Off topic συζήτηση για την Ομαδική Αγορά Καυσίμων 2013 (περί ΦΠΑ & κερδών)

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99911 από theoilia
Όλοι θέλουμε καλύτερη παιδεία και καλύτερα σχολεία στην πατρίδα μας.Πως θα τα καταφέρουμε κλέβοντας τους πόρους του κράτους μας; Γιατί παρόλα τα προβλήματα κάποια στιγμή χρήματα από αυτούς τους πόρους θα καταλήξουν σε τομείς που τους έχουμε ανάγκη. Αλλά θέλω να κάνω και μια επισήμανση προς τους εμπόρους, γιατί μας γράφετε και τιμές χωρίς ΦΠΑ;Το μόνο που με νιαζει εμένα ως καταναλωτή είναι η τιμή που θα πληρώσω . Όταν πάω να ψωνίσω γάλα ή κρέας δεν μου λένε στο μαγαζί τόσο χωρίς ΦΠΑ και τόσο με ΦΠΑ.Μου λένε την τιμή με ΦΠΑ, πελάτης λιανικής είμαι και εκεί πελάτης λιανικής είμαι και σε σας. Νομίζω πως με τον τρόπο που γνωστοποιείται τις τιμές προτρέπετε έμμεσα κάποιους να παζαρεύουν τον ΦΠΑ.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99912 από jnet

theoilia έγραψε: Όλοι θέλουμε καλύτερη παιδεία και καλύτερα σχολεία στην πατρίδα μας.Πως θα τα καταφέρουμε κλέβοντας τους πόρους του κράτους μας; Γιατί παρόλα τα προβλήματα κάποια στιγμή χρήματα από αυτούς τους πόρους θα καταλήξουν σε τομείς που τους έχουμε ανάγκη. Αλλά θέλω να κάνω και μια επισήμανση προς τους εμπόρους, γιατί μας γράφετε και τιμές χωρίς ΦΠΑ;Το μόνο που με νιαζει εμένα ως καταναλωτή είναι η τιμή που θα πληρώσω . Όταν πάω να ψωνίσω γάλα ή κρέας δεν μου λένε στο μαγαζί τόσο χωρίς ΦΠΑ και τόσο με ΦΠΑ.Μου λένε την τιμή με ΦΠΑ, πελάτης λιανικής είμαι και εκεί πελάτης λιανικής είμαι και σε σας. Νομίζω πως με τον τρόπο που γνωστοποιείται τις τιμές προτρέπετε έμμεσα κάποιους να παζαρεύουν τον ΦΠΑ.


Οι εμποροι τις τιμές τις στελνουν τελικές με το ΦΠΑ. Εγώ τις εχω βαλει ετσι στον πίνακα αλλά το σκεπτικο αυτό πρώτη φορά το ακούω. :blink:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99913 από Fokion
Γιωργο με προλαβες !!!!!!!


@theoilia

Κατ' αρχην εχεις δικιο.

Το προβλημα ειναι οτι "την αλλαγη" θα πρεπει να την κανουν ΟΛΟΙ μαζι την ιδια στιγμη για να εχει νοημα...
αλλιως ενας θα φαινεται φτυνοτερος γιατι δεν εχει βαλει τον ΦΠΑ και παει λεγοντας.

Το να ΜΗΝ βαζουν το ΦΠΑ μεσα στην τιμη, κανει το "προιον" να φαινεται φτυνοτερο..\νομιζω οτι το ιδιο γινεται ( ή γινοταν) με καποια μαγαζια ηλεκτρονικών ειδων...

Σωστοτατο μεν αλλα πρακτικά αδυνατο να γινει πλεον δε...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99914 από theoilia
Το σκεπτικό μου έχει να κάνει ότι ως επί το πλείστον όλοι μας εδώ μέσα είμαστε πελάτες λιανικής,δεν μας ενδιαφέρει και η τιμή χωρίς ΦΠΑ. Αλήθεια τι εξυπηρετεί η αναγραφή τις τιμής προ ΦΠΑ;

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99915 από jnet

theoilia έγραψε: Το σκεπτικό μου έχει να κάνει ότι ως επί το πλείστον όλοι μας εδώ μέσα είμαστε πελάτες λιανικής,δεν μας ενδιαφέρει και η τιμή χωρίς ΦΠΑ. Αλήθεια τι εξυπηρετεί η αναγραφή τις τιμής προ ΦΠΑ;


Να συγκρίνεις αν το προιόν που αγοράζεις είναι φτηνό η ακριβό. πχ πόλυς κόσμος γνωρίζει τις τιμές παραγωγής των pellet οτι αυτές κυμαίνονται από 135 μεχρι 180€ ο τόνος. Αυτές οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.
Εξυπηρετει επιπλεον εναν επαγγελματία ο οποίος θα ζεστάνει το μαγαζί του με pellet και θα εκπέσει το ΦΠΑ.
Να πώ και άλλα?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #99916 από stratis 1

jnet έγραψε:

theoilia έγραψε: Το σκεπτικό μου έχει να κάνει ότι ως επί το πλείστον όλοι μας εδώ μέσα είμαστε πελάτες λιανικής,δεν μας ενδιαφέρει και η τιμή χωρίς ΦΠΑ. Αλήθεια τι εξυπηρετεί η αναγραφή τις τιμής προ ΦΠΑ;


Να συγκρίνεις αν το προιόν που αγοράζεις είναι φτηνό η ακριβό. πχ πόλυς κόσμος γνωρίζει τις τιμές παραγωγής των pellet οτι αυτές κυμαίνονται από 135 μεχρι 180€ ο τόνος. Αυτές οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.
Εξυπηρετει επιπλεον εναν επαγγελματία ο οποίος θα ζεστάνει το μαγαζί του με pellet και θα εκπέσει το ΦΠΑ.
Να πώ και άλλα?


Ο επαγγελματιας ξερει οτι το ΦΠΑ ειναι 23% στα πελλετς και εχει και κομπιουτερακι να κανει την αφαιρεση.
Η λιανικη τιμη ειναι μια και εμπεριέχει το ΦΠΑ.
Ο διαχωρισμος μπερδευει τον κοσμο.
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by stratis 1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ