Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161657 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
η συγκριση της σταχτης ειναι φανερη και με το ματι σε πολλες περιπτωσεις
η αποδοση θερμανσησ ομως οχι ...ισως εμμεσα απο την θερμοκρασια των καυσαεριων κι αυτο εχει καποια σχετικοτητα

για την φιλη ισως χρειαζεται λιγο παραπανω αερας ...αυτο ομως θα το δεις απο την φλογα και τα καταλοιπα στο τασακι γενικα το συγκεκεριμενο χρειαζεται αερα αλλα ειναι απο τα "δυνατα" πελλετ αν και οι διαφορες στα περισσοτερα δεν ειναι τοσο μεγαλες ωστε να μιλαμε με σιγουρια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161661 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ίσως όμως να μην είναι το κατάλληλο θέμα για να τα συζητήσουμε αυτά.

Υ.Γ.
Τρέχουσες τιμές πέλλετ...

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161671 από nelos7
Απαντήθηκε από nelos7 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet


καλησπερα δειτε λιγο στο Link που εχω πιο πανω.εχω βρει αυτο το πελλετ εδω βουλγαρια κοντα μου και φερνουν κομοτηνη τονο με 210 ευρω τωρινη τιμη.εχει και πιστοποιηση αποτι βλεπω αλλα ειναι στα βουλγαρικα το χαρτι πιστοποιησης.Α1 CLASS λεει οτι ειναι..ειναι οντως καλο να κανω παραγγελια?
ΥΓ.ΒΑΛΤΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΑΓΓΛΙΚΑ Η ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ

ΕΔΩ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ Α1

ΕΔΩ ΤΟ SITE
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nelos7.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161673 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
προς τιμη τους δεν λενε οτι εχουν πιστοποιηση αλλα ελεγχους απο καποιο εργασστηριο
αν οσα λενε οι μετρησεις ισχυουν για καθε παρτιδα τοτε δειχνει καλο ...στην πραξη ομως θα φανει :)
και καποιος πρεπει να κανει την αρχη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161674 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet

gourouni_grg έγραψε: Καλησπέρα! Επειδή έχω δει ότι το χρησιμοποιούν πολλοί το alfa wood γι αυτό ρώτησα.. μήπως κάνω εγώ κάτι λάθος. Γιατί ούτε από τη θερμογόνο δύναμη έμεινα ευχαριστημένη. Πριν χρησιμοποιούσα ένα biomass το οποίο ήταν πιο άσπρο. Τη θερμοκρασία που έπιανα με εκείνο στην πρώτη σκαλα, την πιάνω με αυτό στη δεύτερη. Και είχε πολύ λιγότερη σταχτη, καθόλου σκληρή, σαν πούδρα ήταν και δν μαύριζε καθόλου τα τοιχώματα. Γι αυτό αναρωτήθηκα μήπως κανω κάτι λάθος!

Προασπαθεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα.Τα πελλετ (διαφορες μαρκες) ενώ μοιαζουν δεν είναι ιδια.Εχουν διαφορετικες διαστασεις,διαφορετικο παχος-μηκος,διαφορετικη συμπιεση και διαφορετικο υλικο κατασκευης(όλα τα δενδρα δεν είναι ιδια).
Ο κοχλιας παλι δεν μπορει να καταλαβει ότι εχει άλλη μαρκα και συνεχιζει να δουλευει σταθερα,αλλα δεν ριχνει παντα το ιδιο μεσα στη σομπα.Ετσι με το ένα πελετ ριχνει π.χ. 1κιλο/ωρα ,με το άλλο 950 γρμμ./ωρα ,με το άλλο 1050 γραμμ./ωρα κ.τ.λ. Μαντεψε ποιο είναι το πιο δυνατο.
Επισης η φλογα που δινει το κάθε ξυλο είναι διαφορετικη, αλλα εχουν πολύ και αλλα λιγη.Μπερδεμα.Στη πολύ φλογα για να την μειωσεις πρεπει να δυναμώσεις τον αερα καυσης, δυναμώνοντας τον αερα εχουμε υψηλοτερη θερμοκρασια καυσαερίων(απώλειες).
Τριτον οι εξωτερικες καιρικες συνθήκες μεταβαλονται συνεχως οποτε οσο και να το θελουμε είναι πολύ δυσκολο να το υπολογίσουμε.
Προσωπικα θεωρω ότι είναι σχεδον αδυνατο ο χρηστης να καταλαβει πιο εχει περισσοτερη θερμιδογονο ενεργεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161754 από Δημήτρης Κατσούνης
Νομίζω ότι με καθαρή σόμπα από στάχτες (ειδικά στα τούμπο όπου η θερμότητα του "έξω" αέρα μεταδίδεται στον μέσα τους που με τη σειρά του στέλνεται στο περιβάλλον) θα ήταν πιο αξιόπιστο να μετράμε θερμοκρασία εξαγώμενου αέρα. Κι αυτό τοποθετώντας ένα θερμόμετρο χώρου σε μια απόσταση πχ 1 μέτρο στην εξαγωγή ζεστού αέρα.
Ας πει κάποιος τη γνώμη του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ