Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158799 από shaman
Απαντήθηκε από shaman στο θέμα Re:Συζητήσεις για pellets

panarab έγραψε: Προχθές αγόρασα από το Leroy Θεσσαλονίκης μερικά τσουβάλια golden nuggets. Αρχικά παρατήρησα ότι το σχήμα του τσουβαλιού μου φάνηκε ελαφρώς διαφορετικό (λίγο πιο στενό και λίγο πιο φαρδύ). Όταν έριξα το πρώτο τσουβάλι στη σόμπα παρατήρησα επίσης ότι ήταν πιο λεπτοκομμένο από τις άλλες φορές. Επίσης φαινόταν πιο λευκό. Παρατηρώντας χθες την πίσω πλευρά του τσουβαλιού που αναφέρει τα χαρακτηριστικά του πελλετ, κάτω χαμηλά δεξιά αναφέρει EGGER ROMANIA. Εκεί κόλλησα... Έτσι ήταν ανέκαθεν;

Στάλθηκε από το X9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τα εγοστάσια είναι στην Ρουμανία στις πόλεις Ρανταούτι,Κομανέστι και Σέμπες ανέκαθεν ρουμάνικα ήταν απλώς τα έβγαζαν με άλλες ονομασίες δλδ φασόν για διάφορες εταιρείες και νόμιζαν οι καταναλωτές ότι ήταν διαφορετικά αλλά ουσιαστικά αγόραζαν το ίδιο προιόν με άλλη συσκευασία.
Στην Αυστρία είναι τα γραφεία της εν λόγω εταιρείας δλδ αυστριακών συμφερόντων αλλά τα εργοστάσια παραγωγής ανέκαθεν ΡΟΥΜΑΝΙΑ !
Αν έχει υψηλή μηχανική αντοχή δλδ όπως λέει και ο φίλος λεπτόκοκκο θέλει προσοχή στα μοτέρ κοχλίας ιδίως για σόμπες επιδή ζορίζονται πολλά μοτέρ καίγονται!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161185 από sdancer75
Απαντήθηκε από sdancer75 στο θέμα Συζητήσεις για pellets

Fokion έγραψε: Holtz pellet πρασινο αυτό που πουλαει (και) το Leroy
Παραγωγής Ιουνιου 2016

Ότι πιο απαραδεκτο εχω καψει στις σομπες μου.
Παρ' ολο που εχει σταχτη σαν Α1, δηλ λιγη, το πετρωμενο καταλοιπο στο ποτυρακι είναι ανω ποταμων....
Απορω ειλικρινά πως η κακομοιρα η σομπα καταφερνει να αναψει....

Εχω καψει ΧΩΡΙΣ να πειραξω ρυθμισεις
Αλφα πρασινο - Golden nuggets - Hot stiks - Αλφα το "καλό"
Κανενα με αυτό το χαλι....
Η παλετα φυλασεται σε κλειστό στεγασμενο και.... θερμενομενο χωρο....



Fokion, αν και παλαιό το post που έκανες, επειδή θυμόμουνα την απάντησή σου και φέτος έχω κάποια θέματα με το Holz Energie μιλάμε για το προϊόν αυτό ?

www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/kausimo/...ellet-15kg-61852931/

sdancer75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161505 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
'Ενα κακό πέλλετ είναι το (πιστοποιημένο Α1) Βουλγάρικο fire plus, στα τσουβάλια του οποίου όπως είπα πριν λίγο είχε μέσα και σπόρους καλαμπόκι. Καλή θερμιδική απόδοση στάχτη μάλλον λίγο περισσότερη από το Α1 το άλφα, αλλά άφηνε στο τέλος μετά την καύση 6-7 τσουβαλιών στάχτη κολλημένη στα τοιχώματα του θαλάμου καύσης που με το χέρι την έβγαζες αλλά σαν κομμάτια που τριβόντουσαν και άφηναν λεκέ σαν λίγδα εκεί που κάθονταν πχ στο κουπάκι. Τι μυστήριο κι αυτό? Και πολύ ακριβό. Από Θεσσαλονίκη 250 ο τόννος συν 30η παλέτα για μεταφορά στη Λαμία (ενώ από Λάρισα - με τα μισά χιλιόμετρα - μεταφορά στη Λαμία με μεταφορική από πράκτικερ 50!!! η παλέτα).
Μια ερώτηση τώρα για όποιον γνωρίζει και το έχει κάψει. Το letagale από Λετονία (αν δεν κάνω λάθος) ή το αμερικάνικο σε 18κιλα σακιά thermaglo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161506 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Το πρωτο που λες δεν το εχει πλεον φετος ετσι μου ειπαν και το δευτερο θελω και εγω να μαθω θα παρω καποια στιγμη κανα τσουβαλι παντως να το δω αν και ακριβο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161508 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Ακριβό σίγουρα αλλά τέτοιες ώρες τέτοια λόγια. Άλλη φορά καλοκαίρι για ψάξιμο και αγορές. Τέλος πάντων. Αυτό το αμερικάνικο έχει την μεγαλύτερη (ακόμα και από το "αείμνηστο" germanpellet) θερμαντική ισχύ. Αυτό νομίζω ότι ρυθμίζοντας αέρα και παροχή πέλλετ για να κρατάς σταθερή (εγώ 185-195) τη θερμοκρασία καυσαερίων, σημαίνει μειωμένη κατανάλωση. Πήγαινε πάρε (αν είσαι θεσσαλονίκη δίνουν και τσουβάλια λιανική αλλιώς μόνο παλέτα για μακρυά) για δοκιμή και να το ξέρεις για του χρόνου το καλοκαίρι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161509 από Pasxalis
Απαντήθηκε από Pasxalis στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Θελω να παρω να το δω γτ τβρα εχω το virgin που εχει ιδια δυναμη το πηρα καλοκαιρι και ειναι καλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ