Συζητήσεις για pellets

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151008 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets

dimlyk έγραψε: εχω την ιδια εντυπωση αν κι εκαψα μονο 1 τσουβαλι ακομα χωρις δοκιμες ...δοκιμασε να κατεβασεις λιγο τον αερα αν και το βασικο μας κριτηριο ειναι η σωστη φλογα φυσικα και η θερμοκρασια καυσαεριων



Μήπως είναι καλύτερα να ανεβάσω ακόμα λίγο το πέλλετ? Έχω την άποψη (βλέποντας πάντα στο περίπου και πάντα με δεδομένο ότι είμαι στην αρχή του Α1 και δεν υπάρχουν στατιστικές και μετρήσεις) ότι η κατανάλωση είναι μικρότερη, δλδ με την ίδια ταχύτητα περιστροφής του κοχλία πέφτει λιγότερο από το πράσινο. Διαφορά ειδικού βάρους (μάλλον).
Κι αυτό το λέω επειδή πιστεύω κι εγώ σαυτό που λες ότι από τους σημαντικότερους παράγοντες είναι να κρατάμε καλή φλόγα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151009 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συζητήσεις για pellets
φυσικα μπορεις να κανεις κι αυτο ...αυτο που ψαχνουμε ειναι η σωστη αναλογια αερα πελλετ
ο κοχλιας ειναι ογκομετρικος ...ισως το πρασινο ειναι πιο μικροκοκο η σπαει πιο ευκολα και πεφνει μεγαλυτερη ποσοτητα ...δεν το εχω προσεξει αλλα τωρα που το ανεφερες θα το κοιταξω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151011 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets

dimlyk έγραψε: φυσικα μπορεις να κανεις κι αυτο ...αυτο που ψαχνουμε ειναι η σωστη αναλογια αερα πελλετ
ο κοχλιας ειναι ογκομετρικος ...ισως το πρασινο ειναι πιο μικροκοκο η σπαει πιο ευκολα και πεφνει μεγαλυτερη ποσοτητα ...δεν το εχω προσεξει αλλα τωρα που το ανεφερες θα το κοιταξω


Ανέβασα και πέλλετ και αέρα, Είναι και τα δύο στο +1 και τίποτα. Θερμοκρασία καυσαερίων 180-185. Θα ανέβω κι άλλο ένα νούμερο πρώτα στο πέλλετ και μετά και στον αέρα και είδωμεν.
Όντως το πράσινο είναι πιο μικρόκοκο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151015 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συζητήσεις για pellets
αυτα πανε αναποδα ..ειτε ανεβαζεις πελλετ ειτε κατεβαζεις αερα ....δεν ανεβαζεις και τα 2 μαζι γιατι κανει περιπου το ιδιο ...φυσικα μπορεις να ακνεις οσες δοκιμες θες απλα να ξερεις οτι πανε αναποδα η θα πρεπει να ανεβασεις πολυ το ενα και λιγοτερο το αλλο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151016 από Δημήτρης Κατσούνης
Απαντήθηκε από Δημήτρης Κατσούνης στο θέμα Συζητήσεις για pellets
Μάλλον έχεις δίκιο αλλά ενώ πχ το πράσινο το έκαιγα (πάντα στο 5 ένταση) αέρα 0 και πέλλετ -1 και θερμοκρασία καυσαερίων 190-200, με το Α1 ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ. Έφτασα τον αέρα στο +5 τέρμα και το πέλλετ στο +2 και +3 και τίποτα. Ανεβαίνει αμέσως 195 πχ και βαθμό βαθμό και γρήγορα σχετικα (σε λίγα δευτερόλεπτα) κατεβαίνει η θερμοκρασία στο 180.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Μπορεί να εξαχθεί κάποιο συμπέρασμα ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151020 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Συζητήσεις για pellets
κατεβαζεις λιγο τον αερα ...μην τα κανεις και τα δυο ταυτοχρονα δηλ αερα και πελλετ
αν ξερεις την θερμοκρασια καυσαεριων που προτεινει ο κατασκευαστης προσπαθα να εισαι εκει κοντα ....αν ξεπερνιετε πεφτει η αποδοση .μην ψαχνεις για ασφαλη συμπερασματα ισως το μονο συμπερασμα νανε οτι η σομπα σου προτιμαει το πρασινο ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ