Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3327 από KERBEROS

xrygregory έγραψε: Καλησπέρα και απο εμενα. Επιτέλους σημερα τελειωσε ο υδραυλικος την εγκατασταση του λεβητα μου και περιμενω με το καινουργιο ετος την εναυση του .Παρακολουθω ολους τους φιλους και περιμενω και εγω να γραψω τις εντυπωσεις μου για καταναλωσεις, κλινκερ(ελπιζω πως οχι) κτλ.
Ευχομαι σε ολους πανω απ'ολα υγεια.


Μακάρι να μην ταλαιπωρηθείς από τίποτα.
Καλές καύσεις.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3330 από Τάκης
Αισίως ξεπέρασα τις 300 ώρες λειτουργίας του λέβητα. Pellmax CU 25kW με καυστήρα Viking Bio, της VARMEBARONEN. Έχει ενσωματωμένη εξωτερική αντιστάθμιση και ενσωματωμένο μπόιλερ ΖΝΧ. Μέχρι τώρα δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς να μας απασχολήσει στο ελάχιστο. Ζεσταίνει ένα σπίτι παλιό, του 1957, 110μ2 στο οποίο έχω κάνει κάποιες παρεμβάσεις μόνωσης (διπλά ενεργεικά τζάμια, μόνωση οροφής με πάπλωμα πετροβάμβακα, ανακλαστική μόνωση στην κεραμοσκεπή και μόνωση με ψεκαστή πολυουρεθάνη στις 2 από τις 4 πλευρές του σπιτιού). Υπάρχει και 2ος όροφος 65 τμ που χρησιμοποιείται ευκαιριακά. Αυτό το διάστημα δεν θερμαίνεται. Χρησιμοποιώ πέλλετ ΜΑΚΗ χωρίς κανένα παρατράγουδο. Από κατανάλωση περίπου 1,5 σακ(κ)ί ημερησίως. Ο λέβητας κρατά για 12 ώρες τη θερμοκρασία στους 21 βαθμούς και για 12 ώρες στους 18 βαθμούς. Ζεστό νερό χρήσης για όλη τη γειτονιά. Θερμοκρασίες περιβάλλοντος αυτές της Κεντρικής ηπειρωτικής χώρας. Την τελευταία βδομάδα το πρωί αρνητικές.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3331 από jnet
Τακης για πες πόσο σου κόστισε το εργαλείο?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3332 από thlanarass

xrygregory έγραψε: Καλησπέρα και απο εμενα. Επιτέλους σημερα τελειωσε ο υδραυλικος την εγκατασταση του λεβητα μου και περιμενω με το καινουργιο ετος την εναυση του .Παρακολουθω ολους τους φιλους και περιμενω και εγω να γραψω τις εντυπωσεις μου για καταναλωσεις, κλινκερ(ελπιζω πως οχι) κτλ.
Ευχομαι σε ολους πανω απ'ολα υγεια.

############################################################
το εικονιζομενο στο αβαταρ σου πηρες? φρολινγ?

ποσο σου βγηκε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3333 από Τάκης

jnet έγραψε: Τακης για πες πόσο σου κόστισε το εργαλείο?

Λίγο πάνω απο 6 χιλιάρικα. Μου κόστισε αρκετά όμως η εγκατάσταση γιατί αποξήλωσα τον λέβητα πετρελαίου και τον εγκατέστησα σε άλλον χώρο ως εφεδρικό, κάπως μακριά λόγω στενότητας του αρχικού, οπότε αναγκάσθηκα σε αγορά 2ου κυκλοφορητή, δοχείου διαστολής κλπ.
Να συμπληρώσω ότι ο πωλητής, από Λαγκαδά θεσνικης, εξυπηρετικός και φιλικός. Ήρθε στην έναυση, εξήγησε τη λειτουργία και τις διάφορες δυνατότητες που έχει το μηχάνημα. Προχθές έκανα τον πρώτο καθαρισμό, προληπτικά για να δω πως είναι και τι με περιμένει, και μάλλον ήταν μια απλή υπόθεση 10 λεπτών.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jnet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3335 από jnet

Τάκης έγραψε:

jnet έγραψε: Τακης για πες πόσο σου κόστισε το εργαλείο?

Λίγο πάνω απο 6 χιλιάρικα. Μου κόστισε αρκετά όμως η εγκατάσταση γιατί αποξήλωσα τον λέβητα πετρελαίου και τον εγκατέστησα σε άλλον χώρο ως εφεδρικό, κάπως μακριά λόγω στενότητας του αρχικού, οπότε αναγκάσθηκα σε αγορά 2ου κυκλοφορητή, δοχείου διαστολής κλπ.
Να συμπληρώσω ότι ο πωλητής, από Λαγκαδά θεσνικης, εξυπηρετικός και φιλικός. Ήρθε στην έναυση, εξήγησε τη λειτουργία και τις διάφορες δυνατότητες που έχει το μηχάνημα. Προχθές έκανα τον πρώτο καθαρισμό, προληπτικά για να δω πως είναι και τι με περιμένει, και μάλλον ήταν μια απλή υπόθεση 10 λεπτών.


Βρήκα και ενα Video από αντίστοιχο μηχάνημα

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": basilis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ