Kratki Felix 16 kW by Φιλιππακόπουλος Δημήτρης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78495 από Gdevil
Καταρχήν thx για την απάντηση.
Όσο για τα κεφαλαία τα έβαλα πριν όχι για να φωνάξω.. Απλά για να τονίσω αφενός την αδυναμία μου να καταλάβω και αφετέρου την εντύπωση που μου έκαναν οι θερμοκρασίες και επομένως η μόνωση που τις δέχεται..
anyway...

Ως προς την καμινάδα είδα ένα βίντεο και με έκαναν πολύ θετική εντύπωση αυτά τα κομμάτια χάλυβα (που έχουν για ιδιαίτερη εσωτερική κατασκευή και όχι απλώς λάμες εξωτερικά) γιαυτό και ρώτησα.
Αλλά τώρα με το 3 που έγραψες με έβαλες και σε άλλες σκέψεις που δεν τις είχα ως τώρα.
δλδ για να έχουμε καλύτερη εκμετάλευση της θερμοκρασίας που έχει η καμινάδα αμς εντός της φούσκας μας είναι καλό να κάνει ένα σπάσιμο και όχι να φεύγει ίσια επάνω. Σωστά?

Ως προς τις θερμοκρασίες και τα τούνελ.
(είναι και αργά και ο εγκέφαλός μου δε δουλεύει στο max... :cheer: )
Τελικά πόσα (έστω και περίπου) κυβικά εξέρχονται από το τούνελ που έχει πιάσει αυτές τις θερμοκρασίες?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78505 από Στελιος1
Καλημερα.. Φιλιππακοπουλος τα σεβη μου! Να ξανα τονισω κατι σωστο, ανοξειδωτα δεν κανουν, καμια εστια οσο επωνυμη κ ακριβη να ειναι δεν εχει επιφανειες εναλλαγης απο ανοξειδωτο. Οχι για οικονομια βεβαια. Εχουν χαμηλη θερμοπερατοτητα τα ανοξειδωτα, γ αυτον τον λογο κυριως επιβληθηκαν στ καπνοδοχους, για λογους καλυτερης πυρασφαλειας και κατα δευτερο λογο τις ανοξειδωτες ιδιοτητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78516 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Επίσης κύριε Στέλιο .
Κύριε Gdevil όσο αφορά την καμινάδα ισχύει αυτό που λέτε αρκεί να μην επηρεάζει τον ελκυσμό .
Όσο αφορά τις περσίδες - τούνελ έχω μία άποψη που το βλέπω στην πράξη (αν υπάρχει κάποιος φυσικός να μας το εξηγήσει κιόλας ).
ο υπολογισμός των κυβικών δεν εξαρτάτε μόνο από την διάσταση αλλά και απο τα εμπόδια που μπορεί να έχει μια περσίδα π.χ γρίλια και σήτα αλλά το σημαντικότερο είναι η θερμοκρασία χώρου και θερμοκρασία θερμοθαλάμου .άλλη ροή αέρα έχουμε οταν η θερμοκρασία στο πάτωμα είναι 12 βαθμοί και άλλη όταν είναι 20 .τι είναι αυτό που δίνει κίνηση στον αέρα ??? η διαφορά θερμοκρασίας φυσικά, οτι ο ζεστός θέλει να πάει προς τα πάνω και ο κρύος προς τα κάτω .όσο μεγαλύτερη διαφορά έχουμε τόσο περισσότερα κυβικά θα περάσουν.
αρα καταλαβαίνετε οτι χωρίς να μετρήσω ταχύτητα δεν μπορώ να σας πω ποσά κυβικά αέρα θα περάσουν.

αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε .εγώ αυτά έμαθα όταν εκπαιδεύτηκα και μετά μόνος μου στην πράξη και αυτά λέω .τα τζάκια αέρα ειδικά με διανομή και όταν θες να πιάσεις αποστάσεις πάνω από 30 μέτρα σωληνώσεων μέσα σε ένα σπίτι είναι μακράν πιο δύσκολα απο τα τζάκια νερού. Μέχρι σήμερα εφαρμόζοντας τα παραπάνω και κάποιες παραμέτρους ακόμα πιστεύω δεν έχω αφήσει κανένα παραπονεμένο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78523 από dimlyk

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Επίσης κύριε Στέλιο .
Κύριε Gdevil όσο αφορά την καμινάδα ισχύει αυτό που λέτε αρκεί να μην επηρεάζει τον ελκυσμό .
Όσο αφορά τις περσίδες - τούνελ έχω μία άποψη που το βλέπω στην πράξη (αν υπάρχει κάποιος φυσικός να μας το εξηγήσει κιόλας ).
ο υπολογισμός των κυβικών δεν εξαρτάτε μόνο από την διάσταση αλλά και απο τα εμπόδια που μπορεί να έχει μια περσίδα π.χ γρίλια και σήτα αλλά το σημαντικότερο είναι η θερμοκρασία χώρου και θερμοκρασία θερμοθαλάμου .άλλη ροή αέρα έχουμε οταν η θερμοκρασία στο πάτωμα είναι 12 βαθμοί και άλλη όταν είναι 20 .τι είναι αυτό που δίνει κίνηση στον αέρα ??? η διαφορά θερμοκρασίας φυσικά, οτι ο ζεστός θέλει να πάει προς τα πάνω και ο κρύος προς τα κάτω .όσο μεγαλύτερη διαφορά έχουμε τόσο περισσότερα κυβικά θα περάσουν.
αρα καταλαβαίνετε οτι χωρίς να μετρήσω ταχύτητα δεν μπορώ να σας πω ποσά κυβικά αέρα θα περάσουν.

αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε .εγώ αυτά έμαθα όταν εκπαιδεύτηκα και μετά μόνος μου στην πράξη και αυτά λέω .τα τζάκια αέρα ειδικά με διανομή και όταν θες να πιάσεις αποστάσεις πάνω από 30 μέτρα σωληνώσεων μέσα σε ένα σπίτι είναι μακράν πιο δύσκολα απο τα τζάκια νερού. Μέχρι σήμερα εφαρμόζοντας τα παραπάνω και κάποιες παραμέτρους ακόμα πιστεύω δεν έχω αφήσει κανένα παραπονεμένο.


η σωστη εκφραση ειναι οτι αυτο που δινει κινηση στον αερα ειναι η διαφορα πιεσης που δημιουργειτε απο την διαφορα θερμοκρασιας
η ποσοτητα του αερα σωστε λετε οτι εξαρταται απο την διατομη το σχημα τα οποια εμποδια παρεμβαλλονται μια και δημιουργουν αντιστασεις αλλα και την ιδια την ταχυτητα του αερα (οσο μεγαλωνει η ταχυτητα μεγαλωνουν και οι αντιστασεις )


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78530 από GT

dimlyk έγραψε:

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Επίσης κύριε Στέλιο .
Κύριε Gdevil όσο αφορά την καμινάδα ισχύει αυτό που λέτε αρκεί να μην επηρεάζει τον ελκυσμό .
Όσο αφορά τις περσίδες - τούνελ έχω μία άποψη που το βλέπω στην πράξη (αν υπάρχει κάποιος φυσικός να μας το εξηγήσει κιόλας ).
ο υπολογισμός των κυβικών δεν εξαρτάτε μόνο από την διάσταση αλλά και απο τα εμπόδια που μπορεί να έχει μια περσίδα π.χ γρίλια και σήτα αλλά το σημαντικότερο είναι η θερμοκρασία χώρου και θερμοκρασία θερμοθαλάμου .άλλη ροή αέρα έχουμε οταν η θερμοκρασία στο πάτωμα είναι 12 βαθμοί και άλλη όταν είναι 20 .τι είναι αυτό που δίνει κίνηση στον αέρα ??? η διαφορά θερμοκρασίας φυσικά, οτι ο ζεστός θέλει να πάει προς τα πάνω και ο κρύος προς τα κάτω .όσο μεγαλύτερη διαφορά έχουμε τόσο περισσότερα κυβικά θα περάσουν.
αρα καταλαβαίνετε οτι χωρίς να μετρήσω ταχύτητα δεν μπορώ να σας πω ποσά κυβικά αέρα θα περάσουν.

αν λέω κάτι λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε .εγώ αυτά έμαθα όταν εκπαιδεύτηκα και μετά μόνος μου στην πράξη και αυτά λέω .τα τζάκια αέρα ειδικά με διανομή και όταν θες να πιάσεις αποστάσεις πάνω από 30 μέτρα σωληνώσεων μέσα σε ένα σπίτι είναι μακράν πιο δύσκολα απο τα τζάκια νερού. Μέχρι σήμερα εφαρμόζοντας τα παραπάνω και κάποιες παραμέτρους ακόμα πιστεύω δεν έχω αφήσει κανένα παραπονεμένο.


η σωστη εκφραση ειναι οτι αυτο που δινει κινηση στον αερα ειναι η διαφορα πιεσης που δημιουργειτε απο την διαφορα θερμοκρασιας
η ποσοτητα του αερα σωστε λετε οτι εξαρταται απο την διατομη το σχημα τα οποια εμποδια παρεμβαλλονται μια και δημιουργουν αντιστασεις αλλα και την ιδια την ταχυτητα του αερα (οσο μεγαλωνει η ταχυτητα μεγαλωνουν και οι αντιστασεις )


Και να προσθέσω γενικά, χωρίς επιστημονική αιτιολόγηση :P , ότι εκμεταλλευόμαστε και αντλούμε τόσο περισσότερη ενέργεια από έναν "εναλλάκτη", όσο πιο μεγάλη είναι η διαφορά θερμοκρασίας ΔΤ του αέρα.

Δηλαδή όσο πιο κρύος είναι ο εισερχόμενος αέρας, τόσο πιο πολύ θερμότητα θα απάγει από το θερμαντικό σώμα, άρα τόσο μεγαλύτερη εκμετάλλευση της ενέργειας που αποδίδει αυτό θα επιτύχουμε.

Στο σκεπτικό μου εξομοιώνω με "εναλλάκτη" την όλη εγκατάσταση του τζακιού φυσικής ροής, με επιφάνεια εναλλαγής τα εξωτερικά τοιχώματα του τζακιού κυρίως.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78702 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
πολύ σωστά κύριε GT για αυτό και τα kratki αλλά και άλλες εταιρίες παντού πάνω τους έχουν ψήκτρες αυξάνοντας έτσι την επιφάνεια εναλλαγής.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GT. Αιτία: Διαγραφή link video

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ