Επιλογή Ενεργειακού Αερόθερμου Τζακιού

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178771 από Uncle George
Καλημέρα στην ομάδα…

Διαθέτω μία ιδιόκτητη εξοχική κατοικία 2 ίδιων οροφοδιαμερισμάτων (ισόγειο και 1ος όροφος). Πρόκειται να κάνω πλήρη ανακαίνιση του οροφοδιαμερίσματος στον 1ο όροφο και να μείνω μόνιμα εκεί.

Το οροφοδιαμέρισμα έχει τα κάτωθι χαρακτηριστικά:

- Τοποθεσία: Εύβοια, 400m από την θάλασσα
- Ελεύθερες όψεις: 4
- Ταράτσα: Με τυπική θερμο-υγρο-μόνωση 
- Εξωτερικοί Τοίχοι: Χωρίς θερμοπρόσοψη (προς το παρόν, θα φτιαχτεί στο μέλλον)
- Κουφώματα: Θα τοποθετηθούν ενεργειακά κατά την ανακαίνιση 
- Συνολική επιφάνεια: 80m2 (χωρίς τα μπαλκόνια)
- Επιφάνεια Σαλονιού: 45m2 (3 τοίχοι “εξωτερικοί”, 1 “εσωτερικός”)

Επιθυμώ:

1. Να αντικαταστήσω το (μεγάλο) υφιστάμενο (κλασσικό) τζάκι με ενεργειακό αερόθερμο τζάκι.
2. Η κύρια πηγή θέρμανσης να είναι το ενεργειακό αερόθερμο τζάκι. Εξάλλου, το σπίτι βρίσκεται εντός μεγάλου κτήματος με ελιές, συνεπώς το ελαιόξυλο είναι άφθονο και “τζάμπα”.
3. Να “τροφοδοτήσω” με θερμό αέρα μόνο το σαλόνι και όσο “περάσει” (μέσω μεγάλης πόρτας) και στα υπόλοιπα δωμάτια (κουζίνα, υπνοδωμάτιο, μπάνιο). Διότι υφίστανται αρκετές τεχνικές δυσκολίες (κολώνες, δοκάρια, αποστάσεις, κ.τ.λ.), οι οποίες για να ξεπεραστούν, συνεπάγονται ιδιαίτερη αύξηση τελικού κόστους.
4. Να επιλέξω κάτι διαχρονικό – ποιοτικό – άκρως αξιόλογο, για το οποίο δεν θα μετανιώσω στο μέλλον ως μία βιαστική και “πρόχειρη” αγορά.

Οι προτάσεις - προσφορές που έχω έως τώρα, είναι:

Α. FILLASs S800s (17,5kW, ~78%, Εστία από χάλυβα, Με τάπερ).
Β. HOXTER (16kW, ~78%, Εστία από χάλυβα, Χωρίς Τάπερ).
Γ. BRUNNER (13kW, ~??%, Εστία από χάλυβα, Με Τάπερ).

Και οι 3 προσφορές περιλαμβάνουν, πέραν όλων των άλλων, βαντιλατέρ (60m3/h) και ψηφιακό ελεγκτή θερμοκρασίας – στροφών.

Παρακαλώ, όποιος έχει τις γνώσεις – εμπειρίες – όρεξη, ας με ενημερώσει αναλυτικά (και για τις υφιστάμενες προτάσεις, αλλά και για άλλες).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178779 από dimlyk
γενικες κατευθυνσεις ... 
1. προτιμαμε αεροθερμα (χωρις ανεμιστηρα) ειδικα αν υπαρχουν διακοπες ρευματος 
2. μαλλον προτιμαμε μαντεμενια 
3, προτιμαμε με δευτερογενη καυση η και τριτογενη και φυσικα παντα ρυθμιζομενη 
4.δυστυχως αν ψαχνουμε κατι ποιοτικο αποφευγουμε εγχωρια και βαλκανοτουρκικα 
5. δινουμε ισως περισσοτερη σημασια στον εγκαταστατη απ οτι στο ιδιο το τζακι μια κι απ αυτον εξαρτωνται πολλα 
6.επιμενουμε να τηρηθουν σχολαστικα οσα λεει ο κατασκευαστης 
7. προσπαθουμε να μαθουμε την αξιοπιστια του εμπορου και κατα προτιμηση δικο του συνεργειο την εγκατασταση για να μην γινονται οι ευθυνες μπαλακι
8 αν υπαρχει δυνατοτητα προτιμαμε κατι σε υδραυλικο για ποιοτητα θερμανσης 
9. κοψε ξυλα απο τωρα για του χρονου 

στην κατηγορια τζακιων που αναφερεις υπαρχουν πολυ αξιολογα ιταλικα ,,,και χωρις ανεμιστηρες εξαιρετικα βορειοευρωπαικα πλην γερμανιας 
 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Uncle George

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178783 από Uncle George
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σχετικά με αυτή:

Περί αξιοπιστίας εμπόρου και εξειδικευμένου συνεργείου του εγκατάστασης δεν τίθεται θέμα, όποιον έχω ρωτήσει που έχει απαντήσει: "Ή πας σε αυτόν ή απευθύνεσαι πλέον Αθήνα και μόνο σε κορυφαίους"...

Περί ενεργειακού τζακιού - λέβητα νερού, έχω απορρίψει την ιδέα, ως μηχανολόγος έχω πολύ "άσχημες" εικόνες από δυσλειτουργίες (μετά βέβαια από κάποια έτη λειτουργίας) τέτοιων διατάξεων θέρμανσης...

Περί δυνατότητας βεβιασμένης ή μη ροής αέρα, θεωρώ (τουλάχιστον απ' ότι είδα) ότι μπορούν να συνδυαστούν και τα δύο...

Περί καύσης, συμφωνούμε στην απολύτως ελεγχόμενη (τάπερ). Όσο για την "τριτογενή καύση", δεν ξέρω εάν υφίσταται ο όρος αυτός...

Περί ποιότητας, αντιλαμβάνομαι το όχι σε εγχώρια ή Τουρκικά ή Βαλκανικά. Αλλά, γιατί όχι σε Γερμανικά?

Περί υλικού, γιατί μάλλον μαντεμένια?

Και τέλος, μπορείς να προτείνεις πιο συγκεκριμένα κατασκευαστές και ότι άλλο οφείλω να γνωρίζω στο τεχνικό κομμάτι?
Last edit: 1 Χρόνος 4 Μήνες πριν by Uncle George.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178795 από dimlyk
σαν παρατηρηση και μονο η ποιοτητα θερμανσης με νερο δεν συγκρινεται με οτιδηποτε αεροθερμο

σαν ελευθερης ροης εννοω τζακια foyer αλλιως υποχρεωτικα με ανεμιστηρες ασχετα αν καποιοι κατασκευαστες τα δινουν και χωρις

 τριτογενης καυση σαν ορος τζακιων υφιστατε μιλωντας για την επαναμετακαυση των καυσαεριων στην πραξη ελαχιστα τζακια το καταφερνουν και κατω απο καλες συνθηκες 

προσωπικη αποψη γιατι θεωρω οτιδηποτε γερμανικο υπερτιμημενο και χωρις παντα την αναλογη ποιοτητα 

επισης προσωπικη αποψη το μαντεμι αλλα στην κατηγορια μονομπλοκο δεν θα βρεις εκτος κι αν υπαρχουν με μαντεμενια εστια ...

αν και δεν συνιθιζω ενδεικτικα ,,,nordpeis ...palazzetti, lanordica,jotul κλπ 

 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Uncle George

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178797 από Uncle George
Κατ’ αρχήν σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες σου…

Έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα στο εν λόγω forum και η αλήθεια είναι ότι με έχουν βοηθήσει αρκετά, ώστε να έχω μία καλύτερη εικόνα περί ενεργειακού τζακιού. Έχω, λοιπόν, καταλήξει στα κάτωθι συμπεράσματα:

Α. Ενεργειακά τζάκια υπάρχουν πάμπολλα. Αλλά, μόνο στις περιπτώσεις που αυτά φέρουν διεθνείς πιστοποιήσεις ισχύουν στο έπακρον τα όποια τεχνικά χαρακτηριστικά τους.

Β. Όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις, έτσι και στην συγκεκριμένη, σημασία δεν έχει μόνο το ποιοτικό προϊόν, αλλά (εξίσου) και η “ποιότητα” του εμπόρου – συνεργείου που θα αναλάβει την μελέτη - τοποθέτηση.

Γ. Η φυσική (και όχι βεβιασμένη) ροή θερμού αέρα, σαφώς και υπερτερεί σε “ποιότητα” θέρμανσης. Η βεβιασμένη κρίνεται σκόπιμο να χρησιμοποιείται μόνο στις περιπτώσεις κατά τις οποίες επιθυμούμε να κατευθύνουμε τον θερμό αέρα σε σημεία όπου η φυσική “ροή”, είτε θα “αργήσει” (τρόπον τινά) να φτάσει εκεί, είτε δεν θα φτάσει ποτέ (άλλα δωμάτια).

Από κει και πέρα…

Πάντα ήμουν, είμαι και θα είμαι της άποψης ότι όταν θες να προβείς στην αγορά ενός οποιουδήποτε προϊόντος (με σεβαστό κόστος) και εφόσον έχεις άγνοια επ’ αυτού, είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να γνωρίζεις τα τεχνικά και ποιοτικά χαρακτηριστικά των κορυφαίων προϊόντων του είδους και φυσικά το κόστος τους.

Όταν, λοιπόν, γνωρίζεις το κόστος αυτών και ταυτόχρονα γνωρίζεις το ποσό που είσαι διατεθειμένος να δαπανήσεις, τότε (προ)γνωρίζεις (εμμέσως πλην σαφώς) το τι τελικά θα πάρεις.

Άρα, είτε προχωράς στην υλοποίηση (εφόσον είναι εντός budget σου), είτε αναβάλεις την υλοποίηση (μέχρι να αυξήσεις το budget σου), είτε ακυρώνεις την υλοποίηση (εφόσον είναι εκτός budget σου).

Εν κατακλείδι…

Εάν και όταν βρεις τον κατάλληλο χρόνο και διάθεση, απάντησέ μου στις κάτωθι (τελευταίες) ερωτήσεις. Εάν δε, η δημοσίευση (του #1 και #2) σε φέρνει σε δύσκολη θέση, μπορείς να μου στείλεις και pm.

Γενικά…

1. Ποιοι θεωρούνται, αυτή τη στιγμή, οι κορυφαίοι κατασκευαστές ενεργειακών τζακιών, οι οποίοι βέβαια να αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα?

2. Ποιοι θεωρούνται, αυτή τη στιγμή, οι value for money κατασκευαστές ενεργειακών τζακιών, οι οποίοι βέβαια να αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα?

Ειδικά…

3. Όλα τα ενεργειακά τζάκια πραγματοποιούν δευτερογενή καύση ή κάποια εξ αυτών μπορεί και όχι?

4. Η monoblock κατασκευή, ο ρυθμιστής εισερχόμενου αέρα, το τάμπερ / κλαπέτο και η αεροκουρτίνα, θεωρούνται εκ των πλέον βασικών στοιχείων ενός οποιουδήποτε “ποιοτικού” ενεργειακού τζακιού. Ποια άλλα χαρακτηριστικά ή στοιχεία θεωρούνται απ’ τα πλέον βασικά, σε ένα οποιοδήποτε "ποιοτικό" ενεργειακό τζάκι?

5. Τι ισχύει για: "κόφτρες" και αλυσίδα αντί συρματόσχοινου (ανασυρόμενης πόρτας)? Όχι από την πλευρά της θεωρητικής λειτουργίας τους, αλλά από την πλευρά της πρακτικής ύπαρξής τους?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 4 Μήνες πριν #178799 από Isolexion
Πολύ σωστές οι ειδικές ερωτήσεις σου και ενδιαφέρουν και εμένα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ