Τρίοδη βανα

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161325 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Τρίοδη βανα

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161331 από KLIKLIS
Απαντήθηκε από KLIKLIS στο θέμα Τρίοδη βανα
Ευστάθιε μπορεις να μου απαντήσεις σε αυτό που σε έγραψα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161332 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Τρίοδη βανα
KLIKLI για να μην χαλάσω το θέμα του νήματος επειδή και εγώ πολλές φορές ανατρέχω σε παλιά θέματα για να βρω πληροφορίες, την ανέβασα στις αγγελίες.

energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=60295&Itemid=384

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #161334 από efstathios
Απαντήθηκε από efstathios στο θέμα Τρίοδη βανα

efstathios έγραψε: Kliklis εχω μια τριοδη με κυκλοφορητη την lk armature 820, 60 βαθμών δούλεψε 3 χρόνια και την αντικατεστησα γιατι εχω 80 αρη λέβητα και μου έπεφτε μικρή, ο κατασκευαστής την δίνει για μεχρι 50kw, ειναι φ32 και εχει κ βανακια, την δινω γιατι θα την φάει το ράφι.


Ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση, πριν λίγο μίλησα με τον KLIKLI και μου εξήγησε τι θέλει να κάνει (έπρεπε να διαβάσω το νήμα από την αρχή) σε καμία περίπτωση δεν θα του κάνει δουλειά η τρίοδη που του πρότεινα, αυτή η τριόδι είναι για προστασία σε λέβητες στεραιων καυσίμων από την πίσσα και μετέπειτα την διάβρωση, επίσης κάνει για δοχεία αδράνειας.
Θέλεις τρίοδη ή τετράοδη αλλά με διαφορετικό τρόπο λειτουργίας ακριβώς για αυτό που ζητας δηλαδή μειωμένη θερμοκρασία στην ενδοδαπέδια σου.
Εσύ χρειάζεσαι τα εξαρτήματα που πρότεινε ο κύριος Σταθης ο μηχανολόγος.. ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Vigas 80kw Ξύλου
3x1000 ltr buffer
300 ltr ZNX
esbe VTC 511 60c
esbe vrg 131 + cra111
Grundfos Magna 3 32/80
ρυθμιστής ελκυσμού upmann Z5

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161379 από guider
Απαντήθηκε από guider στο θέμα Τρίοδη βανα
Παιδια καλημερα.
Θα ηθελα μια πληροφορια απο σας που χρησιμοποιειτε τριοδη βανα φορτιου, γιατι κατι δεν καταλαβαινω. Θα ηθελα να μαθω αν χρησιμοποιειτε συγχρονως και θερμοστατη χωρου που να ελεγχει τον κυκλοφορητη. Η απορια μου ειναι, οταν ο θερμοστατης κλεισει τον κυκλοφορητη και τα νερα στα σωματα κρυωσουν, μετα, στην επομενη εκκινηση, που η βανα αρχικα δεν θα αφηνει τα ζεστα νερα να πανε στα σωματα επειδη τα επιστρεφομενα θα ειναι κρυα, ποση ωρα χρειαζεται μεχρι να αρχισει η βανα να δινει ζεστα νερα? Ποση ωρα χρειαζεται για να ξαναζεσταθουν κανονικα τα σωματα? Δεν υποτιθεται οτι οταν χρησιμοποιουμε τριοδη, ο κυκλοφορητης δεν πρεπει να σταματαει καθολου, ωστε στην περιπτωση που τα επιστρεφομενα ειναι κρυα, να τα γυριζει λιγα-λιγα μεσα εξω μεχρι να τα ζεστανει και μετα να επιτρεψει η βανα να τα δωσει στα σωματα?
Ευχαριστω

Γιωργος Καβαλα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν #161384 από panoss
Απαντήθηκε από panoss στο θέμα Τρίοδη βανα
Αν εχεις τον λεβητα σε αναμονη με ετοιμα ζεστα νερα, δεν υπαρχει προβλημα! Ο δικος μου εχει 120λιτ,καισυνηθως απο την αδρανεια ειναι στους 75βαθμους. Οταν δωσει εντολη ο θερμοστατης, στελνει ζεστα νερα στα σωματα. Η τριοδη ανεβαζει τα επιστρεφωμενα στους 55c'και μολις κρυωσουν τα νερα ο λεβητας ξαναναβει! Το διαστημα που ο λεβητας σταματαει τον κυκλοφορητη ειναι μικρο δεν το μετρησα και δεν ενοχλει. Στο μεταξυ τα σωματα εχουν ζεστα νερα καιθερμενουν τον χωρο.
Last edit: 6 Χρόνια 4 Μήνες πριν by panoss.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ