Ελληνικά pellets

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92198 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ελληνικά pellets
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ...για επικοινωνια με τον αντμιν

ελπιζω να μην ειναι καποια απ αυτες που υποσχονται πολλα και στο τελος "κρεμανε" κοσμο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92202 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ελληνικά pellets

dimlyk έγραψε:

sefis έγραψε:

stelios_STI έγραψε: Sefi το σύστημα στη Βουλγαρία είναι πολυ ανώτερο απο εδω. Τα έσοδα τους απο τις εξαγωγές είναι τεράστια εδω και πολλές δεκαετίες και αναδασωνουν παρα πολυ. Και μην ξεχνάμε εκει υπάρχει και ο δουναβης και μιλάμε για αχανης εκτάσεις

δεν αντιλεγω αλλα η ζημια δεν γινεται απο το κοψιμο για καυση και μονο γιατι τα πιο παλια χρονια δεν υπηρχε σπιτι στην επαρχια και ειδικα στα χωρια που να μην εκαιγε ξυλο και δεν υπηρχαν εισαγωγες τοτε και δεν ειδα ουτε αναδασωσεις ουτε ομως και αποψιλωμενες περιοχες.στο χωριο μου για παραδειγμα μεχρι το '90 δεν υπηρχε καλοριφερ μετα το '90-'95 γεμισε το χωριο . τωρα βεβαια τα σωματα τα εχουν για να θυμουνται τα καλα χρονια και να βαζουν κανα σεμιδακι επανω κλαψ. περασμενα μεγαλεια διηγοντας τα να κλαις.


κανεις λαθος ...αν και το 1922 καταναλωναμε 4απλασια ξυλα για καυσιμα απ οτι πριν μερικα χρονια
μεχρι το 1986 περιπου υπηρχαν αναδασωσεις και σωστοτερη εκμεταλευση ...κι ολα τα δασαρχεια ειχαν φυτωρια
εμεις τα καταργησαμε ολα αυτα γιατι ταχουμε για καψιμο και πουλημα ...τουλαχιστον αυτα ας μας αφηναν να τα κανουμε καυσοξυλα :)
ασε που στα χωρια ...κανουν απο μονοι τους σωστη εκμεταλευση καιγοντας κλαδεματα (τεραστιες ποσοτητες εληας)κλπ και πουρναρια


¨Ενα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα που έχουν γίνει στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια ήταν η κατάργηση των πάραπάνω αρμοδιοτήτων (και πολλών άλλων) των Δασαρχείων.. Παλιά έκοβαν 'κόλ..ς'!!!

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92203 από stelios-ath
Απαντήθηκε από stelios-ath στο θέμα Ελληνικά pellets
ok φιλε μου,θα στειλω αυριο το mail.

παντως οπως σου ειπα ειναι παραλληλο προτζεκτ της εταιρειας που θα κατασκευασει αυτα τα εργοστασια οποτε και εγω πιστευω πως δεν ειναι κατι επικινδυνο.άλλα σιγουρα δεν βαζω για κανεναν και για τιποτα το χερι μου στην φωτια περα απο τον εαυτο μου..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92211 από sefis
Απαντήθηκε από sefis στο θέμα Ελληνικά pellets

vag1234 έγραψε:

dimlyk έγραψε:

sefis έγραψε:

stelios_STI έγραψε: Sefi το σύστημα στη Βουλγαρία είναι πολυ ανώτερο απο εδω. Τα έσοδα τους απο τις εξαγωγές είναι τεράστια εδω και πολλές δεκαετίες και αναδασωνουν παρα πολυ. Και μην ξεχνάμε εκει υπάρχει και ο δουναβης και μιλάμε για αχανης εκτάσεις

δεν αντιλεγω αλλα η ζημια δεν γινεται απο το κοψιμο για καυση και μονο γιατι τα πιο παλια χρονια δεν υπηρχε σπιτι στην επαρχια και ειδικα στα χωρια που να μην εκαιγε ξυλο και δεν υπηρχαν εισαγωγες τοτε και δεν ειδα ουτε αναδασωσεις ουτε ομως και αποψιλωμενες περιοχες.στο χωριο μου για παραδειγμα μεχρι το '90 δεν υπηρχε καλοριφερ μετα το '90-'95 γεμισε το χωριο . τωρα βεβαια τα σωματα τα εχουν για να θυμουνται τα καλα χρονια και να βαζουν κανα σεμιδακι επανω κλαψ. περασμενα μεγαλεια διηγοντας τα να κλαις.


κανεις λαθος ...αν και το 1922 καταναλωναμε 4απλασια ξυλα για καυσιμα απ οτι πριν μερικα χρονια
μεχρι το 1986 περιπου υπηρχαν αναδασωσεις και σωστοτερη εκμεταλευση ...κι ολα τα δασαρχεια ειχαν φυτωρια
εμεις τα καταργησαμε ολα αυτα γιατι ταχουμε για καψιμο και πουλημα ...τουλαχιστον αυτα ας μας αφηναν να τα κανουμε καυσοξυλα :)
ασε που στα χωρια ...κανουν απο μονοι τους σωστη εκμεταλευση καιγοντας κλαδεματα (τεραστιες ποσοτητες εληας)κλπ και πουρναρια


¨Ενα από τα μεγαλύτερα εγκλήματα που έχουν γίνει στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια ήταν η κατάργηση των πάραπάνω αρμοδιοτήτων (και πολλών άλλων) των Δασαρχείων.. Παλιά έκοβαν 'κόλ..ς'!!!

στη περιοχη μου που ξερω ποτε δεν εγινε αναδασωση καποιας περιοχης ουτε λουλουδι στη γλαστρα θα ελεγα.τωρα για καυσοξυλα εμεις κοβαμε μονο δρυς η οποια με το κοψιμο αναβλαστενει παλι δεν ειναι κωνοφορο κ.τ.λ. οσο για τους κ@λους τωρα να δεις τι κοψιμο γινετε το μονο που μας επιτρεπουν να κοβουμε ειναι πουρναρια φιλικια και τα σιναφη.δρυ ουτε για σκεψη αν και τα κλαδια ακουμπανε στα παραθυρα στη περιοχη μου.παλια κοβαμε ανετα και αφοβα ολο το χωριο και ουτε γατα αλλα ουτε και ζημια γινοταν.τις μαλακιες τωρα τις κανουν στις παριφες του χωριου υπαρχει δασος δρυος που ειναι ομορφο και προστατευται απο εμας τους ιδιους.υπαρχουν μεσα δεντρα που ειναι ξερα η εχουν πεσει απο αερα η χιονι και δεν μας επιτρεπουν μα παμε να τα παρουμε τι να πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92265 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Ελληνικά pellets

hoyo έγραψε:

fritakos έγραψε:

hoyo έγραψε: παντος πολλες παλετες χυμα ειδα ..λες να τις κανουν πελετ....... :( :(

Δεν συμφέρει !!
Καταρχην τις πουλάνε και ξαναχρησιμοποιουνται και βέβαια πρέπει να βγάλεις ΟΛΑ τα καρφιά και έχει πολυ εργατικό. Αν παει καρφί στο σπαστηρα θα κανει μεγάλη ζημιά.
Η παλετα ειναι καθαρό ξύλο δεν ειναι κακό, νοβοπαν και mdf ειναι το πρόβλημα !

απλα ειδα σε ενα πλανοοτι ειχε ενα βουνο παλετες χαλασμενεσ βεβαια.αλλα αυτο με τα καρφια εχεις δικιο.


Υπάρχει ειδικός σπαστήρας που βγάζει τις πρόκες, με μαγνήτη.

Είχα πάει και εγώ εκεί. Όπου βλέπεις πολλές (σπασμένες) παλέτες κράτα μικρό καλάθι.... :whistle:

Το έκαψα, σαν απόδοση όχι κάτι το ιδιαίτερο. Όμως έβγαζε καπνό λες και έκαιγα ξύλα...

Επίσης όλο εργοστάσια ακούμε και εργοστάσια δεν βλέπουμε...Τι πράγμα είναι αυτό;
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by john88s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92393 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Ελληνικά pellets

fritakos έγραψε:

Pegasus έγραψε: Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι όλοι μιλάμε για την ίδια βιοτεχνία.
Απλά εκ' παραδρομής ίσως παραπάνω ο φίλος ''fritakos'' δεν copyάρησε σωστά το Link το οποίο είναι: www.woodspellet.gr

Αν βέβαια ο φίλος OANNSEA εννοεί κάποιον άλλον βιοτέχνη, ας μας τον πει. Είναι καλό να τον μάθουμε όλοι..


Σωστά το www.woodspellet.gr εννοουσα B)


Ανάλυση του πέλλετ από εργαστήριο..
www.woodspellet.gr/images/pistopoiisi_pellet.pdf

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ