Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152210 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Και σε μένα τώρα που άρχισα καινούργια παλέτα εντοπίζονται μερικά τσουβάλια (μερικά όχι όλα) με πολύ σκόνη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152339 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Καινουργια παραγωγη πελλετ στη Λαμια με λιγοτερη πλεον σκονη απο πριν και διαφορες διαστασεις πελλετ.απο ψιλοκομενο μεχρι και 3 ποντους στο σακι..απο αυριο θα ξεκινησω την καυση του και τις εντυπωσεις.παντως στην μοναδα παραγωγης που πηγα ειχε σκετο πριονιδι απο ελατο μπεζ-ασπρο.θα δουμε τι γινεται!!!!!!!!!




Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152342 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
'Αντε Κώστα δοκίμασε να δούμε και να μας πεις. Εμένα πάρε με τλφ και να δούμε αν αξίζει, για να ενισχύουμε τουλάχιστον ντόπιον παραγωγό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152345 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Ωραιο δειχνει!!!!!!!!

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 2 Μήνες πριν #152348 από giwrgos smart
Απαντήθηκε από giwrgos smart στο θέμα Συζητήσεις για pellets
B) B) κωστη να δοκιμασω τι λεσ?? :evil: :evil: :evil:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν #152895 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Εγώ όπως είπα πήρα 6 τσουβάλια και καίω. Αύριο θα ανοίξω την σόμπα για καθάρισμα μετά από τρεις μέρες συνεχούς λειτουργίας. Οι μέχρι τώρα εντυπώσεις, στα καλά σημεία η τιμή (αν και αυτό πρέπει να επανεξεταστεί γιατί 3,5 χωρίς φπα θεωρείται λίγο?) και η θερμογόνος δύναμη. Στα άσχημα η ανομοιομορφία στη σύσταση του πέλλετ (υπάρχουν κόκκοι μαύροι, σκούροι καφέ, ανοιχτό καφέ και σχεδόν άσπροι) που φυσικά σημαίνει(?) όχι ομοιογενή σύσταση, που με τη σειρά του σημαίνει ανομοιομορφία στην πρώτη ύλη. Εμένα μου είπε ότι αγοράζει από κάπου πριονίδι έτοιμο. Επίσης πολύ σκόνη η οποία δεν φαίνεται από την αρχή στο τσουβάλι αλλά είναι μέσα ομοιογενώς αναμειγμένη με το πέλλετ. Και μάλιστα σε χοντρό κόκκο που σημαίνει ότι το πέλλετ τρίβεται εύκολα και φυσικά αυτό νομίζω ότι οφείλεται στην όχι καλή παρασκευή του.
Αύριο θα έχω και την εικόνα της στάχτης (ίσως το πιο βασικό στοιχείο κρίσης). Πόση και τι υφής θα είναι. Με το άλφα α2 στο ίδιο διάστημα και με τις ίδιες ρυθμίσεις ( για ίδια θερμοκρασία καυσαερίων) γέμιζε σχεδόν τελείως το δοχείο συλλογής και χωρίς καθόλου σχεδόν κλίνκερ ή κατάλοιπα στερεά στο κουπάκι καύσης.
Όμως πολύ καλή θερμογόνος δύναμη (ίσως λόγω του σε αρκετό ποσοστό τριμένου πέλλετ που δημιουργεί την ανάγκη για λιγόστεμα στη ροή του πέλλετ). Για να έχουμε (στη δική μου σόμπα) θερμοκρασία καυσαερίων 190-200 κατεβάζουμε 1-2 μονάδες κάτω από το άλφα/α2 με τη σόμπα στην 5η σχέση ισχύος.
Last edit: 8 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Δημήτρης Κατσούνης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ