Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162797 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Latgales από Λετονία. Μόλις άρχισα να καίω μια παλέτα. Είναι το καλύτερο πέλλετ που έχω κάψει. Πίστευα ότι δεν θα υπάρχει καλύτερο από το egger. Και όμως... Σχεδόν καθόλου σκόνη, ελαχιστότατη στην κυριολεξία στάχτη (η πιο λίγη που έχω δει) και από τις καλύτερες θερμικές αποδόσεις. Λευκό από κωνοφόρα (έτσι λέει) και με μικρό κόκκο που σημαίνει ότι θέλει μείωση ροής στον κοχλία. Παντελής έλλειψη κλίνκερ. Μετά από 9 τσουβάλια που έκαψα στη σόμπα και είπα να την καθαρίσω, είδα το πιο καθαρό κουπάκι κάυσης που έχω δει. Αυτά είναι τα καλά.
Τα κακά είναι ότι είναι τσουχτερό στην τιμή (αλλά είπα τέτοιες ώρες τέτοια λόγια) 295 (+ μεταφορικά από Θεσσαλονίκη) ο τόνος. Εάν έχει συμφέρουσα τιμή (το πολύ μέχρι 245 άντε 250) και με την προϋπόθεση ότι υπάρχει "μπαγιόκο" αξίζει κανείς να προμηθευτεί με κλειστά μάτια το καλοκαίρι.
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162803 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

Δημήτρης Κατσούνης έγραψε: Νομίζω ότι με καθαρή σόμπα από στάχτες (ειδικά στα τούμπο όπου η θερμότητα του "έξω" αέρα μεταδίδεται στον μέσα τους που με τη σειρά του στέλνεται στο περιβάλλον) θα ήταν πιο αξιόπιστο να μετράμε θερμοκρασία εξαγώμενου αέρα. Κι αυτό τοποθετώντας ένα θερμόμετρο χώρου σε μια απόσταση πχ 1 μέτρο στην εξαγωγή ζεστού αέρα.
Ας πει κάποιος τη γνώμη του.


πολυ σχετικο ...ο ανεμιστηρας αυξομειωνει συνεχως τις στροφες του αρα και την παροχη ...μπορεις να το δοκιμασεις παντως ενδεικτικα και θα δεις οτι εχει αμεση σχεση με την θερμοκρασια καυσαεριων

σ αυτη την τιμη υπαρχουν αρκετα καλα πελλετ αλλα ακομα και φθηνοτερα ...μακαρι αφου σ αρεσει αλλα δεν νομιζω οτι θα το βρεις στην τιμη που αναφερεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 6 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162805 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Με σκοπό να μαθαίνουμε, να ρωτήσω με τη σειρά μου. Και πάντα με το δεδομένο ότι όλες οι "μετρήσεις" που γίνονται στο σπίτι προσφέρουν συμπέρασμα ενδεικτικό και στο "περίπου". Η απαγωγή θερμότητας από τον περιβάλλοντα τις σωλήνες εξαγωγής (τουμπο) χώρο δηλαδή τον εντός του χώρου καύσης δηλ των καυσαερίων δεν εξαρτάται καθοριστικά από την καθαριότητα των εξωτερικών επιφανειών των σωλήνων? Πιο σκονισμένες λιγότερη απαγωγή και αντίστροφα.
Αξιόπιστα θα μπορούσε να συμπεράνει κανείς μόνον εργαστηριακά μετρώντας ακριβώς την παροχή πέλλετ σε μονάδα χρόνου, και επίσης μετά ή μάλλον ταυτόχρονα μετρώντας (πάντα εργαστηριακά) την ποσότητα ενέργειας θερμικής που βγήκε.
Τρίχες που δεν έχουν κανένα νόημα στην οικιακή αξιολόγηση του φαινομένου.
Τώρα για το πέλλετ δεν έχω λόγους να μην συμφωνήσω αλλά μπορείς να δώσεις ονόματα (πέλλετ)? Νομίζω ότι επιτρέπεται αυτό μέσα στην δεοντολογία του φόρουμ. Και επειδή σίγουρα είμαστε καινούργιοι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162807 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συζητήσεις για pellets
φυσικα και εξαρταται αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο ... ποτε πχ δεν πεφτει η ιδια ποσοτητα πελλετ για καθε μαρκα ...κι αυτο επηρεαζει πολυ ....τα δικα μου συμπερασματα εχουν ως εξης ...οταν σε 2 πελλετ η διαφορα θερμοκρασιας καυσαεριων φτανει τους 10 βαθμους η και παραπανω ...τοτε υπαρχει καποια διαφορα ...το ποια ειναι θελει ψαξιμο ...ειτε μικροκοκο πελλετ ειτε πολυ καλο πελλετ ειτε απλα ταιριαζει καλυτερα στις ρυθμισεις μας ειτε κλπ... κι αυτα με επαναλαμβανομενες εναλαξ δοκιμες ενδεικτικα θα σου πς οτι η διαφορα σε καποια εχει ξεπερασει τους 20 βαθμους .
για μαρκες δεν ειμαι ο πλεον καταλληλος ...εχω σταματησει τις δοκιμες και ψωνιζω μονο απο τα πολυκαταστηματα και παντα σε προσφορες . ριξε μια ματια στο λερου και κανε καμμια δοκιμη ....ειδικα οι σομπες δεν εχουν κατα κανονα μεγαλη ευχερεια ρυθμισεων κι απλα καποια πελετ ταιριαζουν καλυτερα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 2 Μήνες πριν #162840 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Συζητήσεις για pellets
παιδια μιλαμε για ενα βιομηχανοποιημενο μεν αλλα φυσικό προιον...

δευτερον
εχω δει πελλετ ( την ιδια μαρκα) με ημερομηνια κατασκευης πριν λιγες εβδομάδες κι ξεχασμενο ενα χρονο....
το δευτερο απο τα απειρα κουνηματα και περα δωθε μεσα στην αποθηκη και βεβαια την υγρασια που εντομεταξυ ειε ρουφηξει ηταν σχεδον τριμα... Δε θελετε να παθετε πως - δεν - καιγόταν....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 1 Μήνας πριν #162872 από gourouni_grg
Απαντήθηκε από gourouni_grg στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Καλημέρα! Έχω χαθεί λίγο με το σάιτ συγγνώμη για την κατάχρηση. Λοιπον, όπως σας είπα είχα το aplha wood και μ μαύριζε το τζάμι στις δύο ώρες καύσης και στις έξι ώρες περίπου γέμιζε το τασάκι και έπρεπε να το αδειάσω αλλιώς ντουμανιαζε. Άλλαξα τις ρυθμίσεις του αέρα και συνέχισε να κάνει το ίδιο. Πήρα το schweighofer και ναι μεν δεν μαυρίζει το τζάμι, ούτε γεμίζει το τασάκι παρά πολυ, ωστόσο όταν αδειάζω το τασάκι η στάχτη είναι σαν βρεγμένη άμμος και δεν ξεκολλάει. Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ