Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47089 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Είναι γεγονός ότι ο αέρας ακολουθεί πάντα την ποιο εύκολη διαδρομή, σίγουρα όταν θα είναι ζεστός, θα είναι διαφορετικά τα πράγματα.
Κλείσε τις πάνω γρίλιες για να δεις εάν αυξανεται η ροή στους αεραγωγούς.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47109 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Δημητρας έγραψε: Καλημέρα εχτές τελείωσα την τοποθέτηση ενεργειακής κασέτας LAUDEL 800 που πιστεύω είναι ίδια με την invicta γιατί είναι το ίδιο εργοστάσιο .
Την πάνω επένδυση (φούσκα)με γυψοσανίδα δεν την έχω τελειώσει γιατί δεν μου έχουν στείλει ακόμη τις περσίδες και επίσης θέλω πρώτα να δοκιμάσω την κασέτα σε λειτουργία πριν κλείσω την γυψοσανίδα
Αυτό πού παρατήρησα και είμαι προβληματισμένος είναι ότι ενώ από την πάνω πλευρά της κασέτας στην πρώτη και δεύτερη σκάλα του βεντιλατέρ η ροή βεβιασμένης κυκλοφορίας αέρα είναι ικανοποιητική αλλά από τους 2 αγωγούς βεβιασμένης ροής που είναι ακόμη ελεύθερη χωρίς περσίδες μόνο με σπιράλ Φ125 στην πρώτη σκάλα με τα βίας καταλαβαίνω ροή αέρα και στην δεύτερη σκάλα αισθάνομαι κάπως καλύτερα αέρα να έρχεται , η δοκιμή βέβαια γίνετε με κρύο αέρα γιατί δεν έχω ανάψει ακόμη . Σας παρακαλώ πέστε μου έτσι πρέπει να είναι ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Σας ευχαριστώ πολύ.


Στην δικιά μου περίπτωση που δεν νομίζω πως είναι διαφορετική από αυτή που έχεις εσύ γίνετε το εξής.



Ο αέρας δωματίου μπαίνει από τις εισαγωγές των μοτέρ και βγαίνει από τις εξόδους Α και Β.
Όπως είναι φυσικό επειδή ο αέρας ακολουθεί τον ευκολότερο δρόμο, από την εξαγωγή Α θα βγει με μεγαλύτερη πίεση και σε μεγαλύτερη ποσότητα από ότι από την έξοδο Β που είναι οι παροχές που έχουν για τις περσίδες.
Η εξαγωγή Α είναι οι γρίλιες που βρίσκονται πάνω από την πόρτα την ευθεία με το λεβιεδάκι του κλαπε.
Μπροστά στην εστία θα έχεις την μεγαλύτερη ρου καυτού αέρα.
Άρα είναι φυσιολογικό με βάση αυτά που βλέπω εγώ από το θόκμμμμμ ….

Να προσέξεις να μονώσεις πολύ καλά όλο τον κώνο.
Φυσική ροή θα κάνεις?
Ποιες είναι οι διαστάσεις των περσίδων?
Αααααα…….και να βάλεις και φωτογραφίες να χαζέψουμε.
Καλή συνέχεια ελπίζω να σε βοήθησα.
Καλές καύσεις, καλές ζέστες να έχετε!!!!

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47126 από Δημητρας
Απαντήθηκε από Δημητρας στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας και εγώ πιστεύω ότι όταν ο αέρας όταν θα είναι ζεστός θα έχει καλύτερη παροχή στους αγωγούς
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και Φώτο για να μου πείτε την γνώμη σας για την φούσκα τι θα ήταν καλύτερο σε ντιζάιν, να γίνει τριγωνική όπως ήταν ή παραλληλόγραμμη σε ευθεία γραμμή προς το νταβάνι .(Το σπίτι είναι σε μοντέρνα γραμμή).Α! και κάτι άλλο. Παρήγγειλα περσίδες 2( 30*15) για δεξιά και αριστερά για τον αέρα βεβιασμένης ροής και για μπροστά 1(40*15) για τον αέρα εκτόνωσης , δεξιά και αριστερά απ την κασέτα έχω αφήσει κενό 3 εκατοστά, 2 εκατοστά από κάτω για αέρα από έξω και από πάνω τίποτα γιατί δεν με έπαιρνε .Πιστεύετε ότι 40*15 θα είναι αρκετά για τον αέρα εκτόνωσης? σε τι ύψος πρέπει να τις τοποθετήσω τις περσίδες ευχαριστώ
Ευχαριστώ






Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47131 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
Σε μοντέρνο σπίτι, μάλλον παραλληλόγραμμο σχέδιο φούσκας. Η εκτόνωση πρέπει να φτάνει, θα εκτελούν και οι πλαϊνές ρόλο εκτόνωσης, θα περισσεύει εμβαδόν αφού βάλεις τον αεραγωγό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47138 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos
@ Δημητρας

Απ' ότι κατάλαβα, δεν κάνεις πλήρη κατασκευή θερμοθαλάμου όπως στο εγχειρίδιο (και στα foyer), απλά κάνεις θερμοθάλαμο από το ύψος της βάσης της εστίας με εκτόνωση ψηλά. Σωστά?

Τι θα έκανα στη θέση σου:
Για τις περσίδες των αεραγωγών, θα κοίταγα να τις βάλω στο 1,5m περίπου και θα κοίταγα να πάρω περσίδες με λαιμό εσωτερικά, ώστε να δέσουν πάνω τους οι αεραγωγοί και να μην υπάρχει τρύπα στο θερμοθάλαμο. Οι 30x15 μου φαίνονται μεγάλες και δεν πληρούν το κριτήριο που σου είπα.

Την περσίδα εκτόνωσης να τη βάλεις όσο πιο ψηλά γίνεται, 2-3 cm το πολύ κάτω από την οροφή του θερμοθαλάμου, ώστε να επιτυγχάνεται πλήρης εκτόνωση, να μην εγκλωβίζεται θερμός αέρας ψηλά.
Το μέγεθος που λες, νομίζω είναι καλό, μιας και μιλάμε απλά για εκτόνωση. Αν διαπιστώσεις όμως στην πορεία υπερθέρμανση της κατασκευής, πας για μεγέθυνση αλλά και αντίστοιχη ίσως αύξηση του αέρα που εισέρχεται στο θερμοθάλαμο.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47145 από barbanikos
Απαντήθηκε από barbanikos στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo by barbanikos

Δημητρας έγραψε: Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας και εγώ πιστεύω ότι όταν ο αέρας όταν θα είναι ζεστός θα έχει καλύτερη παροχή στους αγωγούς
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και Φώτο για να μου πείτε την γνώμη σας για την φούσκα τι θα ήταν καλύτερο σε ντιζάιν, να γίνει τριγωνική όπως ήταν ή παραλληλόγραμμη σε ευθεία γραμμή προς το νταβάνι .(Το σπίτι είναι σε μοντέρνα γραμμή).Α! και κάτι άλλο. Παρήγγειλα περσίδες 2( 30*15) για δεξιά και αριστερά για τον αέρα βεβιασμένης ροής και για μπροστά 1(40*15) για τον αέρα εκτόνωσης , δεξιά και αριστερά απ την κασέτα έχω αφήσει κενό 3 εκατοστά, 2 εκατοστά από κάτω για αέρα από έξω και από πάνω τίποτα γιατί δεν με έπαιρνε .Πιστεύετε ότι 40*15 θα είναι αρκετά για τον αέρα εκτόνωσης? σε τι ύψος πρέπει να τις τοποθετήσω τις περσίδες ευχαριστώ
Ευχαριστώ


Την αριστερή της βεβιασμένης ροής, από την πλευρά του κλιματιστικού μην την βάλεις γιατί θα σου καίει το κλιματιστικό.
Το έπαθα και εγώ και τώρα ψάχνω να δω πως θα μονώσω το κλιματιστικό ώστε να μην το καίει…..ααααα και όταν λέμε το καίει εννοούμε πως το καίει.

Από εκεί και πέρα δες ποιες είναι οι διαστάσεις που δίνει ο κατασκευαστής και υπολόγισε τα τετραγωνικά εκατοστά από την εισαγωγή και εξαγωγή για να δεις.
Να κάνεις περσίδα εκτόνωσης με παταράκι και από κάτω να βάλεις την περσίδα φυσικής ροής…..όλη η κατασκευή να γίνει με θερμοθάλαμο μονωμένο και τα σχετικά..
Την περσίδα της φυσικής ροής να την βάλεις χαμηλά στο 1,80m……Αστέρι αν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ