LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73260 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ELEN έγραψε: τωρα που κανει κρυο και την εκαψες αρκετα φανταζομαι εισαι ευαριστημενος?

οταν ανοιγεις την πορτα για να βαλεις ξυλα καπνιζει?

σε ρωταω γιατι εβαλα την ιδια και εχω προβληματα διαβασε τι γραφω και πες μου. ευχαριστω.

ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ. Όχι δεν έχω προβλημα από την μέχρι τώρα πορεία. Στο χώρο που είναι τοποθετημένη 60τμ ποτέ δεν είχα τέτοια ζέστη. Μπορώ να πω ότι την δουλεύω λιγότερο από ότι λέει ο κατασκευαστής. Δηλαδή καίω λιγότερα από 2.7 κιλά/ώρα. Όταν ανοίγω τη πόρτα δεν έχω παρατηρήσει να βγάζει καπνό, εκτός από την περίπτωση να μην έχει καλή φωτιά μέσα στην εστία (να χαζοκαίει το ξύλο) οπότε βλέπεις ότι υπάρχει καπνός μέσα. Αν καταλάβω κάτι τέτοιο δεν ανοίγω τη πόρτα. Εσύ τι προβλήματα έχεις αντιμετωπίσει;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73538 από ELEN
Απαντήθηκε από ELEN στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
διαβασε ΤΖΑΚΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΤΟΝ ΒΕΡΜΙΚΟΥΛΙΤΗ και πες μου
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ELEN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73787 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13

ELEN έγραψε: διαβασε ΤΖΑΚΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΕΒΓΑΛΑ ΤΟΝ ΒΕΡΜΙΚΟΥΛΙΤΗ και πες μου

Διάβασα το θέμα ''Βερμικουλίτη'' Αναρωτιέμαι γιατί τις δύο πρώτες εβδομάδες άναβε το τζάκι σου χωρίς πρόβλημα καπνού;; Όπως σου έχουν γράψει ΠΡΕΠΕΙ η καμινάδα (ανοξείδωτη μονής ραφής) να περάσει μέχρι το καπέλο δηλαδή 6 μετρα. Όμως πρέπει αυτός που θα την τοποθετήση να βάλει την ΣΩΣΤΗ διατομή, για να έχεις την σωστή υποπίεση βάσει κατασκευαστή. Εγώ για τα 4 μέτρα συνολικά έχω Φ120. Επίσης πρέπει να μονωθεί η νέα καμινάδα στο επάνω μέρος (εκεί που θα τελειώνει στο καπέλο). Επίσης το κενό που θα δημιουργηθεί εκεί που μπαίνει η ανοξείδωτη καμινάδα στη παλαιά (αμιαντοσωλήνα) θα σφηνωθεί πετροβάμβακας πολύ καλά για να κλείσει το κενό. Η ΣΩΣΤΉ καμινάδα είναι ΙΣΩΣ το σημαντικότερο σημείο του τζακιού. Η κόφτρα που υπάρχει ακριβώς πάνω από την εστία (αυτό που ονομάζεις βερμικουλίτη) πρέπει να υπάρχει για να αποτρέπει την άμεση έξοδο των καυσαερίων, από τη εστία, εκτός του ότι το υλικό αυτό, προσφέρει πλεονεκτήματα που έχουν αναφερθεί. Έχεις καταλάβει ότι έχεις πρόβλημα τοποθέτησης της εστίας σου. Ακολούθησε τις οδηγίες που αναφέρει ο κατασκευαστής στο βιβλιαράκι του. Δεν κατάλαβα από που παίρνεις αέρα για την καύση.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #74160 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
ΣΥΓΝΩΜΗ Από κεκτημένη ταχύτητα ανέφερα ότι η καμινάδα μου είναι 120Φ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ Η καμινάδα είναι 200Φ

ΜΙΧΑΛΗΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80717 από Vivacius
Απαντήθηκε από Vivacius στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Καλησπέρα σε όλους στο forum.
Πρώτα απολα θα ήθελα να δώσω τα συγχαρητήρια μου για το forum και τις πληροφορίες που δίνει σε όλους μας.
Τώρα θα μπώ στο θέμα μου....
Αγόρασα την ίδια κασέτα της LaNordica Crystal για να την τοποθετήσω σε μέρος του σπιτιού μου που δεν έχει τζάκι (μιας και ανακαινίζω το σπίτι και κάνω και άλλες εργασίες), δηλαδή φτιάχνω όλη την κατασκευή από την αρχή. Θα ήθελα να σας αναφέρω τα βήματα που ακολούθησα (θα βάλω και ενα κατατοπιστικό σχέδιο απο Cad).
1. Κατασκεύασα βάση για την κασέτα
2. Θα ντύσω την κασέτα με πυρίμαχη γυψοσανίδα με μόνωση αφήνοντας τα απαραίτητα κενά μεταξύ κασέτας και μόνωσης.
3. Θα ανοίξω τρύπα απο το πίσω μέρος για να έχω παροχή εξωτερικού αέρα ο οποίος θα οδηγείτε σε θάλαμο που θα δημιουργήσω κάτω από την κασέτα.
4. Η γυψοσανίδα που θα τοποθετηθεί πάνω στην κασέτα θα έχει περιμετρικά της καπνοδόχου διάτρητη λαμαρίνα για εκτόνωση.
5. Θα τοποθετήσω περσίδα κάτω από την κασέτα η οποία θα οδηγεί τον εσωτερικό αέρα του σπιτιού μέσο έυκαπτου αγωγού στο πίσω κενό μεταξύ την κασέτας και της μόνωσης(ο οποίος θα περνάει μέσα απο το θάλαμο του εξωτερικού αέρα καύσης) ο οποίος θα ζεσταίνεται και θα βγαίνει απο το διάτρητο εκτόνωσης. (για λόγους καλαισθησίας έχω βάλει την περσίδα κάτω από την κασέτα ώστε να μην φαίνετε).

Θα ήθελα αν μπορούν οι ειδικοί να μου πούν αν κάνω κάτι λάθος ή αν έχουν να προτέινουν καποιό καλύτερο τροπο ώστε να λειτουργεί αψογα η κασέτα.
Και επιπλέον κάτι απορίες που έχω:
1ον Κάτω από την κασέτα αυτή έχει εκτός την την στρογγυλή τρύπα για τον αέρα κάυσης και μια ορθογώνια στο πίσω μέρος της. Αυτή θα πρεπει να κλειστεί και μείνει ανοιχτή μόνο η στρογγυλή??, και αν η τρύπα στην στην μπροστά όψη της κασέτας πρέπει να κλειστεί για να μην έχω κρύο αέρα στο σπίτι??.
2ον Ο αέρας απο το εσωτερικό του σπιτιού που οδηγείτε μέσω του εύκαμπτου στο πίσω μερός είναι σωστό? ή είναι καλύτερα να τον οδηγήσω στο θάλαμο του εξωτερικού αέρα καυσης?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να βοηθήσω και άλλους να μπορέσουν να καταλάβουν πως γίνεται μία σωστή τοποθέτηση μιας ενεργειακής κασέτας.



Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80794 από MICK
Απαντήθηκε από MICK στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato by mtbmtb13
Φίλε Vivacius καλώς ήλθες. Βλέποντας τα σχέδια σου προσαρμόστηκα αμέσως στα λεγόμενά σου. Όσα αναφέρεις ότι θα κάνεις είναι σωστά. Κράτησε τις αποστάσεις που αναφέρεται στο βιβλιαράκι του κατασκευαστή, σχετικά με τη μόνωση τις κασέτας. Η μόνωση πρέπει να είναι πετροβάμβακας με επένδυση αλουμινίου. Ο πετροβάμβακας θα τοποθετηθεί έτσι ώστε το αλουμίνιο να είναι ΠΡΟΣ την κασέτα. Η καμινάδα ΠΡΕΠΕΙ να είναι ανοξείδωτη ΜΙΑΣ ραφής. Αν κάνεις όπως γράφεις στο 4 και δείχνεις στο κάτω σχέδια, γνώμη μου, να είναι η καμινάδα μεν ανοξείδωτη αλλά χωρίς μόνωση για να εκμεταλλεύεσαι την ζέστη από αυτή. Το κομμάτι της καμινάδας όμως που θα είναι εκτός σπιτιού θα είναι μονωμένο ανοξείδωτο μονής ραφής. Σκέψου όμως τη περίπτωση να ακουμπίσει κάποιος τη καυτή καμινάδα. Πιστεύω όμως ότι, αν κατασκευάσεις πάνω από τη κασέτα μία φούσκα με πυρίμαχη γυψοσανίδα, και μόνωση φυσικά, τοποθετώντας περσίδες στο άνω μέρος της, θα έχεις καλλίτερα αποτελέσματα. Δηλαδή εκεί που στο κάτω σχέδιο, έχεις τα βελάκια με την πορεία του ζεστού αέρα, αυτό το κομμάτι θα είναι κλειστό μέχρι το ταβάνι, και θα υπάρχουν περσίδες για την εκτόνωση του ζεστού αέρα. Η ορθογώνια τρύπα στο κάτω μέρος της κασέτας είναι για optional μοτέρ με παροχή περ. 500-600m3. Το μοτέρ αυτό χρησιμοποιείται μόνο αν θέλεις με αεραγωγούς, να στείλεις ζεστό αέρα σε μεγάλη απόσταση πχ σε δωμάτια. Αν δε την χρησιμοποιήσεις κλείστην. Η καύση θα έχει ξεχωριστεί εξωτερική παροχή Φ120. Όπως ΑΚΡΙΒΩΣ το κάτω σχέδιο. Πού υπάρχει τρύπα στην εμπρός όψη της κασέτας;; Αγόρασες τη 80;; Σε ποια περιοχή μένεις, και σε τι χώρο θα τη τοποθετήσεις;; Αν τοποθετηθεί ΣΩΣΤΑ είναι φανταστική κασέτα. Βέβαια πρέπει να γνωρίζεις ότι η απόδοσή της είναι 9Kw.

ΜΙΧΑΛΗΣ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by MICK.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.139 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ