Τι pellet θα αγοράσετε / αγοράσατε για το χειμώνα;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74038 από giogud

makedonas έγραψε: Κι εγώ έχω μπλεξίματα με ένα λέβητα,ψάχνουμε ρυθμίσεις ιστορίες τα πάντα και δεν μπήκα στον κόπο να κάψω άλλο πέλετ γιατί με αυτά που έχω ακούσει είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο.

Ίσως ο @giogud(Γιώργος) να ξέρει αν είναι τα ίδια ή δεν είναι,αν υπάρχει περίπτωση ελαττωματικής παρτίδας?


PELLETS


Wood Species
Spruce
Quality standard
ÖNORM M 7135, DINplus 7A040 and ENplus
Caloric value
5,0 kWh/kg (18,0 MJ/kg)
Diameter
6 mm
Moisture content
ca. 10%
Dust content
≤ 1%
Ash content
≤ 0,5%
Packaging
loose, BigBags (app.1.100 kg) and plastic bag (15 kg)




Golden Nuddgets is the second original pellets brand, in the premium class, we produce. Golden Nuddges have the same proprieties like the ones from Schweighofer bags.



For commercial customers in full trucks loads (minimimum 100 tons). Household quantities are available at our distribution partners such as wooden-fuel-dealers, DIY-stores and big supermarket-chains
www.schweighofer.at/en/products-sales/products/wooden-fuel.html

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74042 από dimlyk
καθε σομπα η λεβητας εχει και τις ιδιορυθμιες του ... και οι περισοοστεροι απο μας δεν εχουμε καψειι αυτα τα 2 για να εχουμε μεταξυ τους συγκριση ....
και στην δικη μου σομπα το συγκεκριμενο παρολο που τα πηγαινει καλα ,,,υπαρχουν και πραγματακια που δεν μ αρεσουν ,,οπως κατι κοματακια σαν καρβουνο που εχει μεσα ...η η περισσοτερη κι ελαφρυα σκονη


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74047 από makedonas

giogud έγραψε:

makedonas έγραψε: Κι εγώ έχω μπλεξίματα με ένα λέβητα,ψάχνουμε ρυθμίσεις ιστορίες τα πάντα και δεν μπήκα στον κόπο να κάψω άλλο πέλετ γιατί με αυτά που έχω ακούσει είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο.

Ίσως ο @giogud(Γιώργος) να ξέρει αν είναι τα ίδια ή δεν είναι,αν υπάρχει περίπτωση ελαττωματικής παρτίδας?


PELLETS


Wood Species
Spruce
Quality standard
ÖNORM M 7135, DINplus 7A040 and ENplus
Caloric value
5,0 kWh/kg (18,0 MJ/kg)
Diameter
6 mm
Moisture content
ca. 10%
Dust content
≤ 1%
Ash content
≤ 0,5%
Packaging
loose, BigBags (app.1.100 kg) and plastic bag (15 kg)




Golden Nuddgets is the second original pellets brand, in the premium class, we produce. Golden Nuddges have the same proprieties like the ones from Schweighofer bags.



For commercial customers in full trucks loads (minimimum 100 tons). Household quantities are available at our distribution partners such as wooden-fuel-dealers, DIY-stores and big supermarket-chains
www.schweighofer.at/en/products-sales/products/wooden-fuel.html




Άρα είναι το ίδιο,σου έχει τύχει να ακούσεις να μην το καίει καλά κάποιος λέβητας-σόμπα,ειδικά αυτό το θέμα με τα καρβουνάκια,ο υδραυλικός μου είπε ότι είναι πιο ελαφρύ από τα άλλα πέλετ και το πετάει εύκολα ο καυστήρας,ισχύει κάτι τέτοιο? Υπάρχει περίπτωση προβληματικής παρτίδας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74057 από theoilia

dimlyk έγραψε: καθε σομπα η λεβητας εχει και τις ιδιορυθμιες του ... και οι περισοοστεροι απο μας δεν εχουμε καψειι αυτα τα 2 για να εχουμε μεταξυ τους συγκριση ....
και στην δικη μου σομπα το συγκεκριμενο παρολο που τα πηγαινει καλα ,,,υπαρχουν και πραγματακια που δεν μ αρεσουν ,,οπως κατι κοματακια σαν καρβουνο που εχει μεσα ...η η περισσοτερη κι ελαφρυα σκονη


Ξέχασα να πω πως οι σόμπες του πατέρα μου και η δική μου δεν είναι ίδιες.Ο πατέρας έχει μία Anselmo Cola Termo Focus Hr (υδραυλική) και εγώ μία Caminodesing P55 (αερόθερμη).Και σίγουρα Δημήτρη κάθε σόμπα είναι διαφορετική και έχει διαφορετική καύση.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω πως είναι κακό προιόν,λέω ότι στην δική μου περίπτωση είναι χειρότερο από το σβαιχοφεν.

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by theoilia.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74149 από DOOM_NX
Χμμμ... Δε μ'αρέσουν αυτά που διαβάζω. Ούτε η μη αναγραφή του αριθμού καταχώρησης ENplus στη σακούλα. Ούτε και οι 2 από τις 3 σφραγίδες πιστοποίησης που λείπουν.

Ως γνωστόν, ένα εργοστάσιο μπορεί να παράγει 2 ποιότητες πέλλετ. Όταν βγάζουν και 2 σακούλες με τη μία να μην ακολουθεί τις οδηγίες των πιστοποιητικών, τότε βρωμάει το πράμα.

Ποιος μας εγγυάται ότι δεν πρόκειται για τις παρτίδες που δεν πληρούν τα κριτήρια να χαρακτηριστούν Α1; Μια δήλωση σ'ένα site;

giogud, αφού είναι τα ίδια, εσύ ζήτα να αγοράσεις την άλλη σακούλα που εξάγεται και στη Γερμανία.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": theoilia

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74156 από giogud

DOOM_NX έγραψε: Χμμμ... Δε μ'αρέσουν αυτά που διαβάζω. Ούτε η μη αναγραφή του αριθμού καταχώρησης ENplus στη σακούλα. Ούτε και οι 2 από τις 3 σφραγίδες πιστοποίησης που λείπουν.

Ως γνωστόν, ένα εργοστάσιο μπορεί να παράγει 2 ποιότητες πέλλετ. Όταν βγάζουν και 2 σακούλες με τη μία να μην ακολουθεί τις οδηγίες των πιστοποιητικών, τότε βρωμάει το πράμα.

Ποιος μας εγγυάται ότι δεν πρόκειται για τις παρτίδες που δεν πληρούν τα κριτήρια να χαρακτηριστούν Α1; Μια δήλωση σ'ένα site;

giogud, αφού είναι τα ίδια, εσύ ζήτα να αγοράσεις την άλλη σακούλα που εξάγεται και στη Γερμανία.


Όποιος θέλει ας έρθει μαζί μου την Τετάρτη ή Πέμπτη που έρχεται το επόμενο τρένο, να δούμε μαζί το πέλλετ που θα έρθει. Θα έρθουν και οι δυο σακούλες μαζί. Ελάτε να δούμε αν είναι ίδια. Και όποιος γουστάρει πάμε και μια παλετίτσα στοίχημα (όχι golden, δεν φτάνει για όλους)
Και στο προηγούμενο τρένο ήρθαν και οι δυο σακούλες μαζί.
Και ρε συ Παναγιώτη. Πολλά σoυ βρωμάνε τώρα τελευταία. Μια το Biotherm, μια το Schweighofer.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by giogud.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.130 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ