Ελληνικά pellets

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97895 από NIKITAS
Απαντήθηκε από NIKITAS στο θέμα Ελληνικά pellets
Καλημέρα,

www.lakonikon.com

στην Σκάλα Λακωνίας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97898 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ελληνικά pellets

NIKITAS έγραψε: Καλημέρα,

www.lakonikon.com

στην Σκάλα Λακωνίας


ευχαριστουμε Νικητα ...η λίστα συμπληρωθηκε

αν ειχες και καμμια ενδεικτικη τιμη καλα θα ηταν :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97991 από NIKITAS
Απαντήθηκε από NIKITAS στο θέμα Ελληνικά pellets
Καλησπέρα,

και www.klimiscoal.gr στην Καλαμάτα.
Πελλετ πυρήνα, πυρηνοκάρβουνο,μπρικετα, πυρηνόξυλο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν - 11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #98553 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Ελληνικά pellets

tzistsam έγραψε: Eγω από την άλλη καίω ΜΑΚΗ αλλά αυτό που φέρνει από Βουλγαρία και έχω ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα, εκτός της στάχτης που όντως είναι αρκετή, αλλά λιγότερη από πχ το Σερβικο το bioenergy point. Δεν εντόπισα διάφορα "ξένα" σώματα στα πέλετ, μυρωδιά ξύλου έχουν (κάποιες φορές βρήκα και τσιπς ξύλου μέσα), καίγονται πολύ καλά, με καλή θερμογόνο δύναμη και "κρατάνε" στην καύση. Αν θα τα ξανακαύσω? Μάλλον εκτός και αν βρω κάτι καλύτερο σε αρκετά ανταγωνιστική τιμή (π.χ. κανα 20αρικο πάνω στον τόνο - μιλάμε πάντα για καλοκαίρι, φέτος υπάρχει απόθεμα)


Τα ιδια ακριβως εχω να πω κι εγω για το πελλετ της ΜΑΚΗ.Απλα τρομαξα λιγο οταν βρηκα κι εγω 1-2 κομματακια ξυλου.Καλυτερη καυση-αποδοση απο το Bioenergy.Ειδικα απο τις 2 τελευταιες παρτιδες Bioenegy μεγαλη διαφορα.Ιδια σταχτη,λιγο παραπανω μαυριλα, λογω πευκου.
Εκαψα και ALPHA WOOD (6 σακια μονο).Αυτο που μου εκανε εντυοωση ειναι η ελαχιστη σταχτη.Περιπου 1/3 της σταχτηw που αφηνει το ΜΑΚΗ και το Bioenergy.
Δοκιμασα επισης τα AMECO,MIX και NORDIK.
το AMECO ειχε τη λιγοτερη σταχτη, ομως απο αποδοση μου φανηκα χειροτερο απο το ΜΑΚΗ.Πεταμενα λεφτα στα DIN και στα EN.

Γενικα πιστευω οτι καποιος που ο λεβητας του καιει τα παντα χωρις ιδιαιτερα προβληματα δεν εχει λογο να αγοραζει "αριστοκρατικα" πελλετ που στοιχιζουν 300+ ευρω/τονο.Αν ειχα σομπα και μπουκωνε απο σταχτη και κλινκερ θα το εψαχνα περισσοτερο με τα "γαλαζοαιματα' πελλετ των 300+.

Δεν αμφισβητω γενικα την αναγκη για πιστοποιημενα προιοντα απλα δεν μου αρεσει να πληρωνω φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Υ.Γ.
Εχω τον Primus της ΜΑΒΙΛ.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Ημέρα πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Ώρες πριν - 11 Χρόνια 9 Ώρες πριν #98573 από kostasb
Απαντήθηκε από kostasb στο θέμα Ελληνικά pellets

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

tzistsam έγραψε: Eγω από την άλλη καίω ΜΑΚΗ αλλά αυτό που φέρνει από Βουλγαρία και έχω ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα, εκτός της στάχτης που όντως είναι αρκετή, αλλά λιγότερη από πχ το Σερβικο το bioenergy point. Δεν εντόπισα διάφορα "ξένα" σώματα στα πέλετ, μυρωδιά ξύλου έχουν (κάποιες φορές βρήκα και τσιπς ξύλου μέσα), καίγονται πολύ καλά, με καλή θερμογόνο δύναμη και "κρατάνε" στην καύση. Αν θα τα ξανακαύσω? Μάλλον εκτός και αν βρω κάτι καλύτερο σε αρκετά ανταγωνιστική τιμή (π.χ. κανα 20αρικο πάνω στον τόνο - μιλάμε πάντα για καλοκαίρι, φέτος υπάρχει απόθεμα)


Τα ιδια ακριβως εχω να πω κι εγω για το πελλετ της ΜΑΚΗ.Απλα τρομαξα λιγο οταν βρηκα κι εγω 1-2 κομματακια ξυλου.Καλυτερη καυση-αποδοση απο το Bioenergy.Ειδικα απο τις 2 τελευταιες παρτιδες Bioenegy μεγαλη διαφορα.Ιδια σταχτη,λιγο παραπανω μαυριλα, λογω πευκου.
Εκαψα και ALPHA WOOD (6 σακια μονο).Αυτο που μου εκανε εντυοωση ειναι η ελαχιστη σταχτη.Περιπου 1/3 της σταχτηw που αφηνει το ΜΑΚΗ και το Bioenergy.
Δοκιμασα επισης τα AMECO,MIX και NORDIK.
το AMECO ειχε τη λιγοτερη σταχτη, ομως απο αποδοση μου φανηκα χειροτερο απο το ΜΑΚΗ.Πεταμενα λεφτα στα DIN και στα EN.

Γενικα πιστευω οτι καποιος που ο λεβητας του καιει τα παντα χωρις ιδιαιτερα προβληματα δεν εχει λογο να αγοραζει "αριστοκρατικα" πελλετ που στοιχιζουν 300+ ευρω/τονο.Αν ειχα σομπα και μπουκωνε απο σταχτη και κλινκερ θα το εψαχνα περισσοτερο με τα "γαλαζοαιματα' πελλετ των 300+.

Δεν αμφισβητω γενικα την αναγκη για πιστοποιημενα προιοντα απλα δεν μου αρεσει να πληρωνω φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Υ.Γ.
Εχω τον Primus της ΜΑΒΙΛ.


Συμφωνω απολυτα μαζι σου κι εγω στην αρχη δοκιμασα το Bioenegy αλλα το απεριψα λογο ακριβης τιμης,
μετα εκαψα ALPHA WOOD περιπου 30 σακια και μετα ΜΑΚΙ εως τωρα.Το ΜΑΚΙ ειχε την καλυτερη φλογα και ειχε ιδια τιμη με το ALPHA WOOD,(270 τονο) ολο τον χειμωνα.Τωρα στο τελος της σεζον που το βρηκα 210 το ΜΑΚΙ εκλεισα τρεις παλετες για του χρονου.Παντως απο υπολειματα και κλινκερ δεν ειχα ιδιαίτερο προβλημα με κανενα ισως λιγο χειροτερο το ALPHA WOOD.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Ώρες πριν by kostasb.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Ώρες πριν #98588 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Ελληνικά pellets

kostasb έγραψε:

ΠΑΠΑΣ έγραψε:

tzistsam έγραψε:


Συμφωνω απολυτα μαζι σου κι εγω στην αρχη δοκιμασα το Bioenegy αλλα το απεριψα λογο ακριβης τιμης,
μετα εκαψα ALPHA WOOD περιπου 30 σακια και μετα ΜΑΚΙ εως τωρα.Το ΜΑΚΙ ειχε την καλυτερη φλογα και ειχε ιδια τιμη με το ALPHA WOOD,(270 τονο) ολο τον χειμωνα.Τωρα στο τελος της σεζον που το βρηκα 210 το ΜΑΚΙ εκλεισα τρεις παλετες για του χρονου.Παντως απο υπολειματα και κλινκερ δεν ειχα ιδιαίτερο προβλημα με κανενα ισως λιγο χειροτερο το ALPHA WOOD.


Αν επιτρεπεται που το βρηκες 210? Δπλα στο εργοστασιο μενεις? :)
Εγω το βρηκα 235 στα Τρικαλα.Μιλαω για τη σακουλα που εχει μπλε και πορτοκαλι γραμματα και μονο αγγλικα.Εχει η μαλλον ειχε (απο οτι μου ειπαν απο το εργοστασιο) και τη μπλε σακουλα με διαφορετικα χαρακτηριστικα.Απο τη ΜΑΚΗ μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο πελλετ, ομως πανω στις σακουλες αναγραφονται διαφορετικα χαρακτηριστικα. Στη νεα συσκευασια γραφει 5.5KW αποδοση.Φαινεται υπερβολικο ,αλλα αν ισχυει το 5.2 του BIOENERGY τοτε σιγουρα και με το παραπανω ισχυει το 5.5 για το MAKH.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ