Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80217 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Δεν είπα τίποτε για γρήγορα ή όχι. Ρωτάω αν με λιγότερη θερμ. καυσαερίων (στο ίδιο μηχάνημα) κάποιο πέλλετ σε σχέση με ένα άλλο, μπορεί να έχει περισσότερη θερμογόνο δύναμη...

Νομίζω το λόγο πρέπει να πάρουν οι ειδικοί!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80228 από DOOM_NX

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Δεν είπα τίποτε για γρήγορα ή όχι. Ρωτάω αν με λιγότερη θερμ. καυσαερίων (στο ίδιο μηχάνημα) κάποιο πέλλετ σε σχέση με ένα άλλο, μπορεί να έχει περισσότερη θερμογόνο δύναμη...

Νομίζω το λόγο πρέπει να πάρουν οι ειδικοί!

Δε χρειάζεται να είσαι ειδικός για να απαντήσεις σ'αυτό. Οι εναλλάκτες απορροφούν με συγκεκριμένο ρυθμό τη θερμότητα που παράγεται από την καύση. Η θερμότητα που δεν προλαβαίνει να απορροφηθεί φεύγει στην καμινάδα. Αν στην καύση παραχθεί μεγαλύτερη θερμότητα, τότε αυτή θα μοιραστεί ανάλογα πάλι στους εναλλάκτες και στην καμινάδα. Δε γίνεται να παράξεις μεγαλύτερη θερμότητα και να μειώσεις τη θερμοκρασία των καυσαερίων ταυτόχρονα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80260 από electron
καλημέρα,

Απαντάω στον τίτλο "Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;"

Πήρα 1.050κ πέλλετ bioenergy point (Από γνωστή αποθήκη του Ν.Αττικης) με το οποίο είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν. (αν και δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα), απλά βασίσθηκα στο να είναι γερή και η συσκευασία και να μην σκίζετε εύκολα γιατί έχω 2 σκάλες μέχρι τον λέβητα. (ταράτσα)


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80282 από kobra2

electron έγραψε: καλημέρα,

Απαντάω στον τίτλο "Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;"

Πήρα 1.050κ πέλλετ bioenergy point (Από γνωστή αποθήκη του Ν.Αττικης) με το οποίο είμαι ευχαριστημένος προς το παρόν. (αν και δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα), απλά βασίσθηκα στο να είναι γερή και η συσκευασία και να μην σκίζετε εύκολα γιατί έχω 2 σκάλες μέχρι τον λέβητα. (ταράτσα)

Αυτο με τις σακουλες ειναι ενα θεμα,μεχρι στιγμης και στις δυο διαφορετικες μαρκες πελλετ που εχω παρει οι σακουλες σκιζονται και με την αναπνοη.....δεν μας ειπες ποσο το πηρες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80290 από dimlyk
ε δενε ιναι και τοσο ευαισθητες βρε παιδια ...κι αν θυμαμαι καλα μονο για μια παρτιδα αμεκο ειχε αναφερθει καποιο προβλημα ... κι επειδη κι εγω 2 σκαλιτσες εχω καμμια δεν μουχει παρουσιασει προβλημα μεχρι στιγμης


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80291 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε: Δηλαδή συνοψίζοντας: Ο καθένας μας (στο δικό του μηχάνημα), όσο καλύτερο πέλλετ καίει τόσο μεγαλύτερη θερμοκρασία καυσαερίων θα έχει;;;
Μπορούμε να πούμε πως αυτός είναι βασικός και σταθερός κανόνας της καύσης του πέλλετ;;;
Όλες οι γνώμες είναι χρήσιμες...


Δημήτρη θα διαφωνήσω στην άποψη. Το βασίζω σε πραγματικά δεδομένα.

Ας υποθέσουμε πως ενα κιλό πελλετ έχει θερμική δύναμη 5 (τώρα KW είναι?? Kjul είναι?? πάντως κατι είναι. :woohoo: )
Καιγόμενο ένα μέρος θερμότητας θα γίνει ζέστη στο χώρο, ενα μέρος θα φύγει σα θερμότητα με τα καυσαέρια.
Η θερμοκρασία καυσαερίων μας δείχνει πόση θερμότητα φεύγει μέσω καυσαερίων. Θέλεις να πας στο 200 (από το 187 που λες τώρα)?? Αυτό σημαίνει πως μεγαλύτερη θερμότητα χάνεται, άρα μικρότερη αποδίδεται σα θέρμανση).
Πραγματικότητα δικιά μου.
Φέτος καιω GN
ίδια σόμπα, ίδιες ρυθμίσεις, ίδιο πελλετ, ίδια σταθμη λειτουργίας...
Πριν από καθάρισμα (γενικό) θερμ καυσ 180-230
Μετά από καθάρισμα θερμ καυσ 150-190 και περισσότερη και πιό εύκολα θερμοκρασία στο σπίτι.

Περυσι... καύση με siva θερμ καυσ 190-220 (με ακαθάριστη πολύ σόμπα)
καύση με A/W θερμ καυσ 220-240 )και διαρκή προβλήματα, συνέχεια στο κόφτη, με λίγη ζέστη, το ίδιο ακαθάριστη)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΘΕΟΔΟΣΗΣ, kobra2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ