LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108944 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Η νορντικα έχει και ένα βιβλιαράκι που την συνοδεύει και εκεί έχει γραμμένα διάφορα πραγματάκια,. Ο μάστορας που ήρθε και έκανε την "αυτοψία" του θεώρησε ότι όλα αυτά τα γράφουν οι κουτόφραγγοι, χωρίς λόγο?
Αλήθεια με τις δύο συστολές που πρότεινε μήπως μπορεί και να σου εξηγήσει και τον τρόπο που θα καθαρίζεται η καμινάδα σου?
Όταν θα καπνίζει στα γεμίσματα θα μπορεί να σου εξηγήσει τον λογο ή θα ισχυρίζεται οτι φταίει η κασέτα?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108969 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Είναι ολοφάνερο ότι ο "μάστορας" θέλει να κάνει τοποθέτηση όπως αυτός ξέρει με γνώμονα την ευκολία του, να αρπάξει τα φράγκα και γεια σας.

Βρες άλλον εγκαταστάτη που να σέβεται την δουλειά του και τα χρήματα που του δίνεις.

Ένας σωστός επαγγελματίας αν δεν έχει τοποθετήσει ξανά την ίδια εστία θα έπρεπε από μόνος του να σου ζητήσει το manual και όχι να το απαξιώνει.

Αλέξης

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108989 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

rivol έγραψε: Είναι ολοφάνερο ότι ο "μάστορας" θέλει να κάνει τοποθέτηση όπως αυτός ξέρει με γνώμονα την ευκολία του, να αρπάξει τα φράγκα και γεια σας.

Βρες άλλον εγκαταστάτη που να σέβεται την δουλειά του και τα χρήματα που του δίνεις.

Ένας σωστός επαγγελματίας αν δεν έχει τοποθετήσει ξανά την ίδια εστία θα έπρεπε από μόνος του να σου ζητήσει το manual και όχι να το απαξιώνει.


Το θεμα ειναι οτι αυτος περναει τις νορντικα στις Σερρες...δεν ειναι η πρωτη που περναει. Και μου ειπε οτι και ο αντιπροσωπος απο θεσνικη αν δεν κανω λαθος του ειπε οτι δεν χρειαζεται να τραβηξει εξωτερικο αερα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108994 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Στην φωτο σας δειχνω το υπαρχων τζακι μου οπου θα τοποθετηθει η εστια. Σας παρακαλω επειδη δεν το κατεχω και οσο και να διβασω απο το εγχειριδιο θα καταλαβω λιγα, θελω να με βοηθησετε βημα-βημα οσο μπορειτε.
1) Την εστια να την τοποθετησω πανω στα πυροτουβλα που εχω ή θελει καποια βαση και απο τι υλικο;;
2) Μου ειπε οτι θα μου σπασει καποια πυροτουβλα για να την χωρεσει μεσα. Μονο οπου σπασει να βαλω πετροβαμβακα ή παντου γυρω απο την εστια,ασχετα αν υπαρχουν τα πυροτουβλα; και θελει και πανω στην εστια; πως θα μπει πανω; και σε αποσταση 5 εκ παντου;;
3) η καπνοδοχος της νορντικα ειναι φ16 ετσι; εγω εχω φ25 γαλβανιζε.λετε οτι καλυτερα να ανεβασω μεχρι το καπελο ανοξειδωτη μονης ραφης.να ειναι μονωμενη;; να ειναι φ20;; και 4,5 μετρα απο που να ειναι.... απο την εστια;; και λετε να περασει μεσα απο την γαλβανιζε και να μπει πετροβαμβακας αναμεσαστις 2 καμιναδες. Εννοειται σε ολο το μηκος τους δηλ.4,5 μετρα;; η μονο στην αρχη και στο τελος πανω στο καπελο;; και πως πρεπει να στηριχτει η ινοξ καμιναδα μεσα στην γαλβανιζε;;
4) Η φουσκα χρειαζεται μονωση;; γιατι μου ειπε οτι μετην τρυπα που θα ανοιξει δεν θα χωραει να βαλει πετροβαμβακα γυρω στην φουσκα.
5)Οπως φαινεται στην φωτο υπαρχει τρυπα κατω αριστερα που φερνει εξωτερικο αερα. Αυτην την τρυπα να την γυρισω μεσα στην εστια και να την ενωσω κατω απο την εστισ με την στρογγυλη τρυπα που υπαρχει στην εστια;; θα παιρνει η νορντικα και εσωτερικο αερα απο καπου;; ειδα σε προηγουμενο σχολιο στο θρεντ αυτο καποιον που εχει σχεδιαγραμμα και δειχνει και εσωτερικο αερα;; χρειαζεται;; και πως θα γινει;;
6) Τις 2 περσιδες σε τι υψος να τις βαλω;; και χρειαζεται και αλλη περσιδα;; αυτη η εκτονωσης τι ειναι και που μπαινει;;σε τι υψος;;
7) Για καπελο τι να βαλω;;τωρα εχω φουρφουρι αυτο που στριφογυρναει.
Αυτα προς το παρον...αν σκεφτω και κατι αλλο θα το γραψω...
Σας ευχαριστω οσους απαντησετε εκ των προτερων και συγνωμη αν σας εχω κουρασει.
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109026 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

georgebest έγραψε:


Στην φωτο σας δειχνω το υπαρχων τζακι μου οπου θα τοποθετηθει η εστια. Σας παρακαλω επειδη δεν το κατεχω και οσο και να διβασω απο το εγχειριδιο θα καταλαβω λιγα, θελω να με βοηθησετε βημα-βημα οσο μπορειτε.
1) Την εστια να την τοποθετησω πανω στα πυροτουβλα που εχω ή θελει καποια βαση και απο τι υλικο;;
2) Μου ειπε οτι θα μου σπασει καποια πυροτουβλα για να την χωρεσει μεσα. Μονο οπου σπασει να βαλω πετροβαμβακα ή παντου γυρω απο την εστια,ασχετα αν υπαρχουν τα πυροτουβλα; και θελει και πανω στην εστια; πως θα μπει πανω; και σε αποσταση 5 εκ παντου;;
3) η καπνοδοχος της νορντικα ειναι φ16 ετσι; εγω εχω φ25 γαλβανιζε.λετε οτι καλυτερα να ανεβασω μεχρι το καπελο ανοξειδωτη μονης ραφης.να ειναι μονωμενη;; να ειναι φ20;; και 4,5 μετρα απο που να ειναι.... απο την εστια;; και λετε να περασει μεσα απο την γαλβανιζε και να μπει πετροβαμβακας αναμεσαστις 2 καμιναδες. Εννοειται σε ολο το μηκος τους δηλ.4,5 μετρα;; η μονο στην αρχη και στο τελος πανω στο καπελο;; και πως πρεπει να στηριχτει η ινοξ καμιναδα μεσα στην γαλβανιζε;;
4) Η φουσκα χρειαζεται μονωση;; γιατι μου ειπε οτι μετην τρυπα που θα ανοιξει δεν θα χωραει να βαλει πετροβαμβακα γυρω στην φουσκα.
5)Οπως φαινεται στην φωτο υπαρχει τρυπα κατω αριστερα που φερνει εξωτερικο αερα. Αυτην την τρυπα να την γυρισω μεσα στην εστια και να την ενωσω κατω απο την εστισ με την στρογγυλη τρυπα που υπαρχει στην εστια;; θα παιρνει η νορντικα και εσωτερικο αερα απο καπου;; ειδα σε προηγουμενο σχολιο στο θρεντ αυτο καποιον που εχει σχεδιαγραμμα και δειχνει και εσωτερικο αερα;; χρειαζεται;; και πως θα γινει;;
6) Τις 2 περσιδες σε τι υψος να τις βαλω;; και χρειαζεται και αλλη περσιδα;; αυτη η εκτονωσης τι ειναι και που μπαινει;;σε τι υψος;;
7) Για καπελο τι να βαλω;;τωρα εχω φουρφουρι αυτο που στριφογυρναει.
Αυτα προς το παρον...αν σκεφτω και κατι αλλο θα το γραψω...
Σας ευχαριστω οσους απαντησετε εκ των προτερων και συγνωμη αν σας εχω κουρασει.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ Η φωτό δείχνει ότι είχες τζάκι με 2 όψεις. Πρέπει να κλείσεις την μικρή όψη. Σχετικά με τις απαντήσεις. 1)Η εστία θα πατήσει πάνω στα υπάρχοντα πυρότουβλα χωρίς να τοποθετηθεί άλλο μονωτικό υλικό. 2)Σπάσει Ή δεν σπάσει πυρότουβλα θα τοποθετηθεί πετροβάμβακας. Το κενό από το μονωτικό με την εστία πρέπει να είναι περ.5 cm. Δεν θα χρειαστεί μόνωση πάνω από την εστία. Γιατί το θερμό αέρα από εκείνο το χώρο θα μπορέσεις να τον εκμεταλευτείς για πρόσθετη θέρμανση του χώρου. Και σε πληροφορώ (θα στο πούνε και άλλοι) είναι μεγάλη ποσότητα θερμότητας. Εγώ δεν το έχω κάνει ακόμα. 3)Για τα 4m από την έξοδο του τζακιού μου μέχρι το καπέλο έχω τοποθετήσει 120Φ, χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα. Η νέα ανοξείδωτη μονής ραφής καμινάδα που θα περάσει ΜΕΣΑ από την παλιά γαλβανιζέ ΔΕΝ θα είναι μονωμένη. Η μόνωση θα γίνεται από τον χώρο μεταξύ των δύο καμινάδων (της παλιάς με την νέα). ΔΕΝ μπορεί να τοποθετηθεί πετροβάμβακας σε όλο το μήκος της καμινάδας. Θα τοποθετηθεί πετροβάμβακας και θα σφηνώσει στο κάτω μέρος(εκεί που θα μπει η νέα μέσα στη παλιά και στο πάνω μέρος (λάσπη με πυρόχωμα) στο καπέλο. Το μεταξύ διάστημα είναι η μόνωση της νέας καμινάδας. Ο χώρος αυτός (μεταξύ των δύο καμινάδων)ζεσταίνεται σχεδόν αμέσως, και έτσι υπάρχει η μόνωση της νέας καμινάδας. Το ύψος της καμινάδας υπολογίζεται από το πάνω μέρος της ΕΣΤΙΑΣ. 4) Η φούσκα χρειάζεται μόνωση. Αλλά δεν κατάλαβα καλά, τι τρύπα θα ανοίξει;;; 5) Πρέπει να περάσει σωλήνα 120Φ που θα τροφοδοτεί με εξωτερικό αέρα την ΕΣΤΙΑ. Αυτός ο αέρας είναι ΜΟΝΟ για την καύση, και ΟΧΙ για την θέρμανση του χώρου μέσω των μοτέρ που υπάρχουν στην εστία. Τον αέρα [που παίρνουν τα μοτέρ για την θέρμανση του χώρου τον παίρνουν από τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο. Η τρύπα που υπάρχει στο κατω αριστερό μέρος του τζακιού, αν δεν σε πειράζει άφησέ την.6) Τις περσίδες του τζακιού εγώ τις τοποθέτησα στους 0,8m από την οροφή (ύψος δωματίου 3m). Σε αυτό το διάστημα ( 0,8m) θα τοποθετήσω της περσίδες που θα βγάζουν τον ζεστό αέρα από την φούσκα με φυσική ροή. 7) Το καπέλο αυτό που έχεις δεν κάνει. Το βιβλιαράκι έχει όλες τις οδηγίες που χρειάζεται ο εγκαταστάτης σου. Αν έχω παραβλέψει κάτι B) Ή έχω κάνει κάπου λάθος :ohmy: ας με διορθώσουν οι άλλοι συνφορουμίτες. :cheer:

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #109057 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε: Πρέπει να περάσει σωλήνα 120Φ που θα τροφοδοτεί με εξωτερικό αέρα την ΕΣΤΙΑ. Αυτός ο αέρας είναι ΜΟΝΟ για την καύση, και ΟΧΙ για την θέρμανση του χώρου μέσω των μοτέρ που υπάρχουν στην εστία. Τον αέρα [που παίρνουν τα μοτέρ για την θέρμανση του χώρου τον παίρνουν από τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ χώρο.


Στο μανουαλ στη σελίδα 12/38 φαίνονται οι δυο τρυπες που υπάρχουν στην βάση της εστίας. Η μία στρογγυλή για αέρα καύσης (αρχικά είναι κλειστή, αν θες την ανοίγεις) και μια παραλληλογραμμη πιο πίσω στην οποία βιδώνεται το εξτρα ventilation kit που δινει η εταιρία. Ο σωλήνας εξωτερικού αέρα πρέπει να οδηγείται εκεί. Ο αέρας που μπαίνει απο κει περνάει πίσω από την πλάτη της εστίας και βγαίνει ζεστός απο τις μπροστινές γρίλιες. Εάν αυτη η τρύπα δεν αναπνέει η κασέτα δεν φυσάει αρκετό αέρα. Δεν ρουφάει αέρα μόνο από μπροστά αλλά και απο κάτω.
Οταν ξανατοποθέτησα την εστία μόνος μου (μετά από πολλή μελέτη) δοκίμασα να την λειτουργήσω χωρίς αυτή η τρύπα να αναπνέει. Το αποτέλεσμα είναι ότι η μπροστινές γρίλιες έβγαζαν σημαντικά μειωμένη ποσότητα ζεστού αέρα. Αντιθέτως όταν την άνοιγα αυξανόταν αμέσως η ροή. Σε μαγαζι που έχω ρωτήσει το συγκεκριμένο ήταν κατηγορηματικοί ότι φουφάει μόνο από μπροστά. Οι δοκιμές που έκανα το διαψεύδουν. Άλλωστε για αυτό και ο κατασκευαστής λέει ότι θέλει αέρα εκεί κάτω. Στην τελική και εξωτερικός να μην είναι αυτή η τρύπα (η παραλληλόγραμμη) πρέπει να αναπνεει.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by ragavelas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ