Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42798 από kostas.b
Απαντήθηκε από kostas.b στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε: λάθος εντύπωση
όχι κυκλοφορητές αλλά ηλεκτροβάνες, γιατί να έχει δυο κυκλοφορητές και όχι δύο ηλεκτροβάνες?
όχι τσάμπα θα δουλεύει ο καυστήρας να κόψει την εντολή ο θερμοστάτης χώρου, τι να το κάνει το νερό να το ζεστένη αφού η ηλεκτροβάνα θα είναι κλειστεί?


Οταν οι κυκλοφορητες σταματησουν μεσα σε δυο με τρια λεπτα τα νερα του λεβητα εχουν πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια, ο καυστηρας σβυνει και οταν εμεις του ζητησουμε θερμανση εχουμε αμμεσα ζεστα νερα στο σπιτι.
Ειναι λαθος να κρυωνουμε συνεχως το λεβητα.
Ηλεκτροβανες ειχα και αλλαξα τεσσερεις μεσα σε τρια χρονια.Δεν τις εμπιστευομαι πλεον.καλυτερα κυκλοφορητες γι' αυτονομια.

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42863 από cuprakias
Απαντήθηκε από cuprakias στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

terisds έγραψε: cuprakias, σαν μικρο τον βλεπω τον λεβητα σου,τι χωρο καυσης εχει,που θα παει ολη η σταχτη,αν ειναι μικρος θα θελει συνεχεια καθαρισμα,μπορεις να μεγαλωσεις την τρυπα για τον ferroli;O καυστηρας ειναι φ140,εχεις τοσο περιθωριο? Αφου εχεις μποιλερ,ΖΝΧ δεν θελεις?Σε πελλετ τι να το κανεις το δοχειο αδρανειας,δεν ειναι ξυλολεβητας για να χασεις ενεργεια οταν κλεισει ο θερμοστατης,δουλευει αυτοματα οπως το πετρελαιο.Ο φιλος g_apostolos πηρε ολο το συστημα 1.600Ε,σκετο θα το βρεις γυρω στο 1.000ρικο,η γνωμη μου ειναι να κανεις κουμαντο και να βαλεις ενα ολοκληρωμενο συστημα,χωρις να μπλεξεις με μετατροπες,και πατεντες.


ο λεβητας ειναι για 24000 θερμιδες. Για τη διαμετρο του καυστηρα πρεπει να το δω.
τωρα για ζεστο νερο εχω συνδεσει με το ολο συστημα τον ηλιακο μου και το μποιλερ περισευει δεν ειναι πιο καλα να εχω 80 λιτρα ζεστου νερου παρα τα 35 που εχει ο λεβητας και να πηγαινει στα σωματα?

τι εννοεις οταν λες Σε πελλετ τι να το κανεις το δοχειο αδρανειας,οταν κλεισει ο θερμοστατης,δουλευει αυτοματα οπως το πετρελαιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42872 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42904 από tassos
Απαντήθηκε από tassos στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

joe125 έγραψε:

tassos έγραψε: ζέστη έχω. Όμως τόσες ώρες που το δουλεύω στο ένα σπίτι, δλδ με ένα θερμοστάτη δουλεύει μια χαρά. Όχι ηλεκτροβάνες δεν έχω, μου έβαλαν ένα ρελέ που ανεξαρτιτοποιεί τους θερμοστάτες χώρου, ΄μου είπαν ότι κάνει την ίδια δουλειά με τις ηλεκτροβάνες, δεν είναι διαμερίσματα, αλλά 2 μονοκατοικίες.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. ;)

για βάλε σε φώτο το ρελεδάκι για να το δω να σου πω αν κάνει η όχι και αν είναι εύκολο και τα στοιχεία που γράφει το ρελέ
όσο για το πρόβλημα σου είναι όταν κλείνει ο ένας θερμοστάτης και πάει ο καυστήρας να κάνει καθαρίσμό παίρνει εντολή από τον άλλον θερμοστάτη και ξεκινάει έναυση και δεν προλαβαίνει να τελειώσει τον καθαρισμό για αυτό βγάζει βλάβη έναυσης
η πείρα μου στην δουλεια λέει να μπαίνουν ηλεκτροβάνες και πίνακας αυτονομίας και όχι ένα ρελέ μόνο του, ποιος στο έβαλε το ρελέ? ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος η ο καυστηρατζής;


Λοιπόν έτσι είναι... κλείνει ο ένας θερμοστάτης κα όσο ο καυστήρας κα΄νει καθαρισμό, τότε ξεκινάει ο άλλος θερμοστάτης και το μπλοκάρει. Ασ'το να πάει το ρελέ το ακύρωσα και δουλεύω με ένα θερμοστάτη και πάει περίφημα. Έχεις απόλυτο δίκιο για ηλεκτροβάνες και πίνακα αλλά δεν είμαστε για τώρα (είναι ψιλό το ζήτημα). Για του χρόνου όμως πιθανόν και να το κάνω. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη δώσε μου αν θέλεις το email σου και αν σε χρειαστώ κάποτε να σε καλέσω. Ευχαριστώ. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43030 από doym
Απαντήθηκε από doym στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
για σαs ferrolade είμαι και εγω εναs με πρόβλημα στον ferroli p7 με αναβη συχνά το Α01 τον καυστήρα τον εχω σε λέβητα πετρελαίου ζεστενω 2 διαμερίσματα σηνοληκα 140τ με ενα θερμοστάτη χωριs ηλεκτροβανεs καμια βοηθια
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by doym.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43072 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tassos έγραψε:

joe125 έγραψε:

tassos έγραψε: ζέστη έχω. Όμως τόσες ώρες που το δουλεύω στο ένα σπίτι, δλδ με ένα θερμοστάτη δουλεύει μια χαρά. Όχι ηλεκτροβάνες δεν έχω, μου έβαλαν ένα ρελέ που ανεξαρτιτοποιεί τους θερμοστάτες χώρου, ΄μου είπαν ότι κάνει την ίδια δουλειά με τις ηλεκτροβάνες, δεν είναι διαμερίσματα, αλλά 2 μονοκατοικίες.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. ;)

για βάλε σε φώτο το ρελεδάκι για να το δω να σου πω αν κάνει η όχι και αν είναι εύκολο και τα στοιχεία που γράφει το ρελέ
όσο για το πρόβλημα σου είναι όταν κλείνει ο ένας θερμοστάτης και πάει ο καυστήρας να κάνει καθαρίσμό παίρνει εντολή από τον άλλον θερμοστάτη και ξεκινάει έναυση και δεν προλαβαίνει να τελειώσει τον καθαρισμό για αυτό βγάζει βλάβη έναυσης
η πείρα μου στην δουλεια λέει να μπαίνουν ηλεκτροβάνες και πίνακας αυτονομίας και όχι ένα ρελέ μόνο του, ποιος στο έβαλε το ρελέ? ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος η ο καυστηρατζής;


Λοιπόν έτσι είναι... κλείνει ο ένας θερμοστάτης κα όσο ο καυστήρας κα΄νει καθαρισμό, τότε ξεκινάει ο άλλος θερμοστάτης και το μπλοκάρει. Ασ'το να πάει το ρελέ το ακύρωσα και δουλεύω με ένα θερμοστάτη και πάει περίφημα. Έχεις απόλυτο δίκιο για ηλεκτροβάνες και πίνακα αλλά δεν είμαστε για τώρα (είναι ψιλό το ζήτημα). Για του χρόνου όμως πιθανόν και να το κάνω. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη δώσε μου αν θέλεις το email σου και αν σε χρειαστώ κάποτε να σε καλέσω. Ευχαριστώ. ;)

είμαι καμιά 500 χιλιόμετρα νότια, η πρώτη πόλη που συναντάς μόλις περάσεις το αυλάκι
αν θέλεις όμως κάποια βοήθεια και κάποια γνώμη πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.195 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ