τυπωμένο το σήμα του ENplus,χωρίς να κατέχει την αντίστοιχη πιστοποίηση.Μόλις έστειλα e-mail στο φορέα πιστοποίησης με τη φωτογραφία του πέλλετ του κεχίδη και τα στοιχεία της επιχείρησης του,ο φορέας πιστοποίησης επικοινώνησε άμεσα μαζί του και ο κύριος Κεχίδης μίλησε για λάθος και από τότε δεν υπάρχει τυπωμένο το σήμα του ENplus στα σακιά πέλλετ που εμπορεύεται.Με αυτό τον τρόπο προστατεύθηκαν οι καταναλωτές από το να πληρώσουν για πιστοποιημένο ένα πέλλετ,που δεν είναι.
Στην περίπτωση του διάφανου σακιού από ποιόν μπορείς να ζητήσεις ευθύνη και για ποιό λόγο,αφού δε φαίνεται πουθενά ποιός και πού το παράγει;
Και στην πρώτη στραβή η έγκερ θα σου απαντήσει ότι ναι μεν ο τάδε έμπορος συνεργάζεται μαζί της,αλλά το συγκεκριμένο πέλλετ στο διάφανο σακί,που εμφάνισε τα προβλήματα,δεν είναι δικό της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103438 από dimlyk
δεν διαφωνω μαζι σου ,,,ζηταω περισσοτερα :)

απλο παραδειγμα τα γκολντεν ...δεν αναφερει η σακουλα εργοστασιο η φιρμα ...μονο το σηματακι και μαλιστα το 1 απ τα δυο που υποτιθετε εχει

γενικα θεωρω οτι το συστημα εμποριας και διακινησης των πελλετ ειναι διατρητο και ευαλωτο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103447 από DOOM_NX
jps, όπως τα λες είναι. Αυτή τη στιγμή το Egger όπως εμπορεύεται είναι μη πιστοποιημένο. Ασχέτως αν εμείς γνωρίζουμε το εργοστάσιο και την ποιότητα. Τυπικά είναι ένα πέλλετ αβάφτιστο που δεν μπορείς ούτε να καταγγείλεις :P

Αν πάρω παλέτες φέτος, θα φροντίσω να ενημερώσω τα κατάλληλα σωματεία...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103448 από theoilia
Μήπως τα Egger-Egger φέτος κυκλοφορήσουν μόνο ως Eco Pellet και δεν θα έχουμε τις διάφανες σακούλες;Πριν 20 μέρες που μίλησα μαζί του μου είπε πως είχε μόνο καμιά 10 παλέτες χωρίς διακριτικά προς 265€ την μία.Οι σακούλες με διακριτικά Eco Pellet,που αυτές θα "περπατήσουν" φέτος, πάνε μετά στα 285€ χωρίς τα μεταφορικά

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ