Έρευνα αγοράς για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98250 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet

NIKITAS έγραψε: @FRITAKOS

Μπορεί να ακουστεί ηλίθια η ερώτηση, αλλά δυστυχώς είναι πρόβλημα με μένα, αν μπορείς να βοηθήσεις, στην καύση (του creta pellets) κατάλαβες διαφόρα στην μυρωδιά των καυσαερίων σε σχέση με ένα κλασσικό πέλλετ ξύλου?


Ναι μυρίζει διαφορετικά, αν ρωτάς την γνώμη μου πιο ωραία απο οτι τα αλλα που εχω κάψει. Επίσης μυρίζει και όλο το λεβητοστασιο ευχάριστα. ελιά.
Ο καπνός δεν βρωμάει όπως το πυρινοξυλο και έχει σαφώς λιγότερο καπνό. Στην καύση σε πλήρη ισχύ σχεδόν δεν τον βλέπεις στη καμινάδα και στη συντήρηση πολυ λίγο , μόνο τη στιγμή που δίνει αέρα στη συντήρηση βγάζει λίγο παραπάνω έξω.
Το alpha είχε πολυ περισσότερο και στην συντήρηση ο θάλαμος καύσης ήταν γεμάτος καπνό και έξω έβγαζε μπόλικο πράγμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NIKITAS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #98251 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
Όντος είναι καλή η τιμή, πιστεύω όμως ότι στην καύση του δεν μπορεί να είναι το ίδιο όπως θα ήταν ένα wood πέλλετ από καθαρό ξύλο οξιάς.

Έχω δοκιμάσει πέλλετ από πυρηνοξυλο και δεν έμεινα ευχαριστημένος (πολύ έντονη μυρωδιά) η οποία θα ενοχλούσε σίγουρα τους γείτονες μου.

Όσο αφόρα αυτό που λει ο φιλος @FRITAKOS σίγουρα όταν ζεσταθεί ο λέβητας τοτε ακομα και το πυρηνοξυλο που έχω δοκιμάσει δεν φαίνετε καν να καπνίζει όταν κοιταω από την καπνοδόχο του λέβητα μου. (από μυρωδιά όμως εξω δεν έχει καμία σχεση όπως εχει το wood πελλετ)

Έχε υπόψη όμως ότι τα καυσαέρια ανεβαίνουν πολύ ποιο εύκολα τώρα που ο καιρός είναι ζεστός παρά τον πραγματικό χειμώνα που θα έχεις και ποιο κρύο, υγρασία και ποιο παγωμένα νερά στο κύκλωμα σου.

Φυσικά η τιμή του είναι ελκυστική αν σκεφτείς ότι το πυρηνοξυλο το αγοράζουμε 180~190€ παραδοτέο εδώ στην Αθηνά. (220€ είχα βρει και το πελλετοπυρηνα).

Θα περιμένω να δω τι θα γινει με την ομαδική αγορά και ισως να το προτιμήσω να το πάρω για να το καίω σε αναλογία με wood πελλετ (όπως έκανα και με το πυρηνοξυλο).


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NIKITAS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98258 από NIKITAS
Απαντήθηκε από NIKITAS στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
ευχαριστώ παιδιά, για τις απαντήσεις σας, όπως καλά καταλάβατε το πρόβλημα μου είναι οι γείτονες ακι η μυρωδιά περισσότερο, παρά ο καπνός.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98269 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet

NIKITAS έγραψε: ευχαριστώ παιδιά, για τις απαντήσεις σας, όπως καλά καταλάβατε το πρόβλημα μου είναι οι γείτονες ακι η μυρωδιά περισσότερο, παρά ο καπνός.


Στο site του κ Σαμαρα θα βρεις απόφαση του ΥΠΕΚΑ που λέει ότι η καύση του πυρηνοξυλου όχι μόνο επιτρέπεται, ακόμα και στα αστικά κέντρα, αλλά θεωρείται και προτιμηταια έναντι του πετρελαίου και του φυσικού αερίου λόγω το ότι δεν συνεισφερει στις εκπομπές CO2.
Αν λοιπόν οι γείτονες σου δεν έχουν οικολογική συνείδηση να πανε να χ@στουνε :P δεν θα καταστρέφουμε τον πλανήτη για χάρη τους :woohoo: :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, electron

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98273 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
@FRITAKOS, μαζι σου και εγω πανω σε αυτο.

Το θέμα είναι ότι βάση 2011ΥΠΕΚΑ-ΦΕΚ2654Β ναι μεν αναφέρει και το πυρηνοξυλο το οποιο όμως στην πραξη ενδεχομενος να εχει παραπάνω σωματίδια & αιθάλη απο οτι το woodpellet και αν πέσεις και σε κανέναν περίεργο γείτονα και σου στείλει κανένα κλιμάκιο του υπουργείου και .. άντε μετά εσύ να αποδείξεις οτι δεν είσαι.........ελέφαντας.

Δυστυχώς στην χωρα που ζούμε ειναι παντα ολα ξεκρέμαστα


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": PRIMUS 45

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98275 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
αν ο λεβητας σου ειναι πιστοποιημενος κι εχεις και φυλλο ελεγχου απο συντηρητη
καπως βολευεται το πραγμα ... αν οχι κερνας κανα καφε τον γκρινιαρη και προσπαθεις να τον πεισεις να κανει το ιδιο :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ