LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109067 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ragavelas έγραψε:

MICK έγραψε: Πρέπει να περάσει σωλήνα 120Φ που θα τροφοδοτεί με εξωτερικό αέρα την ΕΣΤΙΑ. Αυτός ο αέρας είναι ΜΟΝΟ για την καύση, και ΟΧΙ για την θέρμανση του χώρου μέσω των μοτέρ που υπάρχουν στην εστία. Τον αέρα [που παίρνουν τα μοτέρ για την θέρμανση του χώρου τον παίρνουν από τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο.


Στο μανουαλ στη σελίδα 12/38 φαίνονται οι δυο τρυπες που υπάρχουν στην βάση της εστίας. Η μία στρογγυλή για αέρα καύσης (αρχικά είναι κλειστή, αν θες την ανοίγεις) και μια παραλληλογραμμη πιο πίσω στην οποία βιδώνεται το εξτρα ventilation kit που δινει η εταιρία. Ο σωλήνας εξωτερικού αέρα πρέπει να οδηγείται εκεί. Ο αέρας που μπαίνει απο κει περνάει πίσω από την πλάτη της εστίας και βγαίνει ζεστός απο τις μπροστινές γρίλιες. Εάν αυτη η τρύπα δεν αναπνέει η κασέτα δεν φυσάει αρκετό αέρα. Δεν ρουφάει αέρα μόνο από μπροστά αλλά και απο κάτω.
Οταν ξανατοποθέτησα την εστία μόνος μου (μετά από πολλή μελέτη) δοκίμασα να την λειτουργήσω χωρίς αυτή η τρύπα να αναπνέει. Το αποτέλεσμα είναι ότι η μπροστινές γρίλιες έβγαζαν σημαντικά μειωμένη ποσότητα ζεστού αέρα. Αντιθέτως όταν την άνοιγα αυξανόταν αμέσως η ροή. Σε μαγαζι που έχω ρωτήσει το συγκεκριμένο ήταν κατηγορηματικοί ότι φουφάει μόνο από μπροστά. Οι δοκιμές που έκανα το διαψεύδουν. Άλλωστε για αυτό και ο κατασκευαστής λέει ότι θέλει αέρα εκεί κάτω. Στην τελική και εξωτερικός να μην είναι αυτή η τρύπα (η παραλληλόγραμμη) πρέπει να αναπνεει.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ Από τις δύο τρύπες που έχει η εστία από κάτω έχω ανοίξει ΜΟΝΟ την στρογυλή 120Φ. Ρώτησα την εταιρία που την αγόρασα (αλλά και ο εγκαταστάτης μου το είχε πει) ότι η παραλληλόγραμμη τρύπα, είναι για το extra μοτέρ (όπως γράφεις και εσύ) των περ. 650m3,.Το μοτέρ αυτό το τοποθετείς ΑΝ θέλεις να στείλεις ζεστό αέρα με αεραγωγούς σε χώρους εκτός τζακιού. Για τον χώρο που βρίσκεται το τζάκι, υπάρχουν 2 είσοδοι αέρα δεξιά και αριστερά στο κάτω μέρος. Έτσι όπως το περιέγραψα ζεσταίνω ενιαίο χώρο 60m2 και τμήμα διαδρόμου. Όπως γράφεις, βγάζει περισσότερη ΠΟΣΟΤΗΤΑ ζεστού αέρα, αλλά αν ΔΕΝ ήταν ανοιγμένη η παραλληλόγραμμη τρύπα μήπως έβγαζε περισσότερο ΘΕΡΜΟ αέρα;; Τα μοτέρ που έχει είναι ΜΟΝΟ για τον χώρο του τζακιού και έχουν παροχή περ. 180-200m3. Στο βιβλιαράκι που έχω, στο κεφάλαιο external air intake δείχνει το μαύρο σφυράκι να σπάει την στρογγυλή τρύπα, και να τοποθετήται στρογγυλή φλάντζα. Βέβαια αυτά ΔΕΝ έχουν τόσο σημασία αν είσαι ευχαριστημένος με την απόδοση της εστίας σου, όπως και εγώ. Όμως γράφεις ότι ο εξωτερικός αέρας πρέπει να τοποθετήται στην παραλληλόγραμμη τρύπα. Τότε μήπως η καύση είναι ατελής λόγω του ότι δεν υπάρχει επάρκεια αέρα καύσης;; Και εσύ γράφεις ότι η στρογγυλή τρύπα είναι για την καύση. Αν είναι κλειστή Ή ΔΕΝ θα παίρνει αέρα καύσης, οπότε δεν θα ανάβει το τζάκι Ή θα υπάρχει φωτιά στο τζάκι αλλά δεν θα υπάρχει η αναγκαία ποσότητα αέρα για την σωστή καύση.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109072 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Εγραψες: Όμως γράφεις ότι ο εξωτερικός αέρας πρέπει να τοποθετήται στην παραλληλόγραμμη τρύπα. Τότε μήπως η καύση είναι ατελής λόγω του ότι δεν υπάρχει επάρκεια αέρα καύσης;;

Επάρκεια αέρα θα έχουμε σε κάθε περίπτωση καθότι κανένα σπίτι δεν είναι τόσο αεροστεγές (σίγουρα θα έχει απορροφητήρα που αν ειναι σβηστός μπορεί να κυκλοφορήσει αέρας από την σωλήνα του). Επίσης λόγω του ότι θα μπαίνει και εξωτερικός αέρας μέσω της κασέτας θα έχουμε και μια μικρή άυξησης της πίεσης εντός του σπιτιού. Εάν η τρύπα η στρογγυλή είναι κλειστή, αέρα καύσης παιρνει από μπροστά οπως όλα τα τζάκια (σελ 12/38 μανουαλ).
Εάν η παραλληλόγραμμη τρυπα ήταν ΜΟΝΟ για το μοτέρ και δεν έιχε κανένα άλλο λόγω ύπαρξης τότε αρχικά θα ήταν κλειστή όπως η στρογγυλή.

Όσον αφορά την θερμοκρασία του αέρα που μπαίνει. Με κλειστή την παραλληλόγραμμη η θερμοκρασία ξεπερνούσε τους 150 (160 το μέγιστο), με ανοιχτή έφτασε με πολύ ζόρι τους 150 για πολύ λίγο (το ζόρισα αρκετά).

Προσθέτοντας και ένα βεντιλατέρ μπάνιου (160 κυβικά/ ώρα περίπου) στην αρχή του Φ120 που οδηγείται από κάτω είχα αύξηση της ποσότητας του αέρα και μείωση της μέγιστης θερμοκρασίας στους 130 (και πάλι με ζόρισμα). Πράγμα που επιτάχυνε την αύξηση της θερμοκρασίας του σπιτιου. Επίσης τα πάνω δωμάτια (μεζονέτα 140 τμ) ζεσταίνονται περισσότερο γιατί με το να έχω το παράθυρο του πιο απομακρυσμένου δωματίου λίιιγο στην ανάκληση ο παραπανήσιος αέρας φεύγει απο κει οπότε αναγκαστικά ο ζεστός αέρας ταξιδεύει πιο γρήγορα προς τα πάνω. Βέβαια θα μου πει κάποιος ότι θα εχω απώλειες και θα καίω περισσότερα ξύλα. Ναι, σωστά αλλά έτσι ζεσταίνω και τα πάνω δωμάτια (τα δυο απομακρυσμένα) τα οποία παλαιότερα δεν ανέβαζαν θερμοκρασία.

Μένω στα Χανιά όπου η ανάγκες θέρμανσης είναι σίγουρα μικρότερες από άλλες περιοχές της Ελλάδος. Εάν ήμουν σε βουνό, ίσως η κασέτα να μην επαρκούσε. Το σίγουρο έιναι ότι με παραπάνω ροή επιτυγχάνεται πιο γρήγορη αύξηση θερμοκρασίας από ότι με τα μικρά βεντιράκια των κασετών. Η εστία μου λειτουργεί σε συνδιασμό με εναλλάκτη καμινάδας με κοντρόλλερ tiemme.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109096 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ragavelas έγραψε: Εγραψες: Όμως γράφεις ότι ο εξωτερικός αέρας πρέπει να τοποθετήται στην παραλληλόγραμμη τρύπα. Τότε μήπως η καύση είναι ατελής λόγω του ότι δεν υπάρχει επάρκεια αέρα καύσης;;

Επάρκεια αέρα θα έχουμε σε κάθε περίπτωση καθότι κανένα σπίτι δεν είναι τόσο αεροστεγές (σίγουρα θα έχει απορροφητήρα που αν ειναι σβηστός μπορεί να κυκλοφορήσει αέρας από την σωλήνα του). Επίσης λόγω του ότι θα μπαίνει και εξωτερικός αέρας μέσω της κασέτας θα έχουμε και μια μικρή άυξησης της πίεσης εντός του σπιτιού. Εάν η τρύπα η στρογγυλή είναι κλειστή, αέρα καύσης παιρνει από μπροστά οπως όλα τα τζάκια (σελ 12/38 μανουαλ).
Εάν η παραλληλόγραμμη τρυπα ήταν ΜΟΝΟ για το μοτέρ και δεν έιχε κανένα άλλο λόγω ύπαρξης τότε αρχικά θα ήταν κλειστή όπως η στρογγυλή.

Όσον αφορά την θερμοκρασία του αέρα που μπαίνει. Με κλειστή την παραλληλόγραμμη η θερμοκρασία ξεπερνούσε τους 150 (160 το μέγιστο), με ανοιχτή έφτασε με πολύ ζόρι τους 150 για πολύ λίγο (το ζόρισα αρκετά).

Προσθέτοντας και ένα βεντιλατέρ μπάνιου (160 κυβικά/ ώρα περίπου) στην αρχή του Φ120 που οδηγείται από κάτω είχα αύξηση της ποσότητας του αέρα και μείωση της μέγιστης θερμοκρασίας στους 130 (και πάλι με ζόρισμα). Πράγμα που επιτάχυνε την αύξηση της θερμοκρασίας του σπιτιου. Επίσης τα πάνω δωμάτια (μεζονέτα 140 τμ) ζεσταίνονται περισσότερο γιατί με το να έχω το παράθυρο του πιο απομακρυσμένου δωματίου λίιιγο στην ανάκληση ο παραπανήσιος αέρας φεύγει απο κει οπότε αναγκαστικά ο ζεστός αέρας ταξιδεύει πιο γρήγορα προς τα πάνω. Βέβαια θα μου πει κάποιος ότι θα εχω απώλειες και θα καίω περισσότερα ξύλα. Ναι, σωστά αλλά έτσι ζεσταίνω και τα πάνω δωμάτια (τα δυο απομακρυσμένα) τα οποία παλαιότερα δεν ανέβαζαν θερμοκρασία.

Μένω στα Χανιά όπου η ανάγκες θέρμανσης είναι σίγουρα μικρότερες από άλλες περιοχές της Ελλάδος. Εάν ήμουν σε βουνό, ίσως η κασέτα να μην επαρκούσε. Το σίγουρο έιναι ότι με παραπάνω ροή επιτυγχάνεται πιο γρήγορη αύξηση θερμοκρασίας από ότι με τα μικρά βεντιράκια των κασετών. Η εστία μου λειτουργεί σε συνδιασμό με εναλλάκτη καμινάδας με κοντρόλλερ tiemme.

Φίλε μου Ragavela καλησπέρα. Δεν αμφισβητώ αυτά που γράφεις. Εφ' όσον έκανες τις δοκιμές σου, βρήκες τη χρυσή τομή και μπράβο σου. Αύξηση πίεσης μέσα στο σπίτι δεν θα υπάρξει επειδή θα μπαίνει και εξωτερικός αέρας μέσα στο σπίτι, γιατί όπως σωστά γράφεις υπάρχει και απορροφητήρας. Σ' εμένα η στρογγυλή τρύπα καθώς και η παραλληλόγραμμη τρύπα ήταν κλειστές. Ανοίξαμε αυτή που χρειαζόμαστε για την είσοδο του αέρα για την καύση. Βέβαια εκεί που βρίσκονται οι λεβιέδες για την ρύθμιση της φωτιάς (πρωτογενή και δευτερογενή καύση)είναι στο εμπρός μέρος της εστίας που έχει άνοιγμα, αλλά εκεί υπάρχει και η τρύπα 120Φ που φέρνει τον εξωτερικό αέρα. Αν δεν ανοιχτεί η στρογγυλή τρύπα, η εστία δεν θα παίρνει αέρα απ' έξω, αλλά από το χώρο που βρίσκεται το τζάκι. Η παραλληλόγραμμη τρύπα δεν συνδέεται με τον χώρο καύσης, αλλά με τον χώρο που περιβάλει εσωτερικά την εστία για να σου δώσει περισσότερο και θερμότερο αέρα, απ' ότι με τα 2 μοτέρ. Αν λοιπόν δεν χρειάζεται η στρογγυλή τρύπα για τον εξωτερικό αέρα καύσης, γιατί η εταιρία να βάλει μία φάση εργασίας παραπάνω (πολυπλοκότερο καλούπι κοπής, εργατικά, μεταφορικά της λαμαρίνας, λειτουργικά έξοδα πρέσας κλπ), που αυτό σημαίνει ακριβότερο προιόν; Αν είσαι τεχνικός θα καταλαβαίνεις τι εννοώ. Προσπαθώ να βρω αυτό που γράφεις σελ.12/38 μάνουαλ, μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι. Μαζί με την εστία υπήρχε ένα μάνουαλ(βιβλιαράκι) σε 4 γλώσσες. Μάλλον η σελ. 12/38 θα αναφέρεται στη εισαγωγή εξωτερικού αέρα. Αν είναι αυτό, σ' εμένα είναι σελ.23 κεφ.8 External ait intake. Εγώ δεν έχω κάνει τίποτε ακόμη στη φούσκα, γιατί, το τζάκι είχε για καπνοθάλαμο ΟΛΟΚΛΗΡΗ την φούσκα. Όταν ανοίχτηκε η φούσκα για τη τοποθέτηση της καπνοδόχου της νέας εστίας, αντιμετωπίσαμε μία ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ κατάσταση. Καθαρίστηκε όσο μπορούσαμε, μονώθηκε, τοποθετήθηκαν οι δύο περσίδες του τζακιού, έγινε μία τρύπα για εκτώνωση προς τα έξω. Φέτος είναι η δεύτερη χρονιά που θα ανάψει. Πέρυσι από την εκτόνωση μύριζε κάπνα. Φαντάζεσαι να έπαιρνα τη θερμότητα της φούσκα με φυσική ροή; Προς το τέλος του περσινού χειμώνα έφυγε η μυρωδιά της καπνήλας. Θα το αφήσω και εφέτος έτσι. Του χρόνου φυσική ροή. Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109146 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε:


Στην φωτο σας δειχνω το υπαρχων τζακι μου οπου θα τοποθετηθει η εστια. Σας παρακαλω επειδη δεν το κατεχω και οσο και να διβασω απο το εγχειριδιο θα καταλαβω λιγα, θελω να με βοηθησετε βημα-βημα οσο μπορειτε.
1) Την εστια να την τοποθετησω πανω στα πυροτουβλα που εχω ή θελει καποια βαση και απο τι υλικο;;
2) Μου ειπε οτι θα μου σπασει καποια πυροτουβλα για να την χωρεσει μεσα. Μονο οπου σπασει να βαλω πετροβαμβακα ή παντου γυρω απο την εστια,ασχετα αν υπαρχουν τα πυροτουβλα; και θελει και πανω στην εστια; πως θα μπει πανω; και σε αποσταση 5 εκ παντου;;
3) η καπνοδοχος της νορντικα ειναι φ16 ετσι; εγω εχω φ25 γαλβανιζε.λετε οτι καλυτερα να ανεβασω μεχρι το καπελο ανοξειδωτη μονης ραφης.να ειναι μονωμενη;; να ειναι φ20;; και 4,5 μετρα απο που να ειναι.... απο την εστια;; και λετε να περασει μεσα απο την γαλβανιζε και να μπει πετροβαμβακας αναμεσαστις 2 καμιναδες. Εννοειται σε ολο το μηκος τους δηλ.4,5 μετρα;; η μονο στην αρχη και στο τελος πανω στο καπελο;; και πως πρεπει να στηριχτει η ινοξ καμιναδα μεσα στην γαλβανιζε;;
4) Η φουσκα χρειαζεται μονωση;; γιατι μου ειπε οτι μετην τρυπα που θα ανοιξει δεν θα χωραει να βαλει πετροβαμβακα γυρω στην φουσκα.
5)Οπως φαινεται στην φωτο υπαρχει τρυπα κατω αριστερα που φερνει εξωτερικο αερα. Αυτην την τρυπα να την γυρισω μεσα στην εστια και να την ενωσω κατω απο την εστισ με την στρογγυλη τρυπα που υπαρχει στην εστια;; θα παιρνει η νορντικα και εσωτερικο αερα απο καπου;; ειδα σε προηγουμενο σχολιο στο θρεντ αυτο καποιον που εχει σχεδιαγραμμα και δειχνει και εσωτερικο αερα;; χρειαζεται;; και πως θα γινει;;
6) Τις 2 περσιδες σε τι υψος να τις βαλω;; και χρειαζεται και αλλη περσιδα;; αυτη η εκτονωσης τι ειναι και που μπαινει;;σε τι υψος;;
7) Για καπελο τι να βαλω;;τωρα εχω φουρφουρι αυτο που στριφογυρναει.
Αυτα προς το παρον...αν σκεφτω και κατι αλλο θα το γραψω...
Σας ευχαριστω οσους απαντησετε εκ των προτερων και συγνωμη αν σας εχω κουρασει.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ Η φωτό δείχνει ότι είχες τζάκι με 2 όψεις. Πρέπει να κλείσεις την μικρή όψη. Σχετικά με τις απαντήσεις. 1)Η εστία θα πατήσει πάνω στα υπάρχοντα πυρότουβλα χωρίς να τοποθετηθεί άλλο μονωτικό υλικό. 2)Σπάσει Ή δεν σπάσει πυρότουβλα θα τοποθετηθεί πετροβάμβακας. Το κενό από το μονωτικό με την εστία πρέπει να είναι περ.5 cm. Δεν θα χρειαστεί μόνωση πάνω από την εστία. Γιατί το θερμό αέρα από εκείνο το χώρο θα μπορέσεις να τον εκμεταλευτείς για πρόσθετη θέρμανση του χώρου. Και σε πληροφορώ (θα στο πούνε και άλλοι) είναι μεγάλη ποσότητα θερμότητας. Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα. 3)Για τα 4m από την έξοδο του τζακιού μου μέχρι το καπέλο έχω τοποθετήσει 120Φ, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Η νέα ανοξείδωτη μονής ραφής καμινάδα που θα περάσει ΜΕΣΑ από την παλιά γαλβανιζέ ΔΕΝ θα είναι μονωμένη. Η μόνωση θα γίνεται από τον χώρο μεταξύ των δύο καμινάδων (της παλιάς με την νέα). ΔΕΝ μπορεί να τοποθετηθεί πετροβάμβακας σε όλο το μήκος της καμινάδας. Θα τοποθετηθεί πετροβάμβακας και θα σφηνώσει στο κάτω μέρος(εκεί που θα μπει η νέα μέσα στη παλιά και στο πάνω μέρος (λάσπη με πυρόχωμα) στο καπέλο. Το μεταξύ διάστημα είναι η μόνωση της νέας καμινάδας. Ο χώρος αυτός (μεταξύ των δύο καμινάδων)ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως, και έτσι υπάρχει η μόνωση της νέας καμινάδας. Το ύψος της καμινάδας υπολογίζεται από το πάνω μέρος της ΕΣΤΙΑΣ. 4) Η φούσκα χρειάζεται μόνωση. Αλλά δεν κατάλαβα καλά, τι τρύπα θα ανοίξει;;; 5) Πρέπει να περάσει σωλήνα 120Φ που θα τροφοδοτεί με εξωτερικό αέρα την ΕΣΤΙΑ. Αυτός ο αέρας είναι ΜΟΝΟ για την καύση, και ΟΧΙ για την θέρμανση του χώρου μέσω των μοτέρ που υπάρχουν στην εστία. Τον αέρα [που παίρνουν τα μοτέρ για την θέρμανση του χώρου τον παίρνουν από τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο. Η τρύπα που υπάρχει στο κατω αριστερό μέρος του τζακιού, αν δεν σε πειράζει άφησέ την.6) Τις περσίδες του τζακιού εγώ τις τοποθέτησα στους 0,8m από την οροφή (ύψος δωματίου 3m). Σε αυτό το διάστημα ( 0,8m) θα τοποθετήσω της περσίδες που θα βγάζουν τον ζεστό αέρα από την φούσκα με φυσική ροή. 7) Το καπέλο αυτό που έχεις δεν κάνει. Το βιβλιαράκι έχει όλες τις οδηγίες που χρειάζεται ο εγκαταστάτης σου. Αν έχω παραβλέψει κάτι B) Ή έχω κάνει κάπου λάθος :ohmy: ας με διορθώσουν οι άλλοι συνφορουμίτες. :cheer:


Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Την μικρη οψη θα την χτισω με ytong.
Να ακουμπησει πανω στα πυροτουβλα ή να βαλω καποια βαση για παιρνει απο κατω αερα;
Για την τρυπα που λεω στην φουσκα,εννοω την τρυπα που θα ανοιξει για να μπορεσει να δουλεψει.
Φ12 εχεις για καμιναδα ή φ20;;; ο τεχνιτης μου ειπε οτι θα συνδεσει την εστια με σωληνα σπιραλ με την καμιναδα.ετσι πρεπει η απο την αρχη της εστιας πρεπει να ξεκινησω με μονη ινοξ μονης ραφης καμιναδα;;και αφου ειναι φ16 η καμιναδα της εστιας πως θα γινει φ20 ;;
Τηντρυπα που εχω κατω αριστερα θα την κλεισω γιατι θα την μετατοπισω μεσα στην εστια για εξωτρικο αερα. Να την κρατησω και να ανοιξω και αλλη τρυπα για να την συνδεσω στην εστια;;;
Τελικα δεν καταλαβα με μπερδεψατε. Που θα συνδεσω τον σωληνα;; στην στρογγυλ τρυπα η στην ορθογωνια κατω απο τηνεστια για εξωτερικο αερα;;
Σε τι υψος απο το ταβανι να μπει η περσιδα εκτονωσης;; ειπατε το πανω μερος των δυο περσιδων να ειναι στους 80 ποντους απο το ταβανι. Η περσιδα εκτονωσης το πανω μερος της ποσο απο το ταβανι,και το κατω μερος της ποση αποσταση απο τις 2 περσιδες των ανεμιστηρων;; και να τοποθετησω τις 2 περσιδες των ανεμιστηρων μαζι στην μια πλευρα ή μια στην μεγαλη πλευρα και μια στην μικρη;;
Ο κουμπαρος μου που εχει και χρησιμοποιησε αυτη την εστια περυσι μου ειπε οτι προς το τελος της σεζον τα ανεμιστηρακια αρχισαν να ακουγονται αρκετα σαν να χαλαρωσαν....μποροω απο την αρχη να αλλαξω τα μανισια ωστε να μην εχω τα ιδια προβληματα;;
Και αυτο που λες οτι μυριζε καπνιλα...μηπως να μην βαλω περσιδα τελικα εκτονωσης για να μην μυριζει καπνο στο σπιτι;; η περσιδα εκτονωσης ειναι σαν να εχουμε φυσικη ροη αν καταλαβα απο την φουσκα για να μην χανεται η θερμοτητα;; εφοσον θα ντυσω την φουσκαμε πετροβαμβακα θα μυριζει παλι καπνιλα απο την περσιδα εκτονωσης;;
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109151 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φίλε georgebest σου κάνω μία περιγραφή της εγκατάστασης που έχω κάνει εγώ, γιατί είναι αλήθεια ότι κάπου μπερδευτήκαμε. Υπ΄όψη ότι το βιβλιαράκι (manual) που έχω είναι σε 4 γλώσσες, ίσως να έχεις το ίδιο, και θα σου παραθέτω σελίδα και εικόνα για να σε βοηθήσω. Πάντως είναι γεγονός ότι το βιβλιαράκι σε κάποια σημεία ίσως σε μπερδέψει. Σ' αυτή την περίπτωση θα βοηθήσουμε, γι'αυτό είναι αυτό το forum. Μόνωσα περιμετρικά την παλιά εστία με πετροβάμβακα, αφήνοντας 5-6cm γύρω γύρω από τη νέα εστία (δεν χρειάζεται να βγάλεις τα πυρότουβλα αν σε εσένα βγαίνουν τα 5-6cm). Η εστία πάτησε πάνω σε ένα τελαράκι από λεπτά πυρότουβλα υψους περ, 3-4cm και αλφαδιάστηκε. Στο κενό αυτό (3-4cm) υπάρχει και η αλουμινένια εύκαμπτη σωλήνα 120Φ που φέρνει ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ αέρα για τη καύση των ξύλων, σελ 19. εικ.6 και σελ.23 εικ. 18. Η στρογγυλή τρύπα που υπάρχει κάτω από την εστία 120Φ ειναι ανοικτή. Η παραλληλόγραμμη τρύπα είναι κλειστή. Δεν τη χρησιμοποίησα. Αυτή χρησιμοποιήται όταν θέλεις να στείλεις ζεστό αέρα σε άλλους χώρους και το μοτέρ αυτό είναι περ.650m3. Στο πάνω μέρος της εστίας δεξιά και αριστερά από την καπνοδόχο υπάρχουν 2 τρύπες Φ150Φ σελ.21 εικ.13 σελ52 και 53.. Αυτές τις ένωσα με εύκαμπτες αλουμινένιες σωλήνες με 2 περσίδες που τοποθέτησα στη φούσκα 0,80cm κάτω από το ταβάνι. Η τρύπα της καμινάδας στην εστία είναι 160Φ, τοποθέτησα διαστολή σε 200Φ και ανέβασα την καμινάδα μέχρι το καπέλο σε συνολικό ύψος 4m. Η τοποθέτηση της νέας καμινάδας έγινε όπως σου έχω περιγράψει. Δεν παρατήρησα κάτι με τα μοτέρ, όσο δούλεψαν. Ανοίγοντας τη φούσκα είδαμε ότι ολόκληρη η φούσκα ΗΤΑΝ ΚΑΠΝΟΘΑΛΑΜΟΣ. Καθαρίστηκε όσο μπορούσαμε και μονώθηκε. Έτσι δεν έκανα τίποτε για να παίρνω με φυσική ροή τη θερμότητα που υπάρχει μέσα στη φούσκα. Το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω μια τρύπα που ενώνει το θερμοθάλαμο (πρώην καπνοθάλαμο)με τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ χώρο, για να υπάρχει κάποια αποσυμπίεση του θερμοθαλάμου. Πέρισυ από την τρύπα αυτή έβγαινε μυρωδιά κάπνας. Θα το αφήσω έτσι και εφέτος και το χρόνου θα τοποθετήσω περσίδες για να έχω θερμότητα με φυσική ροή, από το θερμοθάλαμο. Η φάτσα της εστίας είναι εντελώς κλειστή. ΔΕΝ έχω ανοίγματα. Πέρισυ πρώτη χρονιά ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Από αρχές Δεκεμβρίου μέχρι μέσα Μαρτίου έκαψα περ. 2.5 τόνους. Βρίσκεται σε ενιαίο χώρο 60m2, που συγκοινωνεί με διάδρομο και πόρτες κουζίνας και μπάνιου. Μερικές φορές η θερμοκρασία έπιασε τους 27Co :woohoo: :silly: . (Κατάλαβες ότι έχω και σύζυγο :lol: ). Ελπίζω να σε βοήθησα.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109152 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Φίλε georgebest σου κάνω μία περιγραφή της εγκατάστασης που έχω κάνει εγώ, γιατί είναι αλήθεια ότι κάπου μπερδευτήκαμε. Υπ΄όψη ότι το βιβλιαράκι (manual) που έχω είναι σε 4 γλώσσες, ίσως να έχεις το ίδιο, και θα σου παραθέτω σελίδα και εικόνα για να σε βοηθήσω. Πάντως είναι γεγονός ότι το βιβλιαράκι σε κάποια σημεία ίσως σε μπερδέψει. Σ' αυτή την περίπτωση θα βοηθήσουμε, γι'αυτό είναι αυτό το forum. Μόνωσα περιμετρικά την παλιά εστία με πετροβάμβακα, αφήνοντας 5-6cm γύρω γύρω από τη νέα εστία (δεν χρειάζεται να βγάλεις τα πυρότουβλα αν σε εσένα βγαίνουν τα 5-6cm). Η εστία πάτησε πάνω σε ένα τελαράκι από λεπτά πυρότουβλα υψους περ, 3-4cm και αλφαδιάστηκε. Στο κενό αυτό (3-4cm) υπάρχει και η αλουμινένια εύκαμπτη σωλήνα 120Φ που φέρνει ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ αέρα για τη καύση των ξύλων, σελ 19. εικ.6 και σελ.23 εικ. 18. Η στρογγυλή τρύπα που υπάρχει κάτω από την εστία 120Φ ειναι ανοικτή. Η παραλληλόγραμμη τρύπα είναι κλειστή. Δεν τη χρησιμοποίησα. Αυτή χρησιμοποιήται όταν θέλεις να στείλεις ζεστό αέρα σε άλλους χώρους και το μοτέρ αυτό είναι περ.650m3. Στο πάνω μέρος της εστίας δεξιά και αριστερά από την καπνοδόχο υπάρχουν 2 τρύπες Φ150Φ σελ.21 εικ.13 σελ52 και 53.. Αυτές τις ένωσα με εύκαμπτες αλουμινένιες σωλήνες με 2 περσίδες που τοποθέτησα στη φούσκα 0,80cm κάτω από το ταβάνι. Η τρύπα της καμινάδας στην εστία είναι 160Φ, τοποθέτησα διαστολή σε 200Φ και ανέβασα την καμινάδα μέχρι το καπέλο σε συνολικό ύψος 4m. Η τοποθέτηση της νέας καμινάδας έγινε όπως σου έχω περιγράψει. Δεν παρατήρησα κάτι με τα μοτέρ, όσο δούλεψαν. Ανοίγοντας τη φούσκα είδαμε ότι ολόκληρη η φούσκα ΗΤΑΝ ΚΑΠΝΟΘΑΛΑΜΟΣ. Καθαρίστηκε όσο μπορούσαμε και μονώθηκε. Έτσι δεν έκανα τίποτε για να παίρνω με φυσική ροή τη θερμότητα που υπάρχει μέσα στη φούσκα. Το μόνο που έκανα ήταν να ανοίξω μια τρύπα που ενώνει το θερμοθάλαμο (πρώην καπνοθάλαμο)με τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ χώρο, για να υπάρχει κάποια αποσυμπίεση του θερμοθαλάμου. Πέρισυ από την τρύπα αυτή έβγαινε μυρωδιά κάπνας. Θα το αφήσω έτσι και εφέτος και το χρόνου θα τοποθετήσω περσίδες για να έχω θερμότητα με φυσική ροή, από το θερμοθάλαμο. Η φάτσα της εστίας είναι εντελώς κλειστή. ΔΕΝ έχω ανοίγματα. Πέρισυ πρώτη χρονιά ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Από αρχές Δεκεμβρίου μέχρι μέσα Μαρτίου έκαψα περ. 2.5 τόνους. Βρίσκεται σε ενιαίο χώρο 60m2, που συγκοινωνεί με διάδρομο και πόρτες κουζίνας και μπάνιου. Μερικές φορές η θερμοκρασία έπιασε τους 27Co :woohoo: :silly: . (Κατάλαβες ότι έχω και σύζυγο :lol: ). Ελπίζω να σε βοήθησα.


Φιλε mick. Ευχαριστω για το χρονο σου. Ξερεις αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης των μανισιων βεντιλατερ;;
Αφου μονωσες την φουσκα παλι μυριζε καπνιλα;; Φυσικη ροη δεν ειναι αυτο που εχεις;;;εφοσον εχεις τρυπα δεν βγαινει αερας απο εκει με φυσικη ροη;;τι τρυπα εννοεις οτι εχεις;και ποια η διφορα αν βαλεις περσιδα εκτονωσης;και σε τι υψος να την βαλω;
Την διαστολη να την βαλω αμεσως στην καμιναδα της εστιας ή να ανεβασω πρωτα με σπιραλ και μετα να συνδεσω;; Ευχαριστω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ