LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81921 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Το φέρνει η Kratki.gr, δες τις δημοσιεύσεις του Φιλιππακόπουλου, αναφέρει σχετικά.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82456 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Stavrax έγραψε: Το φέρνει η Kratki.gr, δες τις δημοσιεύσεις του Φιλιππακόπουλου, αναφέρει σχετικά.

Διάβασα τις δημοσιεύσεις. Κατατοπιστικό είναι και το video που έχεις αναρτήσει. Όπως αναφέρεις και εσύ το izol της kratki και το Grenaisol(video)είναι ίδια μονωτικά υλικά διαφορετικών εταιριών. Έτσι ο Vivacius μπορεί να τοποθετήσει ένα τέτοιο υλικό και να καλύψει τη πάνω πλευρά από τη κασέτα, κρατώντας βέβαια απόσταση ασφαλείας. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αυτό που αναφέρεις για τη περσίδα που θα τοποθετηθεί ψηλά. Δηλαδή θα καλύψει την καμινάδα, αφήνοντας κενό μεταξύ καμινάδας και μονωτικού, τοποθετώντας πάνω περσίδα;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82457 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Στο κενό μεταξύ καμινάδας και μονωτικού θα αναπτύσσονται υψηλές θερμοκρασίες και πρέπει να μπει εκτόνωση για να τις εκμεταλλεύεται. Θα λειτουργεί ως εναλλάκτης φυσικής ροής, είσοδο έχει χαμηλά, χρειάζεται και μια περσίδα ψηλά για εκτόνωση.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108490 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Θα τοποθετήσω απο βδομάδα αυτη την κασσετίνα. Ο τεχνίτης μου ειπε οτι η υπαρχουσα καμιναδα μου ειναι γαλβανιζε 25αρα. Ειμαι στον τελευταιο οροφο. Μου ειπε οτι δεν θα ανεβασει καμιναδα μεχρι π;νω αλλα θα κανει ενωση με την υπαρχουσα με συστολη και οτι δεν χρειαζεται μονωση η εστια με πετροβαμβακα αφου εχει βερμικουλιτη. Πειτε μου εσεις αν μπορειτε τι ακριβως να ζητησω να μου κανει. Οταν λετε θερμοθαλαμο νομιζα οτι η κασσετινες εχουν δικο τους θερμοθαλαμο...οποτε γιατι εσεις κατασκευαζετε δικο σας? Οι μονωσειςμνα γινουν με πετροβαμβακα η θα μυριζει? Η καμιναδα τι φ να ειναι αν την ανεβασω μεχρι πανω? και οτι αλλο νομιζετε πως πρεπει να γινει πειτε μου... Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108502 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

georgebest έγραψε: Θα τοποθετήσω απο βδομάδα αυτη την κασσετίνα. Ο τεχνίτης μου ειπε οτι η υπαρχουσα καμιναδα μου ειναι γαλβανιζε 25αρα. Ειμαι στον τελευταιο οροφο. Μου ειπε οτι δεν θα ανεβασει καμιναδα μεχρι π;νω αλλα θα κανει ενωση με την υπαρχουσα με συστολη και οτι δεν χρειαζεται μονωση η εστια με πετροβαμβακα αφου εχει βερμικουλιτη. Πειτε μου εσεις αν μπορειτε τι ακριβως να ζητησω να μου κανει. Οταν λετε θερμοθαλαμο νομιζα οτι η κασσετινες εχουν δικο τους θερμοθαλαμο...οποτε γιατι εσεις κατασκευαζετε δικο σας? Οι μονωσειςμνα γινουν με πετροβαμβακα η θα μυριζει? Η καμιναδα τι φ να ειναι αν την ανεβασω μεχρι πανω? και οτι αλλο νομιζετε πως πρεπει να γινει πειτε μου... Ευχαριστω

Η καμινάδα να ΠΡΕΠΕΙ να πάει μέχρι το καπέλο, Θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΑΝΟΞΟΙΔΩΤΗ ΜΙΑΣ ΙΣΙΑΣ ΡΑΦΗΣ. Η κασέτα έχει εξοδο καυσαεριων Φ160, Εγω για 4 μέτρα καμιναδα έβαλα από την εστία μέχρι επάνω (στο καπέλο) Φ200. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ, το κυριότερο πρόβλημα είναι πως οταν θελησεις να την καθαρίσεις, πως θα βρείς την καμινάδα της εστίας;; Η νεα καμινάδα θα περάσει ΜΕΣΑ απο την παλιά. Στο πάνω μέρος (καπέλο) θα την μονώση με πυρήμαχη λάσπη. Στο εσωτερικό μέρος, εκεί που θα μπεί στη παλιά, θα τοποθετήση πετροβάμβακα, και θα το πιέση να κλείση καλά το κενό, μεταξύ των 2 καμινάδων, της νέας και της παλιάς. Στο μέρος που θα μπεί η εστία, θα τοποθετησθη πετροβάμβακας καλής ποιότητας και θα ΑΦΗΝΕΙ κενό απο το εξωτερικό περίβλημα της εστίας περ. 5 πόντους για να αναπνέει η εστία. Ο βερμικουλίτης είναι για να ,μονώνει της εστία (εσωτερικά) αλλά και όταν πυρωση να έχει μεγαλυτερη απόδοση απο το μαντέμι.

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν #108528 από georgebest
Απαντήθηκε από georgebest στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

MICK έγραψε:

georgebest έγραψε: Θα τοποθετήσω απο βδομάδα αυτη την κασσετίνα. Ο τεχνίτης μου ειπε οτι η υπαρχουσα καμιναδα μου ειναι γαλβανιζε 25αρα. Ειμαι στον τελευταιο οροφο. Μου ειπε οτι δεν θα ανεβασει καμιναδα μεχρι π;νω αλλα θα κανει ενωση με την υπαρχουσα με συστολη και οτι δεν χρειαζεται μονωση η εστια με πετροβαμβακα αφου εχει βερμικουλιτη. Πειτε μου εσεις αν μπορειτε τι ακριβως να ζητησω να μου κανει. Οταν λετε θερμοθαλαμο νομιζα οτι η κασσετινες εχουν δικο τους θερμοθαλαμο...οποτε γιατι εσεις κατασκευαζετε δικο σας? Οι μονωσειςμνα γινουν με πετροβαμβακα η θα μυριζει? Η καμιναδα τι φ να ειναι αν την ανεβασω μεχρι πανω? και οτι αλλο νομιζετε πως πρεπει να γινει πειτε μου... Ευχαριστω

Η καμινάδα να ΠΡΕΠΕΙ να πάει μέχρι το καπέλο, Θα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΑΝΟΞΟΙΔΩΤΗ ΜΙΑΣ ΙΣΙΑΣ ΡΑΦΗΣ. Η κασέτα έχει εξοδο καυσαεριων Φ160, Εγω για 4 μέτρα καμιναδα έβαλα από την εστία μέχρι επάνω (στο καπέλο) Φ200. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ, το κυριότερο πρόβλημα είναι πως οταν θελησεις να την καθαρίσεις, πως θα βρείς την καμινάδα της εστίας;; Η νεα καμινάδα θα περάσει ΜΕΣΑ απο την παλιά. Στο πάνω μέρος (καπέλο) θα την μονώση με πυρήμαχη λάσπη. Στο εσωτερικό μέρος, εκεί που θα μπεί στη παλιά, θα τοποθετήση πετροβάμβακα, και θα το πιέση να κλείση καλά το κενό, μεταξύ των 2 καμινάδων, της νέας και της παλιάς. Στο μέρος που θα μπεί η εστία, θα τοποθετησθη πετροβάμβακας καλής ποιότητας και θα ΑΦΗΝΕΙ κενό απο το εξωτερικό περίβλημα της εστίας περ. 5 πόντους για να αναπνέει η εστία. Ο βερμικουλίτης είναι για να ,μονώνει της εστία (εσωτερικά) αλλά και όταν πυρωση να έχει μεγαλυτερη απόδοση απο το μαντέμι.


Σε ευχαριστω πολυ. Εχει φ160 και το κανουμε φ200 και συνεχιζουμε μεχρι πανω? Στην φουσκα μονωνουμε η δεν χρειαζεται? Και γιατι στο εσωτερικο μερος εκει που θα ινει η ενωση των 2 κμιναδων θα πρεπει να μπει πετροβαμβακας?αφου συνχιζει η νεα καμιναδα μεχρι πανω και πανω στο καπελο θα σφραγιστει με λασπη οπως ειπες.
Last edit: 10 Χρόνια 7 Μήνες πριν by georgebest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ