Περί Schweighofer / Egger τετραεδρικής διατομής κλπ

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103390 από jps

dimlyk έγραψε:

john88s έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:
Όπως και να χει, είναι ελάχιστα και αποτελούν δείκτη γνησιότητας της παραγωγής της Egger. Τώρα αν τα βάζει μόνο στις δικές της σακούλες, δεν το ξέρω.


Επίτηδες δλδ το κάνει; Η τα βγάζει η πρέσα της που είναι διαφορετική από της Schwei ?


προφανως το κανει επιτηδες ...χρησιμοποιωντας μια αναλογη "μητρα" ...τουλαχιστον στα no name διαφανα σακουλακια της για να προσταευσει τ ονομα της απο τους σακουλοφτιαχτες :)


Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο ένας κολοσσός στη βιομηχανία ξύλου,όπως είναι η Egger,που παράγει πολύ ποιοτικά προϊόντα ( όλα τα υλικά της κουζίνας μου είναι της Egger ),να παράγει και να εμπορεύεται πέλλετ χωρίς το λογότυπο της σε διάφανα σακιά.
Εγώ,προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο να αγοράσω διάφανα σακιά πέλλετ χωρίς κανένα λογότυπο,ακόμα και αν οι παλλέτες συνοδεύονταν με χαρτιά που να ανέφεραν το όνομα της Egger.
Ας τυπώσει επιτέλους κάποιο σήμα στα σακιά της,εκτός και αν το πέλλετ δεν την ενδιαφέρει καθόλου και το αντιμετωπίζει ως μια ένατη ή δέκατη ασχολία στην γκάμα των προϊόντων της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103394 από dimlyk
δεν συμπεριλαμβανεται καν στην λιστα των προιοντων της ...αλλα αυτο ειναι θεμα μαρκετιν της εταιριας που προτιμα να πουλα μεσω μεταπωλητων με το δικο τους ονομα αλλα την δικη της πιστοποιηση

πιθανοτατα οπως λες να μην την ενδιαφερει σαν προιον αλλα μονο σαν παραπροιον των υπολοιπων δραστηριοτητων της


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103400 από jps
Το να πουλάει το πιστοποιημένο προϊόν της σε σακιά με το λογότυπο της σβαϊγκχόφερ,δε με ενοχλεί καθόλου,γιατί αγοράζεις ένα επώνυμο προϊόν.Αυτό που δε μου κάθεται καλά είναι τα no name διάφανα σακιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103404 από dimlyk
νομιζω οτι αυτα τα διαφανα σακια μας προεκυψαν οταν χαλασε η συνεργασια τους
ειχε ακουστει οτι θα κυκλοφορουσε με αλλη φιρμα αλλα φανταζομαι στο μεταξυ αντι να στοκαρει ...ξεστοκαρει :)


ετσι κι αλλιως εδω δεν μας δινουν ουτε δειγματα εργαστηριακων αναλυσεων αρκετοι
παντως τα ανωνυμα μ ενοχλουν κι εμενα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103408 από Pellet ZarisEcoEnergy

DOOM_NX έγραψε:

Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Ο Kerberos αγορασε απο εμενα Schweighofer

Τωρα εσυ καψε ότι θέλεις! :P και 8εδρικα εαν βρεις :woohoo:

Αφήστε μας να συνεννοούμαστε όπως ξέρουμε.


Κανενα προβλημα, δεν εχω καμια ορεξη ετσι και αλλιως.
Αλλα τουλαχιστον μπορεις σε παρακαλω να γραφεις τα θεματα σου σε αλλο τοπικ, ωστε να τα διαβαζουν οσοι ενδιαφερονται (γιατι για τους περισσοτερους 999/1000 δεν κανει καμια διαφορά αν θα καψουν GN, ή SCHW, ή Egger, ή Ameco)...

Σ'ευχαριστω πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #103410 από DOOM_NX

jps έγραψε: Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο ένας κολοσσός στη βιομηχανία ξύλου,όπως είναι η Egger,που παράγει πολύ ποιοτικά προϊόντα ( όλα τα υλικά της κουζίνας μου είναι της Egger ),να παράγει και να εμπορεύεται πέλλετ χωρίς το λογότυπο της σε διάφανα σακιά.
Εγώ,προσωπικά δε θα έπαιρνα το ρίσκο να αγοράσω διάφανα σακιά πέλλετ χωρίς κανένα λογότυπο,ακόμα και αν οι παλλέτες συνοδεύονταν με χαρτιά που να ανέφεραν το όνομα της Egger.
Ας τυπώσει επιτέλους κάποιο σήμα στα σακιά της,εκτός και αν το πέλλετ δεν την ενδιαφέρει καθόλου και το αντιμετωπίζει ως μια ένατη ή δέκατη ασχολία στην γκάμα των προϊόντων της.

Η αλήθεια είναι ότι δεν την ενδιαφέρει να φαίνεται το Egger στη συσκευασία. Το προϊόν όμως πωλείται υπό πολλά brandnames (Bio-Holz, Eco Pellets, Schweighofer κλπ). Το ότι το δίνει και χωρίς μάρκα, αυτό μας συμφέρει γιατί δεν πληρώνουμε λογότυπα τρίτων. Τώρα το σωστό είναι στα σακιά να αναγράφεται τουλάχιστον:
  • "Πελλέτες ξύλου" με την αντίστοιχη κατηγορία ποιότητας
  • Βάρος (σε κιλά ή τόνους)
  • Διάμετρος (6 mm ή 8 mm)
  • Σφραγίδα πιστοποίησης του κατασκευαστή (πιστοποιημένος παραγωγός ή έμπορας)
  • Σημείωση: "Να αποθηκεύεται σε ξηρό μέρος."
  • Σημείωση: "Να χρησιμοποιείται μόνο σε εγκεκριμένα και κατάλληλα συστήματα καύσης σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή και τους εθνικούς κανονισμούς."
  • Κατασκευαστής (Όνομα και διεύθυνση της πιστοποιημένης εταιρείας που είναι υπεύθυνη για τη συσκευασία σε σακούλες)

Αν αναγράφονται τεχνικά χαρακτηριστικά του πέλλετ, τότε οι τιμές θα πρέπει να συμφωνούν με το EN 14961-2, εκτός από τη θερμοκρασία τήξης της στάχτης που θα πρέπει να μετράται σύμφωνα με το εγχειρίδιο του ENplus. Πχ. δεν πρέπει να αναγράφεται η κατώτερη θερμογόνος επί ξηρού ή η ανώτερη θερμογόνος - αλλά η ΚΘΔ ως έχει.

Τα πέλλετ κατηγορίας EN B δεν πρέπει να πωλούνται σε μικρές σακούλες (μέχρι 50 kg).


Pellet ZarisEcoEnergy έγραψε: Αλλα τουλαχιστον μπορεις σε παρακαλω να γραφεις τα θεματα σου σε αλλο τοπικ, ωστε να τα διαβαζουν οσοι ενδιαφερονται (γιατι για τους περισσοτερους 999/1000 δεν κανει καμια διαφορά αν θα καψουν GN, ή SCHW, ή Egger, ή Ameco)...

Μόνο που το Ameco με τα άλλα τρία που αναφέρεις δεν έχει καμία σχέση στη συμπεριφορά. Και καλώς ή κακώς, τα πέλλετ που βγαίνουν από το εργοστάσιο της Egger ξεχωρίζουν από αυτά της Schweighofer. Με το που ανέφερε ο KERBEROS ότι τα Schweighofer του είναι πιο άσπρα, όλοι καταλάβαμε ότι ήταν παραγωγή της Egger. Σκοπός μας είναι να πληροφορηθούν όλοι για το τι παίζεται και να μη θεωρήσουν όλα τα πέλλετ ίδια. Όπως έχουμε δει, εργοστάσιο από εργοστάσιο διαφέρει... Γιαυτό υπάρχουν τα νουμεράκια DINplus στη σακούλα.

Και σχετικά με το topic, εφόσον είναι ξεκλείδωτο, οποιοσδήποτε μπορεί να σχολιάσει νομίζω. Αν δεν επιθυμείτε σχολιασμό των καταναλωτών στα θέματα με τις προσφορές μπορείτε:
α) να ζητήσετε να κλειδωθεί
β) να ζητήσετε να μπείτε σε ξεχωριστή κατηγορία χρηστών που θα έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα σχολιασμού σε αυτή την ενότητα.

Εγώ ευχαριστώ! :)
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ