Off topic συζήτηση για την Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013 (περί ΦΠΑ & κερδών)

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99917 από jnet

stratis 1 έγραψε:

jnet έγραψε:

theoilia έγραψε: Το σκεπτικό μου έχει να κάνει ότι ως επί το πλείστον όλοι μας εδώ μέσα είμαστε πελάτες λιανικής,δεν μας ενδιαφέρει και η τιμή χωρίς ΦΠΑ. Αλήθεια τι εξυπηρετεί η αναγραφή τις τιμής προ ΦΠΑ;


Να συγκρίνεις αν το προιόν που αγοράζεις είναι φτηνό η ακριβό. πχ πόλυς κόσμος γνωρίζει τις τιμές παραγωγής των pellet οτι αυτές κυμαίνονται από 135 μεχρι 180€ ο τόνος. Αυτές οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.
Εξυπηρετει επιπλεον εναν επαγγελματία ο οποίος θα ζεστάνει το μαγαζί του με pellet και θα εκπέσει το ΦΠΑ.
Να πώ και άλλα?


Ο επαγγελματιας ξερει οτι το ΦΠΑ ειναι 23% στα πελλετς και εχει και κομπιουτερακι να κανει την αφαιρεση.
Η λιανικη τιμη ειναι μια και εμπεριέχει το ΦΠΑ.
Ο διαχωρισμος μπερδευει τον κοσμο.


Υπαρχουν 2 στήλες οποιος θέλει κοιτάει αυτή που τον βολεύει.-

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99919 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Για τα νησιά του Αιγαίου πλην Κρήτης (Νομοί Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο), οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), δηλαδή ο κανονικός γίνεται 16%, ο μειωμένος 9% και ο υπερμειωμένος 5%


τιμή + ΦΠΑ ξεκίνησε απο εταιρίες που πουλάνε πανελλαδικά για να υπάρχει ο διαχωρισμός όσο αφορά τα νησιά .με αυτό το σκεπτικό κάνανε χρήση και οι μικρότεροι έμποροι για να δείχνουν στον πελάτη τι πάει προς αυτούς και τι προς το κράτος ."Ελληνικό δαιμόνιο "

θέλω να μείνω σε κάτι όμως που αναφέρθηκε σε αυτό το πόστ για άλλη μια φορά .να μην έχουν δικαίωμα οι έμποροι να μιλάνε με τα μέλει !!!Μήπως έχουμε πάλι χούντα και δεν το ξέρω ????
ο λόγος που μπήκα αρχικά σε αυτό το φόρουμ είναι ότι μέλει του φόρουμ κατηγόρησαν την εταιρία που εκπροσωπώ για την ποιότητα και τις τιμές της .θα μπορούσα να μπω ανώνυμα και να έλεγα ότι είμαι πελάτης οτι δεν ισχύουν όλα αυτά που λέγαν με επιχειρήματα και οτι όσα έγραφαν είναι π.......!!!
αυτό θα θέλατε??
το energ.gr είναι κατα την γνώμη μου το καλύτερο φόρουμ όσο αφορά τη μεγάλη γκάμα της ενέργειας .
άσχετα αν δεν υπάρχουν ποσταρίσματα σας λέω ότι το παρακολουθούν πάνω απο 120 τζακάδες σε όλη την Ελλάδα και που ίσως να θέλανε να μπούνε να πούνε την γνώμη τους Επώνυμα αλλά φοβούνται ή δε θέλουν να μπούνε γιατί υπάρχουν 10 πιράνχας που θα πέσουν να τους φάνε .
Απο την άλλη αν τελικά δε μας θέλετε οκ ενημερώστε μας γιατί παρά πάει αυτή η καραμέλα που διαβάζω εδώ και 6 μήνες και μείνετε 10 άτομα να κατηγορείτε ο ένας τον άλλο και όποια εταιρία σας καπνίσει .
αν θέλετε την γνώμη μου πάντως οι 5-6 έμποροι που είμαστε εδώ μέσα πάνω στο τεχνικό κομμάτι σας έχουμε προσφέρει όλοι, και με την παρουσία μας εδω μέσα έχει αποκτήσει και ένα κύρος (τεχνογνωσίας) το φόρουμ που άλλα δεν το έχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99920 από Pellet ZarisEcoEnergy

kosmidis80 έγραψε: Αγαπητε Γιωργο, εγω πιστευω οτι αλλοι ειναι οι λογοι που σας οδηγουν στην αποφαση να σταματησετε και οχι το ενα ποστ καποιου μελλους!Απλα βρηκατε αφορμη!

Την τριχα την κανατε τριχια και φυσικα μονο εσεις ή το μελλον θα μας φανερωσει τον λογο.

Δικαιωμα σας φυσικα να μαζεψετε πισω την προσφορα σας προς τα μελη, αλλα να μην λησμονειτε οτι καποιους πελατες εχετε ηδη κερδισει, οποτε η ανταποδοτικοτητα της μεχρι τωρα συμμετοχης σας (αληθεια ποια ηταν?) θα συνεχισει.

kosmidis80 έγραψε:
Δεν ειμαι σιγουρος, υποψιες εχω.. οποτε καλυτερα να μην πω ακομα την γνωμη μου. Παντως ωραιο το νεο τους site ;)

KERBEROS έγραψε: Εγώ πάλι επιμένω: δε νομίζω ότι η αποχώρηση οφείλεται στον συγκεκριμένο λόγο! Καλύτερα να μιλάμε καθαρά.
Μήπως η 'ενασχόληση' με το φόρουμ δεν έφερε τα αναμενόμενα αποτελέσματα;
Μήπως αυτός τελικά είναι ο λόγος που αποχωρούν οι έμποροι από το φόρουμ;
Αν είναι αυτός ο λόγος, λέω 'αν', τότε επιβεβαιώνονται οι παλιοί μας φόβοι. Τότε και για τους καταναλωτές θα ισχύσει το 'σώσον εαυτώ σωθήτω'!


Οι Sherlock Holmes του energ.gr... :lol: :lol: :lol: Αδικαιολόγητα σκεφτήκατε καχύποπτα. Συμβουλη μου ειναι οτι πρεπει να μαθετε να κανετε υπομονη πριν μιλησετε.
Στο κατω κατω δεν ειχαμε κανεναν λογο να σκεφτουμε καμια δικαιολογία για να αποχωρίσουμε απο τις προσφορες! Ειναι δικαίωμα μας να αποχωρίσουμε οποτε θελουμε και οσοι αγορασαν, αγορασαν!
Οι προσφορες μας για την ωρα ισχυουν μεχρι τις 31/05/2013. Μετα βλεπουμε... B)

Ευχαριστουμε την διαχείριση του energ.gr για αμεση παρεμβαση στα παραπονα μας και την διευθέτηση των θεματων.
Επιστρέψαμε με νεες ακομα καλυτερες προσφορες. Ας ελπισουμε οτι ολοι μαζι θα κρατησουμε ενα σοβαρο επιπεδο και θα βγουμε κερδισμενοι απο αυτη την συνεργασία, παντα με τιμιότητα και υπευθυνότητα, χωρις προσβολές και ειρωνείες
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99921 από john88s

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Για τα νησιά του Αιγαίου πλην Κρήτης (Νομοί Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο), οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), δηλαδή ο κανονικός γίνεται 16%, ο μειωμένος 9% και ο υπερμειωμένος 5%


Αυτό ισχύει ακόμα και σήμερα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99922 από KERBEROS
Υπομονή χρειάζεται κι από εμάς κι από τους εμπόρους. Αν ο καθένας θίγεται με το παραμικρό και απειλεί με αποχωρήσεις, κάνει κακό σε όλους.
Το έχω πει παλιότερα για περιπτώσεις και από τις δύο πλευρές.

Πάντως με διαψεύσατε άμεσα και χαίρομαι πολύ γι' αυτό! :)

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99928 από stratis 1

theoilia έγραψε: Όλοι θέλουμε καλύτερη παιδεία και καλύτερα σχολεία στην πατρίδα μας.Πως θα τα καταφέρουμε κλέβοντας τους πόρους του κράτους μας; Γιατί παρόλα τα προβλήματα κάποια στιγμή χρήματα από αυτούς τους πόρους θα καταλήξουν σε τομείς που τους έχουμε ανάγκη.


Με τη μειωση μισθων ιδικά στο δημοσιο και τη διατηρηση των προιοντων στις ιδιες τιμες,
το κρατος εχει παρει τη διαφορα αυτη σαν φορο.
Ουτε καλύτερα σχολεια ειδαμε ουτε και θα δουμε.
Αν τωρα απο τον ηδη κουτσουρεμενο μισθο δινει ακομα 23% απλως φτωχαινει περισσοτερο ο ηδη φτωχος καταναλωτης-εργαζομενος.
Ας καποιος παιρνει 800 ευρω το μηνα ,θα ξοδεψει 650 ευρω στην πραγματικοτητα.
Τα υπολοιπα 150 ευρω μπορει να τα ξοδεψει δινοντας εργασια σε καποιον που θελει ο ιδιος κανοντας λιγο καλύτερη τη ζωη του,η να τα δωσει στο κρατος και να τα κανει αυτο οτι θελει.
Βλεπετε το κρατος να ειναι ικανο να διαχειριζεται αυτα τα λεφτα???
Οι φοροι πρεπει να ειναι ανταποδοτικοι και οχι βορα στα λαμογια που μας κυβερνανε.
Ας βαλουν σε ταξη πρωτα το δημοσιο,ας κλεισουν ολες τις τρυπες του βαρελιου,να δουμε και εμεις οτι οι φοροι μας πιανουν τοπο και οταν διορθωθει αυτη η συνεχιζόμενη σπαταλη και κλοπη,θα μπορουμε να λεμε οτι οποιος δεν πληρωνει τον ΦπΑ ειναι κλεφτης.
Η μικρης κλιμακας φοροδιαφυγη ειναι το γράσο της οικονομιας.
Μην πιστευουμε οτι αν αποδοσουμε το 23% του μισθου μας θα λυθει το προβλημα της Ελλαδας.
Το προβλημα της Ελλαδας ειναι η υψηλη φορολογια που την κανει μη ανταγωνιστικη.
Το προβλημα ειναι οτι δεν παραγουμε αυτο που καταναλωνουμε.
Δεν ειμαι εναντιον της αποδοσης φπα.
ειμαι εναντιον του 23%.
Θα επρεπε να ηταν πολυ χαμηλότερο ιδικα για τα πελλετς

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ