Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #611 από XAALAARAA

jey έγραψε: Παιδιά καλησπέρα είναι η πρώτη χρονιά που έχουν αρχίσει τόσο μαζικά να δουλεύουν σόμπες και λέβητες πέλλετ, οπότε μπορούμε πλέον να συγκρίνουμε κόστη και καταναλώσεις ανάμεσα σε πετρέλαιο και πέλλετ.
Έχω μία απορία .Σε μια παο τις τελευταίες αναρτήσεις του προηγούμενου φόρουμ ,δύο φίλοι (ο χαλαρά ήταν ο ένας) έλεγαν ότι καίνε 30 με 40 κιλά πέλλευ την ημέρα.Δηλαδή για65 μήνες γεμάτους θέλεις κοντά 8 τόνους.Μάλιστα ο ένας φίλος έλεγε ότι ποτέ δεν πέρασε σε πετρέλαιο τους 2 τόνους.
Τώρα εδώ διαβάζω για καταναλώσεις (σε σόμπα βέβαια)10 κιλά τη μέρα με 24 βαθμούς θερμοκρασία .
Τί ακριβώς παίζει.Οι άλλοι φίλοι που έχουν θέρμανση με πελλετ τι καταναλώσεις έχουν?



ΝΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΚΙΛΟ ΑΝΑ ΩΡΑ Η ΣΟΜΠΑ ΚΑΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 04.45 ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΩΣ 00.00 ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΡΥΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 2 ΚΙΛΑ ΑΝΑ ΩΡΑ
ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΟΜΠΑ ΛΕΒΗΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΖΕΣΤΗ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑ ΝΕΡΑ ΧΡΗΣΕΙΣ ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΙΛΕΡ 200 ΛΙΤΡΑ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 8000 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ 180 * 30 ΚΙΛΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ =5400 * 0,20 ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΦΡΑΓΚΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ :angry: =1080€ (ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟΝ ΜΑΙΟ) :silly: :silly: :silly: :blink: :blink: :silly: :silly: :silly: ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΒΑΛΑ :P ΕΝΩ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΚΑΙΓΑ 3500ΛΙΤΡΑ *1€ = 3500€ :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:


Ο ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΣΟΜΠΑ ΜΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ 0,8 ΜΕ 1 ΚΙΛΟ ΑΝΑ ΩΡΑ ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΒΓΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ Η ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΕΡΑ ΠΑΠΑΛΑ
ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΙ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by XAALAARAA.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostaspellet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #612 από jnet
Παρακαλώ να γράφουμε πεζά. Τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζουμε. Ευχαριστώ

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #615 από kosmidis80
και επειδη δεν απορυπτω την λυση της σομπας λεβητα πελλετ, σε τι τιμες παιζουν ρε παιδια τα 25 Kw?

που μπορω να δω απο κοντα μια σομπα τετοια να δουλευει? όπως επισης θα ηθελα καποια προταση σε μοντελο και μαρκα απο ηδη ευχαριστημενο χρηστη, όπως επισης και το κοστος που την προμηθευτηκε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #619 από XAALAARAA

kosmidis80 έγραψε: και επειδη δεν απορυπτω την λυση της σομπας λεβητα πελλετ, σε τι τιμες παιζουν ρε παιδια τα 25 Kw?

που μπορω να δω απο κοντα μια σομπα τετοια να δουλευει? όπως επισης θα ηθελα καποια προταση σε μοντελο και μαρκα απο ηδη ευχαριστημενο χρηστη, όπως επισης και το κοστος που την προμηθευτηκε.




30ΚW 4200€

www.ctpasqualicchio.it/default.asp?go=pr...0stove%20GEMINI%2030



Είμαι Κομοτηνή αν σε βολεύει

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jnet. Αιτία: αλλαγή από Κεφαλαία σε πεζά
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostaspellet

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #627 από michalisgr
εγω εχω αεροθερμη σομπα πελλετ η οποια εχει τη καταναλωση που ανεφερα πριν. Προς εκπληξη ολων οσοι ηρθαν και ειδα τη σομπα στο σπιτι μου διαπιστωσαμε οτι η ζεστη ειναι σε ολα τα δωματια ιδια.. Δε λεω υπερβολες ετσι ειναι. Ουτε ο πεθερος μου το πιστευε... ;)

@jnet

Ετσι ρωταω οκ, χωρις παρεξηγηση;;!! Γιατι να μην υπαρχει επιλογη προσωπικου μηνυματος στο φορουμ?? Επισης κατι αλλο που θα ηταν ωραιο ειναι να υπηρχε η επιλογη για LIVE chat με οσα μελη του φορουμ το επιθυμουσαν.. να μιλαμε αμεσα ο ενας με τον αλλον....καλο ε;;; καντε κατι...
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #632 από kosmidis80
Χαλαρα σ ευχαριστω!

πολυ ακριβη μου φαινεται για τα δεδομενα μου... Δυστυχως αν παιζουν ολες σε αυτα τα χρηματα δεν υπαρχει περιπτωση.

Μιχαλη εσυ την αεροθερμη απο που την πηρες, αν δεν κανω λαθος Κινεζικη δεν ειναι? Τι κοστος εχουν οι Κινεζιες?

Δηλαδη αν παρω δυο κινεζιες, μια για καθε οροφο και δεν βαζω καθολου καλοριφερ (ασε που δουλευω καθε οροφο οσο και οταν τον θελω) παλι πιο φτηνα σε κοστος αγορας θα μου βγει, ετσι δεν ειναι?

Δυστυχως πριν απο δυο χρονια αγορασαμε το σπιτι, πανω που αρχισε η κριση δηλαδη και εβαλα και μικρο διαστημα αποπληρωμης, οποτε τωρα καθε μηνα πληρωνω μια σομπα για δοση δανειου, αρα τα ακριβα μοντελα απορριπτονται εξ αρχης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.132 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ