Ελληνικά pellets

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116630 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Απ: Ελληνικά pellets
Έκαψα τα 100 kg του παραπάνω πέλλετ woodspellet. Από τις ρυθμίσεις που το έκαψα φαίνεται ότι η θερμογόνος του είναι περίπου στις 4400 με 4500 kcal. Στάxτη κάτι παραπάνω από 1 κιλό στα 100 kg.

Νομίζω ότι είναι σχετικά αξιόπιστο.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116633 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
αλλος ενας που δεν ντρεπεται να δειξει αναλυση :)

πολυ καλη οντως ,,,με τις τιμες μας τα χαλαει λιγο ομως


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116634 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Συμφωνώ, θεωρώ ότι θα μπορούσε να ήταν 20-30 € πιο φθηνός. 300€/τον έχει παράδοση στην Αθήνα.

Μίλησα στο τηλ μαζί του. Φέτος ξεκίνησε παραγωγή. Μου είπε ότι ακόμα έχουν μικρή παραγωγή την οποία θα αυξήσουν μέχρι το επόμενο καλοκαίρι.

Θεωρώ όμως απαράδεκτο να αγοραζω από τον έλληνα παραγωγό 300ε/τον και το bioenergy point 304€/τον.

Φέτος θα είναι η χρονια των δοκιμων, των ελληνικών πέλλετ.

Με πήρε χθες τηλ από χαλκίδα ένας παραγωγός ο οποίος παράγει πέλλετ από ελαιοπυρήνα (με το λάδι δηλαδή), όχι πυρηνόξυλο για λέβητες βιομάζα και θέλει να το δοκιμάσω. Θα κάνω και αυτή την θυσία!! :P Έχει κάνει ανάλυση και έχει 5300kcal/kg.. Όταν Πάω να πάρω 6-7 τσουβάλια θα πάρω και την ανάλυση.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116637 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Ενα ΕΚΟ ΗΦΑΙΣΤΟΣ που κυκλοφορη ειναι Ελληνικο η Βουλγαριας.Πανω στην σακουλα δεν λεει τιποτα.το εχει καψει καποιος σε λεβητα και απο τιμη αν ξερουμε :whistle:

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116643 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Ελληνικά pellets

vag1234 έγραψε: ...
Με πήρε χθες τηλ από χαλκίδα ένας παραγωγός ο οποίος παράγει πέλλετ από ελαιοπυρήνα (με το λάδι δηλαδή), όχι πυρηνόξυλο για λέβητες βιομάζα και θέλει να το δοκιμάσω. Θα κάνω και αυτή την θυσία!! :P Έχει κάνει ανάλυση και έχει 5300kcal/kg.. Όταν Πάω να πάρω 6-7 τσουβάλια θα πάρω και την ανάλυση.


Βαγγελη ξερεις σε τί τιμη το δινει;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #116667 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Απ: Ελληνικά pellets

vag1234 έγραψε: Παρέλαβα από την βιοτεχνία www.woodspellet.gr/ του κου Δεληκούρα, 10 τσουβάλια πέλλετ 70% οξύα-30% πεύκο για να το δοκιμάσω.

Πρώτες εντυπώσεις, γερή σακούλα, αρκετή σκόνη, μυρωδιά ωραία ξύλου. Σοβαρό μείον η σακούλα δεν γράφει επάνω απολύτως τίποτα :whistle: .

Σας παραθέτω φωτογραφίες και θα επανέλθω όταν το δοκιμάσω.. Θα κάνω πρώτη καύση φέτος με το συγκεκριμένο πέλλετ.





Είχα πάρει και εγώ πέρσι μερικά τσουβαλια για δοκιμή. Τότε έγραφε στη σακούλα μόνο το όνομα του, χωρις καμία ανάλυση.
Όντως εχει ωραία μυρωδιά ξύλου αλλά ΠΟΛΥ σκόνη σε βαθμό που έπρεπε να άδειαςεις τη σακούλα ΠΟΛΥ προσεκτικά γιατί ντουμανιαζε το λεβητοστασιο.
Καλή καύση με λίγο καπνό και λίγη στάχτη και καθόλου κλινκερ
Είχα παει και απο τη βιοτεχνία, τότε κάνανε κάποιες αλλαγές στη γραμμή παραγωγής και δεν παρήγαγαν, είχε και εκεί πολύ σκόνη παντού και μεγάλους σάκους με ψιλό πριονιδι και σκονη. Μάλλον επειδή εχουν εργοστάσιο που φτιάχνει περγκολες τα πριόνιδια τα κάνουν πελλετ. Η οξια επειδή είναι σκληρό ξύλο κανει σκονη.
Ο λόγος που δεν αγόρασα μεγάλη ποσότητα ηταν η σκονη και η ακριβή τιμή γι αυτό που περνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ