MBZ Hydro 24,0 kW by sak

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124251 από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
φιλε sak σε ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησες παρα πολυ ευχομαι καπως καποτε να στο ανταποδωσω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124256 από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
φιλε ΣΑΚ κατι ακομα που εχω παρατηρησει ειναι οτι απο modulation σε run mode ανεβαζει θερμοκρασια μεχρι 57 βαθμους μετα πεφτει 51 και μετα απο τρεισ φορες που θα το κανει αρχιζει και ανεβαινει κανονικα και πανω απο τους 57.επισης ενω δουλευει 18 ωρες την μερα το νερο στο boiler δεν φτανει ποτε στη μεση ,ετσι μπανιο πενταμελης οικογενεια ουτε για αστειο.κοιταξα για διαροες αλλα τιποτα.μηπως και για αυτα υπαρχει καποια ρυθμιση γιατι απο το αρχειο που μου εστειλες δεν εβγαλα ακρη για αυτα.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124290 από akmonas
Απαντήθηκε από akmonas στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
Αλμπουρίνε η κατανάλωση παραείναι μεγάλη,εγώ έχω μια MBZ 18KW ζεσταίνω σπίτι 90 τ.μ με 1-1,5 σακί σε 12ωρη λειτουργία με το τον θερμοστάτη χώρου της σόμπας στους 26 και θερμοκρασία στον χώρο της σόμπας 22.Πόσο καιρό έχεις τη σόμπα;Έχει δουλέψει ποτέ χωρίς αυτή την κατανάλωση;Έισαι σίγουρος πως η εγκατάσταση της έχει γίνει σωστά;
Αυτό που θες να κάνεις με το stand by σίγουρα θα σου μειώσει την κατανάλωση αλλά έχει και τα αρνητικά του πρώτον θα καταπονήσει το σύστημα έναυσης της σόμπας με πιθανά μελλοντικά προβλήματα και δεύτερο απο ότι γνωρίζω την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας μια σόμπας πέλλετ στη φάση της έναυσης δεν την λές και αμελητέα!
Κατα την γνώμη μου πρέπει να απαιτήσεις απο τον έμπορο που σου πούλησε την σόμπα να σου λύσει το πρόβλημα ειδικά αν είναι εντός της εγγύησης χωρίς να αλλάξει τις εργοστασιακές ρυθμίσεις (γιατί η δική μου με αυτές να δουλεύει μιά χαρά; )αλλά αντιμετωπίζοντας το πραγματικό πρόβλημα όπου αυτό υπάρχει!Και άν ισχυρίζεται ότι δεν γνωρίζει ας βρεί κάποιον που να ξέρει!Εξάλλου όταν σου την πούλησε τι σου είπε φέρε το χρήμα πάρε τη σόμπα και απο εδω και πέρα κόψε τον λαιμό σου;Δεν νομίζω!!!
Last edit: 10 Χρόνια 4 Μήνες πριν by akmonas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #124400 από sak
Απαντήθηκε από sak στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
Λογικά η σόμπα σου είναι ρυθμισμένη να ανοίγει ο κυκλοφορητής στους 55 βαθμούς όταν από το modulation πάει στο run ο κυκλοφορητής δουλεύει έως και τους 53 βαθμούς μετά κλείνει ο κυκλοφορητής και ξανανοίγει στους 55βαθμους αλλά τρις φορές να σου το κάνει αυτό είναι παράξενο γιατί σε έμενα που αχώ 16 σώματα σπάνια το κάνει αυτό 3 φορές .
Τώρα για ζεστό νερό μάλλον δεν είναι άμεσα συνδεμένο το μπόιλερ στην σόμπα και αυτό είναι λογικό να μην ζεσταίνετε πολύ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128919 από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak
φιλε sak εκανα τισ ρυθμισεις και μεχρι χθες δουλευε μια χαρα .απο εχθες ομως παει ως τους 55βαθμουσ και ξαφνικα αναβει το λαμπακι στην θεση 6 που ειναι σαν κυκλοφοριτης και αυτο,και μετο που αναβει και αυτος ο κυκλοφοριτης μπαινει σε modulation ενω πριν δεν το εκανε .σε ευχαριστω πολυ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #128947 από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ στο θέμα MBZ Hydro 24,0 kW by sak

ΑΛΑΜΠΟΥΡΙΝΟΣ έγραψε: φιλε sak εκανα τισ ρυθμισεις και μεχρι χθες δουλευε μια χαρα .απο εχθες ομως παει ως τους 55βαθμουσ και ξαφνικα αναβει το λαμπακι στην θεση 6 που ειναι σαν κυκλοφοριτης και αυτο,και μετο που αναβει και αυτος ο κυκλοφοριτης μπαινει σε modulation ενω πριν δεν το εκανε .σε ευχαριστω πολυ

Τωρα παρατηρησα οτι οταν φτανει το exhaus temp τους 220 τοτε μπαινει σε modulation αν βοηθησα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ