Πρόβλημα με pellet SAVA : δημιουργία κλίνκερ και σβήσιμο καυστήρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #43223 από jnet

DIMITRIS38 έγραψε: Γιώργο οι κρύσταλλοι που ανάφερες τους εβγαλες μια φωτο να τους δουμε ??

Είναι οπως την φωτογραφία που εχω το κλινκερ αλλά σε ψιλά κομματακια μεχρι σκονη και ενα δυο κομματια του 1cm εβγαλα και φωτο αλλά δεν φαινονται πολλα πραγματα.

Αυριο θα ξαναδώ τι μαζεψε στον καυστηρα και θα επανελθω.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44791 από stefar
Φίλε jnet πήρα κι εγώ 6 τόνους SAVA, από τον ίδιο προμηθευτή. Ο λέβητας έχει περίπου το ίδιο κλίνκερ με το δικό σου, αλλά λειτουργεί καλά - δεν μου έχει σβήσει - και, θέλω να πιστεύω, καλό επίπεδο στάχτης. Σημειώνω πως δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αφού δεν έχω κάψει άλλο πέλετ. Αν θέλεις να το δεις μόνος και σου, πέρνα από το σπίτι να το δεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44803 από jnet

stefar έγραψε: Φίλε jnet πήρα κι εγώ 6 τόνους SAVA, από τον ίδιο προμηθευτή. Ο λέβητας έχει περίπου το ίδιο κλίνκερ με το δικό σου, αλλά λειτουργεί καλά - δεν μου έχει σβήσει - και, θέλω να πιστεύω, καλό επίπεδο στάχτης. Σημειώνω πως δεν έχω μέτρο σύγκρισης, αφού δεν έχω κάψει άλλο πέλετ. Αν θέλεις να το δεις μόνος και σου, πέρνα από το σπίτι να το δεις.


Τωρα που ανέβασα την Θερμοκρασία στον λέβητα στους 60ο μέχρι τώρα δεν μου εχει ξανασβύσει. Δεν δημιουργουνται πλέον μεγάλα κομμάτια. Η στάχτη είναι ικανοποιητικά πιο λίγη από το Bioenergy point που εκαιγα περσι.

Αλλάζω και τον τιτλο του θέματος βαζοντας το "σε χαμηλες θερμοκρασιες"

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45740 από jnet
Άλλο έναν ελέγχο σήμερα τελικά το μοναδικό κλινκερ ολόκληρο κομμάτι ηταν 1-2cm.

Οπότε δεν υπάρχει θέμα αλλαγής του Pellet και τελικά Ζαχαρία είχε δίκιο αυτός που σου είπε ότι τελικά το κάνει στις χαμηλές θερμοκρασίες.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45787 από jnet

jnet έγραψε: Άλλο έναν ελέγχο σήμερα τελικά το μοναδικό κλινκερ ολόκληρο κομμάτι ηταν 1-2cm.

Οπότε δεν υπάρχει θέμα αλλαγής του Pellet και τελικά Ζαχαρία είχε δίκιο αυτός που σου είπε ότι τελικά το κάνει στις χαμηλές θερμοκρασίες.


Και το σχετικό video


Τον λέβητα ακόμη δεν τον αδειασα από την αρχη που τον ξεκινησα φετος.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #59213 από jnet
Τελικά με την αυξηση της θερμοκρασίας του λέβητα τωρα με τα κρύα από 60 στους 70 βαθμούς αρχισε να εμφανιζονται πάλι μεγαλα κομμάτια που ομως δε καταφερνουν να σβήσουν τον λέβητα. Σήμερα που θα καθαρίσω θα βγάλω και φωτογραφίες.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ