Kratki Felix 16 kW by Φιλιππακόπουλος Δημήτρης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79941 από dimlyk
δημητρη επειδη καταλαβαινω την θεση σου δεν ζηταω νουμερα απολυτα ,,,αν υπαρχει καποια εκτιμηση απ την εταιρεια σε ποσοστα πχ χαμενης θεροτητας 10%-20% η χοντρικα 1kw για εστια 10 kw

οι εναλλακτες βεβιασμενης κυκλοφοριας ,,μονωνονται ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79949 από Gdevil

Asteris έγραψε: .... Για την ώρα κατέβασα την ροή του βεντιλατέρ, ώστε να πέρουν τα κυβικά και να ανέβει η θερμοκρασία του αέρα του εναλλάκτη.

Σε πειραματισμό μου πάνω σε αυτό που γράφεις παρατήρησα ότι η διαφορά θερμοκρασίας εισόδου - εξόδου ΔΕΝ πέφτει στο μισό διπλασιάζεται όταν κατεβάζω στο μισό τα κυβικά του αέρα.
Οπότε κατέληξα στο να μην κατεβάζω την ροή του βεντιλατέρ.
Εσύ είδες κάτι διαφορετικό?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79954 από GeoTa

Asteris έγραψε: ......

Υγροποιήσεις δεν έχω δει ακόμη, τυχαίνει να είναι και τυλιγμένη με πετροβάμβακα και χτιστή γύρω-γύρω η inox, μέχρι πάνω. Σε πιό εκτεθειμένες καμινάδες δεν αποκλείεται πάντως...


Εγώ πάντως τις έχω τις υγροποιήσεις...Βέβαια έχω τους τελευταίους 70ποντους της καμινάδας αμόνωτους και εκτεθειμένους :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79960 από Asteris

Gdevil έγραψε:

Asteris έγραψε: .... Για την ώρα κατέβασα την ροή του βεντιλατέρ, ώστε να πέρουν τα κυβικά και να ανέβει η θερμοκρασία του αέρα του εναλλάκτη.

Σε πειραματισμό μου πάνω σε αυτό που γράφεις παρατήρησα ότι η διαφορά θερμοκρασίας εισόδου - εξόδου ΔΕΝ πέφτει στο μισό διπλασιάζεται όταν κατεβάζω στο μισό τα κυβικά του αέρα.
Οπότε κατέληξα στο να μην κατεβάζω την ροή του βεντιλατέρ.
Εσύ είδες κάτι διαφορετικό?


Το ότι διπλασιάζεις την ταχύτητα του βεντιλατέρ, δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι διπλασιάζεται και η ροή, γιατί δεν εξασφαλίζεις ότι αυτά τα κυβικά μπορούν να χωρέσουν μέσα στο σπίτι. Πχ, αν πριν έβαζες 100 κυβικά (τόσα καταφέρναν και βγαίναν από τις χαραμάδες σου και τις τρύπες), με το που διπλασιάζεις την ταχύτητα δεν σημαίνει ότι θα μπουν 200 κυβικά, μπορεί να μπουν 120 (γιατί πάλι τόσα καταφέρνει να διώξει το σπίτι προς τα έξω). Οπότε και η αναλογία δεν είναι γραμμική.

Σε μένα κατεβάζοντας 1-2 σκάλες, ανέβηκε 10-15 βαθμούς (πήγε έως 85-90, από 75-80 πριν).
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79977 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
τις υγροποιήσεις πρέπει να τις ελέγχετε αν υπάρχουν σε μια κρύα μέρα στο καπέλο και όχι μεσα στο τζάκι αν τρέχουν ....!μια ώρα με αναμμένο το μοτέρ και μία όχι .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79991 από GeoTa
Και αν διαπιστώσουμε πως έχουμε τι γίνεται;

Αν βάλουμε αυτό το "καθαριστικό" ξύλο είμαστε οκ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ