Βοήθεια πριν γκρεμίσω

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160256 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Καλή δουλειά φαίνεται. Με τις αποστάσεις που βλέπω και τα λίγα που ξέρω δεν βλέπω να έχεις πρόβλημα με τα πλαΙνά της εστίας.

1) Αέρα καύσης από έξω θα έχεις; Εγώ δεν μπόρεσα αλλά δεν νομίζω πως είναι και υποχρεωτικό
2) Απορία το έχω πως έφτιαξες την θυρίδα επίσκεψης. Εμένα μου βγήκε μικρή και δεν σφραγίζει απόλυτα. Αν θες πες μας λίγο πως την έβαλες (εχεις μεντεσέ; ) και αν εχεις φωτογραφίες στείλε μας μερικές. Το ιζόλ από όσο θυμάμαι είναι ευαίσθητο στα τρυπήματα και σπάει.
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by popovitis.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DIMOSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160265 από SHERIF
Απαντήθηκε από SHERIF στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω

DIMOSP έγραψε: OΙ εργασίες προχωρούν κανονικά .... ...περσίδες ρυθμιζόμενης ροής, κάτω 100χ20εκ και πάνω90χ25 και μάλλον την κάτω θατην δουλεύω μισάνοιχτη.Στο τζάκι14-15 φαίνεται το πίσω κενό το οποίο είναι 100χ30,οπότε λέτε να μην τρελαίνομαι με τις τρύπες στα πλάγια;


Έχεις αρκετή ευρυχωρία εντός του θαλάμου οπότε μην προβληματίζεσαι, κάτω θα βάλεις μικρή περσίδα και μεγάλη πάνω εδώ είναι το δικό μου

κάτω έχω περσίδα 27*14 και 1cm κενό περιμετρικά της εστίας και πάνω 83*16.
Τώρα που το πρόσεξα εντός του θερμοθαλάμου δεν χρειάζεται παταράκι γιατί ο θερμοθάλαμος είναι πιο κάτω από την πλάκα της οροφής, το παταράκι γίνετε για να προστατεύει τα δομικά στοιχεία της πλάκας (σοβά, μπετόν, οπλισμό) οπότε αν θέλεις την περσίδα μπορείς να την κάνεις και από πάνω ή να βάλεις δύο μια μπροστά μια πάνω ή μια δεξιά μια πάνω ότι θέλεις.
Η θυρίδα επίσκεψης τα πάντα όλα...
Συνημμένα:
Last edit: 6 Χρόνια 5 Μήνες πριν by SHERIF.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DIMOSP

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160293 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Αέρα καύσης θα παίρνω από τον εσωτερικό χώρο.Για την θυρίδα έφτιαξα τελάρο 150χ50 τζακι18 και στο εσωτερικο έβαλα γυψοσανίδα και πυριτικό.Το ίδιο εκανα και στον αεροθάλαμο τζάκι16 και έβαλα 4 στοπ στις γωνίες τζάκι17.Οπότε θα κόβω με μία λαμίτσα την σιλικόνη μεταξύ των τελάρων και θα μπαίνω χωρίς να τραυματίζω το πυριτικό ή να το ξαναβιδώνω.SHERIF σήμερα παρείγγειλα 2 περσίδες 80χ20 για πάνω κάτω ρυθμιζόμενης ροής για να μπορώ να ρυθμίζω την πίεση και την παροχή-εξαγωγή αέρα. Περιμετρικα άφησα 5εκ και θα το μειώσω στα 2εκ βάζοντας φάτσα διακοσμητική.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160295 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Ωραία δουλειά! Φαίνεσαι καλός μάστορας, με τι ασχολείσαι;

Τον εναλλάκτη τον θες για να στείλεις αέρα στα δωμάτια με μοτέρ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160300 από DIMOSP
Απαντήθηκε από DIMOSP στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Σε ευχαριστώ φίλε.Φαρμακοποιος είμαι στο κύριο επάγγελμα αλλά ασχολούμαι με κάθε φύσης κατασκευές γιατί μου αρέσει.Θα προσπαθήσω να στείλω αέρα από τον εναλλάκτη στην κουζίνα στον ιδιο όροφα με τα δύο φ100 που έχει και απόσταση 3 μέτρα με μοτεράκι στην εισαγωγή, αν δουλέψει καλώς, αν όχι θα τον απενεργοποιησω, δηλ θα του βγάλω τους αεροσωλήνες και θα τον αφήσω μεσα για να αυξήσει όσο μπορεί, εστω και λίγο την απόδοση, εκμεταλλευόμενος για ένα μετρο την καμινάδα. Πιστεύω ενα 7% θα μου το δώσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
6 Χρόνια 5 Μήνες πριν #160302 από popovitis
Απαντήθηκε από popovitis στο θέμα Βοήθεια πριν γκρεμίσω
Εφόσον αποφάσισες να κάνεις διανομή αέρα νομίζω αξίζει να διαβάσεις αρκετά το forum με σχετικά posts θα δεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα.
Το καλό είναι ότι έχεις φτιάξει πολύ μεγάλη θυρίδα επίσκεψης και έτσι αλλάζεις την κατασκευή όποτε θέλεις.

Όταν τελειωσεις ανέβασε και εντυπώσεις - βιντεάκια να χαζέψουμε και εμείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ