Επιλογή τζακιού - Απορίες

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179637 από elcornel
Επιλογή τζακιού - Απορίες δημιουργήθηκε από elcornel
Γεια σας και Καλή Χρόνια,
Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum και αρκέτη γνώση που πήρα έχω κάποιες απορίες και ερωτήσεις για την επιλογή ενεργειακού τζακιού.
Θα αρχίσω με τις απορίες.
1. Πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε εάν ένα τζάκι είναι monobloco ή foyer. Τα τζάκια που παραθέτω πχ είναι monobloca?
2. Τα τζάκια που έχουν στο πάνω μέρος δυο/τρεις εξόδου αέρα είναι μόνο με βεντιλατερ? Μπορούν να λειτουργήσουν και χωρίς?
3. Τα φυσικής ροής monobloco δεν χρειάζεται θερμοθάλαμο για να λειτουργήσουν?

Και τώρα για την επιλογή του τζακιού το σπίτι χτίζεται τώρα και θα έχει θερμομόνωση, είναι διαμέρισμα βρίσκεται στη Νέα Ιωνία (Αθήνα) και είναι συνολικά 92τμ. Το τζάκι θα είναι γωνιακών (δυό πλευρών) και είναι για δευτερεύων θέρμανση [θα έχει φυσικό αέριο] κυρίως για σαλόνι - κουζίνα ενιαίος χώρος περίπου 35τμ και για την ομορφιά του τζακιού. Επίσης έχει άλλα 3 υπνοδωμάτια (1 κανονικό 2 μικρά) αν βοηθούσε όταν καίει να μην είναι "παγωμένα" τα δωμάτια καλώς.

Με αυτά δεδομένα έχω καταλήξει σε ένα 11-12kw απόδοση τζάκι.
Ο τζακάς που προτείνει να βάλω ελληνικά μεταξύ των παρακάτω (θερμοζελ - μισαηλιδη - λαζαρου) όμως από τις δικές σας προτάσεις γενικά δεν τα προτιμούμε. Ο τζακάς λέει ότι είναι ίδια και δεν έχουν διαφορά.
Αν παίρνατε κάποια από τις παραπάνω μάρκες ποια θα διαλέγατε?
Το budget για το ιδίο το τζάκι χωρίς κατασκευή κτλ δεν θέλω να υπερβεί τα 2.000.
Κοιτάω και τα πολωνικά τα krakti αλλά δεν ξέρω σε ποιο να πάω.

Ευχαριστώ εκ το προτέρων για την βοήθεια σας!

 
Συνημμένα:
Last edit: 1 Χρόνος 2 Μήνες πριν by elcornel.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179638 από pangeo7712
Απαντήθηκε από pangeo7712 στο θέμα Επιλογή τζακιού - Απορίες
Γεια σου φίλε μου και χρόνια πολλά.
Αν ψάξεις αρκετά στο φόρουμ θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα είναι καλύτερα να επισκεφτείς και ένα δυο καταστήματα όπως του Δημήτρη του Φιλιππακοπουλου ( η άλλον εγκαταστατη που εμπιστεύεσαι) χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις από αυτόν για να σου εξηγήσουν εις βάθος και να καταλάβεις καλύτερα τι χρειάζεται στην περίπτωση σου.
Εγώ δεν ακολούθησα ελληνικές φίρμες χωρίς να γνωρίζω κάτι αρνητικό γι αυτές απλά σκέφτηκα να πάω με την εμπειρία των ξένων εταιρειών που κατασκευάζουν τζάκια πολύ περισσότερα χρόνια.
Θεωρητικά για τα τετραγωνικά που αναφέρεσαι τα kw μου φαίνονται παραπάνω από αρκετά. Υπάρχουν όμως πιο γνώστες από εμένα στο φόρουμ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179639 από Isolexion
Απαντήθηκε από Isolexion στο θέμα Επιλογή τζακιού - Απορίες
Καλησπέρα! Το δεύτερο τζάκι είναι σίγουρα monobloco όσο για το πρώτο δεν φαίνεται καλά αν υπάρχει κώνος απο πάνω αλλά επειδή δεν το κόβω για μαντεμένιο λόγω των θερμικών λευκών πλακών που έχει στο εσωτερικό του μάλλον δεν μιλάμε για foyer. Πάντως και εγώ νόμιζα ότι έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά το φόρουμ αλλά όσο περισσότερο διαβάζω τόσο περισσότερα πράγματα καταλαβαίνω. Το ότι δεν το θέλεις για κύρια πηγή θέρμανσης λέει πολλά και κατ εμέ τα 12kw είναι πάρα πολλά για να ζεστάνεις σαλόνι και κουζίνα. Αν μπεις στην διαδικασία να θες να ζεστάνεις και τα δωμάτια θα μπλέξεις πολύ περισσότερο και θα χαλάσεις και αρκετά χρήματα. Απο την στιγμή που το θες κυρίως για αισθητικούς λόγους αλλά και για να ζεσταίνεις τον ενιαίο σου χώρο προτείνω να αποφύγεις τα κανάλια στα δωμάτια και να επιλέξεις ένα μαντεμένιο τζάκι φυσικής ροής για να μην έχεις και τον θόρυβο του βεντιλατερ όταν θα χαλαρώνεις στο σαλόνι σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179655 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού - Απορίες
σαν ισχυ σωστα εισαι γιατι για να δουλεψει σωστα και οικονομικα θα δουλευει μονιμα πχ στα 7 kw τα 11 ειναι ονομαστικη 
τα μονομπλοκα αν και ομορφα ειναι και ακριβα ,,,αν βρεις φτηνο φευγεις μακρυα ,,,κυριωσ ομως μιακαι τονιζεις οτι δεν ειναι κυρια θερμναση ...προτιμησε ελευθερης ροης ,,,αφενος για τον θορυβο αφεταιρου αν και σπανιζει στην αθηνα ,,,,σε καμμια περιεργη διακοπη ρευματος να εχεις θερμανση .... αν καταληξεις σε οτιδηποτε που πουλιεται με ανεμιστηρες η χωρις ,,,προτιμησε καιτο εξτρα κοστος των ανεμιστηρων για να αποδιδει σωστα για λογους οικονομιας πουλανε χωρια το κιτ ανεμιστηρων αλλα χωρις αυτο η αποδοση πεφτει 
κυριως ομως προσεξε τον τζακα να ειναι της προκοπης (οσο μπορεις να το κρινεις) και μαλλον κατα προτιμηση απο τον ιδιο που θ αγορασεις για να μην γινονται οι ευθυνες μπαλακι αν κατι παει στραβα κι ακομα καλυτερα δεν κλεινεις το τζακι αν δεν το καψεις μερικες φορες πρωτα κι ας βιαζεται ο μαστορας 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179656 από elcornel
Απαντήθηκε από elcornel στο θέμα Επιλογή τζακιού - Απορίες
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις σας :)
Συνεχίζω το διάβασμα απλά μπερδεύομαι σε μερικές απαντήσεις και επειδή σε κάποια λείπουν οι φωτογραφίες δεν μπορώ να μπω 100% στο κλίμα.
Το πρόβλημα με τζακά και αγορά τζακιού λόγου εργολάβου είναι συγκεκριμένα έκτος αν θέλω να πάω σε τελείως δικό που εκεί θα τα πληρώσω όλα και δεν θα προτιμούσα αυτή την λύση, γιατί δυστυχώς τα χρήματα δεν περισσεύουν.
Τώρα αν είναι καλός ο τζακάς δεν ξέρω δεν μου φαίνεται και πολύ γνώστης από αυτά που λέει σε σχέση με αυτά που αναφέρονται στο forum (πχ τι να το κάνεις το τζάκι χώρις βεντιλατέρ "να το κοιτάς"). Έτσι ψάχνω όσο περισσότερες πληροφορίες γίνεται για να ξέρω και να μην την πατήσω.

@isolexion ανέφερες για foyer και το μαντέμι. όποτε όλα τα foyer είναι μαντεμένια?

Να ρωτήσω κάτι άλλο για τα foyer χρειάζονται από πάνω θερμοθάλαμο για να λειτουργήσουν?

@dimlyk οι ανεμιστήρες που λες είναι εναλλακτής ή βλακειες λεω ? Για το κόστος που αναφέρεις ένα καλό monobloco με απόδοση 11-12kw τι τάξης μεγέθους κοστός είναι ? και ένα ελεύθερης ροής πέριπου μέσο κόστος.
Γιατί δεν ξέρω αν τα 2000 που λέω αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 2 Μήνες πριν #179657 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Επιλογή τζακιού - Απορίες
μια καλη περιπτωση αλλα οχι η μοναδικη κι αναφερομαι στην invicta κι οχι στο μαγαζι 

www.e-sompes.gr/index.php?act=viewCat&catId=145
ψαξε για τζακια μονομπλοκο στο ιντερνετ και θα καταλαβεις ....στα καλα οι τιμες ειναι διπλασιες σε σχεση με τα foyer 
γενικα ειναι τζακια για μεγαλους χωρους και δυνατους ανεμιστηρες 
αποφυγε τις συρομενες πορτες για να μεινεις χαμηλα γιατι κι εδω το φτηνο θα βγαλει προβληματα 
μαντεμενια κυριως ειναι γαλλικα ισπανικα πολωνικα αν αποφασισεις σε κρατκι μιλα με τον τζακα γιατι εχουν μια μικρη ιδιομορφια στα καναλια τους 

γενικα δεν ειναι κατι τραγικο η εγκατασταση ...απλα ακολουθουμε οτι λεει ο κατασκευαστης σε αποστασεις διαστασεις περσιδων και διαστασεις γενικα και προσοχη στην καλη μονωση του θερμοθαλαμου 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ