Έρευνα αγοράς για pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89010 από kapjohn
Απαντήθηκε από kapjohn στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
μπορω να σου πω οτι ειναι λιγο καλλιτερο απο το bioenergy point

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89013 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet

kapjohn έγραψε: μπορω να σου πω οτι ειναι λιγο καλλιτερο απο το bioenergy point


Σε ποιο τομέα είναι καλύτερο; Θερμιδικά; Στάχτη; Κλίνκερ; Γίνε πιο σαφής...

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για κάποια που έκανα δοκιμή στην σόμπα μου MBS Cannes 8.5Kw.
1. Golden Nuggets :...απλά κορυφαίο. Θερμιδικά εξαιρετικό, στάχτη ελάχιστη, κλίνκερ μηδενικό. Για σόμπες η top επιλογή. Άλλα πλεονεκτήματα που κοιτάμε εμείς οι έμποροι ίσως περισσότερο από ιδιώτες. Συσκευασία σάκου εξαιρετική, δέσιμο παλέττας για μίμηση, το νάυλον στην κορυφή της παλέττας αποτελεί το...κερασάκι.

2. Bioenergy point : Θερμιδικά εξαιρετικό, στάχτη πολύ, κλίνκερ ελάχιστο. Ίσως το μόνο απ΄ όσα δοκίμασα που πλησιάζει θερμιδικά το Golden. Η ποιότητα του σάκου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Γνώμη μου, για λέβητες είναι value for money.

3. ΜΑΚΗ : Θερμιδικά φτωχό έναντι των προηγούμενων 2, στάχτη αρκετή, κλίνκερ αρκετό. Σακούλα πολύ καλή.

4. Κechidis : Προβλήματα στην τροφοδοσία του κοχλία της σόμπας μου λόγω της μεγαλύτερης διαμέτρου του πέλλετ. Κατά τ' άλλα φτωχό θερμιδικά, στάχτη λίγη, κλίνκερ ελάχιστο, πολύ σκόνη.
Σε άλλα μηχανήματα είχατε αντίστοιχα προβλήματα τροφοδοσίας;

5. Biotherm : Φτωχότερο θερμιδικά του Bioenergy, στάχτη λίγη, κλίνκερ ελάχιστο. Γνώμη μου, ίσως υπερτιμημένο για όσα προσφέρει, η πιστοποίηση το...σώζει.

6. Ameco : Θερμιδικά καλό, στάχτη λίγη, κλίνκερ ελάχιστο. Ίσως υπερκοστολογημένο για όσα προσφέρει.

7. Alfawood : Οι τελευταίες παρτίδες έχουν και...άμμο; Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτά που βλέπω στα μηχανήματα.

Καλό είναι να αντιληφθούμε ότι όταν αγοράζουμε πέλλετ, αγοράζουμε ενέργεια. Σωστό είναι λοιπόν να πάρουμε με τα χρήματά μας το καλύτερο θερμιδικά, στο ελάχιστο κόστος, με την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά στο μηχάνημά μας. Προσωπικά δοκιμάζοντας πολλά, και βλέποντας σε εγκατεστημένα μηχανήματα πολύ περισσότερα, θεωρώ ότι το Golden Nuggets είναι το καλύτερο. Όσον αφορά την τιμή του, αν σκεφθείτε ότι οποιοδήποτε πέλλε πουλιέται στα 5€, η διαφορά δικαιολογείται ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89023 από kapjohn
Απαντήθηκε από kapjohn στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
Νομιζω φιλε απο αυτα που παρατηρησα σε σχεση με το bioenergy point εχει λιγοτερη σταχτη το ποτηρακι καθολου πετρωμενη σταχτη νομιζω καλλιτερη αποδοση χωρις βεβαια θερμομετρα και νομιζω οτι καιγεται καλλιτερα απο το σερβικο και τιμη σαφως καλλιτερη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89110 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet

spyroskosmas έγραψε:

kapjohn έγραψε: μπορω να σου πω οτι ειναι λιγο καλλιτερο απο το bioenergy point


Σε ποιο τομέα είναι καλύτερο; Θερμιδικά; Στάχτη; Κλίνκερ; Γίνε πιο σαφής...

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για κάποια που έκανα δοκιμή στην σόμπα μου MBS Cannes 8.5Kw.
1. Golden Nuggets :...απλά κορυφαίο. Θερμιδικά εξαιρετικό, στάχτη ελάχιστη, κλίνκερ μηδενικό. Για σόμπες η top επιλογή. Άλλα πλεονεκτήματα που κοιτάμε εμείς οι έμποροι ίσως περισσότερο από ιδιώτες. Συσκευασία σάκου εξαιρετική, δέσιμο παλέττας για μίμηση, το νάυλον στην κορυφή της παλέττας αποτελεί το...κερασάκι.

2. Bioenergy point : Θερμιδικά εξαιρετικό, στάχτη πολύ, κλίνκερ ελάχιστο. Ίσως το μόνο απ΄ όσα δοκίμασα που πλησιάζει θερμιδικά το Golden. Η ποιότητα του σάκου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Γνώμη μου, για λέβητες είναι value for money.

3. ΜΑΚΗ : Θερμιδικά φτωχό έναντι των προηγούμενων 2, στάχτη αρκετή, κλίνκερ αρκετό. Σακούλα πολύ καλή.

4. Κechidis : Προβλήματα στην τροφοδοσία του κοχλία της σόμπας μου λόγω της μεγαλύτερης διαμέτρου του πέλλετ. Κατά τ' άλλα φτωχό θερμιδικά, στάχτη λίγη, κλίνκερ ελάχιστο, πολύ σκόνη.
Σε άλλα μηχανήματα είχατε αντίστοιχα προβλήματα τροφοδοσίας;

5. Biotherm : Φτωχότερο θερμιδικά του Bioenergy, στάχτη λίγη, κλίνκερ ελάχιστο. Γνώμη μου, ίσως υπερτιμημένο για όσα προσφέρει, η πιστοποίηση το...σώζει.

6. Ameco : Θερμιδικά καλό, στάχτη λίγη, κλίνκερ ελάχιστο. Ίσως υπερκοστολογημένο για όσα προσφέρει.

7. Alfawood : Οι τελευταίες παρτίδες έχουν και...άμμο; Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς αυτά που βλέπω στα μηχανήματα.

Καλό είναι να αντιληφθούμε ότι όταν αγοράζουμε πέλλετ, αγοράζουμε ενέργεια. Σωστό είναι λοιπόν να πάρουμε με τα χρήματά μας το καλύτερο θερμιδικά, στο ελάχιστο κόστος, με την καλύτερη δυνατή συμπεριφορά στο μηχάνημά μας. Προσωπικά δοκιμάζοντας πολλά, και βλέποντας σε εγκατεστημένα μηχανήματα πολύ περισσότερα, θεωρώ ότι το Golden Nuggets είναι το καλύτερο. Όσον αφορά την τιμή του, αν σκεφθείτε ότι οποιοδήποτε πέλλε πουλιέται στα 5€, η διαφορά δικαιολογείται ΑΠΟΛΥΤΩΣ.


spyroskosmas ......προφανώς μας κοροϊδεύεις, και θα έχεις σκάσει στα γέλια από εχτές το βράδυ. :lol:

Δηλώνεις έμπορος πέλλετ από την μια, και από την άλλη σαν χρήστης παρουσιάζεις τις δικές σου εκτιμήσεις, έτσι στο κουτουρού, από τις καύσεις διαφόρων πέλλετ. :woohoo: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89165 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet

mastoras έγραψε: spyroskosmas ......προφανώς μας κοροϊδεύεις, και θα έχεις σκάσει στα γέλια από εχτές το βράδυ. :lol:

Δηλώνεις έμπορος πέλλετ από την μια, και από την άλλη σαν χρήστης παρουσιάζεις τις δικές σου εκτιμήσεις, έτσι στο κουτουρού, από τις καύσεις διαφόρων πέλλετ. :woohoo: :woohoo:



Γιατί σε κοροϊδεύω; Γιατί να έχω σκάσει στα γέλια; Επειδή λέω τη γνώμη μου σα χρήστης;
Γιατί οι δικές σου κριτικές είναι σοβαρές και οι δικές μου είναι στα κουτουρού; Έχεις ικανότερη γνώση, κρίση ή τι άλλο τέλος πάντων από εμένα;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #89169 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Έρευνα αγοράς για pellet
Αγαπητέ μου δεν προσπαθώ να κάνω σύγκριση γνώσεων μεταξύ εμένα και εσένα.

Σαν Επαγγελματίας που εμπορεύεστε πέλλετ, και περισσότερο σαν Μηχανικός θα έπρεπε οι δοκιμές σας, και μετρήσεις να είναι τεκμηριωμένες με όργανα και πίνακες, και φυσικά αποδεδειγμένα με φωτογραφίες. Για να είναι έγκυρα και να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Μας κοροϊδεύεται γιατί την άποψη σας για τις καύσεις των πέλλετ την καταθέσατε στο θέμα με τις τιμές των πέλλετ, μας κοροϊδεύεται γιατί κάνατε αφιερώματα για τα πέλλετ που πουλάτε, ενώ τα άλλα τα "χειριστήκατε δεόντως" μας κοροϊδεύετε λέγοντας ο κοχλίας φράκαρε από κακό πέλλετ, μας κοροϊδεύετε γιατί βλέπετε συνεχώς άμμο στα πέλλετ και κάνετε τον φουκαρά τον καταναλωτή, ενώ με ένα τηλ θα μπορούσατε να μάθετε εάν και πώς συμβαίνει αυτό το φαινόμενο.....αν υπάρχει τελικά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ