Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42689 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
--

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42757 από tassos
Απαντήθηκε από tassos στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kostas.b έγραψε:

tassos έγραψε: ζέστη έχω. Όμως τόσες ώρες που το δουλεύω στο ένα σπίτι, δλδ με ένα θερμοστάτη δουλεύει μια χαρά. Όχι ηλεκτροβάνες δεν έχω, μου έβαλαν ένα ρελέ που ανεξαρτιτοποιεί τους θερμοστάτες χώρου, ΄μου είπαν ότι κάνει την ίδια δουλειά με τις ηλεκτροβάνες, δεν είναι διαμερίσματα, αλλά 2 μονοκατοικίες.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. ;)


Εχω την εντυπωση οτι οι θερμοστατες θα πρεπει να κοβουν τους δυο κυκλοφορητες που νομιζω οτι θα υπαρχουν αντιστοιχα για καθε σπιτι.Ο καυστηρας θα πρεπει να δουλευει ανεξαρτητα απο τους θερμοστατες και με βαση την θερμοκρασια νερων του λεβητα που πανω απο μια ορισμενη τιμη θα πρεπει να σβυνει απο μονος του ενω κατω απο την ιδια τιμη θα πρεπει επισης ν' αναβει μονος του ανεξαρτητα αν τα σπιτια ζητουν θερμανση ή οχι.


Να ρωτήσω πως θα γίνει η ρύθμιση ώστε να παίρνει ο καυστήρας αν πέσει η θερμοκρασία ασχέτως των θερμοστατών χώρου. Από ποια θερμοκρασία των νερών του λέβητα πρέπει να ξαναπαίρνει, ή μήπως να κρατάει αναμονή ο καυστήρας ώστε να μην πέφτει η θερμοκρασία του νερού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42771 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tassos έγραψε: ζέστη έχω. Όμως τόσες ώρες που το δουλεύω στο ένα σπίτι, δλδ με ένα θερμοστάτη δουλεύει μια χαρά. Όχι ηλεκτροβάνες δεν έχω, μου έβαλαν ένα ρελέ που ανεξαρτιτοποιεί τους θερμοστάτες χώρου, ΄μου είπαν ότι κάνει την ίδια δουλειά με τις ηλεκτροβάνες, δεν είναι διαμερίσματα, αλλά 2 μονοκατοικίες.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. ;)

για βάλε σε φώτο το ρελεδάκι για να το δω να σου πω αν κάνει η όχι και αν είναι εύκολο και τα στοιχεία που γράφει το ρελέ
όσο για το πρόβλημα σου είναι όταν κλείνει ο ένας θερμοστάτης και πάει ο καυστήρας να κάνει καθαρίσμό παίρνει εντολή από τον άλλον θερμοστάτη και ξεκινάει έναυση και δεν προλαβαίνει να τελειώσει τον καθαρισμό για αυτό βγάζει βλάβη έναυσης
η πείρα μου στην δουλεια λέει να μπαίνουν ηλεκτροβάνες και πίνακας αυτονομίας και όχι ένα ρελέ μόνο του, ποιος στο έβαλε το ρελέ? ο υδραυλικός, ο ηλεκτρολόγος η ο καυστηρατζής?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42776 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

kostas.b έγραψε:

tassos έγραψε: ζέστη έχω. Όμως τόσες ώρες που το δουλεύω στο ένα σπίτι, δλδ με ένα θερμοστάτη δουλεύει μια χαρά. Όχι ηλεκτροβάνες δεν έχω, μου έβαλαν ένα ρελέ που ανεξαρτιτοποιεί τους θερμοστάτες χώρου, ΄μου είπαν ότι κάνει την ίδια δουλειά με τις ηλεκτροβάνες, δεν είναι διαμερίσματα, αλλά 2 μονοκατοικίες.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. ;)


Εχω την εντυπωση οτι οι θερμοστατες θα πρεπει να κοβουν τους δυο κυκλοφορητες που νομιζω οτι θα υπαρχουν αντιστοιχα για καθε σπιτι.Ο καυστηρας θα πρεπει να δουλευει ανεξαρτητα απο τους θερμοστατες και με βαση την θερμοκρασια νερων του λεβητα που πανω απο μια ορισμενη τιμη θα πρεπει να σβυνει απο μονος του ενω κατω απο την ιδια τιμη θα πρεπει επισης ν' αναβει μονος του ανεξαρτητα αν τα σπιτια ζητουν θερμανση ή οχι.

λάθος εντύπωση
όχι κυκλοφορητές αλλά ηλεκτροβάνες, γιατί να έχει δυο κυκλοφορητές και όχι δύο ηλεκτροβάνες?
όχι τσάμπα θα δουλεύει ο καυστήρας να κόψει την εντολή ο θερμοστάτης χώρου, τι να το κάνει το νερό να το ζεστένη αφού η ηλεκτροβάνα θα είναι κλειστεί?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42779 από joe125
Απαντήθηκε από joe125 στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!

tassos έγραψε:

kostas.b έγραψε:

tassos έγραψε: ζέστη έχω. Όμως τόσες ώρες που το δουλεύω στο ένα σπίτι, δλδ με ένα θερμοστάτη δουλεύει μια χαρά. Όχι ηλεκτροβάνες δεν έχω, μου έβαλαν ένα ρελέ που ανεξαρτιτοποιεί τους θερμοστάτες χώρου, ΄μου είπαν ότι κάνει την ίδια δουλειά με τις ηλεκτροβάνες, δεν είναι διαμερίσματα, αλλά 2 μονοκατοικίες.
Σ'ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση. ;)


Εχω την εντυπωση οτι οι θερμοστατες θα πρεπει να κοβουν τους δυο κυκλοφορητες που νομιζω οτι θα υπαρχουν αντιστοιχα για καθε σπιτι.Ο καυστηρας θα πρεπει να δουλευει ανεξαρτητα απο τους θερμοστατες και με βαση την θερμοκρασια νερων του λεβητα που πανω απο μια ορισμενη τιμη θα πρεπει να σβυνει απο μονος του ενω κατω απο την ιδια τιμη θα πρεπει επισης ν' αναβει μονος του ανεξαρτητα αν τα σπιτια ζητουν θερμανση ή οχι.


Να ρωτήσω πως θα γίνει η ρύθμιση ώστε να παίρνει ο καυστήρας αν πέσει η θερμοκρασία ασχέτως των θερμοστατών χώρου. Από ποια θερμοκρασία των νερών του λέβητα πρέπει να ξαναπαίρνει, ή μήπως να κρατάει αναμονή ο καυστήρας ώστε να μην πέφτει η θερμοκρασία του νερού;


τόσο σοβαρό πρόβλημα με παγετό έχεις εκεί που μένεις? ο λέβητας είναι έξω η σε υπόγειο? τι θερμοκρασία φτάνουν τα νερά του όταν είναι κλειστός?
με δύο υδροστάτες το λύνεις αυτό το πρόβλημα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #42788 από terisds
Απαντήθηκε από terisds στο θέμα Ferroli Sun P7: κατανάλωση & εντυπώσεις!
-

ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ-ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ!!!!!!!!
Στράτος.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by terisds.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ