Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83329 από stratis 1

DOOM_NX έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Πορσε καγιεν μπορει να βρης με πεντοχιλιαρο λογο κρισης,
Αλλα γκολντεν ναγγετς θα το πληρωσεις φιλε doom,ακομα και αν πεσει στο ευρο το ντιζελ.

Τότε @@ θα πέσει η τιμή των πέλλετ. Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι δεν εξαρτάται από την τιμή του πετρελαίου.



Το Α πελλετ δεν θα πεσει αλλα το Β και Γ θα πεσει.
Το ιδιο πιστευω και για τα ξυλα.
Οι περισσοτεροι που άλλαξαν λεβητα φετος,κρατησαν τους παλιους πετρελαιολεβητες στο κλιμακοστασιο ειτε σε καποια γωνια ειτε σε παραλληλη συνδεση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83375 από DOOM_NX

petrosp13 έγραψε: Αν βγάλουμε το κουβάλημα και το καθάρισμα έξω και αν θεωρήσουμε την αναλογία 1:2,2, τότε νομίζω ότι και με 300 ευρώ τον τόνο στο πέλλετ, μας συμφέρει ακόμα κι αν το πετρέλαιο πέσει στα 70 λεπτά

Εγώ που τα υπολόγιζα τις προάλλες, αν πάει κάτω από 0,75 €/L το πετρέλαιο, τότε το πέλλετ για μένα είναι ασύμφορο... Αλλά δεν το βλέπω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #83388 από petrosp13

stratis 1 έγραψε:

DOOM_NX έγραψε:

stratis 1 έγραψε: Πορσε καγιεν μπορει να βρης με πεντοχιλιαρο λογο κρισης,
Αλλα γκολντεν ναγγετς θα το πληρωσεις φιλε doom,ακομα και αν πεσει στο ευρο το ντιζελ.

Τότε @@ θα πέσει η τιμή των πέλλετ. Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι δεν εξαρτάται από την τιμή του πετρελαίου.



Το Α πελλετ δεν θα πεσει αλλα το Β και Γ θα πεσει.
Το ιδιο πιστευω και για τα ξυλα.
Οι περισσοτεροι που άλλαξαν λεβητα φετος,κρατησαν τους παλιους πετρελαιολεβητες στο κλιμακοστασιο ειτε σε καποια γωνια ειτε σε παραλληλη συνδεση.


Εγώ προσωπικά τον σούταρα, διότι η αξία του ήταν μηδαμινή (εργολαβικός) σε σχέση με την επένδυση για τον λέβητα πέλετ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88138 από jnet
Αν υπάρχει χώρος κρατάμε τον πετρελαίου για υψηλή διαθεσιμότητα στην θέρμανση την ημέρα που υπάρξει μια αστοχία υλικού στον λέβητα Pellet. Σε εμένα φέτος ένα καμένο φωτοκύτταρο δεν κατάφερε να μου παγώσει το σπίτι γιατί άναψα το πετρέλαιο. Φυσικά πρέπει να υπάρχει χώρος στο λεβητοστάσιο.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #88151 από KERBEROS

jnet έγραψε: Αν υπάρχει χώρος κρατάμε τον πετρελαίου για υψηλή διαθεσιμότητα στην θέρμανση την ημέρα που υπάρξει μια αστοχία υλικού στον λέβητα Pellet. Σε εμένα φέτος ένα καμένο φωτοκύτταρο δεν κατάφερε να μου παγώσει το σπίτι γιατί άναψα το πετρέλαιο. Φυσικά πρέπει να υπάρχει χώρος στο λεβητοστάσιο.


Εμένα με έχει σώσει αρκετές φορές, σε διάφορες αβαρείες, ενώ κάθε φορά που είναι να καθαρίσω τον πέλλετ, για να αφήσω να κρυώσουν οι στάχτες και να καθαρίσω σωστά, ανάβω για κανένα δίωρο τον πετρελαίου.
Άσε που μπορεί να βρούμε και πετρέλαια στην Ελλάδα! :woohoo:

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ