Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44075 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα. Ενω στην αρχη δουλεψε μια μερα καλα, μου εβγαλε προβλημα Α01 και μετα οποτε του καπνιζε σταματουσε. Μετα απο 3 ωρες Α01, μετα απο 5 ωρες Α01 και το χειροτερο σε μιση ωρα Α01 . Τον καθαριζα και ξανακινουσε μεχρι το επομενο Α01. Οταν πηγα στο μαγαζι που τον αγορασα μου ειπαν να αλλαξω πελλετ γιατι ηταν μεγαλα σε μηκος και ζοριζοταν ο κοχλιας με αποτελεσμα να σταματαει. Τωρα εχω αλλαξει τα πελλετ με τα ιδια που εχει παρει ενας αλλος, με τον ιδιο καυστηρα , ο υδραυλικος εκανε τις ιδιες ρυθμισεις αλλα παλι τα ιδια. Εγω κατεβαινω καθε 5 ωρες να τον καθαρισω γιατι στο συρταρακι αφηνει μια καρβουνια και καποια στιγμη καλυπτει ολο το συρταρικαιδεν μπορει να αναψει το πελλετ και ο αλλος με τον ιδιο καυστηρα, ιδιο πελλετ και ιδιες ρυθμισεις την 5η μερα κατεβηκε να το καθαρισει .Αν γνωριζει καποιος σχετικα ας απαντησει γιατι 10 μερες τωρα παιδευομαι. Ευχαριστω εκ των προτερων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44076 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

casperhellas έγραψε: Καλησπέρα σε όλους σας!

Πριν 3 μέρες (μέσω του εξ'οικονομώ) έκανα εγκατάσταση έναν λέβητα ferroli 30KW με καυστήρα sun P7.

Μένω στη Βόρεια Ελλάδα όπου έχει αρκετό κρύο!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει εμπειρία και ξέρει...

πως πρέπει να ρυθμίσω τον καυστήρα ώστε να μην καταναλώνει παραπάνω από όσο πρέπει ?

επίσης, έχω πρόβλημα.. σταματάει η λειτουργία του και δεν ξέρω γιατί. Βλέπω pellet στον σωλήνα. στον καυστήρα αναβοσβήνει "R001". Που μπορώ να βρω οδηγίες στα ελληνικά για τις ρυθμίσεις ?

ευχαριστώ πολύ!

Αν μπορώ και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω σε κάτι....

είσαι σίγουρος ότι γράφει R001?
γιατί τέτοια ένδειξη - βλάβη δεν υπάρχει στο εγχειρίδιο
μήπως είναι Α01?
ο σωλήνας του κοχλία μήπως έχει κάποια γωνία και δεν ρίχνει το πέλετ στον καυστήρα?
ο σωλήνας του κοχλία κρατάει πέλετ?
μαζί με τον λέβητα και τον καυστήρα έχει και τα εγχειρίδια, σε εσένα δεν τα είχε?
η καλύτερη ρύθμιση γίνεται με αναλυτή καυσαερίων

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44080 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

pantaolas έγραψε: Κι εγω εχω το ιδιο προβλημα. Ενω στην αρχη δουλεψε μια μερα καλα, μου εβγαλε προβλημα Α01 και μετα οποτε του καπνιζε σταματουσε. Μετα απο 3 ωρες Α01, μετα απο 5 ωρες Α01 και το χειροτερο σε μιση ωρα Α01 . Τον καθαριζα και ξανακινουσε μεχρι το επομενο Α01. Οταν πηγα στο μαγαζι που τον αγορασα μου ειπαν να αλλαξω πελλετ γιατι ηταν μεγαλα σε μηκος και ζοριζοταν ο κοχλιας με αποτελεσμα να σταματαει. Τωρα εχω αλλαξει τα πελλετ με τα ιδια που εχει παρει ενας αλλος, με τον ιδιο καυστηρα , ο υδραυλικος εκανε τις ιδιες ρυθμισεις αλλα παλι τα ιδια. Εγω κατεβαινω καθε 5 ωρες να τον καθαρισω γιατι στο συρταρακι αφηνει μια καρβουνια και καποια στιγμη καλυπτει ολο το συρταρικαιδεν μπορει να αναψει το πελλετ και ο αλλος με τον ιδιο καυστηρα, ιδιο πελλετ και ιδιες ρυθμισεις την 5η μερα κατεβηκε να το καθαρισει .Αν γνωριζει καποιος σχετικα ας απαντησει γιατι 10 μερες τωρα παιδευομαι. Ευχαριστω εκ των προτερων

τι ρυθμίσεις έχεις?
σε ποια ένταση δουλεύει ο καυστήρας (σκάλα)?
ποιες μάρκες πέλετ έχεις χρησιμοποιήσει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44087 από casperhellas

ALXIOA έγραψε: Ποσο σου βγήκε φίλε κ απο που τον πήρες.;;;


3700euro μαζί με κάποια εξαρτήματα που αυτή τη στιγμή δε γνωρίζω, είχε πάντως κυκλοφορητή.

Από Φλώρινα τον πήρα από εδώ έναν που πουλάει.

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44089 από casperhellas

joe125 έγραψε:

casperhellas έγραψε: Καλησπέρα σε όλους σας!

Πριν 3 μέρες (μέσω του εξ'οικονομώ) έκανα εγκατάσταση έναν λέβητα ferroli 30KW με καυστήρα sun P7.

Μένω στη Βόρεια Ελλάδα όπου έχει αρκετό κρύο!

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει εμπειρία και ξέρει...

πως πρέπει να ρυθμίσω τον καυστήρα ώστε να μην καταναλώνει παραπάνω από όσο πρέπει ?

επίσης, έχω πρόβλημα.. σταματάει η λειτουργία του και δεν ξέρω γιατί. Βλέπω pellet στον σωλήνα. στον καυστήρα αναβοσβήνει "R001". Που μπορώ να βρω οδηγίες στα ελληνικά για τις ρυθμίσεις ?

ευχαριστώ πολύ!

Αν μπορώ και εγώ με τη σειρά μου να βοηθήσω σε κάτι....

είσαι σίγουρος ότι γράφει R001?
γιατί τέτοια ένδειξη - βλάβη δεν υπάρχει στο εγχειρίδιο
μήπως είναι Α01?
ο σωλήνας του κοχλία μήπως έχει κάποια γωνία και δεν ρίχνει το πέλετ στον καυστήρα?
ο σωλήνας του κοχλία κρατάει πέλετ?
μαζί με τον λέβητα και τον καυστήρα έχει και τα εγχειρίδια, σε εσένα δεν τα είχε?
η καλύτερη ρύθμιση γίνεται με αναλυτή καυσαερίων


sorry, κατέβηκα κάτω να δω και λέει A:01 και αναβοσβήνει!
Τα εγχειρίδια τα έχει ο υδραυλικός μαζί του και δεν τα έχω...

την 1η φορά ο σωλήνας είχε πέλλετ, τώρα την 2η δεν έχει.

Αν γνωρίζεις πως να κάνω εγώ τις ρυθμίσεις πραγματικά με σώζεις!!

Λέβητας Ferroli SFL 4 30Kw με καυστήρα Ferroli sun P7 7Κw
Οδηγίες Κατασκευαστή Ferroli - Ελληνικά

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44094 από pantaolas
Απαντήθηκε από pantaolas στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
Τις ρυθμισεις δεν τις ξερω οτι εχει κανει ο υδραυλικος που τον συνδεσε. Αυτος μου ειπε οτι μαζι με τον δικο μου καυστηρα εβαλε αλλους 4 και μονο οι 2 δουλευουν καλα. Οι αλλοι 2 εβαλαν ρουμανικο πελλετ και δεν δουλεψαν καλα και ο δικος μου με πελλετ απο Βοσνια εβγαζε καλη σταχτη αλλα ζοριζοταν ο κοχλιας και πηρα τωρα απο εργοστασιο με εδρα το νευροκοπι. Αυτο που με προβληματιζει ειναιαπο οτι μου εχει πει ο υδραυλικος στον αλλο δουλευει καλα και σε μενα οχι. Καθαριζω 1 φορα το πρωι, μια το μεσημερι και μια το βραδυ. Κατα τα αλλα εχω πολλη καλη ζεστη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.227 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ