Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35072 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε:

mk86 έγραψε: η εστια απο μονη της ποσο εκανε; χωρις το βεντιλατερ στην εφεραν η ειχε μικροτερο;

Εστια την βρηκα τελικη τιμη 2300.
Το εργοστασιακο της βεντιλατερ ειναι 400 και λιγο ακριβο.
Βρηκα ομως ενα μεγαλυτερο στα 520 ιδια κατασκευη με 300 euro(γιατι επειδη μπαινει κατω απο το χωρο καυσης θελει ειδικες διαστασεις)και εβαλα και ενα ψηφιακο κεντρακι 70 euro που σου δινει την δυνατοτητα το τζακι να δουλευει μονο του.Οσο αυξανετε η θερμοκρασια τοσο ανεβαζει στροφες το βεντιλατερ και εκτονωνει το τζακι,τοσο περισσοτερη ζεστη στους αεραγωγους.


ευχαριστω πολυ για τις αμεσες και κατατοπιστικες απαντησεις...

εγω εχω να στειλω 2 αεραγωγους σε 7 και 13 μετρα αποσταση...αυτο ειναι το μονο που με προβληματιζει..

αληθεια ποσα kw ειναι ονομαστικη ισχυς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35079 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

mk86 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε:

mk86 έγραψε: η εστια απο μονη της ποσο εκανε; χωρις το βεντιλατερ στην εφεραν η ειχε μικροτερο;

Εστια την βρηκα τελικη τιμη 2300.
Το εργοστασιακο της βεντιλατερ ειναι 400 και λιγο ακριβο.
Βρηκα ομως ενα μεγαλυτερο στα 520 ιδια κατασκευη με 300 euro(γιατι επειδη μπαινει κατω απο το χωρο καυσης θελει ειδικες διαστασεις)και εβαλα και ενα ψηφιακο κεντρακι 70 euro που σου δινει την δυνατοτητα το τζακι να δουλευει μονο του.Οσο αυξανετε η θερμοκρασια τοσο ανεβαζει στροφες το βεντιλατερ και εκτονωνει το τζακι,τοσο περισσοτερη ζεστη στους αεραγωγους.


ευχαριστω πολυ για τις αμεσες και κατατοπιστικες απαντησεις...

εγω εχω να στειλω 2 αεραγωγους σε 7 και 13 μετρα αποσταση...αυτο ειναι το μονο που με προβληματιζει..

Μην σε προβληματιζει,και μενα οσους τζακαδες και να ρωτησα..ακομα και απο θεσαλλονικη εναν επισημο αντιπροσωπο μου ελεγαν μεχρι 7 μετρα...
Αλλα αν δεις τις τελευταιες φωτο που ανεβασα ο ενας που μπαινει στο διαδρομο απο τα αριστερα ειναι 15 μετρα..(15,7 την ακριβεια)και ο αλλος 12 μετρα επισεις αλλος ενας διαμπερες στα 5 μετρα και 2 μπροστα στο τζακι.Ολοι μαζι ανοικτοι(γιατι εχω ρυθμιζομενες περσιδες)οι μπροστα αν πετανε αερα με θερμοκρασια 80 βαθμων ο πιο μακρης 60 βαθμους ομοιως και αυτος στα 12 μετρα ενω αυτος που ειναι στα 5 μετρα 75-80 βαθμους.(Εχω κανει τουλαχιστον 10 μετρησεις γιατι και εγω δεν το πιστευα)
Βαζεις καλους αεραγωγους τους μονωνεις τους πας εκει που θες και κανεις μετρησεις..πιστευω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Το τζακι εχει ονομαστικη 15kw και max 17kw για σπιτι 120τ.μ ειναι οτι πρεπει.

αληθεια ποσα kw ειναι ονομαστικη ισχυς;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35080 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
ωραια..αυτο που θα παρω εγω εχει 13.3 για 110 τμ σπιτι αλλα στην ευθεια σχεδον...οχι κατι ιδιαιτερο..

τι αγωγους πηρες; τι υλικο; μηπως να προτιμησω inox;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35082 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

mk86 έγραψε: ωραια..αυτο που θα παρω εγω εχει 13.3 για 110 τμ σπιτι αλλα στην ευθεια σχεδον...οχι κατι ιδιαιτερο..

τι αγωγους πηρες; τι υλικο; μηπως να προτιμησω inox;


Μια χαρα προχωρα,το μονο που να κοιταξεις να ειναι πιστοποιημενο απο διαφορετικους οικους(για φτο πηγα και γω στην dovre)
σιγουρα θα σε ζεστανει για τα τετραγωνικα σου αν εχει ονομαστικη 13,3 και να θυμασε πριν το κλεισεις να το καψεις 2-3 φορες για να ελεγξεις τυχον αστοχια εγκαταστασης.Οποσδιποτε μονωσε τους αεραγωγους (οχι μεσα στο θερμοθαλαμο)γιατι εκει ειναι η ολη ιστορια για μενα αφου ουτε μεγαλες απωλειες εχεις ουτε παγωνουν γρηγορα με αποτελεσμα ο αερας συνεχεια να περναει απο ενα ζεστο αεραγωγο.
Αφου αμα δεις σε μεγαλες βιομηχανιες μονωνουν τους αεραγωγους και τους πανε πανω απο 50μ.
Ανοξειδωτοι ευκαμπτοι αεραγωγοι οχι αυτοι οι απλοι μα κραμα αλουμινιου,ειναι ψευτια αμα δεις θα καταλαβεις..ειναι σπιραλ αλλα λειο μεσα σε σχεση με τους αλλους και ειναι ευκαμπτος που αυτο ειναι ατου γιατι αν εχεις μια γωνια να κανεις την κουρπαρεις λιγο και γινετε μεγαλυτερη απο 90 μοιρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35084 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
αυτους ποσο τους πηρε το μετρο;

το τζακι ειναι πιστοποιημενο κατα EN 13229

αλλα και το δικο σου ειναι πολυ καλη τιμη..ειπες 2300 εστια με βεντιλατερ 420 κμ/ωρα...αυτο ειναι με ΦΠΑ μεσα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35086 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Αυτο δεν το εχει ο καταλογος γιατι ειναι ειδικη κατασκευη για τα dovre(του βαζουν μια βαση για να κατσει κατω απο το θαλαμο καυσης).
Το πηρα απο το καταστημα που πηρα το τζακι.
Θα προσπαθησω να ανεβασω το manual που εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ