LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109455 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Στην βαση εσπασες τα πυροτουβλα για να περασεις την φ12 για εξωτερικο αερα;; και μετα το μονωσες με κατι ή δεν χρειαζεται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109461 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

georgebest έγραψε: Στην βαση εσπασες τα πυροτουβλα για να περασεις την φ12 για εξωτερικο αερα;; και μετα το μονωσες με κατι ή δεν χρειαζεται;

Αν δεν κάνεις τρύπα στη βάση πως θα περάσει η 120Φ κάτω από την εστία;;; Δεν τη μόνωσα την σωλήνα του εξωτερικού αέρα, γιατί δεν νομίζω να χρειάζεται. Εσύ σε πιο σημείο βρίσκεσαι;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109467 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε: Στην βαση εσπασες τα πυροτουβλα για να περασεις την φ12 για εξωτερικο αερα;; και μετα το μονωσες με κατι ή δεν χρειαζεται;

Αν δεν κάνεις τρύπα στη βάση πως θα περάσει η 120Φ κάτω από την εστία;;; Δεν τη μόνωσα την σωλήνα του εξωτερικού αέρα, γιατί δεν νομίζω να χρειάζεται. Εσύ σε πιο σημείο βρίσκεσαι;;


Οχι εννοω στην βαση που θα σπασω τα πυροτουβλα.θα πρπει εκει που θα σπασω ναβαλω κατι;; Την εστθα να τη σηκωσω λιγο;; οταν λες τελαρακι με πυροτουβλα εννοεις γυρωγυρω ορθογωνιο;; και στην προσοψη τι να βαλω για να μην φαινεται ασχημα επειδη θα σηκωθει λιγο η εστια λογω βασης;;;; και για ποιο λογο να τηνσηκωσω και να μητην βαλω κατευθεια πανω στα υπαρχοντα πυροτουβλα;
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109492 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

georgebest έγραψε:

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε: Στην βαση εσπασες τα πυροτουβλα για να περασεις την φ12 για εξωτερικο αερα;; και μετα το μονωσες με κατι ή δεν χρειαζεται;

Αν δεν κάνεις τρύπα στη βάση πως θα περάσει η 120Φ κάτω από την εστία;;; Δεν τη μόνωσα την σωλήνα του εξωτερικού αέρα, γιατί δεν νομίζω να χρειάζεται. Εσύ σε πιο σημείο βρίσκεσαι;;


Οχι εννοω στην βαση που θα σπασω τα πυροτουβλα.θα πρπει εκει που θα σπασω ναβαλω κατι;; Την εστθα να τη σηκωσω λιγο;; οταν λες τελαρακι με πυροτουβλα εννοεις γυρωγυρω ορθογωνιο;; και στην προσοψη τι να βαλω για να μην φαινεται ασχημα επειδη θα σηκωθει λιγο η εστια λογω βασης;;;; και για ποιο λογο να τηνσηκωσω και να μητην βαλω κατευθεια πανω στα υπαρχοντα πυροτουβλα;

Εγώ δεν κάλυψα το κενό μεταξύ τρύπας και σωλήνα 120Φ. Βέβαια δεν έγινε πολύ μεγάλη τρύπα. Τα πυρότουβλα στο κάτω μέρος της εστίας δεν ήταν απόλυτα αλφαδιασμένα, γι' αυτό την τοποθέτησα πάνω σε πυρότουβλα, για να είναι αλφαδιασμένη. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα υλικά αντί πυρότουβλα, που αντέχουν στη θερμοκρασία, όπως YTONG. Το ''τελαράκι'' αυτό είναι σε όλο το μήκος των 2 μεγάλων πλευρών, και 2 μικρότερα κομάτια στις άλλες μικρότερες πλευρές.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109534 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε:

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε: Στην βαση εσπασες τα πυροτουβλα για να περασεις την φ12 για εξωτερικο αερα;; και μετα το μονωσες με κατι ή δεν χρειαζεται;

Αν δεν κάνεις τρύπα στη βάση πως θα περάσει η 120Φ κάτω από την εστία;;; Δεν τη μόνωσα την σωλήνα του εξωτερικού αέρα, γιατί δεν νομίζω να χρειάζεται. Εσύ σε πιο σημείο βρίσκεσαι;;


Οχι εννοω στην βαση που θα σπασω τα πυροτουβλα.θα πρπει εκει που θα σπασω ναβαλω κατι;; Την εστθα να τη σηκωσω λιγο;; οταν λες τελαρακι με πυροτουβλα εννοεις γυρωγυρω ορθογωνιο;; και στην προσοψη τι να βαλω για να μην φαινεται ασχημα επειδη θα σηκωθει λιγο η εστια λογω βασης;;;; και για ποιο λογο να τηνσηκωσω και να μητην βαλω κατευθεια πανω στα υπαρχοντα πυροτουβλα;

Εγώ δεν κάλυψα το κενό μεταξύ τρύπας και σωλήνα 120Φ. Βέβαια δεν έγινε πολύ μεγάλη τρύπα. Τα πυρότουβλα στο κάτω μέρος της εστίας δεν ήταν απόλυτα αλφαδιασμένα, γι' αυτό την τοποθέτησα πάνω σε πυρότουβλα, για να είναι αλφαδιασμένη. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλα υλικά αντί πυρότουβλα, που αντέχουν στη θερμοκρασία, όπως YTONG. Το ''τελαράκι'' αυτό είναι σε όλο το μήκος των 2 μεγάλων πλευρών, και 2 μικρότερα κομάτια στις άλλες μικρότερες πλευρές.


Φιλε mick στειλε μου αν μπορεις το κινητο σου γιατι θελω να σε ρωτησω κατι...το email μου ειναι το Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.. ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109556 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση:

όταν βάλατε την κασέττα αφήσατε κάποιο κενό μεταξύ κασέττας και γυψοσανίδας ή η γυψοσανίδα εφάπτεται στην κασέττα; Για να γινω πιο κατανοητός στο σελενικ που ειναι foyer επιβάλλεται να αφήσω ένα κενό μεταξύ επάνω μέρος εστίας και της διακοσμητικής μετώπης. Σε εσας αυτο ειναι υποχρεωτικό ή δεν υπάρχει πρόβλημα;
Το ρωτάω αυτό γιατι ένας φιλος έχει κασεττα nordica και αμα το τσιτωσει μυρίζει πολύ άσχημα. Ο πετροβάμβακας σίγουρα δεν ακουμπα πουθενα, το ελέγξαμε. Η κασέττα σχεδόν εφάπτεται αριστερα, δεξια και επάνω με τη γυψοσανίδα...Παρατήρησα επίσης ότι η περσίαδα εκτονωσης ητανε 20χ20 μάλλον θέλει άνοιγμα...επίσης ελειπε περσιδα εισαγωγης αέρα μέσα απο το δωματιο για να κανει φυσική ροή, αλλά αυτη έγινε μετα απο παραίνεση μου..

Εξακολουθει όμως να μυρίζει, μπορεί να φταει η επαφη με τις γυψοσανίδες ή η χαμηλή φυσική ροή;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ