LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108532 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Επισης τις περσιδες σε τι υψος κατω απο το ταβανι πρεπει να τις τοποθετησω? Και εκτος απο το φ12 για εξωτερικο αερα κατω απο την εστια χρειαζεται και αλλη σωληνα που να φερνει αερα και μεσα στο σπιτι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108540 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Αν εχεις καμινάδα Φ 160 τότε με Φ 160 θα πας μέχρι πάνω και μιας και είσαι τελευταίο όροφο φρόντισε το ύψος της καμινάδας σου να είναι τουλάχιστον 4,5 μέτρα και πάνω.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108541 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Διάβασε και τις οδηγίες του κατασκευαστή για την τοποθέτηση, υπάρχουν και στα Ελληνικά

www.lanordica-extraflame.com/en/manuals_s9075

και πήγαινε στο Support and manuals και πάτα στα Ελληνικά.

Αλέξης

Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108939 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Λοιπον οτζακας που ηρθε και ειδε μου ειπε οτι ειναι τζαμπα εξοδα να βαλω ινοξ καμιναδα μεχρι πανω και ειπε οτι θα ενωσει την καμιναδα της εστιας με την υπαρχουσα γαλβανιζε που εχω και θα τις ενωσει με κολλα και θα βαλει και δυο συστολες. Επισης μου ειπε οτι δεν χρειαζεται σωληνας για αερα απο εξω (παρολο που εχω απο το υπαρχον τζακι) και θα την κλεισουμε την τρυπα.Αερα μου ειπε οτι το τζακι τραβαει απο τον εσωτερικο αερα του χωρου καλυτερα για να μην ειναι ψυχρος. Του ειπα για υποπιεση αλλα ηταν κατηγορηματικος οτι παντα μεσαστο σπιτι υπαρχει αρκετος αερας κανενα σπιτι δεν ειναι σφραγισμενο. Τι λετε εσεις;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108942 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χωρίς να είμαι ειδικός, πιστεύω ότι θα συμφωνήσουν αρκετοί:

Αλλάζεις εγκαταστάτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108943 από ragavelas
Απαντήθηκε από ragavelas στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Πήγαινε σε αυτή την διεύθυνση και κατέβασε το μανουαλ.
Πήγαινε στην σελιδα 11/38. Παρατήρησε το σχήμα 15. Θα δεις ότι εχει απο κατω η κασέτα γρίλια εισόδου. Που σημαίνει ότι αν δεν αερίζεται αυτή η γρίλια δεν θα φυσάει αρκετό αέρα η κασέτα με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση εάν την τσιτώσεις. Επίσης στην ίδια σελιδα θα διαβάσεις ότι χρειάζεται είσοδος εξωτερικού αέρα εμβαδού 113 τετραγωνικά εκατοστά (σωλήνας Φ120) ο οποίος οδηγείται στην γρίλια που προανέφερα. Προσοχή, αυτή η γρίλια δεν είναι για αέρα καύσης. Η τρύπα για αέρα καύσης υπάρχει παλι απο κάτω αλλα αρχικά είναι κλειστή. Μπορείς να την ανοίξεις αν θες και να χρησιμοποιείς αέρα εξωτερικό για την καύση (συνίσταται). Όταν έβαλα την 70 βεντιλάτο δεν διάβασα τα μαναουλ και εμπιστεύτηκα τον "μαστορα" με αποτέλεσμα όπως εχω ξαναγράψει να μην κάνει δουλειά. Τελικά τα ξήλωσα όλα και τα ξαναβαλα και όλα οκ (αφού διάβασα καλά το μάνουαλ).
Επίσης εάν έχεις καπνοδοχο Φ250 (και εγώ με συστολές εκανα τη δουλειά αλλά τελικά έβαλα και ένα τάμπερ πάνω για να μειώσω λιγάκι τον ελκυσμό) θα έχεις μεγάλο ελκυσμό. Ο κατασκευαστής στο μάνουαλ λεει για διαμέτρους και ύψη καμινάδας.
Στη σελίδα 7/38 θα δεις σχετικά με τα υλικά της καπνοδόχου.

Θεωρώ ότι ο μάστορας δεν στα λέει καλά (ο Φουσκιτάκης έχει δίκιο). Δείξε του το μάνουαλ και τις οδηγίες (ο δικός μου δεν το είχε διαβάσει καν) και απαίτησε να κάνει ότι ακριβως λέει ο κατασκευαστής.

Σημασία έχει να γίνει σωστά η τοποθέτηση. Την καλυτερη εστία να εχεις αν δεν την βάλουν σωστά δουλειά δεν γίνεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ