LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109153 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Το σπιράλ πρέπει να αποφεύγεται. Για μεγαλύτερη ευκολία στην εγκατάσταση αντί του σπιράλ μπορεί να χρησιμοποιηθεί τηλεσκοπικό.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109185 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φιλε mick. Ευχαριστω για το χρονο σου. Ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης των μανισιων βεντιλατερ;;
Αφου μονωσες την φουσκα παλι μυριζε καπνιλα;; Φυσικη ροη δεν ειναι αυτο που εχεις;;;εφοσον εχεις τρυπα δεν βγαινει αερας απο εκει με φυσικη ροη;;τι τρυπα εννοεις οτι εχεις;και ποια η διφορα αν βαλεις περσιδα εκτονωσης;και σε τι υψος να την βαλω;
Την διαστολη να την βαλω αμεσως στην καμιναδα της εστιας ή να ανεβασω πρωτα με σπιραλ και μετα να συνδεσω;; Ευχαριστω.[/quote] :lol: Αν χαλάσει κάποιο από τα μοτέρ, πρέπει να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του. Αλλοίμονο αν ήταν μίας χρήσης. Όμως δεν γνωρίζω περισσότερα για να σε βοηθήσω. Οι υπόλοιποι συνφορουμίτες μπορεί να γνωρίζουν, Ή οι τοπικοί αντιπρόσωποι. Στη φούσκα υπάρχει ακόμα παλιά κάπνα, και με την μεγάλη θερμοκρασία που αναπτύσεται μυρίζει κάπνα στον περιβάλοντα χώρο, άσχετα απο τη μόνωση που έχει γίνει.. Δηλαδή η τρύπα αυτή ενώνει την φούσκα και τον αέρα ΕΚΤΟΣ σπιτιού. Βέβαια προς το τέλος του περυσινού χειμώνα αυτή η μυρωδιά είχε φύγει. Αλλά προληπτικά δεν κάνω τίποτε ακόμα, για να εκμεταλευτώ με φυσική ροή την θερμότητα που αναπτύσσεται στη φούσκα. Ελπίζω για φέτος, μην ανοίξει η φούσκα, λόγω υψηλής θερμοκρασίας. Ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες (που ενώνονται με τις τρύπες στο πάνω μέρος της εστίας) δεν είναι με φυσική ροή. Είναι βεβιασμένης ροής γιατί ο αέρας από εκεί βγαίνει λόγω των μοτέρ.. Φυσική ροή είναι όταν ο αέρας κινήται μόνος του. Όπως σωστά αναφέρει και ο Starvax. δεν θα χρησιμοποιήσεις σπιράλ. Εγώ τοποθέτησα ένα κομμάτι περ15cm ανοξείδωτη μονής ραφής και στη συνέχεια τη διαστολή από 160Φ σε 200Φ και έτσι την πήγα μέχρι το καπέλο, 4m συνολικά.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109205 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Φιλε mick. Ευχαριστω για το χρονο σου. Ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης των μανισιων βεντιλατερ;;
Αφου μονωσες την φουσκα παλι μυριζε καπνιλα;; Φυσικη ροη δεν ειναι αυτο που εχεις;;;εφοσον εχεις τρυπα δεν βγαινει αερας απο εκει με φυσικη ροη;;τι τρυπα εννοεις οτι εχεις;και ποια η διφορα αν βαλεις περσιδα εκτονωσης;και σε τι υψος να την βαλω;
Την διαστολη να την βαλω αμεσως στην καμιναδα της εστιας ή να ανεβασω πρωτα με σπιραλ και μετα να συνδεσω;; Ευχαριστω.

:lol: Αν χαλάσει κάποιο από τα μοτέρ, πρέπει να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του. Αλλοίμονο αν ήταν μίας χρήσης. Όμως δεν γνωρίζω περισσότερα για να σε βοηθήσω. Οι υπόλοιποι συνφορουμίτες μπορεί να γνωρίζουν, Ή οι τοπικοί αντιπρόσωποι. Στη φούσκα υπάρχει ακόμα παλιά κάπνα, και με την μεγάλη θερμοκρασία που αναπτύσεται μυρίζει κάπνα στον περιβάλοντα χώρο, άσχετα απο τη μόνωση που έχει γίνει.. Δηλαδή η τρύπα αυτή ενώνει την φούσκα και τον αέρα ΕΚΤΟΣ σπιτιού. Βέβαια προς το τέλος του περυσινού χειμώνα αυτή η μυρωδιά είχε φύγει. Αλλά προληπτικά δεν κάνω τίποτε ακόμα, για να εκμεταλευτώ με φυσική ροή την θερμότητα που αναπτύσσεται στη φούσκα. Ελπίζω για φέτος, μην ανοίξει η φούσκα, λόγω υψηλής θερμοκρασίας. Ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες (που ενώνονται με τις τρύπες στο πάνω μέρος της εστίας) δεν είναι με φυσική ροή. Είναι βεβιασμένης ροής γιατί ο αέρας από εκεί βγαίνει λόγω των μοτέρ.. Φυσική ροή είναι όταν ο αέρας κινήται μόνος του. Όπως σωστά αναφέρει και ο Starvax. δεν θα χρησιμοποιήσεις σπιράλ. Εγώ τοποθέτησα ένα κομμάτι περ15cm ανοξείδωτη μονής ραφής και στη συνέχεια τη διαστολή από 160Φ σε 200Φ και έτσι την πήγα μέχρι το καπέλο, 4m συνολικά.[/quote]
Ξερω οτι οι δυο περσιδες ειναι για τα βεντιλατερ οποτε βεβιασμενης ροης. Αλλο σε ρωτησα. Για την περσιδα εκτονωσης λεω δεν ειναι φυσικης ροης ο αερας που βγαινει ςπο εκει;; Δεν την εχεις την τρυπα εκτονωσης μεσα στο σπιτι;;; Ρωταω αν πρεπει αν κανωνπερσιδα εκτονωσης πανω απο τις 2 περσιδες ωστε να εκμεταλλευομαι τον αεραντου θερμοθαθαλαμου που θα δημιουργησω μονωνωντας την φουσκα. Αν το κανω μπορει να μυριζει καπνιλα μεσα στο σπιτι;;; Και καπου αλλου διαβασα οτι εγραψες για την φουσκα να υπαρχει περσιδα στο κατω μερος της και στο πανω μερος της για να εκμεταλλευομαστε την θερμοτητα της.στο πανω μερος της εννοεις μαλλον περσιδα εκτονωσης και να βγαινει με φυσικη ροη η θερμοτητα...στο κατω μερος της φουσκας για να μπαινει αερας απο το χωρο.ε;;; σε ποιο σημειο πρεπει να μπει κατω στην φουσκα και πανω;; επισης σε ξαναρωτησα αν θεωρεις οτι πρεπει να αφησω την τρυπα που εχω στο υπαρχον τζακι κατω αριστερα που φερνει αερα απο εξω ή να την κλεισω και να την γυρισω την σωληνα μεσα στην τρυπα απο κατω απο την εστια για τον εξωτερικο αερα;;
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109262 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

georgebest έγραψε:

MICK έγραψε: Φιλε mick. Ευχαριστω για το χρονο σου. Ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης των μανισιων βεντιλατερ;;
Αφου μονωσες την φουσκα παλι μυριζε καπνιλα;; Φυσικη ροη δεν ειναι αυτο που εχεις;;;εφοσον εχεις τρυπα δεν βγαινει αερας απο εκει με φυσικη ροη;;τι τρυπα εννοεις οτι εχεις;και ποια η διφορα αν βαλεις περσιδα εκτονωσης;και σε τι υψος να την βαλω;
Την διαστολη να την βαλω αμεσως στην καμιναδα της εστιας ή να ανεβασω πρωτα με σπιραλ και μετα να συνδεσω;; Ευχαριστω.

:lol: Αν χαλάσει κάποιο από τα μοτέρ, πρέπει να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του. Αλλοίμονο αν ήταν μίας χρήσης. Όμως δεν γνωρίζω περισσότερα για να σε βοηθήσω. Οι υπόλοιποι συνφορουμίτες μπορεί να γνωρίζουν, Ή οι τοπικοί αντιπρόσωποι. Στη φούσκα υπάρχει ακόμα παλιά κάπνα, και με την μεγάλη θερμοκρασία που αναπτύσεται μυρίζει κάπνα στον περιβάλοντα χώρο, άσχετα απο τη μόνωση που έχει γίνει.. Δηλαδή η τρύπα αυτή ενώνει την φούσκα και τον αέρα ΕΚΤΟΣ σπιτιού. Βέβαια προς το τέλος του περυσινού χειμώνα αυτή η μυρωδιά είχε φύγει. Αλλά προληπτικά δεν κάνω τίποτε ακόμα, για να εκμεταλευτώ με φυσική ροή την θερμότητα που αναπτύσσεται στη φούσκα. Ελπίζω για φέτος, μην ανοίξει η φούσκα, λόγω υψηλής θερμοκρασίας. Ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες (που ενώνονται με τις τρύπες στο πάνω μέρος της εστίας) δεν είναι με φυσική ροή. Είναι βεβιασμένης ροής γιατί ο αέρας από εκεί βγαίνει λόγω των μοτέρ.. Φυσική ροή είναι όταν ο αέρας κινήται μόνος του. Όπως σωστά αναφέρει και ο Starvax. δεν θα χρησιμοποιήσεις σπιράλ. Εγώ τοποθέτησα ένα κομμάτι περ15cm ανοξείδωτη μονής ραφής και στη συνέχεια τη διαστολή από 160Φ σε 200Φ και έτσι την πήγα μέχρι το καπέλο, 4m συνολικά.

Ξερω οτι οι δυο περσιδες ειναι για τα βεντιλατερ οποτε βεβιασμενης ροης. Αλλο σε ρωτησα. Για την περσιδα εκτονωσης λεω δεν ειναι φυσικης ροης ο αερας που βγαινει ςπο εκει;; Δεν την εχεις την τρυπα εκτονωσης μεσα στο σπιτι;;; Ρωταω αν πρεπει αν κανωνπερσιδα εκτονωσης πανω απο τις 2 περσιδες ωστε να εκμεταλλευομαι τον αεραντου θερμοθαθαλαμου που θα δημιουργησω μονωνωντας την φουσκα. Αν το κανω μπορει να μυριζει καπνιλα μεσα στο σπιτι;;; Και καπου αλλου διαβασα οτι εγραψες για την φουσκα να υπαρχει περσιδα στο κατω μερος της και στο πανω μερος της για να εκμεταλλευομαστε την θερμοτητα της.στο πανω μερος της εννοεις μαλλον περσιδα εκτονωσης και να βγαινει με φυσικη ροη η θερμοτητα...στο κατω μερος της φουσκας για να μπαινει αερας απο το χωρο.ε;;; σε ποιο σημειο πρεπει να μπει κατω στην φουσκα και πανω;; επισης σε ξαναρωτησα αν θεωρεις οτι πρεπει να αφησω την τρυπα που εχω στο υπαρχον τζακι κατω αριστερα που φερνει αερα απο εξω ή να την κλεισω και να την γυρισω την σωληνα μεσα στην τρυπα απο κατω απο την εστια για τον εξωτερικο αερα;;[/quote] :) :) :) Τη περσίδα εκτόνωσης που αναφέρω είναι εκτός σπιτιού. Ο λόγος είναι ότι θέλω να ξεμυρίσει ο παλιός καπνοθάλαμος/νέα φούσκα από την κάπνα που υπήρχε. Μου είχαν πει ότι με τη μεγάλη θερμότητα που αναπτύσεται μέσα στη φούσκα θα ξεμυρίσει σιγά σιγά. Όπως έγραψα προς το τέλος του προηγούμενου χειμώνα δεν μύριζε κάπνα. Αν η φούσκα η δικιά σου ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΚΑΠΝΑ δεν θα μυρίζει. Εμένα είχε πολύ κάπνα. Αν παίρνεις τον ζεστό αέρα της φούσκας και τον διοχετεύεις μέσα στο χώρο θα έχεις περισσότερη ζέστη. Εγώ θα το κάνω από του χρόνου. Σε αυτή την περίπτωση ακολούθησε το σκεπτικό που υπάρχει σελ.22 εικ.16 και. σελ.23 εικ.17. Θα δίνεις αέρα από το κάτω μέρος του τζακιού και θα παίρνεις το ζεστό αέρα από το επάνω. Η διατομή της πάνω περσίδας (εξόδου) πρέπει να είναι περ. 2 με 2.5 φορές μεγαλύτερη από την κάτω. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο βεντιλατέρ για τη βεβιασμένη ροή του αέρα μέσα στη φούσκα. Επειδή δεν το έχω κάνει, δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες. Οι υπόλοιποι φίλοι που το έχουν κάνει, μπορούν να δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Ο αέρας της φυσικής ροής αλλά και της βεβιασμένης, καλό είναι να περιέχει και λίγο εξωτερικό αέρα. Ο λόγος είναι ότι ζεσταίνοντας συνεχώς τον εσωτερικό αέρα αυτός θα ξηράνει την ατμόσφαιρα του χώρου. Γνώμη μου είναι η περσίδα που υπάρχει στο κάτω μέρος του τζακιού σου, να κλείσει, και ο αγωγός αυτός να γίνει είσοδος εξωτερικού αέρα καύσης. Καλό είναι να βάλεις μία περσίδα απ' έξω για να μην μπαίνουν έντομα.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109268 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε:

MICK έγραψε: Φιλε mick. Ευχαριστω για το χρονο σου. Ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης των μανισιων βεντιλατερ;;
Αφου μονωσες την φουσκα παλι μυριζε καπνιλα;; Φυσικη ροη δεν ειναι αυτο που εχεις;;;εφοσον εχεις τρυπα δεν βγαινει αερας απο εκει με φυσικη ροη;;τι τρυπα εννοεις οτι εχεις;και ποια η διφορα αν βαλεις περσιδα εκτονωσης;και σε τι υψος να την βαλω;
Την διαστολη να την βαλω αμεσως στην καμιναδα της εστιας ή να ανεβασω πρωτα με σπιραλ και μετα να συνδεσω;; Ευχαριστω.

:lol: Αν χαλάσει κάποιο από τα μοτέρ, πρέπει να υπάρχει δυνατότητα αλλαγής του. Αλλοίμονο αν ήταν μίας χρήσης. Όμως δεν γνωρίζω περισσότερα για να σε βοηθήσω. Οι υπόλοιποι συνφορουμίτες μπορεί να γνωρίζουν, Ή οι τοπικοί αντιπρόσωποι. Στη φούσκα υπάρχει ακόμα παλιά κάπνα, και με την μεγάλη θερμοκρασία που αναπτύσεται μυρίζει κάπνα στον περιβάλοντα χώρο, άσχετα απο τη μόνωση που έχει γίνει.. Δηλαδή η τρύπα αυτή ενώνει την φούσκα και τον αέρα ΕΚΤΟΣ σπιτιού. Βέβαια προς το τέλος του περυσινού χειμώνα αυτή η μυρωδιά είχε φύγει. Αλλά προληπτικά δεν κάνω τίποτε ακόμα, για να εκμεταλευτώ με φυσική ροή την θερμότητα που αναπτύσσεται στη φούσκα. Ελπίζω για φέτος, μην ανοίξει η φούσκα, λόγω υψηλής θερμοκρασίας. Ο αέρας που βγαίνει από τις περσίδες (που ενώνονται με τις τρύπες στο πάνω μέρος της εστίας) δεν είναι με φυσική ροή. Είναι βεβιασμένης ροής γιατί ο αέρας από εκεί βγαίνει λόγω των μοτέρ.. Φυσική ροή είναι όταν ο αέρας κινήται μόνος του. Όπως σωστά αναφέρει και ο Starvax. δεν θα χρησιμοποιήσεις σπιράλ. Εγώ τοποθέτησα ένα κομμάτι περ15cm ανοξείδωτη μονής ραφής και στη συνέχεια τη διαστολή από 160Φ σε 200Φ και έτσι την πήγα μέχρι το καπέλο, 4m συνολικά.

Ξερω οτι οι δυο περσιδες ειναι για τα βεντιλατερ οποτε βεβιασμενης ροης. Αλλο σε ρωτησα. Για την περσιδα εκτονωσης λεω δεν ειναι φυσικης ροης ο αερας που βγαινει ςπο εκει;; Δεν την εχεις την τρυπα εκτονωσης μεσα στο σπιτι;;; Ρωταω αν πρεπει αν κανωνπερσιδα εκτονωσης πανω απο τις 2 περσιδες ωστε να εκμεταλλευομαι τον αεραντου θερμοθαθαλαμου που θα δημιουργησω μονωνωντας την φουσκα. Αν το κανω μπορει να μυριζει καπνιλα μεσα στο σπιτι;;; Και καπου αλλου διαβασα οτι εγραψες για την φουσκα να υπαρχει περσιδα στο κατω μερος της και στο πανω μερος της για να εκμεταλλευομαστε την θερμοτητα της.στο πανω μερος της εννοεις μαλλον περσιδα εκτονωσης και να βγαινει με φυσικη ροη η θερμοτητα...στο κατω μερος της φουσκας για να μπαινει αερας απο το χωρο.ε;;; σε ποιο σημειο πρεπει να μπει κατω στην φουσκα και πανω;; επισης σε ξαναρωτησα αν θεωρεις οτι πρεπει να αφησω την τρυπα που εχω στο υπαρχον τζακι κατω αριστερα που φερνει αερα απο εξω ή να την κλεισω και να την γυρισω την σωληνα μεσα στην τρυπα απο κατω απο την εστια για τον εξωτερικο αερα;;

:) :) :) Τη περσίδα εκτόνωσης που αναφέρω είναι εκτός σπιτιού. Ο λόγος είναι ότι θέλω να ξεμυρίσει ο παλιός καπνοθάλαμος/νέα φούσκα από την κάπνα που υπήρχε. Μου είχαν πει ότι με τη μεγάλη θερμότητα που αναπτύσεται μέσα στη φούσκα θα ξεμυρίσει σιγά σιγά. Όπως έγραψα προς το τέλος του προηγούμενου χειμώνα δεν μύριζε κάπνα. Αν η φούσκα η δικιά σου ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΚΑΠΝΑ δεν θα μυρίζει. Εμένα είχε πολύ κάπνα. Αν παίρνεις τον ζεστό αέρα της φούσκας και τον διοχετεύεις μέσα στο χώρο θα έχεις περισσότερη ζέστη. Εγώ θα το κάνω από του χρόνου. Σε αυτή την περίπτωση ακολούθησε το σκεπτικό που υπάρχει σελ.22 εικ.16 και. σελ.23 εικ.17. Θα δίνεις αέρα από το κάτω μέρος του τζακιού και θα παίρνεις το ζεστό αέρα από το επάνω. Η διατομή της πάνω περσίδας (εξόδου) πρέπει να είναι περ. 2 με 2.5 φορές μεγαλύτερη από την κάτω. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο βεντιλατέρ για τη βεβιασμένη ροή του αέρα μέσα στη φούσκα. Επειδή δεν το έχω κάνει, δεν γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες. Οι υπόλοιποι φίλοι που το έχουν κάνει, μπορούν να δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Ο αέρας της φυσικής ροής αλλά και της βεβιασμένης, καλό είναι να περιέχει και λίγο εξωτερικό αέρα. Ο λόγος είναι ότι ζεσταίνοντας συνεχώς τον εσωτερικό αέρα αυτός θα ξηράνει την ατμόσφαιρα του χώρου. Γνώμη μου είναι η περσίδα που υπάρχει στο κάτω μέρος του τζακιού σου, να κλείσει, και ο αγωγός αυτός να γίνει είσοδος εξωτερικού αέρα καύσης. Καλό είναι να βάλεις μία περσίδα απ' έξω για να μην μπαίνουν έντομα.[/quote]

Επειδη δεν εχω το εγχειριδιο χρησης της εστιας δεν την εχω αγορασει ακομα, δεν μπορω να δω τι λενε οι σελιδες που αναφερεις. Εχω κατεβασει απο την ιστοσελιδα της νορντικα το εγχειριδιο αλλα ειναι σε αλλη σελιδα αυτα που λες. Και στο εγχειριδιο αυτο δεν βρηκα ορθογωνιο πλαισιο κατω απο την εστια αλλα μονο στρογγυλο. Η εισοδος αερα στη φουσκα που αναφερεις στο κατω μερος σε ποιο σημειο πρεπει να γινει δεν καταλαβα;; θα μπει περσιδα ή θα παιρνει αερα απο εκει που υπαρχουν οι μοχλοι της εστιας;;; και καπου διαβασα οτι αν υπαρχει περσιδα στην φουσκα για εισοδο εσωτερικου αερα δεν ειναι καλο γιατι ολος ο ζεστος αερας απο τις γριλλιες της εστιας θα πηγαινει εκει με αποτελεσμα να χανεται ζεστη. Και πες μου τι διαστασεις πρεπει να ειναι οι περσιδες και για τις εξοδους αερα των βεντιλατερ και για την εκτονωσης και για την κατω μερα της φουσκας (αν τελικα χρειαζεται στο κατω μερος). Σε ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109342 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φίλε Georgebest,όπως έγραψα δεν έχω ακόμα κάνει κάτι για τον ζεστό αέρα της φούσκας. Όταν αποφασίσω (από το τέλος του χειμώνα) θα συζητήσω με άτομα από αυτό το φόρουμ για να καταλήξω σε μία συμφέρουσα για μένα λύση. Όμως ακόμα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ τις διατομές εισόδου και εξόδου για τη φυσική ροή. Το μόνο που ξέρω, όπως έχω γράψει, ότι η τρύπα εξόδου είναι μεγαλύτερη περ. 2 με 2,5 φορές της εισόδου. Η είσοδος αέρα θα γίνει (όπως το σκέπτομαι) στη βάση της εστίας, από τη πλαινή πλευρά γιατί εκεί με βολεύει εμένα. Αν είχες το βιβλίο θα έγραφα σελ.22 εικ.16, σελ.23 εικ.17. Αυτές οι εικόνες δείχνουν τη φυσική ροή που συζητάμε. Επειδή το τζάκι μου σφραγίζει από μπροστά (δηλαδή δεν αφήνει κάποιο κενό στη πρόσοψη) υποχρεωτικά θα ανοιχτεί τρύπα, για την είσοδο του αέρα. Αυτή η τρύπα (είσοδος αέρα) ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμία σχέση με την τρύπα που υπάρχουν οι μοχλοί της εστίας, και οπωσδήποτε δεν θα τραβάει το ζεστό αέρα που βγαίνει από τις γρίλιες, όπως έχεις κάπου διαβάσει. Αυτή η τρύπα ΠΡΕΠΕΙ να είναι στο κάτω σημείο για να έχει μεγαλύτερη διαδρομή στη καυτή επιφάνεια της εστίας. Οι τρύπες εξόδου ζεστού αέρα από τα μοτέρ, στη φούσκα, είναι 150Φ, ίδιες δηλαδή με τη διάμετρο που έχουν οι τρύπες του ζεστού αέρα στο πάνω μέρος της εστίας. Αν κάπου κάνω λάθος οι υπόλοιποι φίλοι να διορθώσουν. Ελπίζω να σε βοήθησα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ