Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69519 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Να ξαναγράψω ότι ειδικές γνώσεις δεν έχω.
Απλά με το μυαλό μου λέω το εξής.
Ας πούμε θα καούν 10 κιλά ξύλα.
Αυτά θα χρειαστούν πχ 2 κυβικά αέρα για να καούν
Ο αέρας αυτός θα θερμανθεί και θα φτάσει στους 150 βαθμούς και θα φύγει από την καμινάδα.
Θα αποροφήσει λοιπόν ενέργεια.
Αν μπεί κρύος μέσα στην εστία θα αποροφήσει ενέργεια μόνο από την εστία
Αν μπει λίγο ζεστός μέσα στην εστία θα αποροφήσει λίγη ενέργεια από τον χώρο και την υπόλοιπη από την εστία.
Πάντως η ενέργεια που θα απορροφήσει είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις.
Είναι η ενέργεια που χρειάζεται για να πάει από τους 5 βαθμούς στους 150. Η ενέργεια αυτή προέρχεται από τα ξύλα που καιγονται.
Απλά στην μία περίπτωση (κουφώματα που έχουν διαρροές) μπαίνει ακριβώς όσος αέρας χρειάζεται ενώ στην περίπτωση ανοιχτού αγωγού μπαίνει και επιπλέον αέρας. Και δεν εννοώ μόνο όταν το τζάκι είναι κλειστό.
Αν κάνω κάποιο λάθος στο συλλογισμο μου παρακαλώ διορθώστε με.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69544 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Και στην μία και στην άλλη περίπτωση, όσος αέρας μπεί μέσα στο τζάκι για την καύση, τόσος θα αναπληρωθεί είτε από τις χαρμάδες, είτε από τον αγωγό κάτω από το τζάκι. Και όπως είπε και ο stavrax, ο αγωγός κάτω από το τζάκι θα φέρει αέρα μέσα στον θερμοθάλαμο που θα ζεσταθεί πριν μπει στην κυκλοφορία μέσα στο σπίτι, σε αντίθεση με αυτόν από τα κουφώματα που θα καταλήξει κρύος στα πόδια μας και στην πλάτη μας.

Η δε κατανάλωση αέρα για κάθε κιλό ξύλου είναι περίπου 5-6 κυβικά μέτρα αέρα.

Και για να σταματήσει η φιλολογία για το τι είναι καλύτερο, η απευθείας σύνδεση του εξωτερικού αέρα καύσης, ή η ελεύθερη είσοδος αέρα αναπλήρωσης, να απαντήσω ότι σίγουρα το πρώτο. Για να δούμε όπως πόσο καλύτερη είναι...

4 κιλά ξύλου θα ζητήσουν 25 κυβικά αέρα για να καούν. Αν τα πάρουν απευθείας από έξω, τότε δεν αλλάζει το ενεργειακό ισοζύγιο του εσωτερικού του σπιτιού. Αν τα πάρει από τον αέρα του σπιτιού, τότε 25 κυβικά αέρα μηδέν βαθμών, θα αναπληρώσει αντίστοιχο αέρα 20 βαθμών. Άρα οι απώλειες είναι η ενέργεια που απαιτείται για να ανέβουν 25 κυβικά αέρα από μηδέν βαθμούς στους 20.

Η ενέργεια που απαιτείται για να ανέβουν 25 κυβικά αέρα κατά 20 βαθμούς θερμοκρασία, είναι περίπου 0.6kJ (25m3 x 1.15kg/m3 = 28.75kg αέρα, 28.75kg x 1.012 J/kg*degC = 29.095 J/degC, 29.095J/degC x 20 degC = 581.9J). Η καύση ενός κιλού ξύλου σε ενεργειακή εστία, δίνει κάτι πάνω από 10MJ. Άρα για να ανεβάσουμε 25 κυβικά κρύου αέρα στην θερμοκρασία των 20 βαθμών, θα χρειαστούμε 1000*600/10000000 = 60 γραμμάρια ξύλου.

Εγώ τα χαλαλίζω τα 60 γραμμάρια παραπάνω κατανάλωση ξύλου την ώρα, για να έχω συνεχώς 25 κυβικά φρέσκο αέρα να μπαίνει στο σπίτι μου...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69580 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Επιτρέψτε μου να μιλήσω και πάλι χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις και να πω πάλι ότι πρακτικά στην παραπάνω εγκατάσταση, κλείνοντας την περσίδα εισαγωγής αέρα καύσης, έπαψε το κρύο ρεύμα αέρα που ερχόταν από την κάτω περσίδα του τζακιού. Με ανοιχτή την εξωτερική περσίδα αν καθόσουν μπροστά στο τζάκι πάγωναν τα πόδια σου και τώρα όχι. Το τζάκι έτσι ή αλλιώς δουλεύει εξίσου καλά. Το συγκεκριμένο τζάκι να μην ξεχνάμε έχει την εισαγωγή αέρα καύσης στην πρόσοψη στο συρταράκι. Οπότε βάζοντας τον σπιραλ σωλήνα δεν μπορούμε και πάλι να εξασφαλίσουμε ότι η εισαγωγή γίνεται μόνο από τον εξωτερικό αέρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #69636 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
ωρε παλικαρια εχω μια καμιναδα παλιου τζακια και βγενει στο μπαλκονι στο υψος 1.80 μετρο με ς καμιναδα
25*25 ελενιτ 5.5 μετρα μπορω να συνδεσω το φογερ η πρεπει να αλλαξω ολη τη καμιναδα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #70402 από maraplus
Απαντήθηκε από maraplus στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous

alex_nous έγραψε: Έγινε το στοκάρισμα,το καθάρισμα και απομένει το βάψιμο



Οι δοκιμές πήγαν πολύ καλά αν και τα ξύλα δεν είναι και πολύ καλά. Είναι 1-2 μηνών και βρεγμένα! Θα επανέλθω λοιπόν με θερμοκρασίες από την δοκιμή και μία τελική φωτογραφία.
Ξέχασα το σημαντικότερο, να ευχαριστήσω τον πεθερό,τον κουνιάδο και την γυναίκα μου για την πολύτιμη βοήθεια και φυσικά όλους τους φίλους από το φόρουμ που με τις οδηγίες τους μου έλυσαν τα χέρια!
Υ.Γ. Η πεθερά
τελικά ξετρελάθηκε με το τζάκι!




Μπραβο σου Αλεξ. Πολύ καλή δουλειά εκανες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80079 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Invicta Foyer 700 Grande Vision Revelable by alex_nous
Να ανεβάσω μια τελική φωτογραφία που χρωστάω, αν και για να πω την αλήθεια το αδικεί! Από κοντά είναι πολύ καλύτερο!



Λίγο καθυστερημένη όπως έγραψα (χριστουγεννιάτικη)
Το μόνο σίγουρο είναι ότι ζεσταίνει και μάλιστα οικονομικά! Πιο οικονομικά δεν γίνεται!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ