Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34815 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Ως κάτοχος κι εγώ της συγκεκριμένης εστίας να πω πως πρόκειται για εξαιρετική κατασκευή. Σε 100τ.μ. σπίτι στη Β. Ελλάδα έκαψα πέρυσι 8 τόννους με θερμοκρασία σαλοκουζίνας 23-25 και δωματίων 19-20. Βγάζω τις περσίδες μόνο επάνω απο την εστία εξου και η διαφορά. Ζεσταίνει πολύ γρήγορα και κρατάει την θερμοκρασία του ακόμα και αν πέσει η φλόγα, μόνο με την καρβουνιά. Δεν χρειάζεται να ανοιγοκλείνεις την πόρτα συχνά για γέμισμα. Το μόνο αρνητικό είναι το πολύ μικρό τασάκι για την στάχτη και το τζάμι που μαυρίζει σχετικά γρήγορα. Κατά τα άλλα είναι απλά μία θερμική μηχανή. Α, 1780 € τον Σεπτέμβριο του 2011 απο Θεσ/νίκη και Μη εργοστασιακό βεντιλατέρ 800κ.μ./ώρα με 100 € απο το εμπόριο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34839 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Σημερα το ξαναμπουμπουνησα λιγακι και άνοιξα το σπίτι γιατί δεν τη πάλευα.Πάντως με μια σκούπα στα της δεν σε απασχολεί καθόλου το τασάκι.ΔΕν ηξερα ότι μπορείς να βάλεις και 800 μήπως δεν πρόλαβε ει να ζεστάνει τον εξωτερικό αερα.Οσο για τα ξύλα έχεις απόλυτο δίκιο.Ενω το εκαιγα χαλαρά στους 70 μολις του εβαλα 3μικρα κλαδιά έγινε το έλα να δεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34840 από mk86
Απαντήθηκε από mk86 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

GGEOR7777 έγραψε: Σημερα το ξαναμπουμπουνησα λιγακι και άνοιξα το σπίτι γιατί δεν τη πάλευα.Πάντως με μια σκούπα στα της δεν σε απασχολεί καθόλου το τασάκι.ΔΕν ηξερα ότι μπορείς να βάλεις και 800 μήπως δεν πρόλαβε ει να ζεστάνει τον εξωτερικό αερα.Οσο για τα ξύλα έχεις απόλυτο δίκιο.Ενω το εκαιγα χαλαρά στους 70 μολις του εβαλα 3μικρα κλαδιά έγινε το έλα να δεις...



καλησπερα GGEOR7777 και καλες ζεστες,

σε τι αποσταση στελνεις ζεστο αερα; προλαβαινει να κρυωσει;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34859 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777

mk86 έγραψε:

GGEOR7777 έγραψε: Σημερα το ξαναμπουμπουνησα λιγακι και άνοιξα το σπίτι γιατί δεν τη πάλευα.Πάντως με μια σκούπα στα της δεν σε απασχολεί καθόλου το τασάκι.ΔΕν ηξερα ότι μπορείς να βάλεις και 800 μήπως δεν πρόλαβε ει να ζεστάνει τον εξωτερικό αερα.Οσο για τα ξύλα έχεις απόλυτο δίκιο.Ενω το εκαιγα χαλαρά στους 70 μολις του εβαλα 3μικρα κλαδιά έγινε το έλα να δεις...



καλησπερα GGEOR7777 και καλες ζεστες,

σε τι αποσταση στελνεις ζεστο αερα; προλαβαινει να κρυωσει;

ο πιο μακρινός αεραγωγός είναι στα 15 μέτρα.Δεν πρόλαβε ει να κρυώσει και αν οι πάνω από το τζάκι δω 100 βαθμούς αερα στον πιο μακρινό βλέπω εως και 80 με άλλους 4αεραγωγους ανοικτούς ταυτόχρονα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34888 από gkesi
Απαντήθηκε από gkesi στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
Πάντως αυτό με του 4 αεραγωγούς και πολύ περισσότερο αυτόν με τα 15 μετρα απόσταση με κάνει ιδιαίτερη εντύπωση γιατί όπως είπα εγώ με ανοιχτές τις 2 μόνο εξόδους απο την επάνω πλευρά του θερμοθαλάμου και συνδεμένες στην ίδια την γυψοσανίδα του κώνου και με 800 κ.μ./ώρα παροχή δεν μπορώ να πω ότι φυσάνε δυνατά. Απλά αν βάλεις μπροστά στην περσίδα το χέρι σου αισθάνεσαι κάπως τον αέρα αλλά όχι τίποτα τρομερό. Και η πλάκα είναι ότι όταν δοκίμασα το βεντυλατέρ πριν το τοποθετήσω μιλάμε ότι ξέσκιζε στο φύσημα.Που να πάει άραγε τόση παροχή!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34929 από fivas
Απαντήθηκε από fivas στο θέμα Dovre 2180 cbgdcc by GGEOR7777
γεια σας,
ηθελα να σε ρωτησω φιλε μου GGEOR7777 τι βεντιλατέρ εβαλες στο τζάκι σου και εγω από κρήτη ειμαι και εχω ενα ενεργειακο τζάκι με 15kw ονομαστική ισχύ και 2 εύκαμπτους σωλήνες να πηγαίνουν περιπου 8 μέτρα στις κρεβατοκάμαρες.Το τζάκι οταν το αγόρασα εδινε και ενα μοτέρ 180m3/h αλλά δεν το πήρα τότε γιατί ηθελα να δω πως δουλευει μόνο του το τζάκι χωρίς μοτέρ, ειναι και η τιμή 200 ευρώ και το σκέφτομαι μηπως και πάρω κανένα ποιο δυνατό του εμπορίου...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fivas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ