Off topic συζήτηση για την Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013 (περί ΦΠΑ & κερδών)

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99931 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

john88s έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Για τα νησιά του Αιγαίου πλην Κρήτης (Νομοί Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο), οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), δηλαδή ο κανονικός γίνεται 16%, ο μειωμένος 9% και ο υπερμειωμένος 5%


Αυτό ισχύει ακόμα και σήμερα;


το 16% ναι στα νησιά τιμολογώ έτσι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99943 από john88s
Δηλαδή στέλνεις δελτίο αποστολής/τιμολόγιο η απόδειξη λιανικής με 16% ΦΠΑ. Και αν ας πούμε έχεις κόψει απόδειξη λιανικής με 16% Φ.Π.Α όπου προφανώς δεν αναφέρονται τα στοιχεία γιατί ο πελάτης είναι λιανικής και το εμπόρευμα πάει ας πούμε Αθήνα στο λιμάνι για να φύγει από εκεί για νησιά...

Αν εγώ το πάρω από Αθήνα με 16% ΦΠΑ ποιος θα καταλάβει (εφόσον είναι απόδειξη και όχι τιμολόγιο) ότι το πήρα για Αθήνα; Στην εφορία θα φαίνεται ότι πήγε Νησιά, εγώ δεν καταθέτω την απόδειξη γιατί δεν εκπίπτει άρα γλιτώνω Φ.Π.Α σωστά; Δεν μπορεί να γίνει θεωρητικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99960 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
θεωρητικά ναι αλλά πρέπει να στείλω και δελτίο αποστολής και στην λιανική όταν είναι νησί (απο όσο γνωρίζω).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99998 από thomas

stratis 1 έγραψε:

theoilia έγραψε: Όλοι θέλουμε καλύτερη παιδεία και καλύτερα σχολεία στην πατρίδα μας.Πως θα τα καταφέρουμε κλέβοντας τους πόρους του κράτους μας; Γιατί παρόλα τα προβλήματα κάποια στιγμή χρήματα από αυτούς τους πόρους θα καταλήξουν σε τομείς που τους έχουμε ανάγκη.


Με τη μειωση μισθων ιδικά στο δημοσιο και τη διατηρηση των προιοντων στις ιδιες τιμες,
το κρατος εχει παρει τη διαφορα αυτη σαν φορο.
Ουτε καλύτερα σχολεια ειδαμε ουτε και θα δουμε.
Αν τωρα απο τον ηδη κουτσουρεμενο μισθο δινει ακομα 23% απλως φτωχαινει περισσοτερο ο ηδη φτωχος καταναλωτης-εργαζομενος.
Ας καποιος παιρνει 800 ευρω το μηνα ,θα ξοδεψει 650 ευρω στην πραγματικοτητα.
Τα υπολοιπα 150 ευρω μπορει να τα ξοδεψει δινοντας εργασια σε καποιον που θελει ο ιδιος κανοντας λιγο καλύτερη τη ζωη του,η να τα δωσει στο κρατος και να τα κανει αυτο οτι θελει.
Βλεπετε το κρατος να ειναι ικανο να διαχειριζεται αυτα τα λεφτα???
Οι φοροι πρεπει να ειναι ανταποδοτικοι και οχι βορα στα λαμογια που μας κυβερνανε.
Ας βαλουν σε ταξη πρωτα το δημοσιο,ας κλεισουν ολες τις τρυπες του βαρελιου,να δουμε και εμεις οτι οι φοροι μας πιανουν τοπο και οταν διορθωθει αυτη η συνεχιζόμενη σπαταλη και κλοπη,θα μπορουμε να λεμε οτι οποιος δεν πληρωνει τον ΦπΑ ειναι κλεφτης.
Η μικρης κλιμακας φοροδιαφυγη ειναι το γράσο της οικονομιας.
Μην πιστευουμε οτι αν αποδοσουμε το 23% του μισθου μας θα λυθει το προβλημα της Ελλαδας.
Το προβλημα της Ελλαδας ειναι η υψηλη φορολογια που την κανει μη ανταγωνιστικη.
Το προβλημα ειναι οτι δεν παραγουμε αυτο που καταναλωνουμε.
Δεν ειμαι εναντιον της αποδοσης φπα.
ειμαι εναντιον του 23%.
Θα επρεπε να ηταν πολυ χαμηλότερο ιδικα για τα πελλετς


συμφωνω απολυτως φιλε μου.!!!!
τωρα πιαστικανε απο μια συναλλαγη πελλετ χωρις ΦΠΑ και δεν αναρωτηθηκανε αν οι ιδιοι κανουν ολες τις συνναλαγες τους νομιμα και εννοω αυτες που δεν βαζουν στο μυαλο τους(απο το παιδι στην καφετερεια που τους σερβιρει το καφε και ειναι ανασφάλιστη εργασία,απο τον αλβανό που παιρνουν στο χωριο για να κανει την εργασία τους και ακομα απο το αν αυτος που κοψει την ααποδειξη που επιθυμουμε όλοι αν θα το αποδοσει το ΦΠΑ στην εφορεια ή και αν χρωσταει ακομα ή και κλεβει απο αλλου,τι εγινε μπορουμε να τα ελεγχουμε όλα;)
Οι προσφορες των εμπορων παντως πανε προς το καλυτερο βλέπω μετα απο ολα αυτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100017 από egglezos

john88s έγραψε: Δηλαδή στέλνεις δελτίο αποστολής/τιμολόγιο η απόδειξη λιανικής με 16% ΦΠΑ. Και αν ας πούμε έχεις κόψει απόδειξη λιανικής με 16% Φ.Π.Α όπου προφανώς δεν αναφέρονται τα στοιχεία γιατί ο πελάτης είναι λιανικής και το εμπόρευμα πάει ας πούμε Αθήνα στο λιμάνι για να φύγει από εκεί για νησιά...

Αν εγώ το πάρω από Αθήνα με 16% ΦΠΑ ποιος θα καταλάβει (εφόσον είναι απόδειξη και όχι τιμολόγιο) ότι το πήρα για Αθήνα; Στην εφορία θα φαίνεται ότι πήγε Νησιά, εγώ δεν καταθέτω την απόδειξη γιατί δεν εκπίπτει άρα γλιτώνω Φ.Π.Α σωστά; Δεν μπορεί να γίνει θεωρητικά;


το 16% ισχύει από την ηπειρωτική Ελλάδα προς τα νησιά μόνο προς επαγγελματίες, άρα κόβεις Δ.Α και Τιμολόγιο, που φυσικά αναφέρει ΑΦΜ και όλα τα συναφή, όχι λιανικής ανώνυμο. Δεν μπορείς να πουλήσεις στην λιανική σε πελάτη νησιωτικό (παρά μόνο από το νησί). Ο σκοπός της μείωσης αυτής είναι για να τονώνει την κίνηση των επαγγελματιών των νησιών δινοντας κίνητρα στους ντόπιους να αγοράζουν από τα τοπικά καταστήματα με μειωμένο ΦΠΑ. Για να μπορεί λοιπόν το τοπικό κατάστημα να συμψηφίζει ΦΠΑ, αγοράζει με 16% και πουλάει με 16%.

Όποια παραλλαγή από τον ανωτέρω μηχανισμό είναι φορολογική παράβαση. Δουλεύω με αυτόν τον τρόπο προς τα νησιά εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είναι επιβεβαιωμένος από την εφορεία και καθόλα νόμιμος.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #100022 από giogud

egglezos έγραψε:

john88s έγραψε: Δηλαδή στέλνεις δελτίο αποστολής/τιμολόγιο η απόδειξη λιανικής με 16% ΦΠΑ. Και αν ας πούμε έχεις κόψει απόδειξη λιανικής με 16% Φ.Π.Α όπου προφανώς δεν αναφέρονται τα στοιχεία γιατί ο πελάτης είναι λιανικής και το εμπόρευμα πάει ας πούμε Αθήνα στο λιμάνι για να φύγει από εκεί για νησιά...

Αν εγώ το πάρω από Αθήνα με 16% ΦΠΑ ποιος θα καταλάβει (εφόσον είναι απόδειξη και όχι τιμολόγιο) ότι το πήρα για Αθήνα; Στην εφορία θα φαίνεται ότι πήγε Νησιά, εγώ δεν καταθέτω την απόδειξη γιατί δεν εκπίπτει άρα γλιτώνω Φ.Π.Α σωστά; Δεν μπορεί να γίνει θεωρητικά;


το 16% ισχύει από την ηπειρωτική Ελλάδα προς τα νησιά μόνο προς επαγγελματίες, άρα κόβεις Δ.Α και Τιμολόγιο, που φυσικά αναφέρει ΑΦΜ και όλα τα συναφή, όχι λιανικής ανώνυμο. Δεν μπορείς να πουλήσεις στην λιανική σε πελάτη νησιωτικό (παρά μόνο από το νησί). Ο σκοπός της μείωσης αυτής είναι για να τονώνει την κίνηση των επαγγελματιών των νησιών δινοντας κίνητρα στους ντόπιους να αγοράζουν από τα τοπικά καταστήματα με μειωμένο ΦΠΑ. Για να μπορεί λοιπόν το τοπικό κατάστημα να συμψηφίζει ΦΠΑ, αγοράζει με 16% και πουλάει με 16%.

Όποια παραλλαγή από τον ανωτέρω μηχανισμό είναι φορολογική παράβαση. Δουλεύω με αυτόν τον τρόπο προς τα νησιά εδώ και πάρα πολλά χρόνια, είναι επιβεβαιωμένος από την εφορεία και καθόλα νόμιμος.

Ο ΦΠΑ είναι καθαρά φόρος που τον πληρώνει ο πελάτης λιανικής. Δεν γνωρίζω με λεπτομέρειες, αλλά εγώ στέλνω με 16% ΦΠΑ αλλά μόνο με πλήρη στοιχεία. ΔΑ κανονικά και ΑΦΜ - ΔΟΥ πελάτη λιανικής.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ