LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110828 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Georgebest καλά στα είπε ο κουμπάρος σου για τη δευτερογενή καύση. Βλέπεις να ''βγαίνει'' φωτιά από τις τρύπες που υπάρχουν στη πλάτη της εστίας. Είναι όμως πολύ ζεστός αέρας που έρχεται σε επαφή με τα καυσαέρια, και τα καίει. Για την αεροκουρτίνα, αν κάποια φορά στο αρχικό άναμμα, υπάρχουν λίγο βρεγμένα ξυλαράκια 'Η προσάναμμα βρεγμένο, τότε μαζί με τη φωτιά θα παρουσιαστεί γκριζωπός καπνός, μέσα στην εστία. Τότε θα δεις ότι αυτός που είναι στη πόρτα κοντά, θα σπρώχνεται από την αεροκουρτίνα προς τα κάτω. Κάθε νέο μοντέλο έχει και τις βελτιώσεις του. Εμάς τη τρύπα στη πλάτη δεν την έχει.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110831 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

"MICKτοost έγραψε: Georgebest καλά στα είπε ο κουμπάρος σου για τη δευτερογενή καύση. Βλέπεις να ''βγαίνει'' φωτιά από τις τρύπες που υπάρχουν στη πλάτη της εστίας. Είναι όμως πολύ ζεστός αέρας που έρχεται σε επαφή με τα καυσαέρια, και τα καίει. Για την αεροκουρτίνα, αν κάποια φορά στο αρχικό άναμμα, υπάρχουν λίγο βρεγμένα ξυλαράκια 'Η προσάναμμα βρεγμένο, τότε μαζί με τη φωτιά θα παρουσιαστεί γκριζωπός καπνός, μέσα στην εστία. Τότε θα δεις ότι αυτός που είναι στη πόρτα κοντά, θα σπρώχνεται από την αεροκουρτίνα προς τα κάτω. Κάθε νέο μοντέλο έχει και τις βελτιώσεις του. Εμάς τη τρύπα στη πλάτη δεν την έχει.


Ο αερας για την δευτερογενη πώς ειναι πολυ ζεστος;;; αφου οταν κουναω τον μοχλο τον δεξι βλεπω κατι περσιδες μεσα αποο το κενο των 2 μοχλων να ανοιγοκλεινουν οποτε περνει αερα εξωτερικο αφου στο κενο καταληγει ο εξωτερικος σωληνας και εσωτερικο απο το χωρο.αρα πως γινεται να ειναι πολυ ζεστος ο αερας;;;
Επισης μου μαυρισε σημερα που το ξαναεκαψα και στο κεντρο του τζαμιου....γιατι;;μηπως δεν κανω κατι σωστα;;; στον κουμπαρο μου ποτε δεν μαυρισε...και μου ειπε και τα πλαινα οταν το εκαιγε αρκετα εφευγε η μαυριλα μονο οταν εσβηνε το τζακι λιγο του αφηνε. Νομιζω οτιμκατι δεν παει καλα....επισης οταν παρει φωτια και ανοιξουν τα βεντιλατερ κλεινω τον αριστερο μοχλο και αφηνω τον δευτερογενη η φωτια πεφτει και σιγοκαινε τα ξυλσ και αν δεν ξαναβαλω κουτσουρο καποια στιγμη σβηνει η φωτια αλλα δεν το καιει ολοκληρο το αφηνει καρβουνο δεν το κανει πουδρα...οπως και οταν σβησει τελικα η φωτια η σταχτη που εχω παρατηρησει δεν ειναι ολη πουδρα αλλα αφηνει και καρβουνα σε μεγεθος καρυδιου ή και μεγαλυτερα... Τι λετε;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110919 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

georgebest έγραψε:

"MICKτοost έγραψε: Georgebest καλά στα είπε ο κουμπάρος σου για τη δευτερογενή καύση. Βλέπεις να ''βγαίνει'' φωτιά από τις τρύπες που υπάρχουν στη πλάτη της εστίας. Είναι όμως πολύ ζεστός αέρας που έρχεται σε επαφή με τα καυσαέρια, και τα καίει. Για την αεροκουρτίνα, αν κάποια φορά στο αρχικό άναμμα, υπάρχουν λίγο βρεγμένα ξυλαράκια 'Η προσάναμμα βρεγμένο, τότε μαζί με τη φωτιά θα παρουσιαστεί γκριζωπός καπνός, μέσα στην εστία. Τότε θα δεις ότι αυτός που είναι στη πόρτα κοντά, θα σπρώχνεται από την αεροκουρτίνα προς τα κάτω. Κάθε νέο μοντέλο έχει και τις βελτιώσεις του. Εμάς τη τρύπα στη πλάτη δεν την έχει.


Ο αερας για την δευτερογενη πώς ειναι πολυ ζεστος;;; αφου οταν κουναω τον μοχλο τον δεξι βλεπω κατι περσιδες μεσα αποο το κενο των 2 μοχλων να ανοιγοκλεινουν οποτε περνει αερα εξωτερικο αφου στο κενο καταληγει ο εξωτερικος σωληνας και εσωτερικο απο το χωρο.αρα πως γινεται να ειναι πολυ ζεστος ο αερας;;;
Επισης μου μαυρισε σημερα που το ξαναεκαψα και στο κεντρο του τζαμιου....γιατι;;μηπως δεν κανω κατι σωστα;;; στον κουμπαρο μου ποτε δεν μαυρισε...και μου ειπε και τα πλαινα οταν το εκαιγε αρκετα εφευγε η μαυριλα μονο οταν εσβηνε το τζακι λιγο του αφηνε. Νομιζω οτιμκατι δεν παει καλα....επισης οταν παρει φωτια και ανοιξουν τα βεντιλατερ κλεινω τον αριστερο μοχλο και αφηνω τον δευτερογενη η φωτια πεφτει και σιγοκαινε τα ξυλσ και αν δεν ξαναβαλω κουτσουρο καποια στιγμη σβηνει η φωτια αλλα δεν το καιει ολοκληρο το αφηνει καρβουνο δεν το κανει πουδρα...οπως και οταν σβησει τελικα η φωτια η σταχτη που εχω παρατηρησει δεν ειναι ολη πουδρα αλλα αφηνει και καρβουνα σε μεγεθος καρυδιου ή και μεγαλυτερα... Τι λετε;;;

Ο δευτερογενείς αέρας ακολουθεί διαφορετική διαδρομή για να βγει από τις τρύπες που βρίσκονται στη πλάτη της εστίας. Σε αυτή τη διαδρομή ζεσταίνεται πολύ. Για να σου μαυρίζει το τζάμι, ίσως τα ξύλα που έκαψες να είχαν περισσότερη υγρασία. Ο μοχλός της δευτερογενούς καύσης είναι ανοικτός όταν βρίσκεται μέσα. Εμένα συνεχίζει να καίει όταν κλείνω τον πρωτογενή αέρα. Η φωτιά σβήνει (σιγά σιγά)όταν κλείσεις την δευτερογενή, δηλαδή όταν ο μοχλός είναι ΕΞΩ. Σε εμένα αφήνει ελάχιστα πολύ μικρά καρβουνάκια. Όλο σχεδόν είναι πούδρα. Τα εσωτερικά πλαινά της εστίας (τα λευκά κομμάτια IRONKEN) , όταν καούν κάνουν πυρόλυση και καίνε τη μαυρίλα που έχουν πιάσει.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #127945 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Τελικά είστε όλοι ικανοποιημένοι? Αυτό κατάλαβα :)
Το βεντιλατερ είναι 2*200m³/h?
Γιατί αλλού βλέπω 9KW και αλλού 11,8KW?

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128037 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

selemeles έγραψε: Τελικά είστε όλοι ικανοποιημένοι? Αυτό κατάλαβα :)
Το βεντιλατερ είναι 2*200m³/h?
Γιατί αλλού βλέπω 9KW και αλλού 11,8KW?

Εγώ είμαι ευχαριστημένος. Ζεσταίνω μόνο με αυτό ένα ενιαίο χώρο περ.60-65m2. Ο διάδρομος και η κουζίνα που συγκοινωνούν με το χώρο δεν έχουν την ίδια θερμοκρασία,αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Πέρυσι που το πρωτολειτούργησα και το ζόριζα αρκετές φορές είχα φτάσει θερμοκρασία 27Co και άνοιγα μπαλκονόπορτες. Φέτος το καίω αρκετά χαλαρά (άρα καίω λιγότερα ξύλα)και έχω 23Cο. Δεν έχω κάνει φυσική ροή για να εκμεταλλευτώ την θερμότητα που αναπτύσεται στη φούσκα, ακόμη. Τα μοτέρ είναι περ. όπως τα γράφεις. Δεν κάνουν για να στέλνεις ζεστό αέρα σε άλλο χώρο. Αν θέλεις κάτι τέτοιο θα τοποθετήσεις μεγαλύτερο μοτέρ που παρέχει η Nordica Ή κάποιο άλλο. Σχεδόν όλοι από το φόρουμ εδώ το έχουν κάνει. Τα 9Kw είναι η ονομαστική και το 11,8Kw είναι η ανώτατη απόδοση.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128057 από selemeles
Απαντήθηκε από selemeles στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Δεν κάνουν για να στέλνεις ζεστό αέρα σε άλλο χώρο. Αν θέλεις κάτι τέτοιο θα τοποθετήσεις μεγαλύτερο μοτέρ που παρέχει η Nordica Ή κάποιο άλλο.



Απλά προσθέτω ένα νέο μοτέρ ή αντικαθιστώ το υπάρχων? Αν δεν κάνω κάποια μετατροπή δε θα φτάνει η ζέστη πάνω?
Ρωτάω για να δω και σε τι μάστορα θα πέσω :P

Έπιπλα κουζίνας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ