Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #510 από KERBEROS

N1k0s έγραψε: Διαφωνώ μαζί σου Κέρβερε , η ελευθερία λόγου στο άλλο φορουμ είναι τραγική , αλλά έτσι είναι η λειτουργία του , δεν φταίνε οι διαχειριστές που μπούκαραν 100 που θέλουν να βγάλουν λεφτά και θάβουν τους καλούς ... Οταν κάτι δεν μπορείς να το ελένξεις , το κλείνεις και τους διώχνεις ... Για μένα σωστά έπραξαν ... Αν πιστεύεις ότι φιμώνουν φωνές , δικαίωμα σου ... εγώ πιστεύω ότι απλά έφυγε από τα όρια και δεν υπήρχε τρόπος για έλεγχο ... Διαφωνώ που αναφέρετε το άλλο φορουμ , διότι γράφονταν σκουπίδια εκεί , γράφονται τώρα εδώ , και αν πνίγεσαι από το δίκιο , η σιωπή είναι χρυσός ... Απλά ξεχάστε το άλλο φόρουμ και ασχοληθείτε με το πελλετ όπως είναι το θέμα μας εδώ ...

Μετά από 20 σακκιά πελλετ , ναι μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έχω από 70 εως και 90% οικονομία σε σχέση με την κεντρική θέρμανση , έχοντας απλά μία σόμπα πελλετ 11άρα να καίει όλη μέρα στο οικονομικό πρόγραμμα γύρω στο 0,5 κιλό την ώρα και κοντά 2 με 3 ευρώ την μέρα , όταν για μία ώρα στην κεντρική θέρμανση πλήρωσα πέρυσι 3 ευρώ την ώρα ...

Δεν εννούσα τίποτα για εδώ, εδώ νιώθω ελεύθερος να πω οτιδήποτε, εκεί και σε άλλα φόρουμ υπάρχει πάντα ο φόβος μήπως θίξεις συμφέροντα. Έχεις δίκιο ωστόσο, δεν ξαναμιλώ για αλλού. Προχωράμε...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #514 από KERBEROS
Από την Ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια:
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΗΣΗΣ
Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης είναι ένας από τους σημαντικότερους, βασικότερους και διαχρονικούς νόμους της οικονομίας. Η προσφορά και η ζήτηση είναι έννοιες ποσοτικές που αφορούν δύο ανθρώπινες ομάδες: τους καταναλωτές ή τους αγοραστές που διαμορφώνουν με τις αγορές τους τη ζήτηση και τους πωλητές που καθορίζουν την προσφορά.

Η ζήτηση ενός προϊόντος είναι η επιθυμία του καταναλωτή/αγοραστή να αγοράσει κάποια ποσότητα αγαθού σε συγκεκριμένη τιμή.

Η προσφορά εκφράζει την επιθυμία του πωλητή/παραγωγού να πουλήσει μια ποσότητα ενός προϊόντος σε μια συμφέρουσα τιμή.

Με λίγα λόγια ο νόμος της ζήτησης μας λέει ότι όσο αυξάνεται η τιμή ενός προϊόντος, μειώνεται η ποσότητα που ζητά ο αγοραστής, ενώ όσο μειώνεται η τιμή αυτού του προϊόντος αυξάνεται η ποσότητα που ζητείται.
Επίσης ο νόμος της προσφοράς μας λέει ότι όταν αυξάνεται η τιμή ενός προϊόντος αυξάνεται και η ποσότητα που προσφέρει ο παραγωγός ενώ η μείωση της τιμής φέρνει ως συνέπεια τη μείωση της ποσότητας που προσφέρεται.

Αυτά σε άλλες χώρες, εδώ στο Ελλάντα είμαστε πέρα από κάθε νόμο. Αντιδράστε τώρα σ' αυτό που γίνεται και με το πέλλετ, γιατί αύριο θα είναι πολύ αργά.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #516 από vasilisk
@νικος που ειδες τα σκουπιδια ρε φιλε εδω?γουστο και καπελο του καθε καταναλωτη να λεει την αποψη του και να διαμαρτυρεται για τα κακως κειμενα.γουστο και καπελο του εμπορου κατασκευαστη ή οτι αλλο να βγαινει και να λεει εγω ειμαι αυτος και κανω αυτο αλλα και να δινει συμβουλες για πραγματα που γνωριζει καλυτερα.η χρησιμοποιηση αλλων πρακτικων καθως και η παραπλανηση ειναι σκουπιδια.μεχρι στιγμης κατι τετοιο δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου εδω.και μιας και μπηκες φουριοζος να υπερασπιστεις την σιωπη σε τετοιες περιπτωσεις καλο θα ηταν να δωσεις πρωτος το καλο παραδειγμα και να αφησεις τις υποδειξεις στους αλλους χρηστες αυτου του φορουμ.φιλικα παντα.

@κερβερος δυστηχως φιλε αυτη η εκρηξη τιμων ειναι γενικη.ειναι η κολονοοτροπια του ελληνα το να μην τον χαρακτηρισουν μαλακα καποιον που δεν θα αισχροκερδισει οταν η υπολοιπη αγορα κανει το ιδιο.ουτε συννενοηση μεταξυ τους υπαρχει ουτε τιποτα.απλα αν ενας παει την τιμη καπου ακολουθουν και οι υπολοιποι.δεν υπαρχει προστασια για τον καταλανωτη απο πουθενα.μονοι μας να κανουμε τι?λυση θα ηταν καταλανωτες να οργανωθουν καπως σε ενα φορεα και μεσω ενος παρατηριου τιμων πελλετ και βιομαζας γενικοτερα να μπορουν να πιεζουν για καλυτερες τιμες και ποιοτητα.Μαντρωμα χρειαζεται και καθοδηγηση προς το φτηνοτερο και καλυτερο.οτι γινεται και με τις ενωσεις καταναλωτων στο εξωτερικο.εκει τους τρεμουν οι εμποροι.εδω μας θεωρουν μαλακες οι περισσοτεροι.απο την στιγμη που ενας μεγαλος αριθμος καταναλωτων μπηκε στο παιχνιδι με τα πελλετ θα πρεπε την ιδια στιγμη να οργανωθει πανελλαδικα και κατι τετοιο ωστε να τους προστατευει απο την ανεξελεκτη αγορα.ο καθενας μονος του δεν μπορει να κανει σπουδαια πραγματα.και απο το εξωτερικο να φερεις καποια στιγμη τα πραγματα θα δυσκολεψουν κι εκει.με λιγα λογια δεν θα σ αφηνουν να τους χαλας την πιατσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #517 από sta1

vasilisk έγραψε: @νικος που ειδες τα σκουπιδια ρε φιλε εδω?

Eνοεί σκουπίδια ως προς το θέμα....
Οντως παιδιά , καλό είναι το θέμα εδώ να παραμίνει μόνο για τα πέλλετ. :)

N1k0s έγραψε: Μετά από 20 σακκιά πελλετ , ναι μπορώ να επιβεβαιώσω ότι έχω από 70 εως και 90% οικονομία σε σχέση με την κεντρική θέρμανση , έχοντας απλά μία σόμπα πελλετ 11άρα να καίει όλη μέρα στο οικονομικό πρόγραμμα γύρω στο 0,5 κιλό την ώρα και κοντά 2 με 3 ευρώ την μέρα , όταν για μία ώρα στην κεντρική θέρμανση πλήρωσα πέρυσι 3 ευρώ την ώρα ...

Νίκο και εγω με την σομπούλα μου 13KW βλέπω μεγάλη οικονομία , δεν το συγκρίνω με πέρυσι γιατί απλά εγώ έχω φήγει χρόνια απο την κεντρική θέρμανση (λόγω κακοτεχνειών του τότε εγκαταστάτη και προτίμησα απο το να σπάω πλακάκια δαπέδου κτλ είχα βάλει a/c , τζάκι στο φούλ κτλ)
Και την ζέστη που έχω τώρα ΔΕΝ την είχα χρόνια τώρα... σώθηκα. :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
{Η ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ ΠΕΛΛΕΤ} Απο 180 ΕΥΡΩ > ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ 280 > ΣΕ ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟ????????? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by sta1.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #518 από KERBEROS

vasilisk έγραψε: @νικος που ειδες τα σκουπιδια ρε φιλε εδω?γουστο και καπελο του καθε καταναλωτη να λεει την αποψη του και να διαμαρτυρεται για τα κακως κειμενα.γουστο και καπελο του εμπορου κατασκευαστη ή οτι αλλο να βγαινει και να λεει εγω ειμαι αυτος και κανω αυτο αλλα και να δινει συμβουλες για πραγματα που γνωριζει καλυτερα.η χρησιμοποιηση αλλων πρακτικων καθως και η παραπλανηση ειναι σκουπιδια.μεχρι στιγμης κατι τετοιο δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου εδω.και μιας και μπηκες φουριοζος να υπερασπιστεις την σιωπη σε τετοιες περιπτωσεις καλο θα ηταν να δωσεις πρωτος το καλο παραδειγμα και να αφησεις τις υποδειξεις στους αλλους χρηστες αυτου του φορουμ.φιλικα παντα.

@κερβερος δυστηχως φιλε αυτη η εκρηξη τιμων ειναι γενικη.ειναι η κολονοοτροπια του ελληνα το να μην τον χαρακτηρισουν μαλακα καποιον που δεν θα αισχροκερδισει οταν η υπολοιπη αγορα κανει το ιδιο.ουτε συννενοηση μεταξυ τους υπαρχει ουτε τιποτα.απλα αν ενας παει την τιμη καπου ακολουθουν και οι υπολοιποι.δεν υπαρχει προστασια για τον καταλανωτη απο πουθενα.μονοι μας να κανουμε τι?λυση θα ηταν καταλανωτες να οργανωθουν καπως σε ενα φορεα και μεσω ενος παρατηριου τιμων πελλετ και βιομαζας γενικοτερα να μπορουν να πιεζουν για καλυτερες τιμες και ποιοτητα.Μαντρωμα χρειαζεται και καθοδηγηση προς το φτηνοτερο και καλυτερο.οτι γινεται και με τις ενωσεις καταναλωτων στο εξωτερικο.εκει τους τρεμουν οι εμποροι.εδω μας θεωρουν μαλακες οι περισσοτεροι.απο την στιγμη που ενας μεγαλος αριθμος καταναλωτων μπηκε στο παιχνιδι με τα πελλετ θα πρεπε την ιδια στιγμη να οργανωθει πανελλαδικα και κατι τετοιο ωστε να τους προστατευει απο την ανεξελεκτη αγορα.ο καθενας μονος του δεν μπορει να κανει σπουδαια πραγματα.και απο το εξωτερικο να φερεις καποια στιγμη τα πραγματα θα δυσκολεψουν κι εκει.με λιγα λογια δεν θα σ αφηνουν να τους χαλας την πιατσα.

Έχω μιλήσει για αυτοοργάνωση και στη σημερινή εποχή του διαδικτύου είναι πλέον εφικτή. Φόρουμ ελεύθερα, όταν καταστούν και μαζικά, μπορούν να διαμορφώσουν μια άλλη νοοτροπία απ' αυτή του πρόβατου. Όταν αρχίσει αυτό να συμβαίνει, τότε οι κερδοσκόποι θα αρχίσουν να συμμαζεύονται και οι έμποροι με κοινωνική συνείδηση θα έρθουν στην επιφάνεια.
Έχω κουραστεί απλά να διαπιστώνω, πιστεύω πλέον ότι πρέπει και να δράσω.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #519 από vasilisk
@sta1 σκουπιδια εννοει μελη του φορουμ αν διαβασεις προσεκτικα τι γραφει.
μα το θεμα μας ειναι τα πελλετ και γι αυτο μιλαμε.και για τιμες που μιλαμε για το πελλετ ανεφερομαστε.
να μου πεις οτι ειναι σκουπιδια καποιοι που μαλλον πηραν μερικα τσουβαλακια πελλετ κουτρα για να κανουν promotion στα φορουμ ναι.αλλα κι αυτοι εχουν δικαιωμα υπαρξης και λογου.ετσι για να εκτειθενται προσωπα και καταστασεις.γενικα θεωρω πως καλο ειναι να ακουγονται τα παντα ,μεσα σε λογικα πλαισια, ετσι ωστε ο καθενας να μπορει να κρινει.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vasilisk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ