Kratki Felix 16 kW by Φιλιππακόπουλος Δημήτρης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78279 από stergiosbik
Υπαρχει μηχανικος που ξερει τις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται εντος του θερμοθαλαμου κ θ αφησει να τοποθετηθει τετοιο τζακι;
Ποιος εξασφαλιζει οτι μια αστοχια υλικου των μονωσεων δε θα εχει σαν αποτελεσμα την καταστροφη των δομικων στοιχειων σ εκεινο το σημειο;

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stergiosbik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78280 από Stavrax
Κύριε Δημήτρη αν στο βίντεο τραβουσε τον αέρα διανομής από την πίσω πλευρά του θερμοθαλαμου, μήπως θα ήταν σωστός? ;)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78345 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

stergiosbik έγραψε: Υπαρχει μηχανικος που ξερει τις θερμοκρασιες που αναπτυσσονται εντος του θερμοθαλαμου κ θ αφησει να τοποθετηθει τετοιο τζακι;
Ποιος εξασφαλιζει οτι μια αστοχια υλικου των μονωσεων δε θα εχει σαν αποτελεσμα την καταστροφη των δομικων στοιχειων σ εκεινο το σημειο;




Δηλαδή πως πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει αυτο??
αυτό μπορεί να συμβεί μόνο στην περίπτωση που βάζουν οποιοδήποτε τζάκι σε είδη υπάρχον τζάκι η λεγόμενη κασέτα για αυτό σαν εταιρία προτιμάμε να χάσουμε πελάτη παρά να κάνουμε ζημία .Δεν βάζουμε ποτέ τζάκι μας σαν κασέτα.
όσοι βάζουν κασέτα και ταπώνουν μεταξύ της παλιάς και της νέας καμινάδας(για να μην χάνουν την ζέστη) τι κάνουν στην πλάκα τους ???
κύριε Σταύρο οχι μια χαρά παίρνει αέρα απο εκεί το λάθος είναι οτι δείχνει να παίρνει αέρα για τα δωμάτια απο το ταβάνι και οχι απο θερμοθαλαμο .οταν θέλουμε να πάρουμε μια έξοδο οκ παίρνουμε απο εκεί αλλά απο 2 και πάνω πρέπει να έχει μεταλλικό θερμοθάλαμο αλλιώς πρέπει να έχεις τα ίδια μέτρα σωλήνα πράγμα σπάνιο .
Επίσης στο δεύτερο θάλαμο δείχνει τις περσίδες στο ίδιο επίπεδο και αυτό είναι λάθος η μια μπαίνει στο χαμηλότερο επίπεδο και η άλλη στο υψηλότερο για να μπορεί να υπάρχει διαφορά θερμοκρασίας εισόδου εξόδου
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Stavrax

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78414 από dimlyk

ben1973 έγραψε: τι τιμη εχουν οι περσιδες για 600τεκ εισοδο και 1000εξοδο η πες μας που θα απευθυνθω


με μια αναζητηση στο google στομια αερισμου -περσιδες θα βρεις καμμια 15αρια :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78491 από Gdevil
Να πω τι με έχει μπερδέψει εμένα?
ΑΝ (κεφαλαία) κατάλαβα καλά με αυτά τα τουνελ έχουμε λιγότερα κυβικά και μας δίνουν πιο ζεστό αέρα με μεγαλύτερη πίεση.
Σωστά?
(με μία ΠΑΡΑ πολύ καλή μόνωση πάλι από ότι κατάλαβα)
Εχμ,, μα,, να..
εχω δεί τόσα και τόσα θέματα με μικρές περσίδες που δεν ζέσταιναν τον χώρο. και μόλις ανοίχτηκαν μεγαλύτερα ανοίγματα ζεστάθηκε ο κόσμος.
Γιατί εκεί δεν έκαναν δουλειά τα μικρά ανοίγματα?
Ελλειπής μόνωση ίσως?
δε ξέρω. κάπου έχω μπερδευτεί με τόσο μικρά ανοίγματα.


Κάτι άλλο.
Η καμινάδα μέσα στη φούσκα στο τζάκι είναι μία απλή καμινάδα?
ή μήπως είναι καμινάδα εναλλάκτης?

Τέλος
Οι θερμοκρασίες αυτές αναπτύχθηκαν με τι ρυθμίσεις στο αέρα της εστίας?
Τέρμα ανοιχτο? τέρμα κλειστό? στη μέση?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78494 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
(Από τα λίγα που ξέρω από κανόνες φόρουμ τα κεφαλαία τα βάζουμε για να φωνάζουμε σε κάποιον :) )
Με τα τουνελ που βλέπετε στην φώτο επιτρέπουμε και περισσότερα κυβικά αέρα να περνάνε σε αντίθεση με περσίδες που έχουν σήτα.αυτό που δεν βλέπετε είναι ότι στα πλάγια κάτω υπάρχει άλλη μια περσίδα 17χ17 στα δεξιά .θέλουμε λίγη παραπάνω ροή λόγο του μοτέρ .τώρα αν το μοτέρ ήταν μεγαλύτερο θα έπρεπε να έχω και μεγαλύτερα τούνελ (20 πόντους μεγαλύτερο ).
οι θερμοκρασίες αυτές είναι με κλαπέτο καμινάδας κλειστό και φυσικά κόφτη και με ανοικτό τον αέρα απο έξω .

τώρα τι βάλαμε μέσα στην φούσκα! εμείς μέσα στην φούσκα δεν βάζουμε ινοχ. ολα τα εξαρτήματα είναι μαύρου χάλυβα 2 χιλιοστά πάχος !στο συγκεκριμένο έχουμε :
1)εναλλάκτη μαυρου χάλυβα μισό μέτρο (στην ουσία κολλημένες λάμες περιμετρικά του σωλήνα σαν ψήκτρα .
2) ενα μέτρο μαύρου χάλυβα
3) γωνία σπαστή μαύρου χάλυβα 0-45 μοίρες .(αυτή είναι που κάνει τρομερή δουλεία την ώρα που εκτρέπει τα καπναέρια προς τα έξω .
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ